کد :16904 20 شهریور 1394 22,004 دسته : سلامت همیار آسان طب

بیشتر بیماران درگیر سندرم گیلن باره، این بیماری را پس از حدود سه هفته از عفونت بدنی تجربه می کنند. برخی از این عفونت های شناخته شده که در بروز سندرم گیلن باره موثر هستند

گیلن باره

گیلن باره

سندرم گیلن باره اعصاب دست ها و پاها را درگير كرده و معمولا عفونت باعث آن است. مهمترين علامت ضعف عضلاتي است كه اعصاب آسيب ديده تامين كننده آنها هستند. بايد فورا در بيمارستان پذيرش شد چون سريعا جدي ميشود. با درمان مناسب و كنترل بيماري، اغلب افراد كاملا بهبود مي يابند.

سندرم گیلن باره چيست؟

سندرم گیلن باره (GBS) بيماري اي است كه اعصاب بدن و دستها و پاها را مبتلا مي كند. معمولا اين بيماري در اثر ایجاد یک عفونت بروز می کند. نام این بیماری از نام دو دکتر به نامهای دکتر گیلن و دکتر باره که اولین بار به توصیف این سندرم در قرن اخیر پرداختند گرفته شده است.

چه كساني به سندرم گیلن باره مبتلا ميشوند

GBS بیماری نادری است، اما ممکن است هر کسی را گرفتار سازد. این بیماری بیشتر در جوانان و پیران شیوع دارد. و همچنین در زنانی که وضع حمل می کنند بلافاصله پس از وضع حمل رخ می دهد. هر ساله حدود 1500 نفر دچار سندرم گیلن باره در انگلستان می شوند.

چه عواملی باعث بروز سندرم گیلن باره می شوند؟

بیشتر بیماران درگیر سندرم گیلن باره،  این بیماری را پس از حدود سه هفته از عفونت بدنی تجربه می کنند. برخی از این عفونت های شناخته شده که در بروز سندرم گیلن باره موثر هستند شامل Campylobacter jejuni  ( که می تواند سبب عفونت شکمی و اسهال شود )، ویروس Epstein Barr ( که موجب تب غده ای می شود که با نام عفونت ضعف های بلند مدت نیز شناخته شده می باشد ) ،  cytomegalovirus ( معمولا با علائم خاصی همراه نیست ) و عفونت مایکوپلاسمای ذات الریه ( یک باکتری عفونی که می تواند سبب سرفه ، سرماخوردگی و یا ذات الریه شود )- اما عفونت های دیگری نیز وجود دارند. به عنوان مثال، عفونت HIV  و ویروس آنفولانزای A  جزء عفونت هایی هستند که ممکن است در بروز سندروم گیلن باره اثر گذار باشند.  (نکته : البته لازم به ذکر است که کثیری از افرادی که دچار این عفونت ها می شوند لزوما با پیشرفت سندروم گیلن باره روبرو نخواهند شد. ). به ندرت ،بروز GBS پس از انجام واکسیناسیونی خاص گزارش شده است ).

GBS يك بيماري خودايمني است. سيستم ايمني در حالت طبيعي آنتي بادي (پروتئين هاي كوچك) براي حمله به باكتري ها، ويروسها و ديگر ميكروبها توليد مي كند. در بيماري هاي خود ايمني، سيستم ايمني آنتي بادي هايي توليد مي كند كه مي توانند به بافتهاي بدن حمله كرده و سبب آسيب رساندن به آنها شودند. در GBS، عفونت اوليه بدن را تحريك به توليد آنتي بادي ها براي حمله به ميكروبهاي عامل عفونت مي كند. اما به نظر مي رسد كه بخش كوچكي از ميكروب عفوني و قسمت كوچكي از اعصاب بدن ساختارهاي مشابهي دارند. در برخي از افراد، آنتي بادي هايي كه به ميكروبها حمله مي كنند اعصاب را با ميكروبها اشباه مي گيرند. بنابراين، آنتي بادي ها به اعصاب نيز چسبيده وبه آنها آسيب مي رسانند و سبب تورم اعصاب شده و به GBS منجر مي شود. اگر عصبي آسيب ببيند، ماهيچه هايي كه اعصاب به آنها سرويس دهي مي كنند نيز كار خود را متوقف مي كنند.

