تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با سلامت

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان سرطان درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان قاعدگی لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

نمونه گیری مایع نخاعی چگونه انجام می شود؟

مجله پزشکی آسان طب » سلامت » نمونه گیری مایع نخاعی چگونه انجام می شود؟

برخي بعد از آزمايش نمونه گيري مايع نخاعی دچار سردرد ميشوند كه معمولا بعد از چند ساعت از بين مي رود. بهتر است بعد از آزمايش چند ساعت به پشت بخوابيد با اين كار احتمال سردرد كاهش مي يابد.

مایع نخاعی

نمونه گیری مایع نخاعی چیست؟

نمونه گیری مایع نخاعی (که گاهی بذل کردن مایع نخاعی) نیز گفته میشود رویه ای است که در طی آن نمونه ای از مایع مغزی نخاعی (CSF ) برای آزمایش گرفته می شود. CSF مایعی است که مغز (مغز پیشین) و نخاع را احاطه کرده است. از این آزمایش عموما برای تشخیص مننژیت (عفونت پرده های مغز -ساختاری که مغز و نخاع را احاطه کرده است) استفاده میشود. از آن همچنین برای کمک به تشخیص برخی شرایط دیگر مغز و نخاع استفاده می شود.

مایع نخاعی

نمونه گیری مایع نخاعی چگونه انجام میشود؟

در اغلب موارد نمونه گیری مایع نخاعی به صورت اضطراری برای شناسایی سریع مننژیت صورت می گیرد. در برخی موارد نیز به صورت سرپایی برای دلایل دیگر انجام میشود.

معمولا بر روی تختی به بغل می خوابید و زانوهایتان را در سینه جمع می کنید. گاهی هم در حالی که نشسته اید و به جلو بر روی بالشتی خم شده اید این کار انجام می گیرد و پزشک منطقه پایین پشت را با مواد ضدعفونی کننده تمیز می کند. سپس در محل در قسمت کوچکی از پوست در فضای بین دو مهره پایینی (ستون فقرات) کمی ماده بی حسی تزریق میشود. در ابتدا کمی سوزش دارد اما بعدا پوست را بی حس می سازد.

سپس دکتر سوزن را وارد پوست و بافتهای بین دو مهره در فضای اطراف نخاع که با CSF پر شده است می کند. چون پوست با مواد بی حسی موضعی بی حس شده است، اغلب افراد احساس درد نمی کنند اما با داخل شدنسوزن  ممکن است احساس فشار نمایند. با این وجود، برخی احساس درد  در پشت و یا در پا در زمان ورود سوزن به داخل دارند.

کمی از مایع توسط سوزن گرفته میشود و در مکانی استریل جمع آوری میشود. اگر احتمال مننژیت باشد نمونه بهآزمایشگاه فرستاده میشود تا باکتری زیر میکروسکوپ بررسی شود. همچنین این مایع کشت داده می شود تا ببینند آیا باکتری رشد می کند و از چه نوعی هستند. این مایع همچنین اگر لازم باشد برای پروتئین، قند و دیگر مواد شیمیایی آزمایش می شود. گاهی پزشک فشار مایع را نیز ارزیابی می کند.به گزارش آسان طب؛این کار با اتصال یک لوله خاص به سوزن انجام میشود که با این کار می توان فشار مایع را در حین خروج از سوزن اندازه گیری کرد.

سوزن معمولا حدودا یک تا دو دقیقه داخل بدن است. به محض جمع آوری میزان مایع مورد نیاز، سوزن بیرون کشیده میشود و یک مشمع چسب دار در محل ورود سوزن قرار داده میشود.

آیا نمونه گیری مایع نخاعی ریسک یا عوارض جانبی دارد؟

برخی بعد از آزمایش نمونه گیری مایع نخاعی دچار سردرد میشوند که معمولا بعد از چند ساعت از بین می رود. بهتر است بعد از آزمایش چند ساعت به پشت بخوابید با این کار احتمال سردرد کاهش می یابد. مشکلات دیگر نادر هستند-مثل عفونت یا خونریزی در محل ورود سوزن. هر گونه آسیبی در نتیجه نمونه گیری مایع نخاعی به مغز یا نخاع نادر است.

نمونه گیری مایع نخاعی

نمونه گیری مایع نخاعی موضوع این بخش از سایت اسان طب بود. امیدواریم از مطالعه این بخش از اسان طب بهره کافی را برده باشید.

در نمونه گیری مایع نخاعی با سرنگ کمی از مایع نخاع ازمایش گرفته می شود تا مشکل شخص کشف شود.


# # # # #

مطالب پیشنهادی

خواص قهوه برای پوست و سلامتی چیست؟

تسکین درد دندان

7 راه تسکین درد دندان قبل از رسیدن به پزشک

لیموترش اسیده پر خاصیت

درمان ورم معده

درمان ورم معده به روش طب سنتی

پربازدید های سلامت

نظرات شما

*

code