کد :16664 08 شهریور 1394 354 دسته : پوست مو و زیبایی , سلامت همیار آسان طب

تزریق بوتاكس بسیار بی ضرر است. ممكن است در اثر این تزریق كمی پلك پایین بیفتد كه موقتی است، ولی ممكن است دو تا سه هفته طول بكشد. بروز دوبینی بسیار نادر است.

بوتاکس

بوتاکس

مقدمه

پیری با بروز چین و چروك صورت كه غالباً آزار دهنده هستند همراه است. این چین ها به دلایل گوناگونی به وجود می آید كه عبارتند از:

  • – افزایش سن و آسیب اشعه آفتاب
  • – اثر جاذبه زمین
  • – اثر انقباض عضلات صورت

تزریق بوتاکس

چین های بین ابرو، چین های اطراف دهان و چین های پیشانی چین هایی هستند كه بسیار مورد توجه بیماران هستند. این چین ها عمدتاً در اثر انقباض عضلات سطحی صورت به وجود می آیند و با تزریق بوتاکس قابل درمان می باشند. با تزریق بوتاكس می توان چین های اطراف چشم و باندهای گردن را نیز درمان نمود.

بوتاکس چیست و چگونه عمل می كند؟

بوتاكس در واقع سم نوع A باسیل كلستریدیوم بوتولینوم است كه جهت استفاده پزشكی تغییر یافته و خالص شده است. این سم از طریق بی حس كردن عضلات، جلوی انقباض آنها را می گیرد تا دیگر چین و چروك ایجاد نكنند.

آیا صورت شما به عمل بوتاکس احتیاج دارد؟ موقعیت عمل برای صورت شما مهیا است؟

شما میتوانید با مراجعه به این لینک ( زمان عمل بوتاکس ) از باید یا نباید عمل بوتاکس بر روی چهره خود مطمئن شوید.

روش كار عمل بوتاکس چیست؟

در این عمل بوتاكس با سوزن های بسیار ظریف و به صورت سطحی تزریق می شود. تزریق بوتاكس ده دقیقه طول می كشد ولی اثر آن معمولاً دو تا سه روز بعد ظاهر می شود. بیماران نباید روی محل تزریق با انگشت فشار وارد كنند، یا این كه تا چهار ساعت پس از تزریق بخوابند چرا كه این اعمال سبب پخش شدن بوتاكس به نواحی دیگر و اثرات نامطلوب می گردد. بهتر است كه پس از تزریق عضلات محل تزریق را تا حد امكان منقبض كنیم تا جذب آن بیشتر و در نتیجه اثر آن نیز بیشتر گردد.

چه مدت یكبار باید بوتاکس تزریق نمود؟

اثر بوتاكس دایمی نیست و بسیاری از بیماران باید هر چند ماه یكبار تزریق بوتاكس را تجدید كنند چرا كه در اثر تزریق مكرر، عضلات می آموزند كه منقبض نشوند و به این ترتیب پس از مدتی فاصله تزریق ها بیشتر شده و كم كم دیگر لازم نخواهد بود.

آیا بوتاکس بی ضرر است ؟

تزریق بوتاكس بسیار بی ضرر است. ممكن است در اثر این تزریق كمی پلك پایین بیفتد كه موقتی است، ولی ممكن است دو تا سه هفته طول بكشد. بروز دوبینی بسیار نادر است. ندرتاً ممكن است سردرد گزرایی به وجود آید كه چندان هم شدید نیست.

بد نیست سر گذشت و نتیجه دختر جوان بعد از عمل بوتاکس را در این لینک ( فرجام تلخ دختر جوان بعد از عمل بوتاکس ) مطالعه کنید.

تزریق بوتاكس یا Botox Injection

نوعي باكتري به نام كلستريديوم بوتولينيوم تايپ A قادر است سمي را توليد كند. اين باكتري بي هوازي است و در محيط هاي دربسته مثل قوطي هاي كنسرو رشد ميكند به همين دليل توصيه ميشود قبل از باز كردن درب قوطيهای کنسرو  آنها را بجوشانيد . اين باكتري را در آزمايشگاه تكثير ميدهند و سم آن را تلخيص كرده و براي مصارف پزشكي با دوراژ مناسب تهيه مي كنند . بوتوكس و dysport دوشكل آماده شده اين دارو است كه به شكل پودر در ويال مخصوص بسته بندي شده اند . از آنجايي كه مولكول اين دارو خيلي حساس است اين دارو در شرايط خاصي نگهداري مي شود از جمله اينكه بايد در دماي بين 2 تا 8 درجه سانتيگراد نگهداري شود. مصرف اصلي اين دارو براي شل كردن گرفتگي عضلاني است.

مكانيسم اثربوتاكس:

براي اينكه عضله اي منقبض شود بايد توسط عصبي تحريك گردد . اين دارو مانع منتقل شدن تحريك عصبي به عضله ميشود لذا عضله شل ميشود و چون چروك هاي پوستي فوق الذكر به علت انقباض عضلات زيرينشان ايجاد ميشوند ، پس با شل شدن عضله ، چين و چروكها نيز برطرف ميگردد .

بوتاکس

نحوه تزريق بوتاکس :

تزريق بوتاكس يا dysport بطور سرپايي در مطب قابل انجام است . دارو  با سوزن بسيار نازك “ سرسوزن انسولين ” در چند نقطه پيشاني و دور چشم شما تزريق مي گردد . براي اينكار نيازي به بي حس كردن نيست  و درد ناشي از تزريق  اندك و در حد گزش پشه است .

نكاتي كه لازم است بعد از ترزیق بوتاکس انجام دهید:

1 – تا 4 ساعت پس از تزريق از درازكشيدن  خودداري كنيد .

2 – تا 24 ساعت از دوش گرفتناجتناب نماييد .

3 – اثر دارو از روز چهارم شروع شده و تا روز چهاردهم به حداكثر خود مي رسد . اين اثر 6 -4 ماه دوام خواهد داشت و بعد از آن بتدريج چين و چروك ها دوباره  ظاهر ميشوند كه در صورت تمايل مي توانيد مجددا تزريق نماييد .

4 – استفاده از اين دارو در حاملگي و شيردهي ممنوع است .

نظرات

*

code