کد :13647 30 تیر 1394 1,027 دسته : سلامت همیار آسان طب

زگیل های تناسلی به وسیله یک ویروس که از طریق رابطه جنسی بد، منتقل می شود راههای درمان آن شامل: درمان های شیمیایی و فیزیکی میباشد همانند: منجمد کردن به منظور از بین برد زگیل ها

زگیل

زگیل

زگیل های تناسلی به وسیله یک ویروس که از طریق رابطه جنسی، منتقل می شود، ایجاد می شوند. راههای درمان شامل: درمان های شیمیایی و فیزیکی همانند: منجمد کردن به منظور از بین برد زگیل ها می باشد. اگر شما زگیل های تناسلی دارید به شما توصیه مي شود که به سبب انتقال آلودگی ها در اثر تماس جنسی به یکدیگر، خود و همسرتان هردو  بررسی و آزمایشاتی داشته باشید.

زگیل

زگیل های تناسلی به وسیله یک ویروس که از طریق رابطه جنسی، منتقل می شود،

زگیل های تناسلی چه هستند و چه چيزي باعث آنها می شود؟

زگیل های تناسلی برجستگي هاي جوش مانند کوچکی اند که در اندام های تناسلی یا در اطراف معقد (در اطراف مجرا) رشد می یابند. آنها به وسیله یک ویروس ایجاد می شوند که پاپیلومای ویروس انسانی نامیده می شود (HPV).

بیشتر از 100 گونه از این ویروس ها وجود دارند. بیشتر زگیل های تناسلی به وسیله گونه های 6 یا 11 ایجاد می شوند.

زگیل های عمومی رايج که در بیشتر مردم در دست ها و یا پاها وجود دارند نيز به وسیله انواع مختلف HPV ایجاد می شوند.

چطور به زگیل های تناسلی مبتلا مي شويم؟

راه انتقال ویروس از طریق رابطه جنسی است. شما نیاز دارید که تماس پوست با پوست را محدود کنید تا ویروس منتقل نشود. این به این معنی است که شما نیاز به پرهيز از مقاربت جنسی كه از طريق آن آلودگی به شما نفوذ یا منتقل ميشود، نداريد. اما آنها به ندرت ممکن است به نوزاد در حين زايمان منتقل شوند. زيرا آنها از طريق تماس پوستي منتقل مي شوند.

بعد از مبتلا شدن به HPV هفته ها یا ماه ها طول می کشد تا زگیل ها رشد کنند. و البته در بیشتر افرادي که آلوده به HPV هستند زگیل ها هيچگاه رشد نمی کنند. شما می توانید بدون ظاهر شدن زگيل ها حامل ویروس باشید و ممکن است ویروس را به افراد دیگری منتقل کنید که بعدا زگیل ها در انها رشد می کنند. بنابراین ممکن است یک ویروس منتقل شود، حتي بعد از اینکه زگیل ها درمان شوند.

از آنجاييکه گاهی اوقات رشد زگیل ها بعد از مبتلا شدن به HPV طول می کشد، اگر شما رشد اخير زگیل های تناسلی را دارید، بدین معنی نیست که الزاما همسر شما (شریک جنسی) شما اخیرا خیانتی داشته است. شايد موضوع مربوط به حتي بيشتر از يك سال گذشته باشد.

نكته: پس شما ممکن است آلوده به HPV باشيد اما یک زمان طولانی را بدون رشد یافتن زگیل ها داشته باشید. بنابراین یادآوری می شود که شما ممکن است زگیل های تناسلی متعددی گرفته باشید، حتی اگر مقاربت نداشته باشید.

ميزان شيوع زگیل های تناسلی چقدر است؟

ابتلا به آنها شايع است و به عنوان يكي از بيماري هاي رايج منتقله از راه جنسي شناخته مي شوند. معمولا بیشتر آلودگی ها از نظر جنسی تشخیص داده نشده و اكثر افراد حامل فقط حامل بيماري باقي مي مانند. هر فرد در طی عمر خود بالای 5 تا 10 درصد شانس آلوده شدن با HPV را دارد. هر چند، بیشتر مردم نمی دانند که آنها آلوده شده اند. چون آنها نشانه های بیماری را ندارند. فقط 1تا2 نفر از هر  100 انسان آلوده به HPV ، زگیل های تناسلی رشد می کنند.

