کد :18031 20 مهر 1394 1,947 دسته : تغذیه , سلامت همیار آسان طب

رشته ای از رگ های بزرگ پر خون را که از انتهای روده مستقیم و درست داخل عضله تنگ قرار دارد بواسیر نامند. از بیماری های مقعد می توان به خارش مقعد و تورم مقعد اشاره کرد . در زیر به علایم این بیماری ها اشاره خواهیم کرد .

مقعد

مقعد

خارش مقعد

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنید

– چنانچه در ناحیه مقعد وجود یک توده را حس کنید .

– اگر مبتلا به دیابت هستید .

– اگر استرویید (کورتون) مصرف میکنید .

 – چنانچه فرزندان شما نیز از خارش مقعد شکایت میکنند.

علایم خارش مقعد

در میان تمامی نقاط بدن که خارش می گیرند ، شاید خارش مقعد پریشان کننده ترین حالت باشد.  آنچه بسیار دشوار است نیاز جدی به توجه و رفع آن است .

خارش مقعد معمولا علامت آن است که مواد دفعی یا ترشحات بدن موجب تحریک پایانه های عصبی در ناحیه مقعد شده اند . البته عوامل متعددی وجود دارند و یافتن دلیلی اختصاصی برای ان ممکن است در پرده ای از ابهام قرار داتشه باشد .

به احتمال قوی ، همورویید ، کرمک ، شقاق ، زیگیل و یا حساسیت نسبت به دستمال های توالت یا غذاها بیشترین دلایل بروز این مشکلات می باشند . خارش مقعد هم چنین ممکن است ناشی از عفونت های قارچی باشد . در موارد نادر، خارش مقعد ممکن است نشانه ای از وجود یک آبسه ، پولیپ و یا بیماری های مقاربتی باشد .

تسکین و درمان خارش مقعد

دکتر بروس اورکین استادیار و متخصص جراحی کولون و رکتوم می گوید : استفاده از کرم ها و پمادهای موجود در داروخانه ها ، ممکن است راه نامطمئنی در مماشات با این ناراحتی باشد . این مواد ممکن است بیشتر زیان بار باشند تا مفید . در هر صورت این آسانترین راه حل است . در اینجا پیشنهادهایی برای از بین بردن خارش مقعد عذاب آور خواهد آمد .

مرکبات و ادویه ها را حذف کنید .

دکتر جوان نوگوئراس می گوید : پزشکان از این امر کاملا مطمئن نیستند اما مرکباتی نظیر پرتقال و گریپ فروت و نیز غذاهای ادویه دار نظیر کاری و فلفل قرمز در برخی از افراد موجب دفع ترشحات محرک از ناحیه ی مقعد می شوند . به گزارش آسان طب  با حذف این مواد از برنامه غذایی ممکن است مشکل  خارش مقعد شما به راحتی حل گردد.

با استفاده از گاز (باند) این مشکل را مهار کنید .

دکتر اورکین پیشنهاد می دهد که یک گاز یا یک پارچه ی نخی را در محل مقعد قرار دهید تا عرق و ترشحات دفعی را جذب نموده ، از بروز بثورات و خارش پیشگیری نماید .

مانند مشت زنها رفتار کنید .

دکتر اورکین هم چنین پیشنهاد میکند از لباس های زیر نخی استفاده کنید ، چرا که رطوبت را بهتر از انواع نایلونی یا پلی استری جذب کرده ، جریان هوا را بهتر برقرار میکنند و بدین ترتیب باسن را خشک نگه می دارند .

رفع کرمک .

کرمک عموما اطفال را گرفتار میکند ، ولی دیگر افراد خانواده نیز ممکن است به این مشکل مبتلا شوند و دچار خارش های شدید شبانه گردند . پزشک داروی ضد انگل مناسب تجویز خواهد نمود و شما نیز باید لباس ها و ملحفه ها را در آب جوش بجوشانید تا از عود بیماری جلوگیری نمایید .

