کد :18238 22 مهر 1394 1,830 دسته : اخبار پزشکی , سلامت همیار آسان طب

دو نمونه از بیماری های تنفسی تنگی نفس و تنفس سریع است . در این مقاله به بررسی بیماری تنگی نفس و تنفس سریع و علایم آن دو پرداخته ایم .

نفس

نفس

بیماری تنگی نفس

علایم تنگی نفس

از نفس افتادن پس از تقلا و تلاش ، کاملا طبیعی و بدون خطر است . تنگی نفس بازتابی از افزایش نیاز به اکسیژن در خلال فعالیت بدن می باشد .

دکتر هنری گونگ استاد و بیماری های ریوی در دانشگاه کالیفرنیا می گوید : اگر پس از بالا رفتن از پله ها ، در بالای پله ی آخر به نفس نفس زدن بیفتید ، این نشانی از عدم آمادگی بدنی شما است . اما این می تواند نشانی از عدم سلامت شما نیز باشد .

بروز تنگی نفس در یک فرد ممکن است ناشی از شماری از مشکلات ریوی باشد . هر گونه عفونت ریوی ، از یک سرماخوردگی ساده تا برونشیت ، ذات الریه وسل ، می تواند موجب دشواری تنفس گردد . سه نوع بیماری مزمن ریوی ، آسم ، برونشیت مزمن و آمفیزم ، می توانند موجب تنگی نفس و اغلب خس خس سینه گردند . دیگر علت تنگی نفس ، جمع شدن ریه است . پدیده ای که همراه با آمفیزم و دیگر بیماری های ریوی و نیز با دلایل نامشخص در مردان جوان قد بلند رخ می دهد . دکتر کونگ می گوید : در چنین حالتی علاوه بر تنگی نفس ناگهانی ، فرد مبتلا در آن طرف از قفسه سینه که جمع شدگی ریه اتفاق افتاده است ، احساس درد دارد .

در پاره ای از ضایعات خطیر عصبی نظیر مولتپیل اسکلروز ، بیماری لوگریک و میاستنی گراویس ، فرد به تدریج توان تنفس را از دست می دهد ، که ناشی از پیشرفت ضعف عضلانی است .

دکتر رومباک می گوید : در کنار این همه ، موقعیت های اضطراری دیگری نیز می توانند موجب تنگی نفس گردند . بوتولیسم ، یک نوع مسمومیت غذایی نادر ولی مهلک ، و مسمومیت با سرب هر دو موجب وقفه در پیام های عصبی دستگاه عصبی به عضلات تنفسی می شوند ، حاصل آن فردی است که نیم تواند حتی در حد رفع نیاز خود ، تنفس عمیق داشته باشد . آلرژی تنفسی هم  باعث تنگی نفس می شود .

تسکین علایم تنگی نفس

تلاش به منظور بهبود تنگی نفس ، به طور مشخص در راستای بازیافت و یا بهره گیری از ظرفیت قابل دسترسی ریه با ورزش ، دارو و یا جراحی است . پزشکان معتقدند ، آسم برگشت پذیر است و دیگر مشکلات ، دست کم تا حدودی قابل درمان می باشد . در اینجا توصیه هایی خواهند آمد که نظر شما را به آن جلب می کنیم .

سیگار را ترک کنید .

سیگار کشیدن عامل بسیاری از حالتهایی است که منجربه بروز تنگی نفس می شوند . از پزشک خود بخواهید تا در ارائه طریقی برای ترک سیگار به شما کمک کند . وی از طریق تجویز دارو و یا برنامه ترک به شما کمک می کند .

برای نفس کشیدن ورزیده شوید .

اگر اضافه وزن و یا وضعیت ساکن و غیر متحرکی دارید ، برای گریز از تنگی نفس باید برنامه ای برای تامین آمادگی جسمی خود و تامین سلامت قلب و ریه ها تنظیم کنید . دکتر گونگ می گوید : «راه رفتن سریع یکی از بهترین راه هاست» . به گزارش آسان طب هدف شما باید راه پیمایی سریع به مدت 20 دقیقه 3 بار در هفته باشد .

