کد :18131 20 مهر 1394 163 دسته : تغذیه , سلامت همیار آسان طب

میوه ها خواص گوناگونی دارند . مثلا سیب برای سرما خوردگی و رفع بیخوابی مفید است . در این مقاله به خواص برخی میوه ها اشاره خواهیم کرد .

میوه

میوه

خاصیت میوه ها

خواص گردو

مغز میوه گردو دارای خاصیت خون سازی و بعضی از دانشمندان معتقدند که خوردن آن مانع تشکیل سنگ کیسه صفرا می شود . پوست ریشه ی گردو و پوست خارجی میوه ی گردو هر دو قابض بوده ، برای شستشوی زخم ها بهترین داروی آنتی سپتیک می باشد . پوست سبز خارجی میوه ی گردو و نیز برگ ان هر دو در پائین آوردن قند خون شهوتی بسزا دارند . روغن مغز گردو و پماد بسیار خوبی برای اگزما مخصوصا سوزش ادرار بچه ها به عنوان داروی موثر از آن استفاده می شود.

دم کرده ی برگ گردو به نسبت پنج در هزار برای دردهای عضلانی استخوانی و دردهای استخوانی و دردهای معدی ونیزبر ضد اسهال به کار برده می شود .

از خواص گردو این است که مغز گردو و مویز وانجیر اگر تواما مصرف شوند ، برای تقویت حواس پنجگانه و اعصاب دماغی موثر می باشند . خوردن انجیر و گردو به صورت کوبیده ملیّن بسیار خوبی است .

باید دانست که مغز گردوی کهنه شده و مانده به علت اکسیداسیون اسیدهای آن قابلیت غذایی خود را کم و بیش از دست داده و باعث گلو درد و تحریکات دستگاه گوارش می گردد . برگ گردو و براده ی آهن را بصورت حنا برای رنگین شدن موها بکار می برند . جوشانده ی برگ گردو بهترین دارو برای از بین بردن قارچهای پوستی به صورت شستشو می باشد .

تذکر راجع به حدیث نبوی : از نظر فیزیولوزی کلسیم و فسفر بدن همیشه بایستی در حال تعادل بوده ، ازدیاد یکی از آنها باعث کمی دیگری خواهد شد .مثلا هنگام افزایش کلسیم بدن ، از فسفر آن کاسته می شود و بالعکس .

چون پنیر به تنهایی دارای کلسیم زیاد می باشد و از طرف گردو منبع غنی فسفر است،  مسلما در صورتی که یکی از آنها به تنهایی مصرف شود ، مواد موجود آن بیشتر وارد بدن شده تعادل را به هم می زنند . اما در صورتی که هر دو با هم مصرف شوند تعادل برقرار شده زیانی به وجود نخواد آمد .

خواص گردو

خواص سیب درختی (از خانواده رزاسه)

خواص میوه سیب بسیار قابل توجه است . دم کرده ی پوست درخت سیب به عنوان تب بر در موارد تب های نوبه ای ، تب های صفراوی و مالاریا تجویز می شود . ریشه ی درخت سیب خواب آور و ضد کرم است . میوه اش ضد اسهال ، مدر و آرام بخش می باشد . خواص میوه جات بسیار متنوع است . توصیه می شود که سیب را شسته و با پوست میل نمایند. چنانچه گذشت مواد موثر آن بیشتر در پوست میوه وجود دارد .

سیب پخته ملیّن و نرم کننده و برای رفع بی خوابی مفید است . سیب مانع تشکیل اسید اوریک در بدن می شود ، لذا خوردن آن برای تصلب شرائین ، تقرس و روماتیسم مفید است .

آب سیب یا عصاره ی آن در سرماخوردگی و سرفه موثر بوده و مقوی قوای مغزی و کبد و اعصاب است . پخته ی آن خشونت صدا را آرام وبرای تقویت قلب و رفع حالت سوداوی وعصبانی شدن موثر است . سیب عطش را فرونشانده وبرای اسهال مفید است .

برخی خواص سیب به این دلیل است که ماده ای در سیب وجود دارد بنام فلورتین که با آب ترکیب شده و خاصیت تب بری پیدا می کند ، لذا سیب علاوه بر دارا بودن مواد غذایی کامل ، مقوی عضلات قلب ، قابض و ضد عفونی کننده روده ها ونیز از رشد قارچها و انگلها جلوگیری کرده و چون دارای عامل فنلی است ، آنتی سپتیک و گندردا می باشد .

خواص میوه هندوانه

هندوانه در معالجه ی یرقان ، گرفتگی کیسه صفرا ، خارش و آلرژی ،سوزش ادرار ، بزرگی پروستات ، التهابات دستگاه تناسلی ادراری ، خشکی دهان ، غلظت خون ، بالا بردن فشار خون مصرف دارد.

هندوانه نرسیده و شیرین نشده برای بیماران قندی ضرری ندارد .

