کد :15830 20 مرداد 1394 924 دسته : سلامت همیار آسان طب

زالو کرمی است لزج، چسبنده و خون آشام و به دلیل این صفاتش، چندش آور و نفرت انگیز! در ادبیات ما زالو صفت به آدم هایی می گویند که از دیگران بهره کشی می کنند

زالو

زالو

زالو چیست ؟

زالو کرمی است لزج، چسبنده و خون آشام و به دلیل این صفاتش، چندش آور و نفرت انگیز! در ادبیات ما زالو صفت  به آدم هایی می گویند که از دیگران بهره کشی می کنند و در واقع به آنها می چسبند و خون آنها را می مکند. بیشتر ما از این جانور تصوّر نامانوسی داریم.  امّا آیا واقعاً زالو مستحق این همه لعن و نفرین است؟ لااقل، تاریخ طب گواهی می دهد خدمتی که زالو به نوع بشر کرده است بیشتر از تمام زیان هایی است که برای وی برمی شمارند.

زالو دشمنی برای غده های چربی

زالوها نرم تنانی تک‌جنسی و عمدتا آبزی هستند که همگی زندگی انگلی دارند. از بین650 گونه شناسایی شده، تنها 50 نوع از آنها از خون پستانداران تغذیه می‌کند که زالوی پزشکی (medical leech) معروفترین آنهاست. این نوع زالوها که رنگ سبز زیتونی تا سبز لجنی و نوارهایی تیره در سطح پشتی خود دارند؛ پس از صید، مدتی در آب های صاف و تمیز نگهداری می شوند تا هر گونه آلودگی احتمالی آنها رفع شود و سپس برای مقاصد طبّی مورد استفاده قرار می گیرند.

تاریخچه زالو درمانی 

سابقه زالو درمانی به حدود 3500 سال قبل در مصر می رسد و از 2500 سال پیش، در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده قـرار گـرفته است. در کشور ما، اطبّای بزرگی چون رازی، ابـن سینا، و جرجانی، این روش را تایید و تشریح کرده اند. در حال حاضر، در کلینیکهای معتبر کشورهایی مانند چین، هند، روسیه، آمریکا، انگلیس و بسیاری دیگر از کشورها از زالو به طور گسترده و رسمی در مقاصد طبّی استفاده می شود؛ بـرای مثال:

1- جامعه جراحان انگلستان، کاربرد زالو پس از جراحی های پلاستیک و پیوند اعضاء( و حتی حین عمل جرّاحی) را پذیرفته است.

2- در روسیه و اوکراین، جهت رفع چروک صورت، کرم‌های آرایشی ساخته می شود که ماده موثره آن از زالو به دست می آید.

3-  در ژوین 2004 میلادی، سازمان غذا و داروی آمریکا(F.D.A)، واردات زالو برای مصارف پزشکی را مورد تایید قرار داد و امتیاز فروش زالو را در این کشور، به یک شرکت فرانسوی، اعطا کرد.

4- کشور ترکیه، مثل بانک خون، بانک زالو هم دارد.

5- قیمت صادراتی هر زالو 6-2 دلار است و کشورهایی مانند روسیه و انگلیس، از این راه، سالیانه میلیون ها دلار درآمد دارند و این در حالی است که مرغوب ترین زالوی طبّی، یعنی زالوی شرقی یا پارسی(hirudo medicinalis orientalis) به راحتی در ایران قابل تکثیر است.

خواص بزاق زالو :

۱ . خاصیت Anesthetic : این خاصیت باعث کاهش درد موضعی در هنگام نیش زدن میگردد که عمدتا به دلیل وجود ماده Hirudin می باشد .

۲ . خاصیت Vasodilator : این خاصیت به دلیل ماده Histimine می باشد که باعث گشادگی عروق خواهد گردید .

۳ . خاصیت Anticoagulant : این خاصیت به دلیل آنزیم Hyaluronidas موجود در بزاق H.M می باشد . بعلاوه این آنزیم خاصیت موکوکیتیک و آنتی بیوتیک بسیار قوی دارد در حدی که در درمان گلوکوم هم بسیار موثر هست .

