کد :16499 07 شهریور 1394 589 دسته : سلامت همیار آسان طب

سرعت زندگي امروز، خنديدن را از يادمان برده است. بسياري از ما آنقدر درگير مناسبات كاري و اجتماعي مان شده ايم كه فرصت بازي و خنديدن را از خود گرفته ايم.

افسردگی

افسردگی

افسردگی چیست ؟

سوالی اساسی که ذهن بسیاری از روانشناسان را درگیر خود کرده است ، افسردگی اونقدر شایع است که به افسردگی سرماخوردگی روانی گفته می شود.

می توان علایم افسردگی را شامل : احساس غم و اندوه در تمام طول روز ، خستگی و فقدان انرژی ، احساس یاس و ناامیدی ، احساس گناه شدید ، فکر کردن در مورد مرگ و خودکشی ، عزت نفس پایین ، مشکل در تصمیم گیری ، مشکل در تمرکز و حافظه، بیخوابی و گاه تمایل زیاد به خوابیدن، کاهش اشتها و در مواقعی افزایش اشتها همراه با کاهش وزن و گاه افزایش وزن، کاهش میل جنسی و نشانه های جسمانی از قبیل اختلال گوارش، دردهای مفصلی و سردرد دانست.

افسردگی چیست ؟

همچنین شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درمان افسرگی و علایم بیماری افسردگی ، به این لینک ( علائم افسردگی ) مراجعه و استفاده لازم رو ببرید.

علائم ذکر شده حداقل باید درطول دو هفته ادامه پیدا کنند و مشکلات قابل ملاحظه ای را برای فرد ایجاد کنند تا ملاکهای لازم یک اختلال افسردگی را شامل شود. افسردگی می تواند مشکلات زیادی را در زمینه شغلی، روابط خانوادگی، تحصیلی، روابط بین فردی و اجتماعی ایجاد کند که علاوه بر مشکلات ذکر شده این بیماری ممکن است به دلیل همراه بودن با افکار خودکشی فرد را به کام مرگ بکشاند.

آسان طب در ادامه روشهای درمان افسردگی ای را برای شما گردآوری کرده است که بدون هزینه و با کمی تغییر در سبک زندگی خود میتوانید افسردگی را ریشه کن کنید.

راههای درمان افسردگی

بازي را به خانه باز گردانيد

سرعت زندگي امروز، خنديدن را از يادمان برده است. بسياري از ما آنقدر درگير مناسبات كاري و اجتماعي مان شده ايم كه فرصت بازي و خنديدن را از خود گرفته ايم. براي بازگرداندن لبخند به زندگي تان، مي توانيد از بازي هاي گروهي شروع كنيد. با خانواده و دوستان تان قرار بگذاريد و مهماني هايتان را تنها به چيدن سفره هاي رنگارنگ محدود نكنيد. هر بار كه دور هم جمع مي شويد يك بازي را انتخاب كنيد و سعي كنيد همه افراد حاضر در جمع را به شركت در آن راضي كنيد. كمي اشتباه كردن، بردن و باختن در اين بازي ها مي تواند حال شما را زيرورو كند.

به همه فرصت ابراز وجود بدهيد

براي داشتن يك خانه سبز بايد به تك تك اعضاي خانواده احساس ارزشمند بودن را منتقل كنيد. هنگام گرفتن تصميم هاي مهم و حتي اجراي برنامه هاي كوچك از بچه ها هم نظرخواهي كنيد. به آنها توضيح دهيد بعد از شنيدن همه نظرها، تلاش مي كنيد بهترين تصميم را اجرا كنيد يا تركيبي از همه آنچه اعضاي خانواده مي خواهند را انجام دهيد اما حس خوشايند شنيده شدن و اين تصور كه ايده هايشان شنيده مي شود و با ارزش تلقي مي شوند، مي تواند آرامش خانه شما را بيشتر كند.

صفحه حوادث نخوانيد

درست است كه حال شما بر جملاتي كه مي گوييد تاثير مي گذارد اما اين ماجرا مي تواند درست برعكس هم اتفاق بيفتد. جملات شما مي توانند بر احوال تان تاثير بگذارند و خلق تان را تحت تاثير قرار دهند. اگر مي خواهيد از كسالت روزهاي سخت زندگي فاصله بگيريد، كمتر از سختي ها حرف بزنيد و بحث هاي شاد را در خانه به جريان بيندازيد. صفحه حوادث روزنامه را رها كنيد و كمي در مورد اتفاقات دلچسبي كه در گوشه گوشه اين جهان رخ مي دهد حرف بزنيد. نمي گوييم واقعيت را انكار كنيد اما هنگام خوردن گوشت به جاي شكوه از افزايش بهاي آن مي توانيد از طعم دلچسبش لذت ببريد.

همديگر را درك كنيد

شاد شدن تنها با حرف اتفاق نمي افتد. احساس خوشايند اينكه كسي شما را درك كرده باشد، مي تواند تا چند روز حال تان را خوب كند پس به افكار هم توجه داشته باشيد و از اطرافيان تان همه بخواهيد به احساسات و افكار شما توجه بيشتري نشان دهند. شايد باور نكنيد اما اگر خوب به رفتار و حرف هاي هم دقت كنيد، گاهي مي توانيد با حدس زدن نيازهاي فرد مقابل تان و برآورده كردن شان چند پله از نردبان خوشبختي بالاتر برويد. قرار نيست نيازي كه مي خواهيد برآورده اش كنيد، خريد ويلا يا ماشين باشد. شايد همسرتان به فكر خريد يك لباس ساده يا رفتن به يك مكان ديدني باشد و شما بدون آنكه خود را ورشكسته كنيد، بتوانيد او را غافلگير و خوشحال كنيد.

