تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان سرطان درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان قاعدگی لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

به پاکیزگی مسواک اهمیت بدهیم

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » به پاکیزگی مسواک اهمیت بدهیم

بسیاری از بیماری های ویروسی، باکتریایی و عفونی خطرناک از طریق مسواک هایی که در حمام و یا دستشویی (نزدیک توالت) نگهداری می شوند، به راحتی شیوع پیدا می کنند .

بهداشت مسواک

ویژگی‌های مسواک و بهداشت مسواک

  • دسته مسواک باید به راحتی در دست جای گرفته و مواد تشکیل دهنده آن بی‌ضرر باشد.
  • طول قسمت موئی آن در حدود ۳ سانتیمتر و عرض آن یک سانتیمتر باشد.
  • نوک موهای مسواک بایستی پخت باشد (نباید نوک تیز و ساینده باشد).
  • تعداد کلاف‌های موئی و یا نایلونی آن در حدود ۲۰ تا ۴۰ کلاف برحسب کوچکی و یا بزرگی مسواک باشد.
  • تعداد رشته‌های نایلونی و یا موئی در هر کلاف در حدود ۲۰ تا ۴۰ رشته برحسب نرمی و زبری موهای مسواک می‌باشد که این تعداد رشته‌ها در مسواک‌های نرم بیشتر از مسواک‌های زبر است.
  • موهای مسواک منظم و مرتب باشد. معمولاً نمی‌توان بیش از ۳ الی ۴ ماه از یک مسواک استفاده نمود. چون موهای آن خمیده و نامنظم می‌شود یا رنگ موهای آن تغییر می‌کند که در اینصورت مسواک را باید تعویض نمود.

    بهداشت مسواک

هدف اصلی مسواک زدن، پاک کردن کلیه مواد غذائی همراه با مواد رسوبی مختلف و میکروارگانیسم‌هائی است که به طور طبیعی بر روی کلیه سطوح دندان جایگزین شده‌اند.

طبق یک مطالعه جدید بسیاری از بیماری های ویروسی، باکتریایی و عفونی خطرناک از طریق مسواک هایی که در حمام و یا دستشویی (نزدیک توالت) نگهداری می شوند، به راحتی شیوع پیدا می کنند.

بهداشت-مسواک بهداشت مسواک

60 درصد مسواک هایی که نزدیک به توالت قرار داده می شوند، آلوده به میکروب های مدفوع هستند بهداشت مسواک

 

 محققان دانشگاه کوینیپیاک آمریکا دریافتند بیش از 60 درصد مسواک هایی که نزدیک به توالت قرار داده می شوند، آلوده به میکروب های مدفوع هستند. محققان به این نتیجه رسیدند که این موضوع می تواند تا 80 درصد احتمال بروز عفونت را در بدن بالا ببرد.

انتروباکتریاسه و سودوموناسه از گونه های باکتری هایی هستند که در مدفوع وجود دارند و می توانند مسواک ها را آلوده کنند.
این باکتری ها در دستگاه گوارش انسان به طور طبیعی وجود دارند، اما در دیگر نقاط بدن باعث ایجاد بیماری می شوند.
به گفته محققان و میکروب‏شناسان دانشگاه آریزونا نیز به طور متوسط در یک کاسه توالت حدود سه میلیون میکروب وجود دارد که این میکروب‏ها می‏توانند تا دو متر جابه‌جا شوند و روی زمین، دیوارها و روی مسواک قرار بگیرند.
لذا نباید مسواک تان را نزدیک به محل توالت قرار دهید. ولی گذاشتن مسواک در محیط حمام (که توالت ندارد یا از توالت فرنگی آن استفاده نمی شود) و در محیط دستشویی که از توالت جداست (بین روشویی و توالت، دیوار و درب وجود دارد) اشکالی ندارد.