۴ . خاصیت Protealitic inhibitor : این حالت به دلیل وجود سه پروتئین خاص به نامهای Hirudin و Bdelin و EgLin می باشد .

الف ) Hirudin : مهارگر اختصاصی ترومبین می باشد پس در روند تشکیل لخته موثر هست این ماده امروز به طور صناعی جهت استفاده در امور طبی ساخته می شود .

ب ) Bdelin : با وزن مولکولی ۵۰۰۰ ، مهارگر Tripsin و پلاسمین و Acrosin می باشد و اغلب در موارد نیاز به غیر فعال کردن پلاسمین مورد مصرف دارد .

EgLin : با وزن مولکولی کم خاصیت مهارگری ELastase و cathepsin و Subtilisin و Chymotripsin را دارد که بسیار موثر در کاهش التهاب بعد از تروما و جراحی ها و مشکلات آندوتلیوم روده ای علی الخصوص بیماری کرون می باشد بعلاوه این ماده مانع تشکیل لخته به دنبال سپتی سمی در خون می گردد .

۵ . خاصیت Antibiotic : آنچه را که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است این خاصیت Leech می باشد که عمدتا به وسیله Aeromonas Hydrophila یا ( Hirudini ) که در روده زالو زندگی می کند تولید می گردد و بر روی بیماریهای ناشی از استاف اورئوس و توبرکلوز و بیماری دیسانتری و دیفتری موثر می باشد . آنزیمها و پروتئینهای متعدد دیگری نیز در کیسه های بزاقی قدامی و خلفی ( H.M ) موجود می باشند .

زالود درمانی در بیماری های مغزی یکی از بهترین روشهاست

آنزیم های موجود در بزاق زالو

هیرودین مهمترین ماده ضد انعقاد بزاق زالو است. پروتئینی‌ متشکل از ۶۵ اسید آمینه است و ردیف اسیدهای آمینه آن با تکنیک PCR مشخص شده است. خاصیت ضد انعقادی هیرودین قوی تر از هپارین است. عمل هیرودین به وسیله عوامل دیگر موجود در زالو مانند همنتین و آنتی استاتین تقویت می‌شود. فعالیت هیرودین را از روی خاصیت ترومبین آن بیان می‌کنند.

امروزه فرم نوترکیب هیرودین به نام لیپرودین سنتز شده است. هیرودین توانایی زیادی در ممانعت از انعقاد خون دارد به طوری که چند قطره بزاق دهان زالو قادر است مقدار زیادی خون را به صورت مایع نگه‌دارد و مانع انعقاد آن شود ( با آزمایشی که به صورت تجربی بر روی خون مکیده شده توسط زالو انجام شد زمان لخته شدن خون به بیش از ۶ ساعت افزایش یافته بود ).

وقتی که خون با لبه بریده بافت تماس حاصل می کند فاکتور ۱۲ یا هاگمن فاکتور فعال می‌شود. متعاقب فعال شدن این فاکتور انعقادی یک سری آنزیم‌ها از جمله آنزیم پروتئاز ترومبین فعال می‌شود این آنزیم سبب تبدیل فیبرینوژن به فیبرین می‌شود و فیبرین به صورت رشته‌های کلاف مانند ، محل بریدگی را می‌بندد و مانع خونریزی می‌شود و خون را منعقد می‌کند.

هیرودین به صورت خیلی اختصاصی و قوی از فعالیت آنزیم پیروتئاز ترومبین جلوگیری می‌کند و مانع انعقاد خون می‌شود. فیبرینوژن یک مولکول دایمر است و دو محل اتصال ( FG ) یا ( Binding sites ) برای رسپتور پلاکت‌های فعال شده دارد. ( Gp116-111a ) این محل اتصال می‌تواند سبب اتصال پلاکت‌ها و ایجاد تجمع پلاکتی کند. احتمالاً هیرودین مانع اتصال دور رسپتور ( Fg/Gp ) می شود و از این طریق مانع انعقاد خون می شود از تجمع پلاکت‌ها جلوگیری می کند. اتصال پلاکت‌ها در داخل عروق می‌تواند مرجع به تشکیل پلاکت‌های عروقی و انسداد عروق شود.