توجه: بيماري هاي خود ايمني مختلفي وجود دارند. در اغلب آنها به محض شروع عملكرد سيستم ايمني يك دوره مزمن (دائمي) شروع ميشود. براي مثال، در روماتيسم مفصلي. با اين وجود، GBS از اين جهت متفاوت است كه فعاليت بيماري به نظر محدوديت زماني دارد. به عبارتي، سيستم ايمني به عوفنت اخير عكس العمل نشان مي دهد كه مي تواند منجر به آسيب به اعصاب شود اما سپس دوباره عقب نشيني مي كند. به همين دليل است كه اغلب مبتلايان به GBS كاملا بهبود مي يابند.

علائم سندروم گلين باره چيست؟

ضعف: اين ضعف معمولا در اندامهاي تحتاني مثل دستها و پاها اتفاق مي افتد و به سمت بالا و مركز بدن پيش مي رود. پاها بيشتر از دستها تحت تاثير قرار مي گيرند. به گزارش آسان طب؛اگر اعصاب سر، گردن و سينه مبتلا شوند، مشكل در بلع، حركات چشم و تنفس پيش خواهد آمد. رفلكس ها، مثلا بالا پريدن زانو در زمان ضربه زدن به آن، در اغلب افراد در همان اوايل بيماري از بين مي رود.

علائم حسي: اين علائم مي تواند شامل حس خارش يا كرختي باشد. علائم معمولا از انگشتان پا يا نوك انگشتان دست آغاز ميشوند.

درد: حدودا از هر دو نفر مبتلا به GSB يك نفر درد اعصاب يا درد عميق ماهيچه دارد. اين درد با حركت  و در شب معمولا بيشتر ميشود.

علائم در دستگاه عصبي خودكار:  سيستم عصبي خودكار مسئول نقشهاي بدن از جمله بلع، تنفس، ضربان قلب و هضم غذا است. در GBS اعصاب در اين سيستم ممكن است آسيب ببينند و مشكلاتي در فشار خون، ضربان، ديد و نداشتن تعرق به وجود آورد.

بيماري سندرم گیلن باره چگونه پيشرفت مي كند؟

معمولا ضعف و علائم حسي به تدريج بدتر شده و به سمت بالاي بدن مي آيند. شدت علائم معمولا يك تا چهار هفته بعد از شروع به اوج خود مي رسند. شدت علائم و زمان اوج آن از فردي به فرد ديگر متفاوت است اما علائم اغلب جدي هستند. در اغلب موارد، بازوها و پاها اين قدر ضعيف ميشوند كه اصلا نمي توان از آنها استفاده كرد. به علاوه، در يك مورد از هر چهار مورد، ماهيچه هاي سينه آن قدر ضعيف ميشوند كه تنفس را دچار مشكل مي كند. اگر اين اتفاق افتاد، بايد از ‌ونتيلاتور (دستگاه تنفس) در واحد مراقبتهاي ويژه براي شما استفاده شود. بلع در شما ممكن است تحت تاثير قرار بگيرد و شايد نياز باشد از طريق لوله اي كه به معده شما ميرسد تغذيه شويد.

در برخي موارد، ضعف بالاتر از قسمت تحتاني پاها بالاتر نمي آيد كه فقط منجر به مشكلات خفيفي در راه رفتن ميشود كه ممكن است نياز به عصا داشته باشيد.

وقتي علائم به اوج مي رسند، براي مدتي در حالت ثبات باقي مي مانند. عموما اين حالت چند روز طول مي كشد. سپس با التيام اعصاب آسيب ديده علائم به تدريج بهبود مي يابند. زمان بهبود از فردي به فرد ديگر فرق مي كند اما اغلب چندين ماه طول مي كشد.

