.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با تغذیه

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

گیاه جو و فرآورده های آن

مجله پزشکی آسان طب » تغذیه » گیاه جو و فرآورده های آن

جو غذایی بسیار مقوی است و خاصیت نرم کننده دارد . فرآورده های زیادی از جو تهیه می گردد که از آن ها می توان به مالت جو ، جوانه جو و مخمر آبجو اشاره کرد .

جو

گیاه جو یکی از غلات مشهور جهان  و از خانواده گرامیته (گندمیان ) می باشد . جو به دو گروه وحشی و زراعی تقسیم می شود . غلات به طور کلی نسبت به زمین های زراعی از لحاظ ترکیبات با هم متفاوت اند ، مواد موثره ی آنها بر حسب وجود مواد و ترکیبات آن زمین است .

گیاه جو غذایی بسیار مقوی است و خاصیت نرم کننده دارد . فرآورده های زیادی از جو تهیه می گردد که از آن ها می توان به مالت جو ، جوانه جو  و مخمر آبجو اشاره کرد .

در صد گرم جو خشک شده حدود 55 میلی گرم و در گیاه تازه 50 میلی گرم ارسنیک وجود دارد .

مالت گیاه جو

جو را پس از شستن و خیس کردن تحت درجه حرارت خاصی قرار داده تا جوانه بزند ، این جو جوانه زده را پیش از آنکه رشدش از حد معینی تجاوز کند (معمولا یک سانتی متر یا کمی بیشتر) خشکانده از آن مالت بدست می آورند . در مالت جو ویتامین c زیاد وجود دارد ، مهمترین ماده موثره ی مالت جو ماده ای است به نام هوردنین HORDENINE که خاصیت ضد عفونی کننده ی روده ای دارد . عصاره ی مالت جو که در اثر جوشاندن مالت جو بدست می آید در معالجه ی بیماریها اثر شایان توجهی دارد ، مخصوصا در بیماری های تب دار و نیز دارای خاصیت سمپاتو می متیک بوده لذا باعث تقویت قلب می گردد.

عصاره ی مالت جو دارای مالتوز ، ساکاروز ، دکسترین و سایر مواد معدنی است و باعث ازدیاد ترشح شیر مادران می گردد . در آن ویتامین های B2 و B12 فراوان است . از تجزیه های دیگر مالت مواد زیر بدست آمده است :

پروتئین ، مواد هیدروکربنه شامل قند ها ، نشاسته و نیز کلسیم ، فسفر ، آهن ، سدیم ، پتاسیم ، تیامین ، ریبوفلاوین و نیاسین در آن وجود داشته است .

مالت جو نرم کننده سینه ، مغذی و نیرو دهنده بوده و خوردن جو عطش را فرو می نشاند .

جو و ماء الشعیر و سوپ آن تب بر می باشد و به عنوان تونیک و مقوی بکار می رود خوردن سوپ جو و جو پوست کنده باعث می شود که تشنگی و عطش و غلیان خون فرو نشسته و به تصفیه ی آن کمک نماید . از این خاصیت در کم کردن املاح اضافی استفاده می شود .

جو را مولد خون صالح می دانند . ضماد آرد آن محلل تومورها و ضرب خوردگی ها و نیز پاک کننده است .

آب جو پخته با سرکه برای بیماران پوستی خارش دار مثل اگزما ، حساسیت ها و بیماری گال و آکنه سبورئیک و غیر و بصورت مالیدنی مفید و موثر است .

طرز مصرف ان بدین قرار است که 250 گرم جو پخته را دو بار با نیم کیلو سرکه ی انگور بپزند و کوبیده را به صورت لوسیون و مایع در آورده و به صورت مالیدنی از آن استفاده نمایند .

جو و ترکیبات آن در یرقانهای کبدی و ویروسی به طور کلی غذای انتخابی است (مخصوصا ماء الشعیر)

تهیه ماء الشعیر

جو مقشر و پوست کنده را خوب شسته و آنرا در آب بجوشانند ، آب آنرا بریزند و مجددا آب تازه به آن اضافه کرده بپزند تا دانه های جو شکافته شود بدون آنکه آنها را له کنند ، آب آنرا گرفته ، پس از سرد شدن استفاده نمایند . برای خوشمزه شدن آن می توان کمی آبلیمو یا سرکه به آن اضافه نمود .

