کد :15491 18 مرداد 1394 24,152 دسته : سلامت همیار آسان طب

بدن مادر پس از تولد نوزاد، بهبود را آغاز كرده و شیردهی هم تا حد زیادی به این فرآیند كمك میكند. بنابراین استفاده از رژیمهای غذایی كم چرب، اصلا كار عاقلانه ای نیست. بدن شما به تمام مواد حتی چربی نیاز دارد.

سزارین

سزارین

عمل سزارین معمولا موجب آویزان شدن قسمت تحتانی شكم میشود. همچنین سزارین تا حد زیادی شكل و فرم بدن مادر را تغییر میدهد. بسیاری از مادران در خلاص شدن از شكم شل و آویزان خود مشكل دارند. آنها پس از عمل سزارین دست به روش های گوناگونی میزنند تا چربی شكم خود را آب كنند و براساس مطالعات، تنها عده معدودی از خانم ها موفق می شوند. قسمت آویزان شكم پس از عمل سزارین میتواند پوست یا چربی باشد.

اگر علت شل شدن شكم چربی است، باید با استفاده از ورزش و رژیم غذایی سالم و كنترل شده به تناسب اندام اولیه خود برگردید. اگر پوست شكم شما آویزان شده، تنها عمل جراحی میتواند شما را به آرزوی تان برساند. ما در حال حاضر بحث خود را تنها به چربی محدود می كنیم. این مقاله را بخوانید تا بدانید چگونه پس از عمل سزارین میتوانید شكم خود را كوچك كنید.

اب کردن شکم بعد سزارین

رژیم غذایی برای آب كردن شكم پس از سزارین

بدن مادر پس از تولد نوزاد، بهبود را آغاز كرده و شیردهی هم تا حد زیادی به این فرآیند كمك میكند. بنابراین استفاده از رژیمهای غذایی كم چرب، اصلا كار عاقلانه ای نیست. بدن شما به تمام مواد حتی چربی نیاز دارد. اما قطعا میتوانید مقدار چربی دریافتی خود را كنترل كنید. از مصرف چربی زیاد خودداری كنید تا چربی شكم و وزن كلی بدن شما كم شود، در غیر این صورت در نهایت از چربی شكم شما چیزی كم نخواهد شد.

رژیمهای غذایی سرشار از پروتئین داشته باشید. پروتئینها تا مدت زمان طولانی شما را سیر نگه میدارند و برای سیر بهبود بدن پس از عمل لازم هستند. همچنین آب فراوان بنوشید. آب، تقویت كننده مؤثر متابولیسم است. متابولیسم سریع به افزایش سرعت چربی سوزی در بدن كمك میكند. در برنامه غذایی خود فیبر فراوان بگنجانید. فیبر نیز به شما احساس سیری میبخشد و مانع پرخوری میشود. فیبر كه در میوه ها و سبزیها به وفور یافت میشود، تقویت كننده دیگری برای متابولیسم است.این کارها موجب کوچک کردن شکم می شود.

  ورزش های بعد زایمان

ورزشهای آب كردن شكم پس از سزارین

بهترین روش آب كردن شكم پس از عمل، ورزش كردن است. هیچ روشی بهتر از ورزش وجود ندارد كه بدن را وادار به سوزاندن كالری و كاهش وزن در تمام قسمت ها كند. از این رو لازم است پس از زایمان، تحرك داشته باشید اما به ثبت نام در باشگاه و رژیمهای غذایی آنچنانی فكر نكنید. همانطور كه قبلا گفته شد، بدن شما پس از سزارین، ترمیم شده و بهبود مییابد. در این دوران بدن تغییرات تازه ای را تجربه میكند. هر استرسی می تواند این فرآیند بهبود را تحت تأثیر قرار دهد.

منظور از تحرك جسمی، حركاتی هستند كه بدون اینكه بدن را تحت فشار قرار دهند، به سوزاندن كالری ها كمك می كنند. مثلا میتوانید روزی یك ساعت پیاده روی كنید. پیاده روی بهترین ورزش برای سوزاندن كالری است. این ورزش تمام بدن را درگیر كرده و چربیها را در تمامی قسمت ها می سوزاند. فعالیت دیگری كه می توانید انجام دهید، كارهای منزل … مانند تمیزكردن كف اتاق، شستن لباس و … است. این فعالیت ها به مرور زمان به آب شدن شكم كمك میكنند.

درصورت امكان می توانید به فعالیتها و ورزش های ایروبیك مانند، دوچرخه سواری، شنا و … بپردازید.این حركتها برای قلب و عروق بسیار سودمند هستند و در عرض چند دقیقه، ضربان قلب را افزایش میدهند و بدن را وادار به چربی سوزی میكنند. شما با انجام ورزش های شكم میتوانید سرعت آب شدن چربیهای این ناحیه را افزایش دهید. كلید موفقیت شما برنامه منظم ورزشی است. در انجام این حركات، نظم و ترتیب داشته باشید تا شكم متورم شما در عرض یكی دو ماه كوچك و كوچك تر شود. با مطالعه این نكات باید آموخته باشید كه برای كسب موفقیت، باید رژیم غذایی متعادلی را دنبال كنید و از زندگی بدون تحرك فاصله بگیرید. برای روزهای خود برنامه ریزی كنید تا خیلی زود به اندام دلخواه خود برسید

ورزش هاي پس از زايمان

همچنین افراد می توانند حرکات زیر را به طور صحیح انجام دهند.

