کد :16591 06 شهریور 1394 31,410 دسته : سلامت همیار آسان طب

از علایم ورم معده سوداوی سفتی ورم و خشکی زبان و سایر علامت‏های غلبه سوداست. ابتدا با منضج و مسهل سودا به دفع خلط سودا بپردازید.

ورم معده

ورم معده

شناخت و درمان ورم معده

ورم معده اغلب از غلبه خون و یا صفرا می باشد و علائم آن :

از علایم ورم معده ؛ درد معده و التهاب و سوزش که گاه همراه تب است و عطش و تهوع و سقوط اشتها و زردی یا قرمزی زبان است. در فشار کف دست روی سر معده درد احساس می‏شود. به گزارش آسان طب علت این بیماری عدم توجه بیمار به درمان سوء مزاج معده است که بستر را برای فعال شدن ویروس‏ها و میکروب‏های عامل ایجاد ورم و زخم معده و اثنی عشر آماده می‏ سازد.

ورم معده

همچنین شما میتوانید اطلاعاتی راجع به علت و علایم ورم معده را در این لینک ( علایم ورم معده ) مشاهده و دریافت کنید.

ورم معده ناشی از غلبه سوء مزاج ها دیگر و روش درمان آن :

ورم معده دموی :

علایم ورم معده دموی ، قرمزی زبان و رنگ رخسار و پری رگ‏های چشم است.

از رگ بازو خون بگیرید و یا چند بار به میزان نیاز حجامت کنید و یا از راه‏های دیگر خون درمانی استفاده کنید که مورد تأیید طب سنتی باشد.

شربت‏های بنفشه، نیلوفر با عرق کاسنی و تاجریزی و آب انار شیرین را در دستور کار قرار دهید.

-نیلوفر، بنفشه، تخم‏ کاسنی، رازیانه، نعناع، تخم خشخاش، شیرین بیان، انیسون، اجزا را مساوی بگیرید.

داروها را به صورت پودر در آورده و مخلوط کنید و قبل از هر غذا یک قاشق مرباخوری آن را با عرق کاسنی یا شربت بنفشه یا شربت نیلوفرمیل کنید.

بیماری ورم معده صفراوی :

از منضج و مسهل صفرا طبق دستور زیر استفاده کنید. نسخه دیگر استفاده از ترنجبین و خاکشیربه جای صبحانه بدستور است که قبلاً مذکور شد و در غلبه خون و صفرا هر دو کاربرد دارد.

ابتدا اقدام به نضج صفرا نمایید با نسخه زیر:

-بنفشه10 گرم، گل‏ سرخ10 گرم، تخم‏ کاسنی5 گرم، سه‏ پستان10 گرم، آلوی بخارا5 عدد

داروها را نیم کوب کرده و با آلوی بخارا همراه با سه لیوان آب بجوشانید تا نیمی بماند، صاف کنید و با قند یا شکر شیرین کرده و هر روز صبح ناشتا میل کنید و روزهای بعد به تناسب نیاز تکرار نمایید و تا حداقل سه روز ادامه دهید سپس از مسهل‏ های صفرا تا دفع کامل صفرای معده استفاده کنید.

نسخه دیگر

-عناب12 عدد، گل‏ بنفشه6 گرم، گل‏ نیلوفر6 گرم، شاه‏تره6 گرم، تخم کاسنی6 گرم، گل سرخ6 گرم

داروها را نیم کوب کرده و در 2 لیوان آب بجوشانید تا حدود 1/5 لیوان بماند، صبح ناشتا شیرین کرده و میل کنید تا سه روز تکرار کرده و سپس از مسهل صفرا استفاده نمائید.

یا از نسخه کلی سوءمزاج‏ها ( ترنجبین و خاکشیر و مسهل‏ عام) که توصیف آن گذشت استفاده کنید و 15 روز به طور مداوم ادامه دهید.

غذاها، آش آلو، آش سماق، آش تمرهندی، آش قره قوروت، آش آبغوره، میوه‏ های ضد صفرا مانند انار و مرکبات و غیره باشد.