چگونه سندروم گلين باره تشخيص داده ميشود؟

معاينه: پزشك معمولا اول بعد از يك معاينه به GBS مشكوك ميشود. اغلب اين بيماري با ضعف در بازوها و پاها، نداشتن رفلكس ها و بي حسي خفيف ظاهر ميشود. علائم در هر دو طرف بدن معمولا يكسان هستند.

نمونه گيري مايع مغزي نخاعي (CSF).  اين مايعي است كه نخاع و مغز شما را احاطه كرده است. از طريق يك سوزن از پشت شما نمونه اي از اين مايع جمع آوري ميشود و اگر GBS داشته باشيد در ان مقادير زيادي پروتئين و تعداد كمي گلبول سفيد خون (سلولهاي خون كه در زمان عفونت افزايش مي يابند) ديده ميشود.

تستهاي الکترودیاگنوستیک. اينها تست هاي فعااليت الكتريكي اعصاب شما هستند و معمولا الگوي عمومي در GBS را نشان ميدهد.

آزمايشات ديگر عبارتند از، اسپیرومتری (اين آزمايش نشان مي دهد كه دم و بازدم شما تا چه حد خوب انجام ميشود) و يك الکتروکاردیوگرام (ECG-ثبت فعاليت الكتريكي قلبتان) نيز ممكن است پيشنهاد شود. اين آزمايشها مي توانند به كنترل مشكلات GBS و كنترل پيشروي بيماري كمك كنند.

درمان سندروم گلين باره چيست؟

اگر پزشك شما به GBS مشكوك شد، به بيمارستان فرستاده خواهيد شد. اين بدين خاطر است كه اين بيماري در طول چند روز سريعا پيشرفت مي كند و قلب و تنفس شما را تحت تاثير قرار مي دهد. بايد در بيمارستان شديدا تحت كنترل باشيد تا اين عوارض را اگر اتفاق افتادند بتوان سريعا درمان كرد. مراقبتهاي حمايتي خوب مهمترين بخش درمان است. براي مثال، ممكن است به كمك و حمايت براي غذا خوردن و تنفس تا زماني كه علائم بهبود يابند نياز پيدا كنيد.

يك يا چند مورد از موارد زير مي تواند درمانهاي پيشنهادي باشد.

ايمونو گلبين

ايمونوگلوبين آنتي بادي است كه در خون موجود است و از خون اهدايي جمع آوري ميشود. ايمونوگلوبين مستقيما داخل وريد تزرق ميشود. نحوه دقيق عملكرد آن مشخص نيست. افراد مبتلا به GSB كه ايمونوگلوبين دريافت مي كنند در مقايسه با كساني كه اين درمان را نداشته اند به صورت ميانگين سريعتر بهبود مي يابند. به نظر مي رسد كه هر چه زودتر بعد از ظهور علائم اين درمان انجام شود احتمالا تاثير بيشتري خواهد داشت.

تعويض پلاسما

خون شما تشكيل شده است از سلولهاي خون و پلاسما. انتي بادي هاي آسيب رسان در پلاسما قرار دارند. تعويض پلاسما به معناي خارج كردن خون از بدن و جدا كردن سلوها و پلاسما است. سپس پلاسما جدا شده و سلولهاي خون با پلاسماي تعويض شده به بدن باز گردانده ميشود. براي اين درمان از يك ماشين مخصوصو استفاده ميشود و در واقع در هر زمان فقط مقدار كمي از خون خارج از بدن است. دوباره، هر چه زودتر بعد از ظهور علائم اين درمان انجام شود احتمالا تاثير بيشتري خواهد داشت.

با اين وجود، تعويض پلاسما اين روزها كمتر رايج است چون به نظر مي رسد درمان با ايمونوگلوبين به هماناندازه موثر بوده و راحت تر است و به نظر عوارض جانبي كمتري دارد.