داروهای خود را بررسی نمایید .

برخی از داروها می توانند موجب بروز خارش مقعد شوند .به طور مثال ، آنتی بیوتیک ها اغلب موجب از بین رفتن باکتری های بی ضرری در ناحیه ی مقعد می شوند که از عفونت های قارچی خارش زا جلوگیری میکنند . چنانچه داروهای شما موجب بروز این مشکل می شوند با دکتر خود مشورت کنید .

با خشک کردن خارش خود را بر طرف کنید .

پس از حمام گرفتن یا شنا کردن ، باسن خود را با خشک کن مو به مدت 20 تا 30 ثانیه خشک کنید . این راه مناسبی برای پیشگیری از خارش است . به یک نکته توجه داشته باشید . چنانچه احساس سوختگی پیدا کردید ، بدان معنی است که خشک کن نزدیک است و یا برروی درجه قوی است .

باسن برهنه ی خود را رو به آفتاب نگه دارید .

دکتر اریک اندرسون پزشک خانواده از کالیفرنیا می گوید : اشعه ی ماورای بنفش آفتاب به پیشگیری و تسکین خارش و دیگر التهابهای ناحیه ی مقعد کمک میکند . برهنه نمودن باسن در برابر آفتاب روشی عالی برای رساندن نور خورشید ، به مناطقی است که معمولا در تاریکی قرار دارند . همچون دیگر روشهای آفتاب گرفتن باید همیشه از یک کرم ضد آفتاب استفاده کنید و به تدریج زمان آفتاب گرفتن را زیاد کنید .

نگران نباشید .

باور بکنید یا نه ، چنانچه مضطرب و یا تحت فشار روانی باشید ، ممکن است به خارش مقعد مبتلا شوید . از طریق یوگا ، روش های تمدد اعصاب و یا ورزش می توانید خود را از این خارش رها سازید.

درمان خارش با کاهش قهوه

نوشیدن قهوه را کاهش دهید .

دانه ی قهوه حاوی روغنی است که نمی توان آن را هضم کرد . دکتر گلداشتاین جراح کولون و رکتوم دانشگاه توماس جفرسون فیلادلفیا می گوید : این روغن هنگام دفع موجب تحریک پوست ناحیه ی مقعد می شود . با محدودکردن نوشیدن قهوه به یک تا دو فنجان متوسط در روز به راحتی می توان این عارضه را مرتفع ساخت .
شست و شوی بدون خشک کردن .

حفظ بهداشت راه مناسبی جهت ممانعت از خارش است . پس از هر بار دفع مقعد را با آب گرم بشویید و سپس موضع را بدون کشیدن ، تنها با قرار دادن دستمال خشک کنید .

تورم مقعد

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنید

– هنگامی که خونریزی از مقعد دارید.

– هنگامی که در ناحیه ی مقعد درد شدید دارید.

– هنگامی که تب دارید.

– هنگامی که تورم توام با درد نیست ولی مداوم بوده و در طی دو هفته ی گذشته بزرگتر شده است.

علایم تورم مقعد

تورم مقعد معمولا ناشی از هموروییدی است که در آن لخته ای از خون تشکیل شده باشد . معمولا یک برآمدگی فوق العاده دردناک به وجود می آید .

تورم مقعد هم چنین ممکن است نشانه ای از وجود شقاق (شکافی که در پوست ناحیه یم قعد به وجود می آید) ، کیست ، آبسه و یا حتی بیماری های مقاربتی باشد .

تسکین علایم تورم مقعد

در بیشتر موارد تورم مقعد در طی دو تا سه روز بهبود می یابد . اما در اینجا روش هایی جهت تسریع بهبود و یا پیشگیری از بروز خواهد آمد .

استفاده از یک معجون .