ورم معده بلغمی :

از علایم ورم معده بلغمی زیادی آب دهان است و نرمی ورم معده، بی اشتهایی، پریدگی رنگ و سپیدی زبان. معده بدون سفت شدن دچار نفخ می شود. ابتدا با منضج بلغم به نرم کردن و دفع بلغم بپردازید:

-بادیان- بادرنجبویه- انیسون- پرسیاوش از هر کدام 2 مثقال- گل قند عسلی10 مثقال

تا 15 روز هر روز داروها را در یک کاسه آب بجوشانید تا نیمی از آن بخار شود و حدود 1/5 لیوان آب صاف شده آن بماند آن را با گل قندمخلوط و ناشتا میل کنید تا 9 روز ادامه دهید سپس از مسهل‏های مناسب جهت اخراج بلغم استفاده نمائید.

نسخه زیر را هم می‏توانید به جای منضج قبلی استفاده کنید:

– پودر شیرین بیان، پوست ریشه رازیانه هر کدام 20 گرم- عسل یکصد گرم.

داروها را در یک کاسه آب بجوشانید تا نیمی بخار شود صاف کنید و با مقداری از عسل شیرین کرده و به تناسب نیاز روزی چند بار مقدرای از آن را میل کنید.

نسخه دیگر

مصرف ترنجبین و خاکشیربه جای صبحانه طبق دستور انجام شود.

همراه با هر کدام نسخه‏ های فوق که انتخاب کردید قبل از هر غذا پودر بیسموت گیاهی طبق دستور مصرف نمائید که قبلاً مذکور شد.

پس از 15 روز پودر بیسموت را تا مدت‏ها ادامه دهید و مانع عودت بیمار شوید. در درمان ورم معده ناشی از بلغم می‏توانید از جوشانده زیر استفاده کنید:

-ریشه شیرین‏ بیان، انیسون شیرین، دارچین، زنجفیل، تخم خشخاش، بابونه، زیره سیاه از هر کدام 25 گرم.

داروها را نیم کوب و با 6 بطری آب بجوشانید تا سه بطری بماند در یخچال گذاشته، بعد از هر غذا نصف استکان میل کنید و به جای آب از عرق نعناع مخلوط با آب جوشیده سرد شده استفاده کنید. موقع خواب یک نخود رب ‏السوس(عصاره شیرین بیان)میل نمائید.

ورم معده سوداوی :

به گزارش آسان طب؛از علایم ورم معده سوداوی سفتی ورم و خشکی زبان و سایر علامت‏های غلبه سوداست. ابتدا با منضج و مسهل سودا به دفع خلط سودا بپردازید.

ابتدا به مدت 15 روز منضج سودا مصرف شود:

-اسطوخودوس، بادرنجبویه، گاوزبان، پرسیاوشان، رازیانه، پودرشیرین ‏بیان

از هر کدام 2 مثقال همه را در یک کاسه با 4 لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان بماند. با قند شیرین کرده و نیمه گرم هر روز صبح ناشتا میل کنید و غذا گوشت مرغ و نخود و زعفران و اسفناج و امثال آن باشد.

پس از 15 روز از نسخه مسهل زیر استفاده شود:

-سناو گل‏سرخ از هر کدام 50 گرم، اسطوخودوس، افسنتین، تخم ‏کتان، بسفاویج، پرسیاوش از هر کدام 25 گرم

داروها را نیم کوب کرده و بعد از ناهار و شام هر بار یک قاشق غذاخوری آن را در 1/5 لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان بماند صاف کرده و شیرین کنید و میل نمائید برای کنترل اسهال دهی این نسخه، بعد از ظهرها اگر اسهال شدید شد یک وعده استفاده شود، بشرط آن که اسهال ملایمی برقرار باشد.

مصرف گوشت سرخ کرده و گوشت گوساله و گاو و غذاهای مسمومی چون سوسیس و کالباس و چیپس و پفک که برای اکثر افراد و بخصوص بیماران فوق بغایت مضر است ممنوع می باشد و پس از بهبود از داروی زیر که برای تکمیل درمان بسیار مفید است استفاده نمایید:

-مرواید ناسفته 1مثقال، کهربا، مرجان سفید، ابریشم مقرض، زرنباد، درونج عقربی، بهمن سفید و سرخ، سنبل قاقله، قرنفل، ساذج هندی، اشنه، جندبیدستر، دارفلفل، زنجفیل، مشک، عسل.

داروها را بکوبید و الک کرده و با عسل داغ ممزوج و روزانه نیم تا یک مثقال آن را میل کنید. اگر تهیه مواد فوق ممکن نبود از پودر بیسموت گیاهی که مذکور شد بدستور استفاده کنید.

نظرات

*

code