هيجان هايتان را انبار نكنيد

آسان طب؛ اگر مي خواهيد حال تان خوب شود، هر چند روز يك بار براي تخليه هيجان هايتان برنامه اي ترتيب دهيد؛ از ورزش و مهماني گرفته تا جمع شدن كنار آدم هايي كه دوست شان داريد و برنامه ريزي براي سفرهاي چند ساعته يا چند روزه همه مي توانند در برنامه تخليه انرژي شما قرار گيرند. نگران نباشيد، اگر دل تان براي داد زدن هم تنگ شده باشد، شهرها هم آنقدر جاي كشف نشده دارد كه بتواند خواسته تان را برآورده كند.

شادي را دروني كنيد

زندگي آدم هاي شاد پر از اتفاق هاي مثبت و هيجان انگيز نيست بلكه آنها شادي را در خود دروني كرده اند. منظورمان را متوجه نشده ايد؟ مي خواهيم بگوييم يك فرد شاد، حتماً هر روز به جشن و خوش گذراني دعوت نمي شود و از آسمان برايش پول نمي رسد. او قدرت اين را دارد كه با وجود بي پولي و شكست، لبخند بزند و جنبه هاي مثبت زندگي را ببيند. چه بخواهيد و چه نخواهيد، زندگي پر از لحظه هاي تلخ است اما اگر شادي در شما دروني شده باشد، تلخي ها نمي توانند شما را در خود غرق كنند پس به جاي كنترل بيروني احساسات، كنترل دروني را جايگزين كنيد و به جاي اينكه منتظر اتفاقي براي شاد شدن باشيد، شايد را در خود احساس كنيد.

بر داشته هايتان تمركز كنيد

همه ما آرزوهاي رنگارنگي داريم كه به بسياري شان نرسيده ايم حتي گاهي با وجود تمام تلاش تان ممكن است به چيزي كه حق مسلم خود مي دانيد هم نرسيد اما بدانيد گرچه زندگي بدبياري دارد و بدبياري ها هم تمامي ندارند اما بايد منتظر اتفاق هاي خوب باشيد. حواس تان به تمام چيزهايي كه به دست مي آوريد باشد و هيچ كدام شان را كوچك نشماريد. يادتان نرود هر كدام از آنها حتي اگر ساده به دست آمده باشند، مي توانستند به يكي از آرزوهاي دست نيافتني شما تبديل شوند پس به جاي شكايت از ناكامي ها، برداشته هايتان تمركز كنيد و براي بيشتر كردن شان تلاش كنيد. گذشته از اين، به خاطر ترس از ناكامي، روي يك نقطه نايستيد. حركت كنيد حتي اگر مي دانيد به سمت بهترين انتخاب نمي رويد. فكر كردن در مورد بهترين راه عالي است اما بايد مراقب باشيد به بهانه اي براي سكون تبديل نشود و از طولاني شدنش پرهيز كنيد. احساس بدشانسي و تاثير خرافه را از زندگي تان دور كرده و با تمام نيرو تلاش كنيد و از حاصل تلاش هايتان لذت ببريد.

بگذاريد شما را متهم كنند

خوشبخت بودن تنها از راه هاي خوشايند و با تفريح كردن ايجاد نمي شود. براي آنكه احساس خوشبختي كنيد بايد در كنار كساني زندگي كنيد كه از بودن با شما احساس رضايت مي كنند. اگر زود رنجي تان را كمتر كنيد، مي توانيد خيلي زود اين احساس را در اطرافيان تان تقويت كنيد. به آنها اجازه دهيد بدون ترس از قضاوت يا واكنش شما، احساس شان را بر زبان بياورند و حتي به تصميم ها يا رفتارهاي شما اعتراض كنند. قرار نيست آدم ها هميشه صددرصد با شما موافق باشند پس بعد از شنيدن مخالف هايشان براي شيرين تر كردن اين زندگي تلاش كنيد.

نه بگوييد و نه بشنويد

مديريت درست روابط تان با ديگران مي تواند شادي شما را چند برابر كند. حتماً تا امروز لحظات زيادي را به خاطر دلخوري از ديگران به تلخي گذرانده ايد اما وقت آن رسيده كه سهم اين لحظه ها را در زندگي تان كمتر كنيد. مهارت نه گفتن و نه شنيدن را در خود تقويت كنيد. اگر به موقع و درست نه بگوييد، مجبور نخواهيد بود آنچه دوست نداريد را تحمل كنيد و اگر از نه شنيدن نترسيد، به خاطر مخالفت هاي ساده ديگران، خود را عذاب نخواهيد داد. پس با تقويت اين دو مهارت، آرامش را به روابط تان و البته به زندگي تان باز گردانيد.

يك نكته: براي داشتن يك خانه سبز بايد به تك تك اعضاي خانواده احساس ارزشمند بودن را منتقل كنيد.

شما میتوانید از 15 روش ساده دیگری برای درمان افسردگی که در لینک ( درمان افسردگی ) آورده شده است، را مطالعه و بهره لازم رو ببرید.

نظرات

*

code