پارچه ای را به مقدار مساوی گلیسیرین و روغن فندق آغشته کنید و برای حدود یک ساعت در موضع متورم قرار دهید . این دستوری است که دکتر سولیوان جراح کولون و مقعد می دهد . گلیسیرین به بهبود تورم کمک میکند و روغن فندق با خاصیت انقباضی و کاهش جریان خون موجب تسکین آزردگی پوست می شود . هر دو ماده در داروخانه ها به صورت بدون نسخه موجود می باشند .

موضوع را سرد کنید .

دکتر سولیوان می گوید : یخ برای تورم مقعد حاد که به صورت ناگهانی به وجود می ایند مفید است ، در حالی که گرما برای تورم های مزمن اثر بخش است . برخی از بیماران یخ را خرد کرده در کیسه می ریزند و آن را در موضع التهاب قرار می دهند .

قرار گرفتن در آب .

روزی دو تا سه مرتبه باسن خود را در آبی با حرارت 110 تا 115 درجه فارنهایت برای مدت 15 دقیقه قرار دهید . این کار به کاهش تورم کمک میکند . پاها را به راحتی از یکدیگر باز کنید و اجازه دهید آب به ناحیه ی ملتهب برسد .

هیدروکورتیزون درمان تورم مقعد

استفاده از هیدروکورتیزون .

کرم و پماد هیدروکورتیزون می توانند به فروکش نمودن التهاب کمک کنند . دکتر اریک آندرسون ، پزشک خانواده می گوید . به گزارش آسان طب اگر هیدروکورتیزون به درستی مورد استفاده قرار گیرد ، می تواند برای بیماری مفید باشد . البته شما نیازمند مقدار زیادی از این دارو نمی باشید . شما باید از فرآورده هایی استفاده کنید که حاوی کورتون هایی با کمترین توان باشند و آنها را مستقیما در موضع استفاده کنید .

از غذاهای فیبردار استفاده کیند .

زور زدن بیش از حد هنگام دفع موجب تورم می شود .

پزشکان می گویند مصرف منظم غذاهای سرشار از فیبر نظیر لوبیا ، میوه خام ، سبزیجات ، نانها و غلات سبوس دار موجب نرم شدن مدفوع و تسریع در گذر آن از لوله ی گوارش خواهد شد .

بواسیر :

رشته ای از رگ های بزرگ پر خون را که از انتهای روده مستقیم و درست داخل عضله تنگ قرار دارد بواسیر نامند . عضله تنگ عضله ایست که تخلیه فضولات را در اختیار دارد .

بواسیر از امراض شایعی است که بسیاری از اشخاص به آن دچار می باشند و علت بروز این بیماری تقریبا همیشه از یبوست است . زیرا بیمار برای رفع حاجت بزور متوسل می شود و این زور مکرر رگهای انتهای روده را گشاد متورم می سازد .

در خروج از مقعد ممکن است آجری را داغ کرده و یک تکه نمد یا کهنه ای را بر روی آجر گذارند آنگاه زرده تخم مرغ را بر آن بنهد و بر رویش بنشینند تا زرده ی تخم مرغ بالا رود تا داخل مقعد گردد اگر قدری کتیرا و گل ارمنی بر زرده ی تخم مرغ بپاشند رفع ورم و خونریزی نماید .

در تسکین ورم و درد بواسیر مصطکی ، مقل ارزن یا جزیری و نبات همه مساوی کوفته و بیخته بقدر فندق ظهر و همین مقدار عصر بخورند .

زرده تخم مرغ با آرزد جو و روغن گل مخلوط نموده جهت ورم و ضربان بواسیر ضماد نمایید . یا کنجد را کوبیده با روغن گل و سفیده تخم مرغ ضماد نمایئد . جهت درد وسوزش آن مفید است .

پیاز را در خاکستر گرم پخته با هم وزن او روغن تازه گاو ضماد نمایند ، زرده تخم مرغ هم به تنهایی خوب است .

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code