آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

همه چیز درباره کیست تخمدان

16523 03 شهریور 1394 سلامت آسان طب » سلامت » همه چیز درباره کیست تخمدان همیار آسان طب

یشتر کیست‌های تخمدان اغلب شناخته نمی‌شوند و بدون اینکه حتی خانم‌ها متوجه بودن آن‌ها شوند خودشان از بین می‌روند. نشانه‌های رایج کیست درد در شکم یا لگن است.

کیست تخمدان

تخمدان چیست ؟ و کیست تخمدان

تخمدان‌ ها دو عضو کوچک بدن خانم‌ها هستند که در دو سمت رحم قرار دارند. این اعضا هورمون‌هایی تولید می‌کنند، ازجمله استروژن که سبب قاعدگی می‌شود. هرماه تخمدان‌ها تخمی کوچک آزاد می‌کنند. تخم مسیری در لوله‌ی فالوپ طی می‌کند که توانایی باروری را به فرد می‌دهد. چرخه‌ی آزادسازی تخم، تخمک‌گذاری نامیده می‌شود.

همه چیز درباره کیست تخمدان

کیست تخمدان چیست

علت ایجاد کیست‌های تخمدان چیست؟

ایجاد کیست‌ تخمدان دلایل مختلفی دارد. رایج‌ترین نوع این کیست فولیکولی است که از رشد یک فولیکول ایجاد می‌شود. این کیست‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که فولیکول در طول دوره‌ی قاعدگی از اندازه‌ی عادی خود بزرگ‌تر می‌شود و برای آزاد شدن تخمک باز نمی‌شود.

انواع کیست تخمدان

بافت دیواره‌ی رحم در بخش‌های دیگر بدن رشد می‌کند. این کیست‌ها چندین نوع دارند. این کیست می‌تواند بسیار دردناک بوده و روی باروری اثر بگذارد.

کیست‌های خوش خیم

این کیست‌ ها بیرون از سلول‌ها و روی سطح رحم شکل می‌گیرند. اغلب درون آن‌ها آب است.

کیست تخمدان درموئید

این نوع کیست شبیه به کیست در دیگر بافت‌های بدن است.

علت تشکیل کیست تخمدان چیست؟

پزشکان علت اصلی کیست را نمی‌دانند. اما چندین عامل ایجاد کیست شناسایی‌شده‌اند:

 • سن، سن – خصوصاً زنانی که یائسه شده‌اند
 • سیگار کشیدن
 • چاقی
 • نداشتن بچه یا شیر ندادن
 • استفاده از داروهای باروری
 • روش‌های درمانی جایگزینی هورمون
 • سابقه‌ی خانوادگی سرطان تخمدان، سینه یا روده

علایم  کیست تخمدان چیست؟

بیشتر کیست‌ تخمدان ها اغلب شناخته نمی‌شوند و بدون اینکه حتی خانم‌ها متوجه بودن آن‌ها شوند خودشان از بین می‌روند. نشانه‌های رایج کیست درد در شکم یا لگن است. این درد ممکن است براثر عوامل زیر باشد:

 • پارگی کیست
 • رشد سریع و کشش کیست
 • خونریزی داخل کیست
 • چرخش کیست دور منبع خونی آن

اگر اندازه‌ی کیست بزرگ شود نشانه‌های دیگر نیز ممکن است وجود داشته باشند. ازجمله احساس سیری یا بی‌اشتهایی، نفخ، زود سیر شدن، تکرر ادرار، دفع سخت یا درد در حین رابطه‌ی جنسی.

کیست‌ها چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

گاهی کیست‌ تخمدان ها توسط پزشک در طی معاینه با دست تشخیص داده می‌شوند. اگر کیست دارای نشانه‌ای نیز باشد روش‌های عکس‌برداری فراصوت استفاده می‌شود که بهترین روش برای تشخیص آن‌هاست.

علت و علائم کیست تخمدان

روش درمان کیست‌ تخمدان چیست؟

درمان مناسب برای کیست تخمدان به نوع آن بستگی دارد. سن زنان، اندازه‌ی کیست، و ظاهر آن در سونوگرافی به تشخیص نوع درمان کمک می‌کند. اغلب در سونوگرافی کیست‌ها قابل‌مشاهده‌اند مگر اینکه پاره شده و خونریزی داشته باشند. در این موارد نیاز به جراحی وجود دارد.

کیست تخمدان

کیست تخمدان یکی از مشکلاتی است که مربوط به تخمدان است و باید سریعا درمان شود. پیشنهاد می کنیم خانم ها شش ماه یکبار یا حداکثر سالی یکبار یک چکاو کامل و یک سونوگرافی انجام دهند تا به بیماری های خود پی ببرند .

چون برخی بیماری هم در حالت عادی علایم ندارند و وقتی جدی می شوند علایمشان را نشان می دهد.


# # # # # #

نظرات

*

code