http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com http://linux-web.ir http://carzor.lineblog.ir http://linux-web.ir http://monopod.shikweb.ir https://isheidayi.com/ http://welink.rozblog.com/ http://omdebazaar.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://www.backlinka.ir http://www.tablloravan.ir http://www.zhee.ir http://www.darvishmusic.com/ http://add-links.ir http://www.popup.5link.ir http://www.backlinka.ir http://backlinka.ir http://www.backlinka.ir
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

رابطه گوشت قرمز با سرطان روده بزرگ

مجله پزشکی آسان طب » تغذیه » رابطه گوشت قرمز با سرطان روده بزرگ

مطالعات دانشمندان نشان داده است که رژیم غذایی پر چربی به علت افزایش مواد استروژنی و احتمالا پرولاکتین که ترشح اسیدهای صفراوی را افزایش می دهد و این افزایش توسط باکتری های روده به عمل می اید . به گزارش آسان طب ثابت شده است که فلور روده ی گوشت و چربی خوران نسبت به فلور روده ی گیاه خواران بیشتر است ، لذا معتقدند که اسیدهای صفراوی به عنوان محرک تومور سرطانی عمل می نمایند .

سرطان روده بزرگ

علایم سرطان روده بزرگ (سرطان کولون)

سرطان روده بزرگ (کولون) چهارمین سرطان شایع در کشور ایران است . این بیماری بدلیل رشد غیر طبیعی سلولها در ناحیه روده ی بزرگ ایجاد می گردد . این سلولها به بافت های بدن حمله کرده و موجب آسیب رسانی شدید به آنها می شوند .

از علایم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد :
• ضعف وخستگی ، بیحالی
• عفونت
• التهاب روده
• کم خونی
• تب
• بواسیر
• تغییر در تعداد دفعات روده ، اسهال یا یبوست –تغییر اجابت مزاج-
• دفع خون در مدفوع
• درد های قولنجی معده
• وراثتی
درصورت مشاهده ی این علایم حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنید . البته گاهی حتی در سرطان روده بزرگ هیچ یک از این علایم دیده نمی شود . بنابراین افراد بالای 50 سال باید حتی بدون وجود این علایم به غربالگری رفته و مدام معاینه شوند . همچنین در صورت ابتلای یکی از افراد درجه یک شما احتمال این بیماری در شما افزایش می یابد .

 سرطان روده بزرگ

رابطه گوشت قرمز و چربی با سرطان روده ی بزرگ

وفور سرطان روده بزرگ در کشورهای پیشرفته صد برابر بیشتر از جهان سوم است . دانشمندان 90% عامل پیدایش سرطان را مربوط به رژیم غذایی و تفاوت های آن در جهان می دانند .

دو نظریه در این رابطه وجود دارد :

1-چربی مخصوصا با مبدا حیوانی که سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد .

2-مصرف مواد فیبری (سلولوزی – گیاهی) که باعث کاهش سرطان گردیده است . عمل سرطان زایی بعلت تغییرات آنزیمی است .

مطالعات دانشمندان نشان داده است که رژیم غذایی پر چربی به علت افزایش مواد استروژنی و احتمالا پرولاکتین که ترشح اسیدهای صفراوی را افزایش می دهد و این افزایش توسط باکتری های روده به عمل می اید . به گزارش آسان طب ثابت شده است که فلور روده ی گوشت و چربی خوران نسبت به فلور روده ی گیاه خواران بیشتر است ، لذا معتقدند که اسیدهای صفراوی به عنوان محرک تومور سرطانی عمل می نمایند .

در مناطقی که بیشتر از سبزیجات و میوه جات استفاده می شود . به علت ازدیاد حجم روده ی بزرگ سرطان کمتر دیده شده است . درباره ی اثرات سودمندی گیاهان ، این طور نظریه داده شده است که به علت ازدیاد حجم روده ، مواد سرطان زا کمتر با جدار روده تماس حاصل می نماید .