مراحل زالو درمانى‏

زالو بهتر از حجامت خون فاسد را از عمق‏ بدن بيرون مى‏كشد. اول محل زالو را با آب گرم پاك كنيد (از صابون‏هاى عطرى استفاده نكنيد). جايى را كه مى‏خواهيد زالو بيندازيد اول با دست مالش بدهيد تا سرخ شود. اگر جاى زالو را با گل سرشوى يا خون بمالند زالو بهتر مى‏گيرد. بهتر آن است كه پس از جدا شدن زالو محل گزش او را حجامت بدهند.

هر زالو 5 تا 15 ميلى ليتر خون مى‏مكد (10 برابر حجم بدن خود) در مدت 15 تا 60 دقيقه، پس از جدا شدن زالو خونريزى 2 تا 10 ساعت طول مىیكشد.

اگر پس از جدا شدن زالو خون بند نيامد پودر مازوج سوخته، نوره يا خاكستر يا پودر نرم زردچوبه استعمال شود.»

موارد استفاده از زالو

1- دُمَل‏ها و زخم‏هاى چركى و جوش‏هايى كه در اثر عفونت خون يا در اثر ترشح هورمون جنسى در خون (در اوايل بلوغ) بر پوست چهره و بدن ظاهر مى‏شود و آفتِ زيبايى دختران جوان است. زير هر زخم يك عدد زالو بيندازد.

2- غده‏هاى عفونى زير پوست كه درد دارد با انداختن يك زالو زير غده و يا در ورم گلو از بيرون معالجه مى‏شود.

3- براى گرفتگى رگ‏هاى قلب كه موجب عوارض قلبى و تنگى نفس می ‏شود و دكترها با عمل باز و هزينه‏هاى كلان بدون ضمانت عمل مى‏كنند. با انداختن 4 عدد زالو بالاى پستان چپ با ضمانت و هزينه كم رگ‏ها باز مى‏شود.

4- عوارض سكته مغزى و نرسيدن خون به مغز به صورت فلج يك‏طرفه و رعشه و لرزش سر و دست‏ها و ضعف مغز ظاهر مى‏شود. با انداختن 2 عدد زالو به پشت گوش طرف مقابل آن طرفى كه فلج شده، مويرگ‏هاى مغز باز و معالجه مى‏شود.

نكته مهم: در موارد سكته مغزى به دليل اينكه سلول‏هاى مغز بيشتر از غذا به اكسيژن نياز دارند، از دست ندادن زمان خيلى مهم است، لذا قبل از هر اقدامى و در كمال خونسردى بايد زالو تهيه كرد و پشت گوش بيمار انداخت. تجربه ما در مورد سكته‏هاى مغزى كه بلافاصله زالو انداخته شده اين است كه بيمار پس از نيم ساعت به حالت عادى خود برمى‏گردد (دست و پا و ديگر اعضاى بدن فرمان‏هاى مغز را اجرا مى‏كنند) و پس از ساعت قادر به سخن گفتن مى‏باشد.

اكنون كه خطر تا حدود 90 برطرف شده براى تحت نظر داشتن بيمار به بيمارستان مراجعه كنيد.

5- عوارض قند بر چشم‏ها (مويرگ‏هاى چشم از خون غليظ قندآلود پر مى‏شود و موجب كورى مى‏گردد) با انداختن 2 عدد زالو به دو طرف چشم‏ها خون مويرگ‏هاى چشم تخليه و بينايى برمى‏گردد.

6- عوارض قند روى پاها كه باعث سياه شدن و گاه زخم شدن پاها مى‏شود و جراح‏ها پاى مريض را از مچ قطع مى‏كنند. با انداختن 4 عدد زالو به محل سياه شده كه هر روز تكرار شود، خون قندآلود تخليه و رنگ پوست پا طبيعى مى‏شود.

