کد :16308 29 مرداد 1394 206 دسته : سلامت همیار آسان طب

از بیشتر گونه های برگ سنا جهت درمان یبوست استفاده می کنند. برگ همه ی گونه های سنا به خاطر وجود ترکیباتی به نام"انتراکینون ها" تلخ می باشد.

برگ سنا

برگ سنا

دم کرده برگ سنا معجزه ای برای درمان یبوست است

درمان گیاهی یبوست، برگ سنا

“سنا” گیاهی است که بیشتر به شکل بوته می باشد و از برگ آن استفاده می شود. جنس گیاه به نام Cassia می باشد و از خانواده ی نخود است.

از بیشتر گونه های برگ سنا جهت درمان یبوست استفاده می کنند. برگ سنا به خاطر وجود ترکیباتی به نام”انتراکینون ها” تلخ می باشد.

با وجودی که گونه ای از برگ سنا در جنوب ایران و در حوالی خلیج فارس می روید، ولی به دلیل نیاز زیاد به برگ سنا ، عمده ی آن وارداتی است. گرچه گونه ی ایرانی و نوع وارداتی از نظر گیاه*شناسی با هم متفاوت می باشند، ولی از نظر خواص ضد یبوست مشابه هستند.

همچنین شما میتوانید روشهای درمانی دیگری را که در این لینک ( درمان یبوست ) معرفی نموده ایم را جهت کسب اطلاعات کاملتر مشاهده کنید.

درمان گیاهی یبوست با برگ سنا

نکات قابل توجه در مصرف دم کرده برگ سنا

نکته قابل توصیه این است که سنا نباید در افراد کمتر از ده سال مصرف شود.

با توجه به اینکه در سال‌های اخیر برای رفع یبوست از سنا به‌ طور وسیع در جهان استفاده می ‌شود، صنایع داروسازی قرص آن را تهیه نموده که در داروخانه‌های ایران موجود می ‌باشد.

قرص سنا را می ‌توان بین 2- 1 عدد در روز مصرف کرد که از نظر مزه، شبیه به جوشانده ی این گیاه نیست.

در مصرف برگ سنا نباید زیاده‌ روی کرد، چرا که ممکن است باعث اسهال شدید گردد. همچنین نباید از برگ سنا به‌ طور ممتد و طولانی استفاده کرد، چون باعث تنبلی روده می‌ گردد. بهتر است پس از دو هفته استفاده، یک یا دو هفته مصرف آن را قطع نماییم. 

میزان مصرف روزانه ی برگ سنا برای افراد بزرگسال، بین نیم تا یک گرم است که می توان بر روی آن حدود یک استکان آب ریخت و 10 دقیقه جوشاند، سپس صاف کرد و میل نمود.

نظرات

*

code