دانشمندان در مورد 88752 نفر زن 59-32 ساله به مدت شش سال تحقیقاتی به عمل آوردند و نتیجه چنین بدست آمد که پس از محاسبات کل انرژی بین مصرف گوشت قرمز و چربی حیوانی و خطر ایجاد سرطان رابطه ی مستقیمی وجود دارد که هر چه گوشت قرمز و چربی مخصوصا چربی حیوانی بیشتر مصرف شده باشد ، امکان ابتلاء به سرطان بیشتر می باشد . در این مطالعات هیچگونه رابطه ی سرطانی در بین مصرف کنندگان روغن های نباتی بدست نیامده است . و نیز به این نتیجه رسیده اند که نسبت پیدایش خطر سرطان در افراد گوشتخوار وچربی خوار بیشتر از رابطه ی افراد سبزی خوار وگیاه خوار بوده است . این افراد سرطانی ، بیشتر از جگر ، گوشت خوک ، گوشت قرمز ، چربی و گوشت حیوانی استفاده کرده اند .

در افرادی که از ماهی ، مرغ ، جوجه ی بدون پوست و سبزیجات استفاده کرده اند ، گزارش سرطان چشمگیری داده نشده است .

به طور کلی مواد سرطان زائی عبارتند از نوشابه های الکلی ، گوشت قرمز، قهوه و کل انرژی چربی و کربوهیدرات های مرکب

مواد کاهش دهنده ی سرطان روده بزرگ عبارتند از سبزیجات ، میوه جات ، شیر ، مواد غذایی ساده ، ویتامین A ، ویتامین C به مقدار فراوان ، ید ، آهن ، سلنیوم و ریبوفلاوین .

در گوشت قرمز کباب شده و پخته شده آمین های هتروسیکلیک افزایش می یابد که بسیار سرطان زا هستند . بنابراین باید از رژیمی استفاده کنید که مقدار گوشت قرمز آن بسیار کم باشد . دانشمندان معتقدند که برای مصون ماندن از ابتلاء به سرطان بهتر است از گوشت ماهی ، مرغ و جوجه ی بدون پوست و چربی و سبزیجات و میوه جات استفاده ی بیشتری به عمل اید . یک رژیم غذایی حاوی مقادیر کافی پروتئین گیاهی و همه مواد غذایی ساده و مصرف حداقل گوشت و چربی و مواد چربی زا برای همگان مفید خواهد بود .

عوامل جلوگیری و بروز سرطان روده بزرگ :

* عوامل بروز سرطان روده بزرگ :

کاهش دریافت ویتامینD، ویتامینE و فولیک اسید – افزایش مصرف گوشت ها به خصوص گوشت قرمز – افزایش دریافت چربی به خصوص چربیهای اشباع – کاهش دریافت کارتنوئیدها – کاهش مصرف سبزیجات – کاهش مصرف غلات پرفیبر و افزایش دریافت غلات تصفیه شده – کاهش دریافت کلسیم ، روی و سلنیوم

* عوامل جلوگیری سرطان روده بزرگ :

حبوبات – فیتوکمیکال ها (آنتی اکسیدانهای گیاهی) – لینولنیک اسید – اسیدهای چرب امگا ۳ – سبوس گندم – کلسیم موجود در لبنیات هم نقش موثری در پیشگیری از سرطان روده بزرگ دارد – تیریک اسید که در چربی لبنیات یافت می شود .

اخیرا ثابت شده که ریبوفلاوین موجود در گیاهان بر سرطان روده بزرگ موثر است .

سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ و تاثیر مصرف گوشت قرمز در ان موضوع این بخش از اسان طب بود. دلیل اکثر بیماری ها تغذیه مناسب است . سعی کنید بیشتر از گوشت سفید استفاده کنید. همچنین مصرف میوه و سبزی را فراموش نکنید.

امیدواریم از مطالعه این بخش بهره کافی را برده باشید.

منبع :

asanteb.com


# # # # # #

مطالب پیشنهادی

پیشگیری انگل

علائم و درمان بیماری کرمک

طرز تهیه کیک گل سرخ با طبع گرم

خواص دستنبو

دستنبو خوشبویه دلچسب

علایم مننژیت‌ باکتریایی‌ و درمان مننژیت‌ باکتریایی‌

علایم و درمان مننژیت‌ باکتریایی‌ meningitis bacterial

پربازدید های تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code