براي برگشت سريع تر عضلات شکم و ساير قسمت ها به حالت اوليه، انجام حرکات زير نظر پزشک در زناني که زايمان طبيعي کرده اند، توصيه مي شود.

روي زمين صاف به پشت بخوابيد. زانوهاي خود را خم کرده و يک نفس عميق کشيده و در همان حال سعي کنيد قفسه سينه خود را ثابت نگه داريد طوري که شکم شما بالا برود (تنفس شکمي) حال به آرامي با تو کشيدن شکم هوا را خارج کنيد. 3 تا 5 ثانيه در اين وضع مانده و به حالت اول برگرديد.

در حاليکه به پشت دراز کشيده ايد، زانوها را خم کنيد و کف پاها و شانه ها را به زمين تکيه دهيد. دست ها را در دو طرف بدن قرار دهيد. سپس هر دو زانو را به طرف راست و بعد به طرف چپ بچرخانيد طوري که کم کم روي زمين قرار گيرد.

حرکت قبل را اين بار درحالي که يکي از زانوها خم شده باشد. بدين ترتيب که ابتدا زانوي راست را خم کرده و آن را به طرف چپ بچرخانيد، سپس زانوي چپ را خم کرده و به طرف راست خود بچرخانيد.

به پشت خوابيده و زانوي خود را خم کنيد. درحالي که پشت خود را به زمين چسبانيده ايد، نفس عميق بکشيد (تنفس شکمي) و لگن خود را به سمت عقب حرکت دهيد. سپس به آرامي ولي با توکشيدن عضلات شکمي و سفت کردن عضلات باسن هوا را خارج کنيد. در اين حالت 3 تا 5 ثانيه باقي مانده و بعد خود را شل کرده و استراحت کنيد.

به پشت بخوابيد، سر، شانه ها، بازوها و کف پاها را روي زمين تکيه دهيد. حال سعي کنيد باسن خود را تاحد ممکن بالا ببريد، طوري که بازوها در سطح زمين تکان نخورد. سپس آهسته به وضع اول برگرديد.

به پشت بخوابيد. بازوهاي خود را با زاويه 90 درجه در دو طرف بدن قرار دهيد. بعد دستها را بدون خم کردن آرنج از طرفين به بالاي سر خود بياوريد تا به هم برسند. سپس به آهستگي آنها را به حالت اول برگردانيد.

به پشت خوابيده و زانوها را خم کنيد. نفس عميق کشيده به آهستگي در حالت بازدم و در حالي که عضلات شکم را سفت مي کنيد، سر و شانه ها را از زمين بلند کرده، دست هاي خود را به طرف زانوها ببريد. پاهاي شما بايد ثابت و بي حرکت باشد. سپس به آرامي به وضعيت اول برگردید. اين حرکت را چندبار تکرار نمائيد.

کاهش وزن بعد از بارداری

چند کیلو را راحت کم می‌کنید

بعد از وضع حمل، تمام خانم‌ها تمایل دارند که به وزن قبل از بارداری خود برگردند و نگران هستند که این کار چه مدت طول خواهد کشید. اکثر خانم‌ها در طی ۶ ماه بعد از زایمان به وزن قبل از بارداری خود می‌‌رسند. عواملی که بر روند کاهش وزن بعد از زایمان تاثیر دارند شامل بارداری اول،‌ شیر دادن به نوزاد، برگشت زود هنگام به سرکار خارج از خانه و … می‌‌باشند. در طی ۶ هفته اول بعد از زایمان نباید رژیم لاغری یا محدودیت انرژی داشته باشید، زیرا بدن نیازمند انرژی است تا آنچه در زمان تولد نوزاد از دست رفته است، باز یابد و نیاز کودک تامین شود. تغذیه با شیر مادر، به طور معجزه‌آسایی باعث کاهش وزن نمی‌‌شود ولی به کاهش وزن کمک می‌‌کند.  جراحی تا یک سال ممنوع است
اگر شما هم دچار شلی و افتادگی شکم پس از زایمان شده‌اید و ورزش و رژیم مفید واقع نشده است، شاید به فکر جراحی پلاستیک شکم‌تان افتاده باشید ولی قبل از هر چیز باید بدانید، انجام عمل جراحی پلاستیک با توجه به فرصت کوتاهی که بعد از زایمان گذشته، امکان‌پذیر نیست و با خطرات مختلفی همراه است. بعد از زایمان حداقل باید یک سال صبر کنید. وزنتان باید ثابت باشد و دوران شیردادن را نیز سپری کرده باشید. ورزش هم بسیار مفید و الزامی است ولی توجه داشته باشید که ورزش به بهبود ماهیچه‌ها کمک می‌کند نه به پوست. در ضمن توجه کنید که ماه‌ها بعد از زایمان، امکان جمع شدن پوست وجود دارد. استفاده کردن از کرم‌های آب‌رسان به پوست و یا مرطوب کننده به جمع شدن شکم و پوست کمک می‌کند. بستن شکم را فراموش نکنید
بستن شکم پس از زایمان به جمع شدن سریع‌تر آن کمک می‌کند. از قدیم هم این رسم در فرهنگ ما وجود داشته است که مادربزرگ‌ها به دختران خود می‌گفتند که پس از زایمان شکم‌شان را با یک پارچه محکم ببندد.

نظرات

الی ؛ (1395/07/27)

سلام،من سه ماهه بودم که کورتاژ کردم،حدود یکماه میگذره،شکمم یکم بزرگ و شل شده. بستم ولی باز خونریزی ام شروع شده،شروع خونریزی و درد به خاطره بستن هست؟ لطفا راهنمایی ام کنید

*

code