7- واريس و برجسته شدن و ورم كردن رگ‏هاى ساق پا كه گاه با درد شديدى همراه است. با انداختن 5 عدد زالو روى پاها و تكرار آن هر 20 روز واريس و درد شديد و ورم آن خوب مى‏شود.

8- آرتروز مزمن و درد شديد زانو و آب زانو و ورم زانو و زير زانو با انداختن 4 عدد زالو روى پاها تكرار هر ماه آن معالجه مى‏شود.

9- سردرد و سينوزيت مزمن و عفونت سينوس‏ها با انداختن 4 عدد زالو به شقيقه‏ها، عفونت تخليه و سردرد خوب مى‏شود.

10- كيست و عفونت پستان‏ها با انداختن 4 عدد زالو زير هر پستان برطرف و معالجه مى‏شود.

11- ورم لوزه‏ها و عفونت آن و خنازير (زخم خطرناك گلو) با انداختن 4 عدد زالو ازبيرون به لوزه‏ها و زخم خنازير معالجه مى‏شود.

12- نقرس و درد شديد پاها با انداختن 4 عدد زالو بين انگشتان پا معالجه مى‏شود.

13- بادسرخ (ورم بينى) و پوست سر با انداختن 4 عدد زالو به محل ورم كرده معالجه مى‏شود.

14- واريكوسل و عوارض بيضه‏ها و ضعف اسپرم مردان با انداختن 3 عدد زالو زير بيضه‏ها معالجه مى‏شود.

15- گل‏مژه و عفونت چشم با انداختن يك عدد زالو به هر طرف چشم معالجه مى‏شود.

16- با انداختن دو عدد زالو پشت گوش‏ها مى توان امراض صعب العلاج مغز ( (SXC پاركينسون، رعشه، ( (SM و ( (AV گرفتگى عروق مغز، آلزايمر و صرع را معالجه كرد.

17- با زالو درمانى مى‏توان زخم معده، كوليت روده، پرستات، امراض ريوى، التهابات كبد، كيسه صفرا و بواسير را معالجه كرد.

18- با زالو درمانى مى‏توان نابارورى مردان (ضعف اسپرم- واريكوسل)، كاهش ميل جنسى و ترك‏
اعتياد مواد مخدر را معالجه كرد.

عوارض زالو درمانی

دانستنه هایی در باره عارضه زالو درمانی و این که چه زیانهایی دارد این زالو درمانی .لازم به یاد آوری است که برای جلوگیری از عارضه این نوع معالجه  تنها در مراکز و کلینیک های درمانی طبی این کاررا انجام دهید

گاهی ممکن است پس از زالودرمانی عوارض بسیار محدودی در بیمار مشاهده شود که البته احتمال بروز برخی از آن‌ها بسیار نادر است. با وجود این بهتر است از وجود این عوارض پیش از استفاده از این شیوه درمانی آگاه باشید.

خونریزی زیاد از محل گزش به‌ویژه در شرایطی که تعداد زالوهای استفاده شده زیاد باشد از شایع‌ترین این عوارض است. به‌عنوان مثال درصورتی که از 02 زالو به‌طور همزمان استفاده می‌شود مقدار خونی که از بدن بیمار خارج می‌شود ممکن است کم خونی ایجاد کند.

حساسیت به زالو از موارد بسیار نادر ولی محتمل است.

اگر فردی مبتلا به بیماری باشد که به واسطه آن با مشکل انعقاد خون روبه‌رو است باید این مسئله را با درمانگر خود حتما مطرح کند.

زالودرمانی به‌طور کلی یکی از شیوه‌های درمانی کم خطر و کم عارضه است. البته باید توجه داشته باشید که خطرات محدود این شیوه درمانی درصورتی که به متخصص متبحر و آشنا به طب سنتی مراجعه کنید قابل کنترل و پیشگیری است.

نظرات

*

code