کد :1583 02 اسفند 1392 434 دسته : تغذیه , سلامت آسان طب

چربی های اضافی بدن در اولین نقطه ای که جمع می شوند ناحیه شکم می باشد اما برای اینکه از این عمل ممانعت ورزیم چه کاری باید انجام دهیم؟

تغذیه ناصحیح و عدم تحرک و ورزش کردن باعث می شود که چربی های اضافی بدن در قسمت شکم تان تجمع پیدا کنند.اما چه کارهایی باید انجام دهیم تا شکمی صاف داشته باشیم؟
در این مقاله چندین توصیه برای شما آورده شده است :

 شکم صاف

* خوردن و نوشیدن :

 


همه ی ما به دفعات این جمله را شنیده ایم که باید تغذیه صحیحی داشته باشیم تا شکم نیاوریم اما چه تغذیه ای صحیح می باشد؟

 

* از خوردن غذاهایی که دیر هضم هستند پرهیز کنید زیرا غذاهایی که دیر هضم هستند باعث شکم آوردن شما می شوند.وقتی که شما غذاهای دیر هضم می خورید باعث می شود که معده شما برای هضم این غذاها با مشکل مواجه شود و در نتیجه شکم شما نفخ می کند و به مرور این نفخ ها دائمی می شود.

 

* از خوردن غذاهایی که برای روده مضر هستند بپرهیزید.
غذاهایی مثل : گل کلم،بروکلی،نخود فرنگی.اما یک سری دیگر از مواد خوراکی را نیز باید به این مواد اضافه کرد که در این جا برایتان توضیح می دهیم :بعضی از نوشیدنی ها،سبزیجات خامی که سفت هستند.

 

* مصرف سبزیجات خامی که سفت و دیر هضم هستند را از سبد غذاییتان حذف کنید. یا اینکه برای خوردن این سبزیحات سفت حتما آنها را آب پز کنید و بعد میل نمائید.
در عوض معده خود را با خوردن میوه های و سبزیجاتی که دارای فیبر بالایی هستند تقویت نمایید.نخودسبز، سالاد، هلو،…

 

* در برنامه ی روزانه خود استفاده از غلات و نان های کامل را قرار دهید.

 

* از خوردن غذاهای سنگین بپرهیزید: غذاهایی مثل :غذاهای سرخ کرده،غذاهایی که دارای سس بسیاری هستند.

 

* به همان دلیلی که در مورد قبل توضیح داده شد از خوردن مواد شیرینی که زود هضم میشوند بپرهیزید، زیرا این مواد تبدیل به چربی اضافی می شوند،مواد شیرینی مثل:آب نبات، مربا،دسر،بستنی،نان های سفید و …

 

* از خوردن نوشیدنی های الکی و گاز دار نیز بپرهیزید.

 

* آب بسیاری بنوشید.روزانه باید 1.5 لیتر آب بنوشید.

 

* ورزش کنید و شکم تان را تبدیل به عضله کنید.

 

 حتی در مواقعی که در یک مکان ایستاده اید بی حرکت نمانید و سعی کنید یک فعالیتی را در این حین انجام دهید.برای اینکه شکم تان را تبدیل به عضله کنید باید صبر را پیشه خود کنید زیرا تا زمانی که شکم تان از چربی هایی که احاطه اش کرده اند بیرون بیاید زمان نسبتا طولانی را باید اختصاص دهید .همان طور که گفته شد تغذیه روزانه شما و بالخصوص برای عضله ای شدن شکم تان ورزش نیز لازم است .
پیاده روی ساده و معمولی در طول روز تاثیر بسزایی در این امر دارد.اگر زمانی را می توانید به ورزش کردن اختصاص دهید توصیه می کنیم ورزش هایی مانند:شنا، یوگا،دوچرخه سواری، ژیمناستیک .
معمولا توصیه می شود که 45 دقیقه از زمان روزانه خود را به ورزش کردن اختصاص دهید.