از شکم نفس بکشید .

دکتر شرمن معتقد است : تنفس با شکم (مقصود آن است که هنگام تنفس به جای آن که قفسه سینه را حرکت دهید ، شکم را حرکت دهید) از طریق انقباض دیافراگم صورت می گیرد و این مکان را می دهد تا با استفاده از ظرفیت بیشتر ریه ها تنفسی اثر بخش داشته باشید و به عوض آن که تنفس سریع تر باشد ، عمیق تر خواهد بود . از راه بینی و به شکم خود نفس بکشید . این کار به هوا اجازه میدهد به بخش های تحتانی ریه برسد و آن را به طور کامل پر کند .

هوا را ببوسید .

افرادی با مشکلات قلبی ریوی ، هنگامیکه هوا را از میان لبان جمع شده خود به بیرون می دهند ، بهتر می توانند تنفس کنند ، این موضوع را دکتر شرمن می گوید : این افراد باید پس از دم لب ها را جمع کنند و هوا را به آرامی از راه دهان ، و نه بینی، خارج کنند .

پرورش اندام کار کنید

ماهیچه های دیافراگم و دیگر ماهیچه های بدن را که در گیر در امر تنفس می باشند ، با رزیستور (دستگاهی که قابل خرید از فروشگاههای تجهیزات پزشکی می باشد) تقویت کنید . دکتر شرمن میگوید : با این دستگاه چندین بار در روز تمرین تنفس انجام دهید . به تدریج مقاومت دستگاه را افزایش دهید ، تا عضلات دیافراگم و دیگر عضلات تنفسی شما در مقابل نیروی قوی تری قرار گرفته کار بیشتری انجام دهند . بدین ترتیب نیروی دیافراگم افزایش یافته و شما خواهید توانست با قدرت بیشتری نفس بکشید . با این همه ، اثر بخشی این وسیله مورد اتفاق نظر همگان است .

………………………………………………

بیماری تنفس سریع

علایم بیماری

اگر همین الان از خط پایان یک مسابقه گذشته اید ، دلیل مناسبی برای نفس نفس زدن و تند نفس کشیدن دارید، زیرا در این حالت بدن نیاز بیشتری به هوا دارد . اما اگر بر روی کاناپه دراز کشیده در حال تماشای تلویزیون هستید و ناگهان به نفس نفس می افتید ، دیگر دلیل مناسبی برای توجیه این حالت ( حداقل دلیلی مبنی بر سلامتتان) ندارید . دکتر هنری گنگ استاد بیماری های تنفسی در دانشگاه کالیفرنیا می گوید : بیشتر افراد در حال استراحت بین 8 تا 15 بار در دققیه نفس می کشند .

افزایش یا کاهش تعداد تنفس بستگی به میزان آمادگی جسمی ، وضعیت حسی و عاطفی و استرس دارد . استرس شایعترین عاملی است که موجب می شود ریه ها سریع تر کار کنند . افرادی که روزهای خود را با فشار عصبی بیشتری طی می کنند ، بیش از دیگران مستعد بروز تنفس سریع ، یا تهویه سریع می باشند .

هنگامی که تنفس سریع تر می شوند ، وضعیت نیز وخیم تر خواهد شد ، چرا که در این حالت تعادل گازهای خونی مختل می گردد ، اطراف لب ها و دست ها بی حس می شوند و میزان اکسیژن دریافتی مغز کاهش می یابد . در این حالت هشدار وضعیت زرد به وضعیت قرمز تبدیل خواهد شد ، حملات ترس رخ می دهد و تنفس حتی سریع تر می شود . خوشبختانه هیچ یک از حالاتی که برشمرده شد موجب آسیب های جسمی نمی شود .