اطلاعات دیگر درباره بهداشت مسواک

روی مسواک خیس درپوش نگذارید، زیرا از خشک شدن آن جلوگیری می کند

البته باید گفت سیستم ایمنی بدن ما در مقابله با باکتری ها قوی است و هنوز موردی گزارش نشده که با استفاده از مسواکک به عفونت های باکتریایی دچار شده باشد. اما باید درباره نگهداری از مسواک مان وسواس به خرج دهیم، مثلا هرگز نباید آن را در نزدیکی توالت و یا مستقیما روی میز قرار دهیم.

با هر بار دستشویی رفتن و سیفون کشیدن، تعداد زیادی باکتری در هوای دستشویی منتشر می شوند. طبیعی است که هیچ کس دلش نمی خواهد این باکتری های کثیف روی مسواکش بنشیند.

مسلما چندش تان می شود که بشقاب، پیراهن یا قاشق تان را در دستشویی بگذارید؛ پس چرا این وسواس را درباره مسواکی که مدام وارد دهانتان می کنید، ندارید؟!

به علاوه، آیا پس از دست زدن به دستگیره در دستشویی و ورود به آنجا، حاضرید با همان دست ها غذا بخورید یا ابتدا خوب دست های تان را با صابون می شویید؟ استفاده از مسواکتان هم این دقت ها را می طلبد.

بهداشت مسواک

روی مسواک خیس درپوش نگذارید، زیرا از خشک شدن آن جلوگیری می کند . بهداشت مسواک

 

جلوگیری از آلودگی و بهداشت مسواک

– نباید مسواک را نزدیک به محل توالت قرار دهید.

– از مسواک دیگران به هیچ وجه استفاده نکنید.

– مسواک خودتان را به هیچ وجه به کسی ندهید.

– مسواک تان را خشک نگه دارید، زیرا باکتری ها مکان های مرطوب را دوست دارند.

– روی مسواک خیس درپوش نگذارید، زیرا از خشک شدن آن جلوگیری می کند.

– همیشه مسواک تان را به حالت ایستاده در جامسواکی قرار دهید و از گذاشتن آن به حالت خوابیده روی سطوح مختلف خودداری کنید.

– بهترین راه برای جلوگیری از افزایش تعداد باکتری های مسواک، تعویض منظم آن است. لذا انجمن دندان پزشکان آمریکا توصیه می کند مسواک خود را حداقل هر سه تا چهار ماه یکبار عوض کنید.

–  پس از استفاده، کاملا با آب بشویید و بگذارید تا در هوای اتاق خشک شود.

– هر بار که حوصله نداشتید مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، یاد تعداد باکتری های ساکن در دهان تان بیفتید و تنبلی را کنار بگذارید. باکتری ها عامل مشکلات دهان و دندانی (از پوسیدگی و بوی بد دهان گرفته تا بیماری های لثه) هستند. بنابراین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را نوعی وظیفه اجتناب ناپذیر تلقی کنید.

 رعایت بهداشت مسواک

رعایت بهداشت مسواک

بهداشت مسواک مساله بسیار مهمی است که همه باید به ان توجه کنند. اگر مسواک غیر بهداشتی به دندان بخورد بیماری های زیادی به سمت ما می ایند.

برای رعایت بهداشت مسواک باید چند وقت یکبار مسواک تان را عوض کنید.

برای رعایت بهداشت مسواک باید مسواک درپوش داشته باشد.

برای رعایت بهداشت مسواک باید از مسواک شخصی استفاده کنید.

برای رعایت بهداشت مسواک سعی کنید در دستشویی مسواک نزنید و مسواک را در انجا نگذارید. چون ممکن است میکروب های چاه فاضلاب به مسواک برسد .

 


# # # # # # #

مطالب پیشنهادی

سرگیجه از مهمترین حوادث سالمندی است

مضرات آنتی بیوتیک ها

مضرات آنتی بیوتیک ها چیست ؟

نقش ویتامین ها در ایمن سازی بدن

رابطه زناشویی در بارداری

رابطه زناشویی در بارداری ممکن است یا نه؟

پربازدید های اخبار پزشکی

نظرات شما

*

code