زگیل های تناسلی کجا رشد می کنند؟

در مردان زگیل ها معمولا در پوست خارجی آلت تناسلی و در زنان زگیل ها معمولا در بخش بیرونی آلت تناسلی فقط در خارج واژن رشد می کنند. زگیل ها ممکن است در هر دو جنس خانم و آقا در پوست اطراف معقد نيز رشد کنند. گاهی اوقات زگیل ها در داخل واژن رشد می کنند، در گردن رحم، در کیسه بیضه، در مجرای ادرار، (لوله ای که ادرار را از مثانه به بیرون خارج میکند.) یا درمعقد – و به ندرت، آنها در دهان یا بینی یافت می شوند.

 زگیل های تناسلی شبیه چه هستند؟

آنها شبیه غده های رنگی پوستی کوچک بر روی پوست هستند (معمولا شبیه زگیل هایی هستند که شما و بسياري از افراد بر روی دستانشان دارند).

زگیل هایی که روی پوست رشد می کنند گرم، مرطوب، مودار بوده و قوام نرمی دارند. تعداد زگیل هایی که روي بدن هر فرد رشد مي كند، از شخصی به شخص دیگر متفاوتند. برخي از مردم فقط تعداد انگشت شمار و نا محسوسي زگیل دارند. بسیاری دیگر از مبتلايان، تعداد فراواني زگیل در اطراف معقد و ناحيه تناسلي خود دارند.

نشانه های زگیل تناسلی چیست؟

در بیشتر موارد، زگیل ها باعث ناراحتی جسمی نمی شوند. آنها گاهی اوقات باعث آزار و اذیت و درد می شوند. مخصوصا اگر در اطراف معقد باشند. زگیل های تناسلی می توانند باعث خونریزی یا درد مقاربتی شوند. اگر شما زگیل هایی در داخل مجرای ادرار یا معقد خود دارید، این می تواند گاهی اوقات باعث خونریزی در هنگام عبور ادرار یا خونریزی از معقد شود. اما آنها خوش خیم اند و باعث بیماریهای جسمی جدی نمی شوند. اگر چه، زگیل ها زشت به نظر می رسند و باعث رنجش بسیاری از مردم می شوند.

برای دیدن تصاویری از زگیل های تناسلی به سایت زیر مراجعه کنید.

آیا نیازی به هیچگونه آزمایشی هست؟

زگیل های تناسلی را معمولا می توان از روی ظاهر خاصشان تشخیص داد. وقتی شما به وسیله دکتر یا پرستار مود معاینه قرار می گیرید، دکتر یا پرستار برای یافتن زگیل ها اندام تناسلی شما را مورد معاینه قرار خواهند داد. بنابراین آنها ممکن است پیشنهاد کنند که معاینه داخلی اندامهاي تناسلي (در خانم ها) برای یافتن زگیل ها انجام دهند. اما برای تشخیص و تایید زگیل های تناسلی نیازی به آزمایش نیست. به هر حال، از هر يك چهار نفر مبتلا به زگیل های تناسلی يك نفر، به ساير بيماري هاي منتقله از راه جنسي نيز مبتلا است.

آزمایشاتی همانند سواپ معمولا برای چک کردن ساير آلودگی های دیگر توصیه می شود. حتی اگر نشانه های بیماری را نداشته باشید. اگر شما زگیل های تناسلی را دارید پزشک یا دکتر ممکن است شما را به یک متخصص عفوني، يا ارای پزشک متخصص اورولوژي یا یک کلینیک پيشگيري از بيماري هاي منتقله از راه جنسي برای درمان بفرستد.

 چه گزینه های درمانی برای زگیل های تناسلی در دسترس هستند؟

شمار مختلفی از درمانها وجود دارند که می توانند برای درمان زگیل های تناسلی استفاده شوند و آنها در زیر شرح داده شده اند:

معمولا درمان زگیل های آشکار چندین هفته به طول می انجامد و گاهی اوقات در مان می تواند تا کمتر از 6 ماه طول کشد. درمان ممکن است کمی ناراحت کننده باشد و باعث آزار و اذیت در اطراف پوست ناحیه ای که تحت درمان قرار می گیرد، شود. افرادی که سیگار ميکشند پاسخ کمتری به درمان خواهند داد. بنابراین ممکن است ترک سیگار در درمان شما سودمند باشد.

گاهی اوقات درمان ممکن است موفقت آمیز نباشد. در این مورد، درمان های دیگری ممکن است توصیه شود. اما بهخرحال اين احتمال هست که زگیل های تناسلی بعد از درمان، عود كنند. عود به این دلیل است که پاپیلوما ویروس انسانی درمان کاملی ندارد و با درمان از بدن حذف نمي شود، و درمان فقط زگيل ها را از روي پوست پاك ميكند. داروهاي بدون نسخه اي كه براي درمان زگیل در داروخانه ها فروخته می شوند، نباید برای درمان زگیل های تناسلی استفاده شوند.