 کشک الشعیر  از گیاه جو

یا آب جوشانده ی غلیظ شده جو ، در این جا باید جو مقّشر را خوب بپزد ، وقتی خوب پخته شد له کرده و خوب بکوبند تا کشک الشعیر بدست اید .

 ماء السویق  از گیاه جو

برای تهیه آن جو پوست کنده را سرخ کرده (بو داده) و آرد کنند و مقداری از آنرا در آب ریخته و خوب بهم بزنند تا کمی غلیظ شود . سپس از پارچه ای نازک عبور داده آب آنرا با طبا شیر مخلوط کرده برای قطع تب های صفراوی و عطش و فرو نشاندن غلیان خون از آن استفاده می شود .

از نظر شیمیایی در بررسی های دیگری چنین آمده است که :

دانه ی جو جوانه زده اهمیت خاصی دارد ، این دانه پر از مواد آنزیمی است وعلاوه بر آن مقدار کمی آلکالوئید بنام هوردنین و گرامین در آن وجود دارد که در ریشک های دانه ی جوانه زده جایگزین شده اند .

هوردنین مشتق متیله تیرامین است در سال 1906 به وسیله ی لژر LEGER از ریشک های جوانه ی جو که در جریان هوای گرم خشک شده بود بدست آمد . در روز دهم جوانه میزان این آلکالوئید به حدااکثر می رسد . این ماده در جوانه ی جو پنج درصد و در جو سه درصد یافت می شود .

بیوسنتز این آلکالوئید به وسیله ی رائول RAOUL در سال 1937 و بعدا به وسیله ی ماریون و همکارانش به کمک مواد پیشقدم رادیواکتیو مورد مطالعه قرار گرفته است .

طرز تشکیل آن بدین ترتیب بوده است که : تیروزین دکربوکسیله شده تولید تیرامین می کند و بعد با عمل متیلاسیون N، متیل تیرامین تولید شده و سپس به کمک متیونین هوردنین تشکیل می شود .

 ماء السویق

طریقه ی بهتری برای بدست آوردن جوانه جو

جو را خوب شسته و خیس شده ی آنرا دو تا چهار روز در حرارت ده تا دوازده درجه قرار می دهند بعدا در جای مرطوب با درجه ی حرارت 12 تا 13 درجه قرار داده ، مثلا آنرا در ظرفی پهن کرده یک پارچه ی تمیز روی آن می کشند و روزانه قدری آب روی آن می پاشند به طوری که پارچه خیس شده ولی آبی در ته ظرف جمع نشود . به گزارش آسان طب معمولا پس از یک هفته جوانه ها می روید و ریشک ها خارج می شوند در این حالت مالت سبر بدست می آید .

حال دانه ها را روی صفحه ی سوراخ داری پهن کرده و تحت درجه حرارت 55 قرار داده تا دانه ها بخشکد ، پس از خشک شدن ریشک ها را جمع آوری کرده ، آسیا می نمایند از مالتی که بدین طریق به دست می اید :

آمیدون به دکسترین و مالتوز وساکاروز به قند قابل تبدیل و پروتیدها به پیتون و پلی پیتید و آمینو اسید تبدیل شده است .

علاوه بر این ، مالت دارای مقدار زیادی آنزیم ، بویژه آمیلاژ است . این مالت علاوه بر خواص زیادی که دارد کم کننده ی قند خون است .

