http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com http://linux-web.ir http://carzor.lineblog.ir http://linux-web.ir http://monopod.shikweb.ir https://isheidayi.com/ http://welink.rozblog.com/ http://omdebazaar.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://www.backlinka.ir http://www.tablloravan.ir http://www.zhee.ir http://www.darvishmusic.com/ http://add-links.ir http://www.popup.5link.ir http://www.backlinka.ir http://backlinka.ir http://www.backlinka.ir
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

با باکتری های کلی فرم آشنا شویم

مجله پزشکی آسان طب » سلامت » با باکتری های کلی فرم آشنا شویم

اغلب باکتری های کلی فرم (باکتری های روده ای ) عامل بیماری زا نیستند گرچه برخی سویه های نادر و کمیاب E.coli و مخصوصا سویه ۰۱۵۷می توانند بسیار بیماری زا باشند

باکتری

باکتری های کلی فرم

اصطلاح کلی فرم به گروهی از باکتری های خانواده انتروباکتریاسه ( باکتری های روده ای ) گفته می شود که دارای توانایی خاصی در تخمیر قند لاکتوز باشند. کلی فرم ها باکتری هایی هستند که همیشه در مجرای گوارشی حیوانات و انسان حضور دارند و در زباله ها و همچنین در گیاهان و مواد روغنی نیز یافت می شوند . از پایه ای و اساسی ترین آزمایشات تعیین آلودگی باکتریایی منبع آب و حتی غذا ، آزمایش شمارش کلی فرم ها می باشد که توسط سازمان سلامت و بهداشت جهانی در سال ۱۹۱۴ برای خانواده انتروباکتریاسه برگزیده شد .

باکتری

کلی فرم ها باکتری هایی هستند که همیشه در مجرای گوارشی حیوانات و انسان حضور دارند

آیا باکتری های کلیفرم مضر هستند ؟

اغلب کلی فرم ها عامل بیماری زا نیستند ، گرچه برخی سویه های نادر و کمیاب E.coli و مخصوصا سویه ۰۱۵۷ می توانند به شدت بیماری زا باشند . بیماری زایی این سویه ها در گله های گاو ، گوسفند ، مرغ ، خوک و حتی در بین انسان ها ( در اثر همبرگرهایی که خوب پخته نشده اند ) گزارش شده است .

از مهمترین باکتری های کلی فرم می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • سیتروباکتر ( Citrobacter ) : یک باکتری گرم منفی و از خانواده انتروباکتریاسه است . گونه های C.amalonaticus ، C.koseri و C.freundu از سیترات ها به عنوان منبع کربن استفاده می کنند و به خاطر توانایی شان در تبدیل تریپتوفان به اندول ، تخمیر لاکتوز و مصرف مالونات ( Malonate ) قابل تشخیص هستند .
  • انتروباکتر ( Entrobacter ) : باکتری گرم منفی ، بی هوازی اختیاری و میله ای شکل از خانواده انتروباکتریاسه است . بیشتر سویه های این باکتری پاتوژن می باشند و در شرایط مناسب عفونت های مجاری ادراری و دستگاه تنفسی را سبب می شوند . دو گونه مهم این جنس شامل E.cloacae و E.aerogenes می باشند .
  • اشرشیا ( Escherichia ) : باکتری گرم منفی بدون اسپور ، بی هوازی اختیاری ، میله ای شکل از خانواده انتروباکتریاسه می باشد که محل سکونت آن معده و روده حیوانات خونگرم می باشد و بخشی از ویتامین K میزبان را فراهم می کنند و به دلیل اینکه قابلیت تخمیز لاکتوز را در دمای ۴۴ درجه سانتی گراد دارند از سایر باکتری های خانواده انتروباکتریاسه متمایز می شود .
  • کلبسیلا ( Klebsiella ) : باکتری گرم منفی و اکسیداز منفی فاقد حرکت و میله ای شکل همراه با کپسول پایه ای پلی ساکاریدی حساس و برجسته است که عمدتا پاتوژن انسان می باشند . توانایی بالایی در بیماری زایی دارند و از جمله بیماری هایی که ایجاد می کنند شامل : پنومونی ، عفونت مجرای ادراری ، سپتی سمی ، عفونت های بافت نرم و … می باشد .
  • سراتیا ( Serratia ) : گرم منفی و بی هوازی اختیاری است و شاخص ترین گونه آن S.marcescens است . معمولا پاتوژن است و به بستری در بیمارستان نیاز است ( بیماری nosocomial است ) . همچنین گونه های کمیاب S.plymathica ، S.liquefaciens ، S.rubidaea و S.odoriferae از موارد عفونت زا می باشند . این جنس با تولید رنگ دانه های قرمز و ۳ آنزیم DNase ، لیپاز و ژلاتیناز از سایر گونه ها قابل تفکیک است .
از دیگر باکتری کلی فرم مهم دیگر می توان به استافیلوکوکوس اورئوس ( Staphylococcus aureus ) اشاره کرد که اغلب فلور طبیعی پوست و ناحیه اطراف بینی است و برخی اوقات می تواند بیماری زایی کند و عفونت های جلدی مثل عفونت زخم های جراحی ، عفونت گردش خون و پنومونی بوجود آورد . عده ای از آنها به آنتی بیوتیک مقاوم اند که آنها را با عنوان استافیلوکوک های مقاوم به متی سیلین ( MRSA ) می شناسند ولی همه آنها به آنتی بیوتیک مقاوم نیستند .
گسترش استاف از طریق تماس انسان به انسان صورت می پذیرد . همچنین تحقیقات دامپزشکان نشان می دهد که این باکتری از طریق حیوانات خانگی نیز می تواند منتقل شود و برای جلوگیری از عفونت و کنترل آن باید به طور مداوم و صحیح دست ها را با استفاده از آب گرم و صابون ، الکل و یا ترکیبات چهارتایی آمونیوم شست .
باکتریها

دیگر باکتری کلی فرم مهم دیگر می توان به استافیلوکوکوس اورئوس ( Staphylococcus aureus ) اشاره کرد


# # # # #

مطالب پیشنهادی

علت کمردرد

4 عادت بد که باعث کمردرد میشود

عوارض قلیان

عوارض قلیان در چیست ؟

با آزمایش DNA میزان استعداد ابتلا به بیماری قابل تشخیص است

بیماری جرب یا بیماری گال

بیماری جرب یا گال (خارش بدن )

پربازدید های سلامت

نظرات شما

*

code