هيچ درمان

یک انتخاب عدم درمان است. زگیل های تناسلی جدی نیستند اما می توانند ظاهر زشت داشته باشند. بعضی از مردم ترجیح می دهند که آنها را به حال خودشان باقی بگذارند. اين گزينه هم شانس خوبی است زيرا بسياري از آنها بدون هیچ درمانی از بین خواهند رفت. در واقع، زگیل های مرئی خود به خود پس از شش ماه از بین می روند.

درمان های شیمیایی

شماری از مواد شيميايي، هنگامی که به زگیل ها اضافه می شوند، بافت زگیل را تخریب یا خواهند سوزاند. پودوفيلوتوكسين یک ماده شیمیایی است که به صورت کرم یا لوسیون است. این ماده ممکن است به شما برای ماليدن روي زگیل در خانه توصیه شود. شما باید به مدت 3 روز و روزانه دوبار آن را بمالید و 4 روز پی در پی استراحت کنید. بسته به نوع پودوفيلوتوكسين که برای شما تجويز شده  4 تا 5 دوره مصرف آن لازم است. (لذا دوره کامل درمان در حدود 4 تا 5 هفته است.)

نکاتی درباره پودوفيلوتوكسين وجود دارد:

  • اگر شما باردار هستید نباید آن را استفاده کنید.
  • شما نباید پودوفيلوتوكسين را روی پوست بریده یا زخم های باز بگذارید.
  • باید با دقت از قرارگرفتن آن روی پوست سالم اطراف زگیل ها خودداری کنید.
  • بلافاصله پس از ماليدن کرم یا لوسیون روی پوست ارتباط جنسی توصیه نمی شود چون ممکن است باعث آزار و اذیت برای همسر شما شود.
  • شما باید با احتیاط و دقت دستورالعمل هاي دارو را دنبال کنید. وقتی که شما کرم یا لوسیون را می مالید، نباید زیاد بمالید. زيرا ممكن است دچار عوارض دارويي شويد.

كرم Imiquimod  چاره ای دیگر است. شما کرم را روی زگیل های خود در وقت خواب می مالید و در فاصله زمانی 6 تا 10 ساعت بعد آن را مي شویید. این کرم در هفته 3 بار، تا 16 هفته تکرار می شود. درمان آن ممکن است قریب به هفته ها طول بکشد.

برخی نکات و یادداشت ها درباره کرم Imiquimod:

ممکن است کاندوم یا دیافراگم را شل کند بنابراین در صورتی که تحت درمان هستید، پس اگر تمايل به جلوگيري از حاملگي داريد؛ از روش ديگري استفاده نماييد.

اگر حامله هستید نباید از این کرم استفاده کنید.

بلافاصله پس از ماليدن کرم یا لوسیون روی پوست ارتباط جنسی توصیه نمی شود چون ممکن است باعث آزار و اذیت برای همسر شما شود.

شما نباید کرم Imiquimod را روی پوست سوخته یا زخم های باز بگذارید و باید از قرار گرفتن کرم روی پوست سالم اطراف زگیل ها خودداری کنید.

در بعضی از افراد، جایی که کرم Imiquimod را می مالند می تواند باعث از دست رفتن همیشگی رنگدانه هاي پوست (ايجاد ناحیه روشن) پوست یا باعث افزایش رنگدانه ها (ايجاد ناحیه تیره) پوست شود.

تری کلرواسید استیک

تری کلرواسید استیک انتخابی دیگر است، که گاهی اوقات به وسیله یا توسط دکتر و پرستار استفاده می شود. یک بار در هفته به مدت چندین هفته مالیده می شود.

مواد شیمیایی دیگری نيز وجود دارند كه ممکن است توسط متخصص توصیه شوند.

زگیل-جنسی

زگیل های تناسلی را معمولا می توان از روی ظاهر خاصشان تشخیص داد

درمان های فیزیکی

تکنیکهای گوناگونی برای تخریب بافت زگیل وجود دارد. آنها شامل:

منجمد کردن زگیل ها با نیتروژن مایع درماني رایج است که  كرايوتراپي نامیده می شود. نیتروژن مایع به صورت اسپری یا مالیدنی است. در اثر آن بافت زگیل تخریب شده، دارو آن را منجمد و آب می کند. براي زگیل های کاملا آشکار شما ممکن است به چندین درمان به صورت هفته در ميان نیاز داشته باشيد. اگر شما تعدادی زگیل های کوچک داشته باشید این درمان مي تواند استفاده شود.

