خالکوبی از اروپا تا تهران
دوشنبه 29 آبان 1396
خانه » گالری » خالکوبی از اروپا تا تهران

خالکوبی از اروپا تا تهران

خالکوبی در تهران

خالکوبی یا تاتو به عمل ایجاد نقوش دائمی یا با ماندگاری بالا بر روی پوست گفته می‌شود، تاتو در گذشته در کشورمان بیشتر نزد زنان، پهلوانان و اوباش مرسوم بوده است.

مردم بومی ژاپن نیز به صورت سنتی بر روی صورت خود تاتو می‌کنند که امروزه در میان مردم شمال آفریقا، مدرم برخی از مناطق نیوزیلند و تایوان نیز شایع شده است.

بررسی تندیسه‌هایی در پازیریک و لرستان نشان می‌دهد که از دوره هخامنشیان تاتو بر روی بدن‌ها انجام می‌شده است تا جایی‌که مولوی نیز در مثنوی معنوی در داستان پهلوان قزوینی به عمل خالکوبی با عنوان «کبودی زدن» اشاره می‌کند.

با گذشت زمان و به مرور تاتو از میان یک قشر خاص در جامعه که معمولا اراذل و اوباش بودند به سایر گروه‌ها نیز سرایت کرد و اگر امروز به آرایشگاه‌های سطح شهر سری بزنید به راحتی می‌بینید که در تقریبا تمام آرایشگاه‌ها خالکوبی یا همان تاتو بر روی نواحی مختلف بدن انجام می‌شود.

شاید در گذشته تاتو بیشتر در میان زنان و برای زیبایی در صورت برای ایجاد خط لب، خط چشم یا ابرو استفاده می‌شد اما امروز مردان گوی سبقت را از زنان ربوده‌اند و از آن‌ها پیشی گرفته‌اند خالکوبی کلمات، جملات، عکس‌ها، نمادها و … از جمله مواردی هستند که در میان مردان دیده می‌شود و حتی به یک مد و پز تبدیل شده است و هشدارهای پزشکان در مورد ابتلا به بیماری‌های پوستی و خطر انتقال هپاتیت نیز تا کنون نتوانسته است مانعی برای گسترش خالکوبی در میان جوانان کشور شود.

هر چند نفوذ و گسترش زیرپوستی فرهنگ غرب در جامعه شاید یکی از دلایل گرایش جوانان به این موضوع باشد اما در داخل کشور نیز کم نیستند جوانانی که برای اینکه خود را به هنرپیشه یا بازیکن مورد علاقه خود نزدیک کنند عنوان و یا چهره او را بر روی بدن خود حک می‌کنند و یا حتی مدل تتو او را انتخاب می‌کنند.

جوانانی که در اوج جوانی برای اینکه عشق آتشین خود را به فرد مورد علاقه‌شان ثابت کنند درد و خون و کبودی را تحمل می‌کنند تا نام او همراه با جملات عاشقانه بر روی بدنشان تاتو شود ولی از آنجا که معمولا اینگونه علاقه‌ها سرانجامی ندارد پس از مدتی پاک کردن آن تتوها به معضلی تبدیل می‌شود که حتی به گفته پزشکان حتی با لیزر درمانی نیز از بین نمی‌رود و در گاهی موارد عمل‌هایی مانند پیوند پوست به افراد توصیه می‌شود.

عجیب ترین تتو هایی که تا کنون انجام شده است از تاتوی هواداران تیم‌های فوتبال بر روی بدنشان است که از تاریخچه آن تیم گرفته تا عکس بازیکنان تیم‌های مختلف که گاهی تمام بدن فرد را نیز پر کرده است تا خالکوبی بر روی زبان و چشم و خالکوبی‌های دیگری که حتی دیگر نمی‌توان نام تاتورا بر روی آنها گذاشت و در آنها چند لایه از پوست بدن برداشته می‌شود و با ایجاد پستی و بلندی بر روی پوست طرح‌های مختلفی بر روی بدن نقش بسته می‌شود که این نوع حکاکی‌ها بر روی بدن به عفونت شدید پوست منجر می‌شود و خالکوبی‌های سه بعدی نیز این روزها بازار گرمی پیدا کرده است.

عکس خالکوبی

خالکوبی-بر-روی-دست

خالکوبی-اشرار خالکوبی-و-ارازل خالکوبی-درون-چشمخالکوبی

خالکوبی--ورزشکاران

عکس خالکوبی -اژدر

عکس خالکوبی -مارمولک

عکس خالکوبی -شیر

عکس خالکوبی --عقرب

عکس خالکوبی --رتیل

عکس خالکوبی --اژدها

عکس خالکوبی -هشت-پا

عکس خالکوبی --عنکبوتی

خالکوبی-چرخ-دنده عکس خالکوبی
عکس خالکوبی

امیدواریم از این بخش از مجله پزشکی اسان طب درباره خالکوبی بهره مند شده باشید. خالکوبی عوارض زیادی برای بدن دارد. سعی کنید از این کار پرهیز کنید.

همچنین ببینید

عکس نمایشگاه آناتومی بدن انسان

25 عکس نمایشگاه آناتومی بدن انسان

در علم آناتومی قسمتهای مختلف بدن شناسایی می شود. به گزارش آسان طب یک نمایشگاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code