کد :16473 04 شهریور 1394 808 دسته : سلامت همیار آسان طب

ورزش و تحرک روزانه تاثير زيادي در بهبود يبوست که عامل اصلي بواسیر است مي‌شود حتما روزي 20 دقيقه حرکات ورزشي انجام دهيد تا مشکلات گوارشي خود به خود بهبود يابد.

بواسیر

بواسیر

بواسیر ( هموروئید ) چیست ؟

بواسیر يا هموروئید يک بيماري شايع است که خيلي ها با مشکلات آن درگيرند.

هموروئيد و بواسير به شرايطي اطلاق مي‌شود که در اثر عوامل مختلف به ويژه يبوست شديد و طولاني و حتي اسهال طولاني رگهاي خوني مقعد متورم شده  و در داخل و يا خارج مقعد به صورت يک زائده ايجاد مي‌شود که گاهي با خونريزي و درد و سوزش شديد همراه است.

بواسیر یا هموروئید چیستعلاوه  بر يبوست، با افزايش سن، حاملگي و فشار زايمان طبيعي، رژيم غذايي کم فيبر و ويژگيهاي وراثتي و عدم ورزش و تحرک  در ايجاد و تشديد بواسیر نقش دارند.

علاوه بر اينکه داروها و پمادهاي مختلف براي درمان بواسیر و کاهش اثرات بيماري بواسیر شايع وجود دارد درمان‌هاي خانگي و طبيعي بواسیر هميشه بهترين گزينه هستند و به خصوص اينکه اگر شما در خانواده اي هستيد که همگي مشکلات بواسیر دارند احتمال ابتلاي شما نيز زياد است و بهترين راه پيشگيري با درمان‌هاي خانگي است تا هرگز با اين بيماري آزاردهنده مواجه نشويد.

آب تربچه براي درمان خانگي بیماری بواسیر

يک چهارم فنجان آب تربچه را در روز دوبار بنوشيد. صبح‌ها و شبها، به مرور ميزان آن را به نصف ليوان برسانيد.

درمان خانگي بواسیر با ليمو تازه

نصف يک ليمو ترش را داخل يک ليوان شير گرم بچکانيد و اگر طعم آن اذيتتان مي کند کمي عسل هم بريزيد. روزي سه تا چهار بار اين ترکيب را بخوريد. ليمو ديواره رگ‌هاي خوني را تقويت مي کند. اگر شير نمي‌توانيد بخوريد نصف ليمو ترش را با دمنوش زنجبيل و نعنا و عسل ترکيب کنيد و روزي يک بار آن را بنوشيد همه اين ترکيبات براي بواسیر عالي هستند.

 درمان خانگي بواسیر با علف تازه کدو قليايي يا کدو تلخ

آب برگهاي کدو قليايي را بگيريد و سه قاشق چايخوري از آن را صبح‌ها ناشتا با يک ليوان شير مخلوط کنيد  و با شکم خالي بنوشيد يک ماه اين کار را بکنيد تا نشانه‌هاي بواسير کاملا از بين برود.

درمان خانگي بیماری بواسیر با آلوئه ورا

خاصيت ضد التهاب آلوئه ورا آن را يک داروي مفيد براي بواسير کرده‌است. از ژل داخل برگهاي آلوئه ورا براي از بين بردن التهاب و سوزش مقعد استفاده کنيد. برگ آلوئه ورا را در يخچال خنک نگه داريد و ژل آن را به مقعد بزنيد.

 درمان بواسير با انجير خشک

انجيرها  را بشوييد و شبها در آب بگذاريد. صبح با شکم خالي آب انجير خشک را بنوشيد.

درمان بواسير با حبوبات

خوردن همه نوع حبوبات به علت فيبر زياد آنها براي از بين بردن بواسیر بسيار مفيد است حتما در رژيم غذايي خود بگنجانيد.