جراحي

جراحی و برداشتن زگیل ها تحت بیهوشی موضعی ممکن است توصيه شود. اگر شما فقط تعداد کمی زگیل دارید، می توانید به آسانی به این طریق آنها را بردارید.

الكتروكوتر

 از دیگر تکنیک هایی است (از طریق سوزاندن) که زگیل ها را از بین می برد.

ليزر

لیزر گاهی اوقات برای از بین بردن زگیل ها به وسیله سوزاندن استفاده می شود.

بهترین درمان کدام است؟

هر درمانی موافقان و مخالفانی دارد. تصمیم در مور روش درمان بستگی به فاکتورهایی دارد. همانند اینکه: چه تعداد زگیل هستند، کجا هستند، آیا بيمار خانه یا کلینیک را براي درمان ترجیح می دهد و غیره. برای مثال: بعضی ماده های شیمیایی برای درمان های داخلی نباید استفاده شوند (گردن رحم، واژن یا داخل مقعد). يا بعضی درمان های شیمیایی نباید برای زنان حامله استفاده شوند. كرايوتراپي معمولا فقط برای تعداد زگیل های کوچک تا متوسط استفاده می شود.

درباره همسرم چه اقدامي بايد انجام شود؟

همسر کنونی شما ممکن است خواستار درمان شوند و بدانند كه آيا مبتلا به زگیل های تناسلي ويا ساير بيماري هاي منتقله از راه تناسلی هستند يا خير.

آیا رابطه ای بین زگیل های تناسلی و سرطان گردن رحم وجود دارد؟

گونه های HPV که عموما بیشتر آنها باعث زگیل های تناسلی می شوند (گونه 6 و 11) خطر ابتلا به سرطان گردن رحم را افزایش نمی دهند. گونه های 6 و 11 HPV مسوول 9 مورد از هر 10 مورد بيماري زگیل های تناسلی هستند. به هر حال بعضی دیگر از گونه های HPV خطر ابتلا و رشد کردن سرطان گردن رحم را افزایش می دهند. و شما ممکن است آلودگی با HPV بیشتر از یک نوع را در یک بار تماس داشته باشید ( نوعی که باعث زگیل های تناسلی و نوع  ديگري که ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان گردن رحم شود). بنابراین، مهم است که زنان (همانند همه خانم ها) مبتلا به زگیل های تناسلی آزمایش هاي دوره اي معاينه گردن رحم را پيگيري كنند.اما اگر شما زگیل های تناسلی دارید نیازی نیست که تست های معاينه گردن رحم (پاپ اسمير) را به تعداد دفعات بيشتري انجام دهید.

جلوگیری از زگیل های تناسلی

کاندوم ممکن است از منتقل شدن HPV به شریک جنسی که آلودگی ندارد، جلوگیری کند. اگرچه وقتی که ساير نواحي پوست شما با کاندوم پوشیده نیست نمی توانید از گرفتن زگیل های تناسلی کاملا جلوگیری کنید. اما کاندوم ها ازابتلا به ديگر آلودگی های جنسی همانند کلامیدیا و ايدز کمک می کنند.

شما باید در مدتی که مقاربت جنسی دارید از کاندوم ها استفاده کند و معمولا توصیه می شود وسیله های مقاربت جنسی نباید مشترک باشند. در مدتی که زگیل ها درمان می شوند اگر مقاربت جنسی دارید شما باید از کاندوم استفاده کنید و تا 3 ماه بعد از آنكه آنها از بین می روند نيز به اين كار ادامه دهيد.

واكسن

هيچ واكسني براي اين بيماري وجود ندارد. و واكسن هاي موجود فقط در برابر گونه های 16 و 18 HPVپیشرفت می کنند و باعث سرطان گردن رحم می شوند؛ ايجاد ايمني مي كنند.

جمع بندي

زگیل های تناسلی معمولا با درمان می توانند رفع شوند. اگرچه، در يك چهارم موارد، زگیل های جديدي بعد از موفقیت در درمان قبلي مجددا رشد می کنند. اين معمولا به خاطر این است که آلودگی های قبلي دوباره فعال مي شوند. ، اگر زگیل ها دوباره عود كردند، می توانند از همان راههاي گفته شده مجدد درمان شوند.

نظرات

*

code