.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با سلامت

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

با باکتری های کلی فرم آشنا شویم

مجله پزشکی آسان طب » سلامت » با باکتری های کلی فرم آشنا شویم

اغلب باکتری های کلی فرم (باکتری های روده ای ) عامل بیماری زا نیستند گرچه برخی سویه های نادر و کمیاب E.coli و مخصوصا سویه ۰۱۵۷می توانند بسیار بیماری زا باشند

باکتری

باکتری های کلی فرم

اصطلاح کلی فرم به گروهی از باکتری های خانواده انتروباکتریاسه ( باکتری های روده ای ) گفته می شود که دارای توانایی خاصی در تخمیر قند لاکتوز باشند. کلی فرم ها باکتری هایی هستند که همیشه در مجرای گوارشی حیوانات و انسان حضور دارند و در زباله ها و همچنین در گیاهان و مواد روغنی نیز یافت می شوند . از پایه ای و اساسی ترین آزمایشات تعیین آلودگی باکتریایی منبع آب و حتی غذا ، آزمایش شمارش کلی فرم ها می باشد که توسط سازمان سلامت و بهداشت جهانی در سال ۱۹۱۴ برای خانواده انتروباکتریاسه برگزیده شد .

باکتری

کلی فرم ها باکتری هایی هستند که همیشه در مجرای گوارشی حیوانات و انسان حضور دارند

آیا باکتری های کلیفرم مضر هستند ؟

اغلب کلی فرم ها عامل بیماری زا نیستند ، گرچه برخی سویه های نادر و کمیاب E.coli و مخصوصا سویه ۰۱۵۷ می توانند به شدت بیماری زا باشند . بیماری زایی این سویه ها در گله های گاو ، گوسفند ، مرغ ، خوک و حتی در بین انسان ها ( در اثر همبرگرهایی که خوب پخته نشده اند ) گزارش شده است .

از مهمترین باکتری های کلی فرم می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • سیتروباکتر ( Citrobacter ) : یک باکتری گرم منفی و از خانواده انتروباکتریاسه است . گونه های C.amalonaticus ، C.koseri و C.freundu از سیترات ها به عنوان منبع کربن استفاده می کنند و به خاطر توانایی شان در تبدیل تریپتوفان به اندول ، تخمیر لاکتوز و مصرف مالونات ( Malonate ) قابل تشخیص هستند .
  • انتروباکتر ( Entrobacter ) : باکتری گرم منفی ، بی هوازی اختیاری و میله ای شکل از خانواده انتروباکتریاسه است . بیشتر سویه های این باکتری پاتوژن می باشند و در شرایط مناسب عفونت های مجاری ادراری و دستگاه تنفسی را سبب می شوند . دو گونه مهم این جنس شامل E.cloacae و E.aerogenes می باشند .
  • اشرشیا ( Escherichia ) : باکتری گرم منفی بدون اسپور ، بی هوازی اختیاری ، میله ای شکل از خانواده انتروباکتریاسه می باشد که محل سکونت آن معده و روده حیوانات خونگرم می باشد و بخشی از ویتامین K میزبان را فراهم می کنند و به دلیل اینکه قابلیت تخمیز لاکتوز را در دمای ۴۴ درجه سانتی گراد دارند از سایر باکتری های خانواده انتروباکتریاسه متمایز می شود .
  • کلبسیلا ( Klebsiella ) : باکتری گرم منفی و اکسیداز منفی فاقد حرکت و میله ای شکل همراه با کپسول پایه ای پلی ساکاریدی حساس و برجسته است که عمدتا پاتوژن انسان می باشند . توانایی بالایی در بیماری زایی دارند و از جمله بیماری هایی که ایجاد می کنند شامل : پنومونی ، عفونت مجرای ادراری ، سپتی سمی ، عفونت های بافت نرم و … می باشد .
  • سراتیا ( Serratia ) : گرم منفی و بی هوازی اختیاری است و شاخص ترین گونه آن S.marcescens است . معمولا پاتوژن است و به بستری در بیمارستان نیاز است ( بیماری nosocomial است ) . همچنین گونه های کمیاب S.plymathica ، S.liquefaciens ، S.rubidaea و S.odoriferae از موارد عفونت زا می باشند . این جنس با تولید رنگ دانه های قرمز و ۳ آنزیم DNase ، لیپاز و ژلاتیناز از سایر گونه ها قابل تفکیک است .
از دیگر باکتری کلی فرم مهم دیگر می توان به استافیلوکوکوس اورئوس ( Staphylococcus aureus ) اشاره کرد که اغلب فلور طبیعی پوست و ناحیه اطراف بینی است و برخی اوقات می تواند بیماری زایی کند و عفونت های جلدی مثل عفونت زخم های جراحی ، عفونت گردش خون و پنومونی بوجود آورد . عده ای از آنها به آنتی بیوتیک مقاوم اند که آنها را با عنوان استافیلوکوک های مقاوم به متی سیلین ( MRSA ) می شناسند ولی همه آنها به آنتی بیوتیک مقاوم نیستند .
گسترش استاف از طریق تماس انسان به انسان صورت می پذیرد . همچنین تحقیقات دامپزشکان نشان می دهد که این باکتری از طریق حیوانات خانگی نیز می تواند منتقل شود و برای جلوگیری از عفونت و کنترل آن باید به طور مداوم و صحیح دست ها را با استفاده از آب گرم و صابون ، الکل و یا ترکیبات چهارتایی آمونیوم شست .
باکتریها

دیگر باکتری کلی فرم مهم دیگر می توان به استافیلوکوکوس اورئوس ( Staphylococcus aureus ) اشاره کرد


# # # # #

مطالب پیشنهادی

عمر ناخن هایمان را بیشتر کنیم

میوه فندق غذای مغز انسان است

واكسيناسيون

واکسیناسیون نوزاد و راهنمای آن

داروی لیورسیل liversil

لیورسیل (Liversil) داروی گیاهی درمان دیابت

پربازدید های سلامت

نظرات شما

*

code