خانه / سلامت / علل و درمان زرد زخم کودکان

علل و درمان زرد زخم کودکان

زرد زخم چیست؟

زرد زخم یک بیماری پوستی شناخته شده در سطح جهان است . اخیراً در دهه ی گذشته نوع بخصوصی از زخم درد که توسط باکتری خاصی ایجاد می شود، رو به افزایش است درحالی که زرد زخمی که با باکتریهای دیگر بوجود می آید در حال کاهش است .

کودکان بیشتر مستعد ابتلا به این عفونت و در نهایت بیماری زرد زخم هستند.

زرد زخم چیست

علل ابتلا به بیماری زرد زخم

زرد زخم با باکتری استافیلوکوک بوجود می آید یا با باکتری استرپتوکوک .

همانطور که در بالا اشاره شد، زرد زخمی که با باکتری استافیلوکوک بوجود می آید به طور فزاینده ای در سطح جهان رو به افزایش است. درحالی که امروزه زرد زخمی که با باکتری استرپتوکوک بوجود آید بندرت دیده می شود. علت آن است که برای برطرف شدن عفونت درمانهای لازم صورت گرفته است.

زرد زخم اغلب سایر بیماری های پوستی مثل اگزما، جرب، یا حتی نیش یک حشره کوچک بوجود می آید . خارشی که به علت این بیماری های پوستی بوجود می آید سبب خراشیده شدن پوست می شود و به باکتری ها امکان می دهد که از طریق همین خراش ها وارد پوست شوند .

نشانه ها و علایم زرد زخم کودکان

زرد زخم یک عفونت پوستی است که ابتدا به صورت نقاط ریز تاول مانندی ظاهر می شود . در اغلب موارد اطراف دهان و بینی بیشتر آلوده می شود . هر چند که همه جای بدن می تواند مبتلا شود، ولی چون پوست نواحی دهان و بینی به علت سرماخوردگی بیشتر لمس می شود و عموماً حساس تر و ظریفتر است بیشتر مستعد ابتلا به عفونت است . نواحی حساس شده گاهی اوغات به طرز هشدار دهنده ای از نظر وسعت و تعداد زخم ها افزایش می یابد . در عرض چند ساعت سطح پوست شکننده شده آسیب می بیند و از مایع مرطوب و لزجی پوشیده می شود و بسرعت نیز خشک می شود . در یک نوع بخصوص از زرد زخم، سروم زیادی از جوشهای ترکیده بیرون می ریزد . این حالت یک قشر زخم زرد رنگ بر روی نواحی حساس و قرمز شده ی زیرین ایجاد می کند .

نشانه های زرد زخم

زرد زخم یک بیماری بشدت مسری است . علی رقم ظاهر بد منظره و ناراحت کننده ی جوشهای زرد زخم، این عفونت درد یا خراش ندارد و به ندرت با اختلالات عمومی سیستمیک همراه است .

به دنبال درمان و برطرف شدن جوش ها، گاهی اوقات سلول های سطحی پوست میریزد و برای مدت کوتاهی پوست آن ناحیه ملتهب و قرمز می شود . به این حالت سندرم پوست سوختهscalded skin) syndrome) یا بیماری لیل ( lyell )  گفته می شود. جوش های زرد زخم خوشبختانه هیچ گونه اثر دائمی برجای نمی گذارند .

همچنین شما میتوانید علایم کامل بیماری زرد زخم را در اینجا ( علایم زرد زخم ) مشاهده و مطالعه کنید.

 

درمان زرد زخم

با توجه به این که عامل بوجود آورنده ی زرد زخم باکتری است، مصرف آنتی بیوتیک جوش های بدمنظره را بسرعت برطرف می کند. در صورتی که نسبت به بعضی ارگانیسم ها حساسیتی وجود داشته باشد (یا مکان تکه برداری وجود نداشته باشد) می توان از ازیترومایسین که آنتی بیوتیک بسیار موثری است، به شکل خوراکی، استفاده کرد .

در مراحل اولیه بیماری زمانی که فقط قسمت کوچکی از پوست مبتلا شده است می توان از کرم آنتی بیوتیک برای درمان استفاده کرد .

کودک مبتلا باید از رفتن به مدرسه و تماس با سایر کودکان تا بهبودی کامل اجتناب کند.به گزارش آسان طب، زرد زخم به علت طبیعت شدت مسری اش می تواند مانند آتش بسرعت در بین شاگردان یک کلاس یا بچه ها ی کودکستان گسترش یابد .

درمان زرد زخم

بیماری زرد زخم در گروه های سنی کم سن وسال شایعتر است. زیرا آنها اطلاعات کافی در مورد مسائل بهداشتی ندارند و بدین ترتیب بیماری بسرعت از کودکی به کودک دیگر سرایت می کند .

عوارض زرد زخم

در موارد نادری که باکتری استرپتوکوک از گروه A عامل مولد بیماری زرد زخم است، حداقل تا دو ماه پس از ابتلا به عفونت کودک باید تحت نظر پزشک باشد . زیرا امکان ناراحتی کلیه وجود دارد که علائم آن به شرح زیر است :

  • وجود خون در ادرار
  • تورم نسوج بخصوص اطراف صورت
  • کاهش مقدار ادرار

در صورتی که علائم فوق در کودک مبتلا به زرد زخم دیده شود، بسیار خطر ناک است و باید بسرعت تحت درمان قرار گیرد . مجدداً تاًکید می کنیم که این حالت بسیار نادر است. زیرا این روزها بیماری زرد زخم که عامل بوجود آورنده ی آن باکتری استرپتوکوک است، بندرت دیده می شود .

زرد زخم ممکن است عوارض بیماری اگزما را که قبلاً در فرد وجود داشته تشدید کند .

عوامل خطر بیماری زردزخم

–    کودکان 6-2 سال و شیرخوران بیشترین گروه سنی در معرض خطر می باشند. علت این امر عدم تکامل رشد سیستم ایمنی در کودکان می باشد.

–    تماس مستقیم با فرد آلوده یا لوازم شخصی وی

–    محیط های شلوغ

–    هوای گرم و مرطوب : زرد زخم در تابستان شایعتر است

–    شرکت در ورزشهایی که تماس پوست به پوست در آنها وجود دارد، نظیر فوتبال و کشتی

–    داشتن التهاب پوستی مزمن نظیر درماتیت آلرژیک

–    بیماری های تضعیف کننده سیستم ایمنی در دیابت

زرد زخم کودکان

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بحش از اسان طب تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. پیشنهاد می کنیم این بیماری را جدی بگیرید و از ان به سادگی عبور نکنید.

 

منبع : AsanTeb.com

درباره ی آسان طب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code