درمان خانگي بواسير با سرکه سيب

يک قاشق چايخوري سرکه سيب طبيعي را در يک فنجان آب مخلوط کنيد و روزي دوبار بنوشيد. اگر تحمل سوزش اوليه سرکه سيب داريد با پنبه سرکه سيب طبيعي را به مقعد بماليد. در آغاز ممکن است سوزش داشته باشد اما خيلي زود خوب مي شود.

درمان خانگي بواسیر با سياه دانه

يک قاشق غذاخوري سياه دانه را روي حرارت تفت دهيد و با همين ميزان سياه دانه تفت داده نشده ترکيب کنيد و پودر کنيد. روزانه نصف قاشق چايخوري از آن ترکيب را با آب بخوريد.

زيره در درمان بواسير

يک چهارم قاشق چايخوري پودر زيره را با نوک انگشت نمک (خيلي کم) مخلوط کنيد و با آب ولرم روزي يک بار بخوريد.

همچنین شما میتوانید خواص و فواید دیگر زیره را در این لینک ( خواص زیره ) مشاهده و مطالعه کنید.

درمان هموروئید با روغن بادام

روغن بادام خشکي و پارگي ناشي از يبوست و بواسير را بهبود مي‌بخشد. براي چرب کردن مقعد کمي روغن بادام روي پنبه بزنيد. مي توانيد اين کار را هر چند بار در روز که احساس نياز کرديد انجام دهيد.

 روغن زيتون و درمان بواسير

روغن زيتون هم به علت خواص آنتي اکسيداني‌اش براي بواسیر بسيار مفيد است. همچنين روغن زيتون کمک مي کند رگهاي خوني راحتتر حالت ارتجاعي داشته باشند و کمتر مانع از خونريزي بواسیر مي شود روزانه مقعد را با پنبه و روغن زيتون چرب کنيد.

درمان بواسير با  آب گرم

روزي دو بار ناحيه مقعد و باسن را در آب گرم  به مدت 10 تا 15 دقيقه قرار دهيد. اين کار باعث کاهش درد و التهاب بواسیر مي‌شود.

درمان بواسير با کيسه يخ

براي از بين بردن التهاب و ورم ناحيه مقعد از کيسه يخ استفاده کنيد. اين کار درد را هم زود آرام مي‌کند اين کار را روزي 2 تا 3 با ر انجام دهيد تا درد را آرام کنيد. به ويژه که يخ باعث جمع شدن رگها مي‌شود و کمتر رگهاي خوني از مقعد بيرون مي آيند.

درمان بواسير با  چاي کيسه‌اي

چاي کيسه‌اي يک درمان سريع ودر دسترس است کافي است چاي کيسه‌اي را به مدت 3 دقيقه در آب گرم بگذاريد. بهتر است خودتان چاي کيسه‌اي درست کنيد تا از کيفيت و خواص چايي واقعي برخوردار باشد همين کار را با چاي سبز هم مي‌توانيد انجام دهيد. بعد از اينکه چاي کيسه‌اي کاملا خيس خورد. آب اضافي آن را بگيريد . از آنجا که چايي ايجاد لکه روي لباس مي‌کند آن را روي نوار بهداشتي بگذاريد و استفاده کنيد مطمئن شويد که چاي کيسه‌اي را مقعد تماس دارد. به مدت 30 دقيقه بگذاريد بماند اين کار را چند بار در روز انجام دهيد و هر بار از چاي کيسه‌اي تازه استفاده کنيد.

درمان گیاهی بواسیر و هموروئید

درمان بواسير با ورزش

ورزش و تحرک روزانه تاثير زيادي در بهبود يبوست که عامل اصلي بواسیر است مي‌شود حتما روزي 20 دقيقه حرکات ورزشي انجام دهيد تا مشکلات گوارشي خود به خود بهبود يابد.

در کنار درمانهاي خانگي، کرم‌هاي آنتي بواسیر را از داروخانه تهيه کنيد و به محض مشاهده علائم بواسير و هموروئيد از آنها استفاده کنيد. نگذاريد اين بيماري طولاني شود چون در اين صورت مجبور به عمل‌هاي جراحي سخت و حتي بيماريهايي مثل سرطان مقعد و روده مي‌گردد.

نظرات

*

code