مغز تخمه ی هندوانه مدّر ، ضد التهاب ، ضد سنگ کلیه و سفتی خون ، کهیر و آلرژی می باشد . به طور کلی هندوانه و تخمه ی آن هر دو برای بیماران سوداوی مزاج بهترین دارو و غذاست . بهتر است هندوانه را قبل از صرف غذا میلی نمایند .

خوردن هندوانه و تمبر هندی برای حالات بررسی شده فوق موثر ومفید واقع می شود . کسانی که دارای ناراحتی گوارشی می باشند بهتر است از آب هندوانه استفاده نمایند .

هویج

از عصاره ی غدّه ی هویج در معالجه سوختگی ها استفاده می شود . تخم هویج در ازدیاد شیر ، اسپرم و خون کاملا موثر می باشد .

تخم هویج و ساقه ی زیرزمینی آن برای معالجه ی بیماری های کبدی به کار برده می شود . اخراج سنگ کلیه و ازدیاد ادرار و کوچک کردن کبد و طحال بزرگ یکی از اعمال درمانی هویج است .

بهترین منبع ویتامین Aو C بوده از این رو کمبودهای این دو ویتامین را جبران می نماید .

هویج

هلو

خواص میوه ها قابل توجه است . مثلا هلو ضد تصلب شرائین بوده (وجود کولین) و موثر بر نارسایی عروق کرونر (استیل کولین) و نیز پائین آورنده ی فشار خون می باشد . برگ خشکیده ی هلو به مقدار کم ملیّن و شستشوی با آن پوست را لطیف و نرم می نماید . روغن مغز هسته ی هلو به صورت مالیدنی برای اگزمای اطفال بسیار موثر می باشد ، مثل اگزمای ناحیه ی کفل ، قسمت جلوی رانها، پشت گوش ، روی گونه وساق پا .

خواص میوه نارنگی

ملیّن ، مقوّی ، نیروبخش عضلانی ، تقویت کننده ی دستگاه گوارش می باشد .

شکوفه های نارنگی محرک اعصاب محیطی و مرکزی و آرامبخش می باشد .

برگ های این گیاه مانند سایر برگ های مرکبات به صورت جوشانده برای شستشوی زخم ها بکار می رود .

از نظر سایر خواص مشابه خواص سایر مرکبات می باشد .

نارنج

آب نارنج با شکر مسهل مواد صفراوی بوده و کم کننده ی کلسترول نیز می باشد . سفتی خون را درمان کرده ، مقوی ، فرح بخش و نشاط آور است .

نارنج شست و شو دهنده ی مواد اضافی خون است ، اشتها را تحریک کرده و ضد تخمیر و تخمه می باشد . آب نارنج ضد سنگ کلیه و سنگ های صفراوی است . نارنج تمام خواص مرکبات را دارا می باشد .

لیمو ترش

مصرف زیاد آب لیمو ترش باعث کم هوشی می شود . جوشاننده ی برگ لیمو در تسکین دردهای پراکنده موثر بوده و یک آرامش دهنده می باشد . مصرف آب لیمو وشکر برای دردهای مفصلی پیشنهاد می شود و برای تصفیه خون و به عنوان خنک کننده موثر بوده و در کم کردن چربی زیاد تاثیر می نماید . به گزارش آسان طب مصرف آبلیمو برای سوداوی مزاج ها (کسانی که فیبرین و فیبری نوژن خونشان زیاد است ) بهترین دارو است .

در مراحل زیادی صفرا و التهابات داخلی داروی خوبی است . پوست لیموترش در لوسیون ها و داروهای زیباکننده باعث درخشانی پوست می گردد.

گریپ فروت

گریپ فروت

از آب این میوه برای زیاد شدن مقاومت بدن در مقابل سرما خوردگی ها استفاده میشود ، مصرف روزانه ی این میوه برای زخم های عفونی و دفاع بدن در مقابل عوامل عفونت زا بسیار موثر است . میوه انتخابی برای مبتلایان به زیادی خون و فشار آن و نیز تصلّب و سفتی رائین و زیادی چربی آن می باشد .

فواید میوه ها گوناگون است . برای بیماران چاق ، پرخون و کسانی که مبتلا به عظم پروستات می باشند بهترین دارو است و سوزش ادرار ، التهابات داخلی و تکرر ادرار را تسکین می دهد . داروی موثری برای رژیم غذایی لاغری است .

خواص میوه تمشک

از جوشانده ریشه تمشک برای اسهال خونی استفاده میشود . جوشانده ی آن برای تسکین سیاه سرفه مهم است . به طور کلی این دارو برای بیماران قلبی مورد مصرف دارد و به عنوان تونیک (داروی تقویتی) مورد استفاده قرار می گیرد . خوردن آن جهت اسپاسم های روده ای و اسهال مفید است .

غرغره ی جوشانده میوه آن برای آفت های دهان و زخمهای مزمن ان و شلی دندان ها ، خونریزی لثه اثرات مفیدی داشته است . از جوشانیده ی برگ های آن برای شستشوی زخم ها می توان استفاده کرد . جوشانده برگ آن برای سیاه کردن موها داروی مفیدی است .

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code