وظایف شوهر در دوران بارداری - آسان طب
سه شنبه 30 آبان 1396
خانه » سلامت » وظایف شوهر در دوران بارداری

وظایف شوهر در دوران بارداری

وظایف شوهر در دوران بارداری

تعیین وظیفه هریک از والدین در اوائل زندگی و خصوصا پس از بارداری ضرورت بالایی دارد. البته عقیده ثابتی در این مورد وجود ندارد مثلا بعضی از زن و شوهرها سعی می کنند تا حد امکان در کارهای روزمره مستقل باشند و یا برعکس در خانواده ها ی دیگر زن و شوهر می خواهند همه چیز را به طور اشتراکی و با همکاری یکدیگر انجام دهند و شوهر سعی می کند در مورد خرید، آشپزی، نظافت و شستشوی ظروف و … به زن کمک کند. نوع آخر هم زوج هایی هستند که هر کدام مسولیت مربوط به خود را انجام داده و در حالت های نیاز به دیگری کمک می کنند.

هر یک از این سه نوع زندگی به توافق طرفین بستگی دارد و اجباری در انتخاب راه معین وجود ندارد. البته با به دنیا آمدن بچه و اضافه شدن یک فرد جدید به افراد خانواده برنامه زندگی تغییر می کند و با کمی حسن نیت، خوش بینی و در نظر گرفتن احساسات طرف مقابل می توان زندگی آرامی را پی ریزی نمود.

تغییرات طبیعی احساسات زن در دوران بارداری مسئله بغرنجی را به وجود می آورد. در این موارد ممکن است شوهر به طور کلی گیج شود و نتواند دلیلی برای حالت های روحی گوناگون زن پیدا کند. مخصوصا اگر زن برای اولین بار حامله شده باشد. در این موارد شوهر علاوه بر کارهای شخصی باید توجه بیشتری به زنش داشته باشد. البته با گذشت زمان زن و شوهر در می یابند که چطور یکدیگر را در ناملایمات و مشکلات زندگی یاری دهند.

با گذشت زمان زن و شوهر یاد می گیرند که چطور با یکدیگر همکاری کنند و برای شروع این همکاری شوهر باید زن را در مراجعه به مطب پزشک خصوصا در اوایل بارداری همراهی نماید تا پزشک در حضور هر دو وضع جسمانی و مشکلات دوران بارداری را تشریح نماید. گاهی ممکن است خانم باردار به علت تغییر اندام و هیکل و به وجود آمدن محدودیت هایی در فعالیت و کار، نگران و ناراضی باشد، بنابراین لازم است تا شوهر حداکثر سعی خود را برای برطرف کردن این مشکلات انجام دهد.

کارهایی که در دوران بارداری باید انجام داد

وظایف شوهر به طور خلاصه عبارتند از :

1. با ناراحتی های دوران بارداری زن مانند تهوع، درد کمر، تکرر ادرار و … اظهار همدردی کرده و در صورت بروز علائم ناراحت کننده و خطرناک با پزشک تماس بگیرد.

2. زن را در رفتن به مطب پزشک همراهی کند و با پزشک آشنا شده و طرز برخورد و رفتار با خانم باردار را از نزدیک ببیندو به علاوه برنامه روزانه را طوری تنظیم کند که زن بتواند طبق برنامه ای که پزشک مشخص کرده است، به پزشک مراجعه کند.

3.اجرای دستورات پزشک در مورد رژیم غذایی و دارو را کنترل کند و در موارد لزوم به او یادآوری نماید.

4. اگر زن خسته است به او اصرار نکند که از فامیل و دوستان پذیرایی کند زیرا زن باردار به آرامش و استراحت و تفریح نیاز دارد.

5. تلفن پزشک، بیمارستان و آمبولانس را یادداشت کرده و در کنار تلفن قرار دهد.

6. با خانم باردار در مورد پیشرفت بارداری و نوزادی که قرار است به دنیا بیاید با خوشرویی صحبت کند و سعی کند که نگرانی ها را برطرف کند.

7. در بسیاری موارد برای انجام کارهای مربوط به بستری شدن زن در بیمارستان وقت کافی وجود دارد اما اگر درد شدید است، ابتدا او را به اتاق زایمان برده و سپس کارهای مربوط به پذیرش را انجام دهد.