پيشگيري از ترومبوز وریدی عمقی (DVT)

معمولا جورابهاي ساق بلندي به شما داده ميشود كه بپوشيد و رقيق كننده خون (هپارين) به شما تزريق ميشود كه از لخته شدن خون در پاهايتان در نتيجه بي حركتي (DVT) جلوگيري شود.

تسكين درد

اين كار با داروهاي خاصي كه براي دردهاي عصبي خوب عمل مي كنند مثل گاباپنتين و کاربامازپین انجام ميشود.

فيزيوتراپي و كار درماني

اين درمانها نيز مي توانند براي GBS كمك كننده باشند. فيزيوتراپي مي تواند به تسكين درد كمك كرده و مي تواند به جلوگيري يا درمان سخت شدن ماهيچه ها كه ممكن است به وجود آيد كمك نمايد. كار درماني كمك مي كند تا جايي كه مي توانيد به خودشان متكي باشيد. براي مثال، كمك مي كنند افراد از GSB بهيود يافته و با كمك عصا خودشان راه بروند.

حمايت و مشاوره

بسياري از مبتلايان به GBS ممكن است مشكل بي حوصلگي داشته باشند. صحبت كردن در مورد احساساتتان با يك مشاور و كسب حمايت انها مي تواند كمك كننده باشد. گروه حمايت از سندروم گلين باره ، اطلاعاتي براي افراد مبتلا به اين بيماري فراهم آورده و از آنها حمايت مي كند.

نكته اي در مورد استروئيدها

در كل به نظر نمي رسد كه استروئيدها كمك زيادي به درمان GBS نمايند و بنابراين زياد استفاده نميشود. با اين وجود، در برخي تحقيقات نشان داده شده است كه تزريق استروئيدها به صورت داخل وريدي همزمان با درمان ايمونوگليوبين مي تواند به تسريع بهبودي كمك كند. در اين مورد نياز به تحقيقات بيشتري است.

آينده (دورنماي) سندروم گلين باره چگونه است؟

به خاطر پيشرفت در كنترل GBS، حدودا 7 تا 8 نفر از 10 نفر در ظرف 6 تا 12 ماه كاملا بهبود مي يابند. با اين وجود، ممكن است لازم باشد چند ماه در بيمارستان بمانيد. درحدود يك تا دو نفر از هر 10 نفر مبتلا به GSB درجاتي از مشكلات نظير ضعف، زوال ماهيچه ها، مشكل در راه رفتن يا درد براي هميشه باقي بماند. حدود يك نفر از بيست نفر مبتلا به GBS از دنيا مي روند كه معمولا به خاطر مشكلات جدي تنفسي، مشكل در ريتم ضربان قلب و يا عفونتها است (كه اگر تحرك خود را از دست دهيد احتمال ابتلا به اين عفونتها بيشتر ميشود).

ابتلاي مجدد به GBS نادر است. اگر دوست يا فاميلي در بيمارستان داريد كه به GBS شديد مبتلا است قطعا در مورد اينكه چه اتفاقي برايش خواهد افتاد شديدا نگران هستيد. اما به ياد داشته باشيد: حتي فلج كامل هم درنتيجه GBS كاملا قابل بهبود است. در روزهاي سخت اين مطلب را به خاطر داشته باشيد. همچنين اگر مناسب مي دانيد اين خبر خوب را به آشنايان ودوستان خود نيز بدهيد.

نظرات

آرش صفرخانلو ؛ (1395/01/28)

باز هم سلام ببخشید بالا گفتم پنجه هام بالا نمیاد امکانش هس با پیوند ماهیچه یا اصلا با پیوند پا خوب شه؟؟؟

زهرا میری ؛ (1395/03/11)

با سلام واحترام
مطلب بسیار جامع ومفید بود خصوصا آخرین پاراگراف امیدوار کننده بود.به امید بهیود وشفای همه بیماران .

