کد :17712 19 مهر 1394 627 دسته : سلامت همیار آسان طب

وزوز گوش ممکن است کوتاه مدت یا دایمی باشد و می تواند بر تمرکز فرد تأثیر بگذارد و موجب بی خوابی او شود. در موارد شدید، وزوز ممکن است موجب اضطراب و گاهی افسردگی شود.

وزوز گوش

وزوز گوش

وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش، صدایی است که در یک یا هر دو گوش شنیده می شود ولی منشأ خارجی ندارد و از داخل گوش سرچشمه می گیرد و به صورت زنگ زدن، درق و دروق کردن، هیاهو، سوت کشیدن، یا صداهای موزیکال شنیده می شود. وزوز گوش نشانه ای است که همراه با بسیاری از فرم های کاهش شنوایی همراه است و ممکن است نشان دهنده وجود مشکلات بهداشتی دیگر نیز باشد.

وزوز گوش ممکن است کوتاه مدت یا دایمی باشد و می تواند بر تمرکز فرد تأثیر بگذارد و موجب بی خوابی او شود. در موارد شدید، وزوزگوش  ممکن است موجب اضطراب و گاهی افسردگی شود. ممکن است وزوز به حدی شدید باشد که با فعالیت های روز مره تداخل کند.

حدود 15% از افراد در بعضی از مراحل زندگی دچار وزوز گوش می شوند. شیوع وزوز گوش در بعد از 60 سالگی بیشتر است.

علت وزوز گوش

علت وزوز گوش چیست؟

کاهش شنوایی: پزشکان به این نتیجه رسیده اند که اغلب افراد مبتلا به انواع کاهش شنوایی به وزوز گوش هم مبتلا هستند.

صدای بلند: تماس زیاد با صدای بلند می توانند موجب وزوز و کاهش شنوایی ناشی از صدای بلند شود.

داروها: بیش از 200 دارو می تواند موجب وزوز گوش شوند.

سایر مشکلات بهداشتی: آلرژی ها، تومورها و مشکلات قلبی و عروقی، مشکلات فک و گردن می توانند موجب وزوز گوش شوند. همچنین و جود سِرومِن ( واکس گوش )، بیماری مِنیِر ، استرس، ضربه مغزی، پرکاری تیرویید و کم خونی ممکن است با وزوز گوش همراه باشند.

وزوز گوشی که به صورت یک طرفه شنیده شود ممکن است در اثر نوعی بیماری توموری، موسوم به نوروم آکوستیک ( acoustic neuroma ) باشد.

اقدامات لازم در بیماری وزوز گوش

مهم ترین کار، مراجعه به پزشک است. پزشک سعی میکند علت وزوز را بیابد. در این ارتباط لازم است فشار خون، عملکرد کلیه ها، مصرف داروها، رژیم غذایی، یا آلرژی ها بررسی شوند. ممکن است لازم شود بیمار تحت معاینه متخصص گوش و حلق و بینی قرار بگیرد. همچنین ممکن است مراجعه به شنوایی سنج ( ادیولوژیست ) برای تعیین میزان شنوایی ضرورت یابد.

درمان وزوز گوش

اگر چه وزوز گوش علاج قطعی ندارد، پزشکان چندین درمان را که می تواند منجر به بهتر شدن وضعیتن بیمار شود یافته اند.

درمان های وزوز گوش شامل موارد زیر هستند:

استفاده از سمعک : بسیاری از افراد مبتلا به وزوز گوش دچار کاهش شنوایی هم هستند. سمعک موجب می شود صداهای مورد نیاز فرد قوی تر شوند و بهتر به گوش برسیند. هر چه صدای صحبت سایرین یا صدای موزک بهتر شنیده شود، توجه فرد به وزوز گوش کمتر می شود.

استفاده از ماسکر

استفاده از ماسکر : ماسکر ها ( masker) ، ابزارهای الکترونیکی کوچکی هستند که با ایجاد صدا، وزوز گوش را تضعیف می کنند.با اینکه ماسکرها موجب از بین رفتن وزوز نمی شوند ولی آن را ملایم تر می کنند.

بعضی از افراد با استفاده از ماسکر بهتر می خوابند. نوعی از ماسکر ها را می توان به جای آنکه روی گوش قرار داده شوند به روی بستر قرار داد و بدون شنیده شدن وزوز، به راحتی خوابید.

درمان دارویی وزوز گوش : بعضی داروها وزوز گوش را کاهش می دهند. عوارض احتمالی این داروها به وسیله پزشک به بیمار اعلام میشوند.

آموزش درمان وزوز گوش:

در این درمان از مشاوره و ماسکر به طور توام استفاده میشود. متخصص گوش و حلق و بینی و ادیولوژیست به فرد آموزش می دهند که چگونه با وزوز گوش کنار بیاید. همچنین با استفاده از ماسکر، میزان توجه به وزوز گوش کاهش می یابد.به گزارش آسان طب؛پس از مدتی، عده ای از افراد یاد می گیرند که چگونه به وزوز گوش خود نیاندیشند. البته این کار به زمان نیاز دارد ولی می تواند بسیار مفید واقع شود.

مشاوره: ممکن است فرد مبتلا به وزوز گوش دچار افسردگی شود. مشاوره با متخصص یا افراد گروه حمایت از وزوز گوش می تواند مفید واقع شود.

آرام سازی: آموزش آرام سازی ( relaxation ) بسیار مفید است. استرس، وزوز گوش را تشدید می کند. با آرام سازی، فرد استراحت می کند و بهتر با وزوز گوش کنار می آید. استفاده از داروهای ضد افسردگی در صورت ایجاد اضطراب و افسردگی مفید است.

اغلب اطمینان دادن به فرد، موجب حل مشکل می شود.

گوش دادن به موسیقی موجب فراموش کردن وزوز گوش و نیز پوشیده شدن صدا می شود. بعضی افراد با استفاده از صداهای ضبط شده طبیعت، مثل امواج دریا، باد و یا حتی صدای جیرجیرک با وزوز گوش مقابله می کنند.

اجتناب از سیگار، الکل و سروصدای بلند و استفاده از گوشی از تشدید وزوز گوش پیشگیری می کنند.

اگر وزوز گوش شما به حدی است که شنیدن صدای دیگران را برایتان دشوار می کنند از آنها بخواهید در موقع صحبت کردن به صورت شما نگاه کنند. این کار به درک گفته های آنها کمک می کند. از افراد بخواهید بلندتر صحبت کنند ولی فریاد نزنند.

در صورتی که تمایل به درمان گیاهی وزوز گوش دارید به اینجا ( درمان وزوز گوش ) مراجعه و استفاده لازم رو ببرید.

نظرات

*

code