8. بعد از آماده شدن و معاینه خانم باردار توسط پزشک، شوهر می تواند زن را در اتاق درد ملاقات کند. حضور شوهر در کنار زن و یا حتی در بیمارستان برای خانم باردار بسیار اطمینان بخش و دلگرم کننده است.

8 توصیه به آقایان در سه ماه اول بارداري همسرشان

اگر آقايان در 3 ماهه اول بارداري، به اين 8 نکته توجه كنند، کمک شاياني به درک بهتر همسرشان و کنار آمدن راحت‌تر او با اين دوران خواهند كرد:

1 از شنيدن خبر بارداري همسرتان ابراز خوشحالي کنيد و اين خوشحالي را با خريدن يک هديه کوچک و يک شاخه گل، به همسر خود نشان دهيد.

2 خانواده خود و همسرتان را به شام دعوت کنيد و وجود نوه جديدشان را به آنها تبريک بگوييد. چند کتاب مرتبط با بارداري بخريد و روزي يک ساعت آنها را با همسر خود بخوانيد تا اطلاعاتتان درباره اين دوران بالا برود و استرستان كمتر شود.

3 اطلاعات خود را درباره دوران بارداري کمي افزايش دهيد تا بتوانيد شرايط فيزيکي و رواني همسرتان را بهتر درک کنيد. مثلا شما بايد بدانيد که شکم همسرتان طي 14 هفته اول بارداري به اندازه يک طالبي کوچک، برآمده مي‌شود. ايجاد همين تغيير کوچک در شکل ظاهري بدن خانم‌ها، مي‌تواند آنها را از نظر رواني دچار مشکل کند.

4 برخي خانم‌ها پس از پي بردن به بارداري‌شان، دچار افسردگي مي‌شوند. برخي ديگر هم به دليل تغيير سطح هورمون‌هاي بدن، بدخلق و بي‌حوصله مي‌شوند، بنابراين نقش همسران آنها در ايجاد فضايي آرام و در عين حال شاد در خانه، بسيار پررنگ و بااهميت است. آقايان مي‌توانند براي تغيير روحيه همسر خود، او را به سفرهاي کوتاه يک‌روزه ببرند يا يکي دو روز مرخصي بگيرند و با هم به مکان‌هايي که از آنها خاطره دارند، بروند.

5 بهتر است بدانيد که احساس تهوع صبحگاهي و حساسيت به بو و طعم بعضي غذاها يا عطر و ادکلن‌ها مي‌تواند در 3 ماهه اول بارداري شرايط بسيار آزاددهنده‌اي براي همسرتان ايجاد کند. وظيفه شما در اين دوران، دور کردن ادويه‌ها، عطرها يا حتي صابون‌هاي معطري که خانمتان به آنها ويار دارد، از محيط خانه است.

6 اگر همسرتان دچار تهوع‌هاي شديد صبحگاهي است، از درست کردن صبحانه‌هاي بودار مانند تخم‌مرغ يا املت پيش از رفتن به محل کارتان خودداري کنيد. يک لقمه نان و پنير و گردو با يک استکان چاي براي خود و همسرتان تهيه کنيد و از او بخواهيد که در اين مدت وظيفه تهيه صبحانه را به شما بسپارد.

7 از همسرتان بخواهيد براي تهيه شام و ناهار، خودش را زياد به زحمت نيندازد و اگر از بوي ادويه‌ها اذيت مي‌شود، در اين مدت غذاها را بدون ادويه طبخ کند. به او اطمينان بدهيد که از خوردن غذاهاي بدون ادويه هم لذت مي‌بريد.

8 براي اينکه عشق و علاقه خود را به همسر باردارتان ثابت کنيد و حمايت‌هاي لازم رواني را انجام دهيد، حتما در تمام مراحل آزمايش، سونوگرافي و مراجعه به پزشک با او همراه شويد.