امير مشعوفي ؛ (1395/04/19)

با سلام حدود سه ماه بعد از يك مسافرت بسيار فشرده و خسته كننده مبتلا بگلو درد شديد شدم كه با تشخيص دكتر عمومي پني سلين و دگزامتازون تزريق كردم كه 12 ساعت بعد منجذر به فلج كامل پاهايم شد كه بلافاصله در بيمارستان فوق تخصصي امام رضا ( ع ) كرمانشاه بستري شدم و در اولين آزمايشات افت شديد پتاسيم موجود در خون را عامل اين فلجي دانستند كه بعد از تزريق ويال پتاسيم در سرم سه ساعت بعد فلجي پاهام بهبود يافت و چند روزي در بيمارستان تحت آزمايشات فوق تخصصي قرار گرفتم و يكي از علل اصلي تزريق دگزار كه منجر به افت شديد پتاسيم مي شود بيان شد البته هر چه قند بالا برود پتاسيم خون كاهش مي يابد و بايد قند شديدا كنترل گردد . هنوز هم كمي بي حسي در پاهايم دارم و جهت پرو فيلاكسي از افت پتاسيم روانه چند عدد گوجه فرنگي مصرف مي كنم و قند را از رژيم غذاييم حذف كرده ام كه فك مي كنم بهتر شده ام پس شايد اين دلايل بتواند بصورت جزئي سندرم گلين باره ايجاد نمايد . چربي كم بخوريد – قند نخوريد . با گوجه فرنگي پروفيلاكسي نماييد ؛ دگزا نزنيد

یعقوب ؛ (1395/05/02)

درود
دختر 22ماهه من ده روز پیش بستری شد
6تا ivig گرفت اما علایم بهبودی دیده نشد
شش روز بعد ب دلبل ضعف و ضربان زیاد قلب در picu بستری شد.
نمیدونم چه بلایی ب سر دخترم خواهد اومد
روزهای بدی رو سپری مبکنیم

امير مشعوفي ؛ (1395/05/10)

با سلام خدمت كاربران محترم سايت . در خصوص بيماري گلين باره بد نيست بدانيد كه اگر علائم زير را داشتيد حتما به نشانگاه گلين باره مبتلا شده ايد و بايد با پزشك نورولوژي مشورت نماييد :
1- گزگز و يا سوزن سوزن شدن پا و دست ها
2- گزگز و سوزن سوزن شدن صورت
3- تغييرات ناگهاني فشار خون اعم از افرايش و يا كاهش فشار خون
4- سر درد و بدن درد شديد و يا كوفتگي
5- كمر درد شديد بدون آسيب ديدگي
6- تاري ديد دو چشم بدون دليل
كه در اينصورت اگر پي گير انجام نشضور در حالت اوج حاد فلج دست و پا و يا فلج تنفسي وقع مي پذيرد كه لازم است با انجام آزمايش نوار عضله چهار عضو اين بيماري تشخيص داده شود و در صورت تاييد بماري در بخش مراقبتهاي ويژه بيمار بستري و ايمونو گلوبين تزريق و پلاسماي خون تعويض يا ( پلاسما فرز ) گردد . بعد از طي دوره حاد مي توان از قرص پرانول 40و كاربامازپين 400 جهت كاهش علائم استفاده نمود . به اميد شفاي عاجل همه بيماران

آسان طب ؛ (1395/05/20)

درود بر شما. بزرگوارید..

امير صبوحي ؛ (1395/06/03)

با سلام متاسفانه حدود 11 روزه كه پدرم دچار بيماري گلين باره شده و در اين 11 روز همچنان بدتر شده.بعد از 5 بار عمل پلاسما فريز همچنان روز به روز بد تر شده.در حال حاظر دچار توهمات شديد شده و قرار است از امروز 1395/6/3 از آمپول هاي IVIG استفاده شود ولي متاسفانه هيچ كدام از پرسنل ICUبيمارستان شفا ي كرمان هيچ گونه اميد واري به من و خانوادم نداده اند حتي يكي از پرسنل بيمارستان به من گفت كه امكان مرگ هست.تورو خدا اگه كسي در باره اين بيماري ميداند بهم كمك كنه.ممنون09133416004
در حال حاضر كاملا فلج شده و تمام بدنش از حركت افتاده و از كمر به پايين كاملا درد داره لطفا كمكم كنيد.ممنون