تنفس سریع همیشه ناشی از مسائل روانی نیست . در برخی موارد ممکن است علل جسمی نظیر اسم ، برونشیت مزمن ، آمفیزم ، ذات الریه ، سل و هرچه که ریه را تحریک کند ، در کار باشد.

تنفس سریع

تسکین علایم تنفس سریع

پزشک باید بیماری های خطیر ریه را درمان کند . اما تنفس سریع را ، گرچه هنگامی که اتفاق می افتد بسیار جدی به نظر می رسد ، می توان در منزل نیز درمان نمود . در اینجا سه راه برای آرام نمودن ریه خواهد آمد .

از کیسه استفاده کنید .

به منظور ایجاد تعادل در گازهای خونی ، تنفس در یک کیسه روشی مناسب برای درمان کوتاه مدت تنفس سریع است . روش کار این چنین است . دهنه یک کیسه را با دست بگیرید و در میان ان یک راه کوچک باز کنید ، سپس آن را بر روی دهان خود قرار داده به مدت 4 تا 5 دقیقه به آرامی درون کیسه تنفس کنید ، و بدین ترتیب هوای بازدمی را مجددا بدرون بکشید .

دکتر رامباک می گوید : اگر با این تمهیدات به نتیجه نرسیدید به پزشک مراجعه کنید .

به میزان فشارهای روحی خود توجه کنید .

ممکن است شما بتوانید با تنفس در یک کیسه سریعا سرعت تنفس خود را کاهش دهید ، اما در پس این علامت ممکن است یک فشار روانی وجود داشته باشد . به گزارش آسان طب یکی از روش های فائق آمدن بر این فشارها و استرس ها ، ورزش های تنفسی است .

بسیاری از متخصصان درمان فشارهای روانی معتقدند تنفس دیافراگمی به آرام نمودن فرد کمک می کند. برای آمادگی اجرای چنین تمریناتی ، به طور مستقیم بر روی یک صندلی بنشینید و یا آن که بر روی زمین دراز بکشید ، کف یک دست را بر روی قفسه سینه و کف دست دیگر را بر روی شکم قرار دهید . با پنج شماره به آرامی از راه بینی نفس بکشید ، بدین ترتیب با ورود هوا به اعماق ریه بر روی قفسه سینه قرار دارد در جای خود باقی می ماند . اطمینان حاصل کنید .سپس به آرامی با پنج شماره از راه بینی هوا را بیرون دهید . سه بار بدین ترتیب نفس بکشید ، سپس برای لحظه ای استراحت کنید و مجددا برای سه بار دیگر به همین ترتیب تنفس کنید .

چنانچه به طور مکرر دچار حملات هراس و تنفس سریع می شوید ، باید به پزشک و یا روانشناس مراجعه کیند .

از دستگاه سنجش حداکثر جریان استفاده کنید .

مبتلایان به اسم ، در برخی اوقات نمی توانند تفاوتی بین تنفس تند و حملات اسم (که ممکن است کشنده باشد) ابراز کنند . این موضوع می تواند اضطراب این افراد را افزایش نیز بدهد ، و بیمار آسمی را در پی رخداد تنفس تند به حمله هراس دچار کند . به این دلیل دکتر سوزان وین ، متخصص آلرژی ، توصیه می کند مبتلایان به اسم باید همراه خود یک دستگاه «سنجش حداکثر جریان تنفس» داشته باشند .

این دستگاه توان بازدمی شما را می سنجد . در صورتی که دستکاه حداکثر بازدم را طبیعی نشان دهد ، بدین معنی است که شما تنها تنفس تند دارید . اما اگر این مقدار کمتر از میزان طبیعی باشد ، آنگاه حمله اسم رخ داده است . دکتر وین می گوید : این بیماری هنگامی که بتوانند کدام مورد حمله اسم و کدام مورد تنفس تند است ، آرامش و اعتماد بیشتری پیدا می کنند.

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code