 ویتامینهای موجود در لوور (مخمر آبجو)

کمی ویتامین C و A در آن وجود دارد . ولی در آن ارگوسترول ، پرو ویتامین D یافت می شود و از طرفی مهمترین منبع وجود ویتامینهای گروه B است از جمله :

-ویتامین B1 (تیامین) 12 تا 15 میلی گرم درصد گرم

-ویتامین B2(ریبوفلاوین) 3 تا 6 میلی گرم درصد گرم

-ویتامین B3 (اسید نیکوتینیک) 30 تا 50 میلی گرم درصد گرم

-ویتامین B4 (آدنین)

-ویتامین B5 (اسیدپانتوتنیک) 10 تا 20 میلی گرم درصد گرم

-ویتامین B6( پیروکسین) 3 تا 10 میلی گرم درصد گرم

-ویتامین B7 و B8 به مقدار کم

-ویتامین Bc (اسید فولیک) یا ویتامین B g یک تا پنج میلی گرم درصد گرم

-ویتامین B12 (سیانوکوبالامین) به مقدار کم

مخمّر آبجو

مخمر آب جو هم مانند سایر محصولات از جو بدست می اید . ولی اهمیت بسیاری دارد . مخمّرها موجودات تک سلولی هستند ، اغلب آنها به عنوان قارچهای تک سلولی شناخته می شوند . این موجودات از قند تغذیه کرده و آنرا به الکل و انیدرید کربنیک تجزیه می نمایند . به گزارش آسان طب مخمر آبجو در طبیعت به عنوان منبع سرشار ویتامین B1 شناخته شده است .

مخمر آبجو در پزشکی به عنوان ضد جوش صورت و بدن و خارش وحساسیت ها شهوت دارد . مسلما دارای عناصر فعال ضد باکتری می باشد که بر روی استافیلوکولها موثر است . اما این عناصر به حالت خالص بدست نیامده است .

اثر فیزیولژی آن بسیار است و از حد توان علمی روز بالاتر است . این ماده به علت داشتن مقدار زیادی مواد پروتئینی و نوکلئوپروتیدی از نظر غذایی ارزش زیادی دارد و نیز محتوی اسیدهای امینه لازم بدن است .

مخمر آبجو ماده ای است مقوی و مفید برای ناراحتی های عصبی و بیماری پلاگر این ماده ی گرانبهای غذایی در پائین آوردن فشار خون بسیار موثر است . در حالی که کلسترول و چربی های اضافی خون را نیز کم می کند .

در بیماری های کم خونی غذای مناسبی است و علاوه بر خاصیت ضد باکتری و کلی باسیل ها تصفیه کننده ی خون نیز می باشد .

بعضی از لوور ها برای جلوگیری از اثر سوء آنتی بیوتیکها در روده در صورت مصرف شدن همزمان موثر خواهد بود .

ترکیب شیمیایی مخمّر آبجو

محتوی مقداری آنزیم شامل زیمار ، دیاستاز، انورتاز، پروتئین ها ، گلیکوژن و ویتامین های گروه B.COMPLEX می باشد .

به طور کلی مقدار آب لوور یا مخمر آبجو در حال خشک 8 درصد و در لوور تازه هفتاد تا هشتاد درصد است .

مواد معدنی :

در اثر کالیتاسیون هفت تا هشت درصد خاکستر محتوی فسفاتها پتاس در آن بدست آمده است .

گلوسید ها :
مقدار گلوسیدهای لوور در حدود سی درصد است . در لوور آمیدن و قندها وجود ندارد . ولی تره هالوز ، یک گلوکز، یک گلوکان (پلی مرگلوکز) شبیه گلیکوژن وجود دارد ، این ماده در اثر آب یددار به رنگ قهوه ای در می آید .

لیپیدها :
در حدود دو تا سه درصد لیپیدویک در صد استرول از جمله ارگوسترول در لوور یافت می شود .

پروتید ها :
حدود پنجاه درصد مخمر آبجو را پروتید تشکیل میدهد که بیشتر از آمینو اسیدها مثل لیزین تریپتوفان ، یک کازوئین (زیمو کازوئین) ، آلبومین و نوکلئو پروتید ها تشکیل شده است .

گیاه جو

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

ازگیل وحشی

ازگیل وحشی (Medlar) چیست ؟

عصبانیت شدید در پیش از قاعدگی

تغذیه گروه خون o که دچار یبوست شده اند

تغذیه گروه خون o که دچار یبوست شده اند

علایم پوکی استخوان

علایم بیماری پوکی استخوان و درمان آن

پربازدید های تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code