شهلا ملكي ؛ (1395/06/03)

دوست عزيز منم دچار اين ببماري شدم ٩٣/٦/١ شش ماه طول كشيد تا توانستم به تنهايي مصادري از كارام را بكنم ولي هميشه ضعف در دست و زانو را داشتم ولي مدتي لست كه دوباره علائم شروع شده ولي تنها كمك مِم به شما جهت پدرتان اينكه به بيمارستان ايرانمهر در تهران بياوريد نزد دكتر نجل رحيم به او إيمان دارم خدا شفا دهد

محمد محمدی ؛ (1395/06/17)

سلام، من حدود 3 سال و نیم است که این بیماری را دارم، درحال حاضرراه میرم اما نمیتونم بدوم و یا هنوز زانو ها و مچ پاهام خیلی ضعیفه، نمیدونم چیکار کنم
آیا امیدی به برگشتم هست که مثل روز اولم بشم؟؟؟؟؟
لطفا بم بگید

حامد جامعی ؛ (1395/06/20)

سلام به همه من هم مبتلا هستم دوسال و دو بار هم بیماری من رو فلج کامل کرده الان به لطف خدا دوباره راه میرم البته با عصاء .خیلی جدی میگم اگه مشکل به قلب نرسیده حتمآ خوب میشیم ولی حداقل شش ماه صبر و استغفار لازم واگر خدا کمک نکنه کارت تمومه پس خودتون و به خدا برسونید و ولش نکنید من یک کافر واقعی بودم ولی خدا منو بخشید والان زندگی میکنم .راستی درد وکمتوانی همیشه هست عادت میکنی چرایی هم نداری ولی خداروپیدا میکنی وعاقبتت رو درست .درکل این بیماری وحشتناکه ولی خوب شدنی هست

رحیم دانشمند ؛ (1395/06/28)

سلام دوستان عزیز به امید شفای عاجل تمام بیماران در هر نقطه از گیتی ؛نکته قابل ذکر در مورد این بیماری اینه که این بیماری گاهی وقتها بعد از ترزیق واکسن آنفلولانزا رخ میده بنابراین کسانی که میخوان واکسن آنفلولانزا ترزیق کنند حتما باید اطمینان حاصل کنند که واکسنی که استفاده میکنند یه برند خوب باشه که معمولا واکسنهای هلندی بهترین هستند

نحن خدام الحسین ؛ (1395/07/04)

با سلام خدمت همه دوستان و بخصوص زحمتکشان این سایت که باعث اطلاع رسانی از این بیماری شده اند
راستش شش ماه قبل خواهرم دچار این بیماری شد ولی چون نتونستن به درستی تشخیص بدن
علایم ظاهری این بیماری از بین رفت ولی سفتی عضلات بخصوص زانو مشهوده. من هم یه ماهیه درگیرش شدم. دوبار در یک هفته ضعف شدید مغزاستخوان پاها داشتم که همون روز خوب شد ولی بار سوم سست شد و مجبور شدم در بیمارستان بستری بشم اما چون میتونستم حرکت کنم گفتن تا بدتر نشده نمیشه درمانو شروع کرد. هر چند وقتی خوب میشدم دوباره شروع میشد. درد شدید پا که بمرور هم الان ضعفی و سفتی در دست ها و بخصوص پاها مشهوده و خشکی لب و چشمها و سردرد و تب از داخل که از بیرون قابل تشخیص نیستو انگار ادم درحال سوختن از درونه و گرمش شده. دیروز متخصص روماتولوژی در تهران بودمو دستور بستری در بیمارستان لقمان رو داد.
تا چنتا ام آر آی بگیرن و در صورت تشدید از آمپول آی وی آی جی استفاده کنند. دوستان در وهله اول امیدتون فقط به خدا باشه و حکمتی در کاره و نیازه تا به فکرش باشیم. این بیماری درسته خوب میشه ولی تا مرز مرگ و زندگی پیش میره و همه چی دست خدای قادرو مهربونه که باید به فکر اصلاح باشیم و همیشه امیدوار باشیمو روحیمونو حفظ کنیم چون این یک بیماری عصبیه و باید در ارامش و بدور از استرس باشیم.

