پروتئین و هفت نشانه کمبود پروتئین - آسان طب
یکشنبه 28 آبان 1396
خانه » سلامت » پروتئین و هفت نشانه کمبود پروتئین

پروتئین و هفت نشانه کمبود پروتئین

پروتئین و هفت نشانه کمبود پروتئین

پروتئین از سازه‌های ضروری ساختمان جسم است. موها، ناخن‌ها و بافت‌های ماهیچه‌ای همگی به پروتئین نیاز دارند.
توجه به نشانه‌های کمبود پروتئین به ما کمک می‌کند که به موقع اقدام کنیم:

هفت نشانه کمبود پروتئین

1- چشم‌های ورم‌کرده نشانه‌های کمبود پروتئین

کاهش میزان پروتئین پلاسمای خون منجر به حالتی به نام Oedema می‌شود. این کاهش پروتئین ممکن است توسط ریه‌ای ایجاد شود که به قدر کافی آهن دریافت نمی‌کند. در واقع کم‌خونی حاصل از کمبود آهن برای ساختن هموگلوبین است که منجر به ایجاد ورم می‌شود.

2- گونه‌های پف‌آلوده نشانه‌های کمبود پروتئین

گونه‌های پف‌کرده می‌توانند ناشی از غدد بزاقی متورم باشند و عدم تعادل پروتئین-کربوهیدرات را به خوبی نشان دهند. این تورم ممکن است در هر مرحله‌ای از بیماری رخ بدهد و منجر به پژمردگی و افت این بافت گونه شود.

3- دست‌های متورم نشانه‌های کمبود پروتئین

کمبود پر وتئین عملکرد و ظاهر ماهیچه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علت این است که وقتی بدن از رژیم غذایی پروتئین کافی دریافت نمی‌کند، برای جبران به سراغ منابع دیگر در بدن می‌رود که یکی از اینها، لایه‌های ماهیچه‌ای است. بدون پروتئین، حفظ تعادل آب بدن به هم خورده و بدن آب را به شیوه نادرستی ذخیره می‌کند و منجر بهEdema می‌شود؛ وضعیتی که در آن آب بیش از حد زیر پوست جمع می‌شود و دست‌ها ورم می‌کنند چون بدن پر وتئین را از بافت‌های این ناحیه مصرف می‌کند.

4- موهای ظریف نشانه‌های کمبود پروتئین

ظرافت موها علاوه‌بر علل ژنتیکی می‌تواند به خاطر کمبود پروتئین باشد. در این صورت بدن شروع به«حفظ منابع» می‌کند و جلوی رسیدن پر وتئین ارزشمند به موها و ناخن‌ها را می‌گیرد. به همین خاطر علائم مربوط به مو و ناخن شاخص‌های مهمی در تشخیص کمبود پر وتئین به حساب می‌آیند.

5- پوست خشک نشانه‌های کمبود پروتئین

کمبود پر وتئین می‌تواند به خشک، شکسته و فَلسی شدن، تغییر رنگ و ایجاد لکه‌هایی شبیه به آفتاب‌سوختگی روی پوست منجر شود. آسیب‌دیدن پوست راه ابتلا به عفونت‌های قارچی مانند Candida را باز می‌کند.

6- ابهام ذهنی نشانه‌های کمبود پروتئین

کمبود این ماده ضروری به کند شدن عملکرد مغز و افت عملیات شناختی منجر می‌شود. پر وتئین در کمک‌رسانی به ارتباطات نورونی در مغز و در سراسر بدن نقشی اساسی دارد.

7- احساس سستی  نشانه‌های کمبود پروتئین

احساس خستگی مفرط و سطح انرژی پایین علائم دیگر کاهش پر وتئین است. وعده‌های غذایی غنی از پر وتئین شامل سطوحی از آمینواسیدی به نام تیروسین هستند که انتقال‌دهنده‌های عصبی را که فعالیت، هوشیاری و انرژی را تقویت می‌کنند، ارتقا می‌دهند.

نشانه‌های کمبود پروتئین

نشانه‌های کمبود پروتئین را با دقت بخوانید و مراقب خودتان باشید. این مشکل سلامتی شما را به خطر می اندازد و حتی باعث مرگ خواهد شد.

شما باید به میزان کافی سویا و گوشت بخورید تا سالم بمانید.

البته مصرف زیاد پروتئین هم عوارض خودش را دارد. در مصرف همه چیز باید اعتدال را رعایت کرد.

همچنین ببینید

کدام ماساژ بهتر است؟

کدام ماساژ بهتر است؟ معرفی انواع ماساژ

کدام ماساژ بهتر است؟ این سوالی است که ذهن خیلی ها را درگیر می کند. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code