کد :16859 16 شهریور 1394 278 دسته : سلامت همیار آسان طب

عمده مشکلات غده تیروئید ، اغلب قابل درمان هستند. حتی بسیاری از سرطان های تیروئید قابل درمان هستند. و درمان معمولا اثربخش و کارآمد است.

تیروئید

تیروئید

غده تیروئید با کنترل سوخت و ساز بدن،  کمک می کند تا بدن سرعت فعل انفعالات خود را تنظیم کند. در واقع سرعت سوخت و ساز بدن که این هورمون ها بر روی آن تاثیر می گذارند باعث می شود که فعالیت های سایر ارگان ها، از جمله قلب و مغز نیز تنظیم شود. . این هورمون ها پوست، مو ، و ناخنها را سالم نگه می دارند و  عضلات و اعصاب را در وضعیت  متعادلی تنظیم می کنند. حتی این هورمون ها برآن چه فرد فکر می کند و بر احساسات وی تاثیر می گذارند.

غده تیروئید چیست

همه این اعمال غده تیروئید  با ساختن و ترشح  هورمون تیزوئید انجام می شود، که یک ماده شیمیایی است که حامل پیامهای غده تيروئيد به بقیه از بدن از طریق جریان خون می باشد.

هیپو تيروئيدی وضعیتی است که در آن غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید را تولید نمی کند. این اختلال شایع ترین بیماری غده تیروئید است. اما غده تیروئید چیست و چه می کند؟

غده تیروئید چیست ؟

تیروئید یک غده پروانه ای شکل در وسط گردن است که  در زیر حنجره واقع شده و بالاتر از استخوان های ترقوه قرار دارد. تولید دو هورمون تيروئيد به نام های علمی triidodothyronine (T3) و thyroxine (T4) ، که وظیفه آنها تنظیم چگونگی  مصرف انرژی در بدن می باشد ( فرایندی که اصطلاحا به عنوان سوخت و ساز بدن شناخته می شود).

حفظ عملکرد صحیح بدن

عملکرد تیروئید توسط غده ای در مغز، به نام هیپوفیز کنترل می شود. غده هیپوفیز با تولید هورمون محرک تيروئيد با نام علمی (TSH) تولید هورمونهای تیروئید را تنظیم می کند.

خلاصه ای از مشکلات تیروئید

امروزه ممکن است زیاد در مورد مشکلات تیروئید کسی چیزی نشنیده باشد، اما این مشکلات شایعند و بسیاری از مردم به آن مبتلا می شوند. مشکل تیروئید ، ممکن است به معنی کم کاری غده تيروئيد و کار نکردن صحیح باشد و یا ممکن است به آن معنی باشد که غده فوق العاده فعال است. در نهایت  همچنین ممکن است غده تيروئيد بزرگ شود و یا غده هایی در درون آن رشد کند.

کم کاری غده تیروئید

کم کاری تيروئيد

وقتی تیروئید به اندازه کافی کار نمی کند  ، آن را هیپوتیروئیدی می نامند. اگر در فردی  کم کاری تیروئید ایجاد شود، کلیه فعالیت های بدن وی آهسته تر می شود و بیمار دارای انرژی کمتری است. برخی از علایم اصلی کم کاری عبارتند از:

  • احساس تنبلی و خستگی مداوم
  • احساس سرمای مفرط
  • افزایش وزن

علل بروز کم کاری تیروئید :

در حدود 95 درصد از موارد ، کم کاری تیروئید به دلیل مشکلی  در خود غده تيروئيد است و و اصطلاحا کم کاری اولیه تیروئیدی نامیده می شود. با این حال ، برخی از داروها و بیماری ها نیز می توانند به کاهش عملکرد تیروئید منجر شوند. به عنوان مثال ، هیپوتيروئيدی می تواند بعد از درمان های پزشکی برای پرکاری تیروئيد ، مانند جراحی برداشتن تیروئيد بزرگ شده و یا درمان با ید رادیواکتیو به منظور تخریب بافت تیروئید رخ دهد. در برخی از موارد ، هیپوتیروئيدی در نتیجه کاهش تولید هورمون های مترشحعه از غده هیپوفیز ایجاد می شود.

پرکاری غده تیروئید

زمانی که  غده تیروئید بیش از اندازه عادی کار کند، این شرایط را را به نام پرکاری تيروئيد می نامند. در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید ، فعالیت های شیمیایی بدن سریع تر و شدیدتر از حالت عادی انجام می شود. برخی از نشانه های این بیماری عبارتند از:

  • احساس گرمای بیش از حد
  • عصبی و اضطراب داشتن و در عین حال احساس خستگی دایمی
  • از دست دادن وزن بدون تغییر برنامه غذایی

ندول یا توده های درون غده تیروئید

ممکن است در غده تیروئید یک یا چند برآمدگی کوچک ایجاد شده و بزرگ شوند. به این برآمدگی ها یا توده ها اصطلاحا ندول گفته می شود گره.به گزارش آسان طب؛علی رغم پدید آمدن این توده ها، تیروئید کار طبیعی خود را ادامه می دهد اما بیماران ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند ، و یا ممکن است ندول را در گردن خود لمس نمایند. ندول ها یا گره های غده تيروئيد معمولا بی ضررند، اما بعضی از اوقات آنها ممکن است یک نشانه سرطان تیروئید نیز باشند.

مشکلات تیروئید قابل درمان  هستند

عمده مشکلات غده تیروئید ، اغلب قابل درمان هستند. حتی بسیاری از سرطان های تيروئيد قابل درمان هستند. و درمان معمولا اثربخش و کارآمد است. با تشخیص و انجام ارزیابی لازم گزینه های درمانی  بسته به نوع  مشکل وجود دارند، درمان ممکن است شامل دارو، تجویز هورمون تيروئيد ، عمل جراحی ، و روشهای دیگر باشد.

هورمون تیروئید : پیغام رسان غده  تیروئید است

غده تیروئید هورمون های خود را از ید ، که از غذا جذب بدن شده است می سازد. وقتی که مقدار زیادی هورمون تیروئید تولید  و به داخل بدن ترشح شود، سلول های بدن  سریعترکار می کنند و برعکس. زمانی که هورمون تيروئيد کمتری  تولید شده باشد، سلول های بدن کندتر کار می کنند. اما کنترل میزان هورمون تیروئید  توسط تولید و ترشح هورمونی از غده هیپوفیز انجام می شود که با نظارت برسطح هورمون تیروئید در خون میزان هورمون را تنظیم می کند.

هورمون تيروئيد و TSH

به طور کلی ، سطح هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) در جریان خون زمانی که مقدار کمتری هورمونهای تيروئيد وجود دارد پایین تر آمده و زمانی که مقدار بیشتری هورمون تیروئید وجود دارد بعکس افزایش می یابد.

در هنگام هیپوتيروئيدی ، تولید هورمون تيروئيد کمتر از اندازه معمولی است. در این زمان هیپوفیز با ترشح  TSH اضافی به جریان خون تلاش می کند که میزان تیروئید  را افزایش دهد.

اما در پرکاری تيروئيد ، تولید هورمون تيروئيد ، بیشتر از اندازه معمولی است. در نتیجه غده هیپوفیز  اقدام به کاهش میزان TSH که  به جریان خون می فرستد، می نماید.

نظرات

*

code