ز.مهدیون ؛ (1395/07/05)

با سلام
پدر من هم عید 95 ، بعد از یک مسافرت و رانندگی 6 ساعته که به منزل رسید، احساس ضعف کرد ما جدی نگرفتیم چون فکر می کردیم به خاطر خستگی ناشی از رانندگی است اما متأسفانه از فردای همان روز احساس ضعف باعث شد که نتواند راه برود، و از همان موقع نزد پزشک های زیادی بردیم که متأسفانه هیچکدام نتوانستند بیماری را تشخیص بدهند و داروهای مربوط به تشخیص خودشان را تجویز می کردند و وضعیت پدرم به جای بهبودی روز به روز بدتر شد.
تا اینکه توسط آخرین دکتری که آخرین امید ما هم بود این بیماری تشخیص داده شد.
هم اکنون ایشان آزمایشی تجویز کرده اند که از تشخیص این بیماری مطمئن بشوند.
احساس سوزن سوزن و سوزش شدید در دست ها و به خصوص پاها، تنگی نفس و احساس خفگی هنگام خواب و حالت برق گرفتگی که پدرم را به شدت عاجز کرده است.
به امید شفای همه بیماران…

محمدرضا ملک. ؛ (1395/08/11)

باسلام.وسپاس از مطالب علمی.جسارتا پیشنهاد میکنم.در توضیح مطالب خوننده را مخاطب قرار ندهید.وبجای شما را بکار ببرید.چون همه افرادی که مطلب را میخوانند بیمار نیستند.واین خطاب بار منفی دارد.دکتر ملک.

منتقد شدید واکسن آنفولانزا ؛ (1395/08/28)

خلاصه میگم ،الان 4 روز هست مادرم icu هست و شدیدا در حال درمان ،علتش دقیقا استفاده از واکسن آنفولانزا و این گلین باره نتیجه اونه لطفا و خواهشا نزنید و نگذارید کسی ا زاین واکسن لعنتی استفاده بکنه تمنا میکنم اگر عزیزانتان را دوست دارید اطلاع دهید لعنت به این تجارت کثیف و این تبلیغات کذایی ،هزینه هر شب 1میلیون و هفتصد هزار تومان هست ،25 عدد آمپول مخصوص جمعا 18 میلیون تومان و این انتظار که با میلیاردها تومان قابل عوض کردن نیست

Daniel ؛ (1395/10/11)

سلام.من 26سالمه این مشکل برام پیش امد.الان ده ماه گذشته بعد از بیمارستان دکتر و فیزیو تراپی زیاد رفتم یکی گف شش ماهه خوب میشی یکی گفت یکسال یکیم گفت دو سال.اولاش اصلا نمیتونستم راه برم رفته رفته بهتر شدم اما سعی کردم از عصا استفاده نکنم .َشصت روز روزی شش کیلو متر پیاده روی کردم الان میتونم بدوم اما علایم هنوز هست. اصلا نا امید نمیشم به لطف خدا ایمان دارم

سلمان فتحی ؛ (1395/10/12)

سلام من بیماری گیلانباره را8سال پیش تواخرای خدمت سربازی گرفتم والان هم بهبود نیافتم هرچغدر هم رفتم فیزیوتراپی خوب نشد الان هم هرکاری میکنم قدرت اعضلات پابرنمیگرده خلاصه کلافه شدم واعصابم هم داغونه،همه ارزوهایی که داشتم بتونم تشکیل خانواده بدم به سراب تبدیل شد،اگه ازدوستانی که یه دکتر خوب سراغ دارن بهم معرفی کنن به ایمیلم باتشکر

*

code