تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با سلامت

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان سرطان درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان قاعدگی لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

گوش و نحوه تمیز کردن آن

مجله پزشکی آسان طب » سلامت » گوش و نحوه تمیز کردن آن

بدن موم گوش را برای به دام انداختن گرد و غبار و دیگر ذرات کوچک درست می‌کند و از راه مانع از رسیدن آنها به پرده و آسیب یا ایجاد عفونت می‌شود. این موم هم گوش را چرب می‌کند و هم خاصیت ضدباکتریایی دارد.

گوش

موم گوش که اصطلاح پزشکی برای آن «سرومن» است، ماده مومی زردرنگی است که در مجرای بیرونی آن ترشح می‌شود.

بدن موم گوش را برای به دام انداختن گرد و غبار و دیگر ذرات کوچک درست می‌کند و از راه مانع از رسیدن آنها به پرده و آسیب یا ایجاد عفونت می‌شود. این موم هم گوش را چرب می‌کند و هم خاصیت ضدباکتریایی دارد.

موم گوش در همه ساخته می‌شود،‌ ولی مقدار و نوع مانند صفاتی مثل رنگ مو و قد ژنتیکی است. موم خشک می‌شود و به همراه گرد و غبار و چیزهایی که در خود به دام انداخته است،‌ از آن بیرون می‌آید.

گوش و تمیز کردن آن

بیشتر اوقات موم گوش با جویدن یا حرکات دیگر فک در کانال آن حرکت می‌کند و از گوش خارج می‌شود. موم در کانال گوش‌هایی که کوچک هستند یا شکل عجیبی دارند،‌ به سختی حرکت می‌کند و باعث فشرده شدن موم می‌شود. افرای که از گوش‌بند یا سمعک استفاده می‌کنند نیز دچار مشکل فشردگی موم گوش می‌شوند.

بسیاری از افراد نیازی به تمیز کردن گو ش‌ها ندارند و گو ش به خودی خود تمیز می‌شود. استفاده از چیزهایی مانند گو ش‌پاک کن یا گیره سر، موجب تجمع موم و بسته شدن می‌شود. این کار فقط موم گو ش را بیشتر به داخل می‌فرستد و همچنین ممکن است به آن آسیب برساند.

اگر این علائم را دارید، احتمالا موم گوش شما فشرده شده است:

–    احساس پر بودن

–    درد

–    مشکل در شنوایی و روز به روز بدتر شدن آن

–    زنگ زدن (وزوز گوش)

–    خارش

–    ترشح

–    بو دادن

–    سرگیجه

اگر این علائم را دارید به پزشک مراجعه کنید. عوامل دیگری هم ممکن است این علائم را ایجاد کنند و قبل از شروع درمان‌های خانگی، باید مطمئن باشید این علائم در اثر فشرده شدن موم گو ش ایجاد شده‌اند.

اول باید گو ش خود را به یک پزشک یا شنوایی‌سنج نشان دهید تا با اتوسکوپ درون گو ش را ببیند و بگوید که آیا فشردگی موم باعث گرفتگی شده است.

پزشک ممکن است این موم را در مطب و به وسیله مکش،‌ شستشو یا دستگاهی به نام کورت،‌ تمیز کند. یا ممکن است پزشک از شما بخواهد در خانه قبل از بیرون کشیدن موم، از محصولات نرم‌کننده گوش استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن گوش

 تمیز کردن گوش‌ ها

–  موم‌هایی که می‌بینید را با پارچه تمیز کنید.

– محلول سرومنولیتیک (محلول‌های حل کننده موم) را در کانال بریزید. این محلول حاوی روغن معدنی،‌ روغن بچه، گلیسیرین، قطره گو ش آب‌اکسیژنه، هیدروژن پراکسید و محلول نمکی است.

– اگر موم با این محلول خارج نشد، می‌توانید شستشو دهید – بعد از حل شدن موم با محلول، با استفاده از یک سرنگ آن را با آب یا محلول نمکی شستشو دهید.

 تمیز کردن گوش‌ ها

تمیز کردن گوش‌ هامساله مهمی است. سعی کنید هر چیزی را داخل گوشتان فرو نکنید. چون ممکن است پرده گوشتان پاره شود. همچنین مراقب باشید اب به گوشتان نرود.


# # # # # #

مطالب پیشنهادی

گیاه بابا آدم ،مفید برای بیماری ایدز

فواید سبزیجات

فواید سبزیجات خوشمزه

آنتی بیوتیک ها

مصرف آنتی بیوتیک ها برای حیوانات

درمان سندرم شوک توکسیک

بیماری سندرم شوک توکسیک

پربازدید های سلامت

نظرات شما

*

code