کد :11745 14 خرداد 1394 56 دسته : سلامت آسان طب

شایع‌ترین نشانه آندومتریوز درد مزمن لگنی است

آندومتریوز

 

آندومتریوز و راه های شناسایی آن

شایع‌ترین نشانه آندومتریوز درد مزمن لگنی است

 

چگونه بفهمیم آندومتریوز داریم؟

عارضه  آند ومتریوز را می توان با انجام عمل لاپاروسکوپی درمان کرد اما این مشکل چه علائم و نشانه هایی دارد؟
یک جراح و متخصص زنان با تاکید بر اینکه آندومتریوز با طیفی از علایم همراه است، گفت: شایع‌ترین نشانه آندومتریوز درد مزمن لگنی است و تشخیص این عارضه جراحی لاپاراسکوپی است.
دکتر هاشمیان با اشاره به اینکه آندومتر یوز بیماری شایعی در زنان است، گفت: این عارضه با قرار گرفتن غیرطبیعی بافت غددی و استرومایی شبه آندومتر. (آندومتر بافت داخلی رحم است) بروز می‌کند. وی افزود: یک علامت عمده آندومتریوز و درد مزمن لگنی است که می‌تواند به ناتوانی فیزیکی و عوارض روانی – اجتماعی منجر شود. این بیماری کار، مقاربت و روابط اجتماعی فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

آندومتریوز یک اختلال پیچیده است که اغلب تشخیص داده می‌شود، اما به صورت مناسب درمان نمی‌شود. کیست‌های آندومتر یوز از جمله شایع‌ترین کیست‌های تخمدان هستند که در جراحی مشاهده می‌شوند و لاپاراسکوپی می‌تواند در درمان آن موثر و کارآمد باشد. پس از انجام عمل جراحی اغلب پزشک درمان‌های هورمونی را تجویز می‌کنند. و به طور معمول کیست آندومتریوز به زودی عود نمی‌کند.

 

هاشمیان با تاکید بر اینکه آندومتر یوما به سادگی با جراحی و برداشتن کیست خارج می‌شود، روش تشخیص آندومتر یوز را جراحی لاپاراسکوپی عنوان کرد و گفت: ابتلای اقوام نزدیک به بیماری آندومتر یوز شانس ابتلا را در افراد بیشتر می‌کند.

آندومتر یوز هرچه در سنین پایین‌تر بروز کند، نشان دهنده شدیدتر بودن بیماری است. مهم‌ترین نکته در علل ژنتیکی بیماری آندومتریوز چند ژنی بودن آن است؛ به نحوی که از 10ها تا 100ها ژن در بروز این بیماری تاثیر دارند و متعدد بودن ژن‌ها مطالعه آن را از نظر ژنتیکی مشکل‌تر می‌کند.

نظرات

*

code