3 ماه دوم بارداري همسر

6 توصيه به آقايان در 3 ماه دوم بارداري همسرشان

3 ماهه دوم بارداري کمي راحت‌تر از 3 ماهه اول سپري مي‌شود؛ هم استرسش کمتر است و هم دردسرهايش، اما رعايت اين 6 نکته در اين دوره به وسيله همسر خاطره خوشي بر جاي مي‌گذارد:

1 رشد ناگهاني شکم در اين دوره، باعث تغيير کامل ظاهر همسر مي‌شود. با او به خريد برويد. برايش لباس‌هايي که فکر مي‌کند با پوشيدن آنها ظاهر مناسب‌تري پيدا مي‌کند بخريد و مدام اين نکته را به او يادآور شويد که با اين شکل و قيافه هم به چشم شما زيبا و خواستني است.

2 با خريدن خوراکي‌هاي مغذي و تشويق همسرتان به خوردن آنها، اطمينان او را از نظر اينکه توجه‌تان را به او از دست نداده‌ايد، جلب کنيد.

3 از او به خاطر اينکه سختي پرورش کودکتان را به تنهايي به دوش مي‌کشد، تشکر کنيد.

4 معمولا سينه خانم‌هاي باردار در اين دوران کمي متورم و دردناک است. برخي از خانم‌ها هم تمايلي به برقراري رابطه زناشويي در 3 ماهه دوم بارداري ندارند، بنابراين همسرتان را وادار به انجام کاري که دوست ندارد، نکنيد و رابطه زناشويي را با ميل و نظر او برقرار کنيد.

5 از اطرافيان خود بخواهيد قيد آمدن به منزل شما را بزنند. اگر به مهماني دعوت شديد، هواي همسرتان را سر ميز شام و در طول مهماني داشته باشيد تا ديگران بدانند که علاقه شما به او در اين دوران، چندبرابر شده است.

6 با مشورت همسرتان به دنبال انتخاب نامي مناسب براي فرزندتان باشيد.

8 توصيه به آقايان در 3 ماه سوم بارداري همسرشان

معمولا خانم‌ها در 3 ماهه سوم بارداري در اوج استرس هستند و همسران آنها مي‌توانند با رعايت اين 8 نکته نقش بسزايي در رفع اين مشکل داشته باشند:

1 از اطرافيان خود بخواهيد خبر سقط جنين، مرده‌زايي، مرگ نوزاد يا مادري که به تازگي در بين يکي از اعضاي فاميل يا همسايه‌ها اتفاق افتاده است، براي همسرتان بازگو نکنند.

2 همسرتان در اين دوران خيلي سنگين شده و انجام کارهاي شخصي خودش هم برايش مشکل است. پس لطفا در اين 2 تا 3 ماه آخر بارداري، وظيفه شستن ظرف‌ها، اتوکردن لباس‌ها يا گردگيري خانه را به عهده بگيريد.

3 امکان دارد همسر شما با زايمان زودرس مواجه شود. پس هميشه در دسترس باشيد و شب‌ها کمي زودتر به خانه برگرديد.

4 ساک بچه را با مشورت همسرتان آماده کنيد تا در صورت زايمان زودرس، تمام وسايل مورد نياز را در اختيار داشته باشيد.

5 سنگيني و خانه‌نشيني همسرتان مي‌تواند او را کسل و بي‌حوصله کند. شب‌ها کمي زودتر به خانه بياييد تا با هم بيرون برويد، دوري بزنيد و حال و هوايتان را عوض کنيد.

6 آخر هفته‌ها را به خريد لباس و وسايل نوزادتان اختصاص دهيد تا همسرتان مطمئن شود شما هم به اندازه او شوق و ذوق داريد.

7 اگر همسرتان در اين ماه‌هاي آخر دچار بي‌خوابي شده است، برايش فيلم‌ها و موسيقي‌هاي ملايم بخريد و بعد از شام، از ديدن و شنيدن آنها با هم لذت ببريد.

8 به همسرتان اطمينان بدهيد که دختر يا پسر بودن نوزاد برايتان اهميتي ندارد و به اين ترتيب، قدري از استرس‌هاي او را کاهش دهيد.

همچنین ببینید

افزایش اسپرم

افزایش اسپرم در مردان با روش های طبیعی

اسپرم زایی به فرایند تولید اسپرم اطلاق می شود که در بیضه های جنس مذکر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code