 

* از کرم های لاغری استفاده کنید :
آیا می دانید به چه علت توصیه می شود که از کرم های لاغری استفاده کنید ؟
ماساژی که شما بعد از استعمال این کرم های استفاده می کنید باعث می شود که خون در رگ هایتان جریان یابد و علاوه بر این موضوع ماساژی که شما در این ناحیه ایحاد میکنید باعث می شود که چربی های اضافی بدن شروع به از بین رفتن کنند البته لازم به ذکر است که نباید امیدوار باشید که در مدت دو هفته این تغییرات را احساس کنید ،این تغییرات در زمانی معمولا بعد از دو ماه به وفور دیده می شود به شرط اینکه شما هر روز و به مدت زمان قابل توجهی ، شکمتان را ماساژ دهید.(البته تاثیراین کرمها هنوز به طور صد درصد مشخص نیست)

* هنگامی که به حمام و برای استحمام می روید در زیر دوش قسمت شکمی خود را ماساژ دهید.  از روغن ها برای ماساژ شکم تان استفاده کنید.

 داشتن شکم صاف

نکته : اگر باردار و یا مادر شیر ده هستید توصیه می شود که قبل از انجام این اعمال ، با پزشک خود مشورت کنید .

 

 

*صاف كردن شكم پس از زایمان

تمرينات زير ماهيچه هاي شكمي، اصلي بدن و ستون فقرات را تقويت كرده و باعث مي شود تا شكم صاف و تختي داشته باشيد. با درگير شدن ماهيچه هاي شكمي و اصلي بدن، وضعيت ايستادن شما بهبود يافته و بسياري از دردهاي شما كاهش مي يابد. با يك حركت شروع كنيد و به تدريج حركات بعدي را به برنامه خود اضافه كنيد تا بتوانيد تمرينات را بطور كامل انجام دهيد. در پايان و هنگامي كه تسلط كافي براي انجام اين حركات را بدست آوريد هر حركت را 15 مرتبه تكرار كنيد.

*حلقه وارونه
به پشت دراز كشيده، پاها را صاف و براي راحتي بيشتر كمي زانوها را خم كنيد و شانه را فشرده نماييد. دست ها را در دو طرف بدن قرار داده (كف دست ها روي زمين قرار گيرد)، به آرامي پاهاي خود را به سمت بالا برده بطوريكه باسن و ران با زانو زاويه 90 درجه تشكيل دهد، به آرامي دستها را به زمين فشار داده، عمل دم را انجام داده، سپس بازدم (بطور عميق) بطوريكه با كمك ماهيچه هاي شكمي زانوها به سينه نزديك شوند. يك لحظه در اين حالت باقي مانده و بازدم را كامل نماييد، عمل دم را انجام داده و به آرامي به وضعيت اوليه برگشته، بطوريكه زانو و باسن در زاويه 90 درجه قرار گيرند.

*حركات نشسته با نوار پارچه اي
نوار پارچه اي مناسب حركات ورزشي را از درازا روي صندلي قرار داده و روي صندلي بنشينيد بطوريكه يك سر نوار پارچه اي زير باسن شما و يك سر ديگر آن روي پشتي صندلي باشد، سپس با دست سر آزاد نوار پارچه اي را بگيريد (از پشت) بطوريكه نوار به موازات ستون فقرات قرار گيرد، كف پاهاي خود را بر روي زمين قرار دهيد، آرنج ها را به سمت بالا برده بطوريكه نوار پارچه اي كشيده شود و مقاومت احساس كنيد و عمل دم را انجام دهيد. سپس ستون فقرات را كمي خم نموده و ماهيچه هاي شكم را منقبض و به سمت داخل جمع كنيد، همزمان عمل بازدم را انجام دهيد.، به آرامي به وضعيت اوليه باز گرديد.

*حركت پلانك
زانوها و ساعد دو دست را روي زمين قرار دهيد، ماهيچه هاي شكم را منقبض كرده و استخوان انتهاي ستون فقرات را جمع كنيد بطوريكه در امتداد شانه قرار گيرد. به آرامي زانوها را از زمين بلند كرده (مي توانيد ابتدا يكي از زانوها را از زمين بلند كنيد) بطوريكه بدن شما از سر تا باسن صاف و در يك راستا قرار گيرند. اجازه ندهيد تا شكم شما به سمت پايين متمايل شود. باسن خود را منقبض نگهداريد و بطور طبيعي نفس بكشيد، به اندازه 2 نفس در اين حالت باقي بمانيد، سپس زانوها را به سمت پايين نزديك كرده و به وضعيت اوليه باز گرديد.

 

نظرات

*

code