کد :18390 28 مهر 1394 158 دسته : پوست مو و زیبایی , سلامت همیار آسان طب

به دلایل نامشخصی ، غدد عرقی در برخی از افراد فعالیت زیادی دارند و این موجب فزونی رشد قارچها و باکتریایی می شود که عفونت با آنها عامل ایجاد بو است . خارش پا ناشی از واکنش حساسیتی پوست نسبت به چیزهایی است که با آن در تماسند . دیگر عامل خارش پا ، درماتیت تماسی است ، که واکنشی است حساسیتی نسبت به محرک های خاص .

خارش پا

خارش پا

خارش پا و بوی بد پا دو مشکل مربوط به پا هست که جان بسیاری از افراد را به لبشان آورده است. نگران نباشید . ما در این بخش از سایت آسان طب اطلاعاتی را درباره خارش پا و بوی بد پا در اختیارتان می گذاریم. با ما همراه باشید.

بیماری خارش پا

در این قسمت درباره علایم خارش پا و تسکین و درمان خارش پا اطلاعاتی را گرداوری کرده ایم .

علایم خارش پا

پس از بازی تنیس داخل کفش شما آنچنان گرم و مرطوب است که رشد و تجمع قارچهایی که موجب خارش پا می شوند ، در آن چندان تعجب اور نیست .

به مانند قارچ نان ، تریکوفیتون روبروم در محیط گرم و مرطوب کفش ها رشد می کند و موجب عفونت قارچی پا می شود .(پای ورزشکاران)

بیشتر مردم در حین کار ناچارند پاهای خود را برای مدتی طولانی در محیطی تاریک ، گرم و مرطوب در داخل کفش ، نگاه دارند . این خود یک عامل مهم در بروز عفونت های قارچی پا است . هنگامی که این عفونت ها رخ می دهند ، خاراندن پایی که به شدت خارش دارد موجب آسیب بر پوست بین انگشتان می شود و یک عفونت ثانویه باکتریایی می شود که به شدت دردناک است .

خارش پا همچنین می تواند ناشی از واکنش حساسیتی پوست نسبت به چیزهایی است که با آن در تماسند .

تسکین خارش پا

اگر موضعی که خارش دارد را خراش ندهید ، رنج نخواهید کشید . این روش ها را به کار ببندید .

برای درمان خارش پا داروی ضد حساسیت مصرف کنید . گرچه این داروها علت را از بین نمی برند ، اما خارش را تخفیف می دهند .

بین انگشتان را به خوبی خشک کنید . پس از حمام به دقت بین انگشتان را با یک حوله و یا حتی یک مو خشک کن ، خشک کنید .

از کرم ضد قارچ استفاده کنید . هنگامی که پای شما به خوبی خشک شد ، آن را به دقت با کرمهای ضد قارچ چرب کنید . این کار را حتما پیش از خواب انجام دهید .

از پودرهای ضد قارچ استفاده کنید . دوبار در روز ، هر بار به مدت چند دقیقه مقداری پودر ضد قارچ بر روی پاها و درون کفش خود بریزید . این کار را تا دو هفته پس از رفع علائم ادامه دهید .

جورابهای خود را عوض کنید . اگر پاهای شما زیاد عرق می کنند ، چند جفت جوراب با خود داشته باشید و در طول روز چند بار جورابهایتان را عوض کنید .

به کفش های خود استراحت دهید . پس از هر بار پوشیدن کفش ، به مدت 48 ساعت از آنها استفاده نکنید تا کاملا خشک شوند . بهتر است در طی این مدت درون آنها پودر ضدقارچ بریزید . این عمل خارش پا را تسکین می بخشد .

از جوراب های آکریلیک استفاده کنید . به نظر می رسد این جوراب ها بیشتر از جوراب های نخی ، عرق پا را جذب می کند . به هر صورت بهتر است از جوراب های سفید رنگ استفاده کنید چرا که مواد رنگی جوراب ها خود می توانند تحریک کننده باشند .

از مواد طبیعی استفاده کنید . سعی کنید تنها از کفش هایی استفاده کنید که از چرم طبیعی ساخته شده باشند . کفش های ضد آب و پلاستیکی ، به هوا اجازه گذر نمی دهند ، بدین ترتیب محیط مناسبی برای رشد قارچها فراهم می اید . البته کفشه ای پلاستیکی تابستانی مناسب می باشند .

درماتیت تماسی یکی از علل خارش پا

دیگر عامل خارش پا ، درماتیت تماسی است ، که واکنشی است حساسیتی نسبت به محرک های خاص . این مواد محرک شامل چسب و رنگ مورد استفاده در کفش ها و جوراب ها هستند .
امتحان کنید . به گزارش آسان طب چنانچه تصور می کنید کفش یا جوراب یا مواد شوینده ای که با آن کفش یا جوراب خود را می شویید عامل محرک می باشند ، از آنها برای مدتی استفاده نکنید ، اگر پس از مدت کوتاهی احساس بهبود نمودید ، می توانید بگویید مقصر را پیدا کرده اید .

خشکی پوست یک علت خارش پا

خوشبختانه مبتلایان به خشکی پوست پا گرفتار بیماری پای ورزشکاران نمی شوند . اما متاسفانه پای خشک خود موجب بروز خارش شدید می شود . برای فایق آمدن بر این مشکل این توصیه ها را به کار ببندید .

کرم به پا بمالید . شبها پیش از خواب ، پای خود را با مقداری کرم مرطوب کننده و یا پارافین چرب کنید و بر روی آن یک کیسه پلاستیکی بکشید .

از کرمهای حاوی ویتامین E استفاده کنید . پای خود را هر روز با این کرم ها مالش دهید . تا اثر شگفت انگیز آن را مشاهده کنید .

از ترکیبات اوره استفاده کنید . اوره یک ترکیب مرطوب کننده است . استفاده از لوسیون های حاوی اوره دوبار در روز ، در برطرف کردن خشکی پا اثر قابل توجهی دارد .

خار پاشنه پا هم گاهی موجب خارش پا می شود .

.

بوی پا بوی بد پا

در این قسمت درباره علایم بوی بد پا و تسکین و درمان بوی بد پا اطلاعاتی را در اختیارتان می گذاریم.

علایم بوی بد پا

این مشکل ممکن است یک خانواده را از هم بپاشد و یا به عنوان یک فاجعه محیطی تلقی شود .

با این وجود ، بوی ناخوشایند پا یک مشکل جدی نیست ، بلکه نشانه ای است از فعالیت زیاد غدد عرق . ترشح زیاد عرق موجب فزونی رشد باکتری ها و قارچ ها می شود که این خود موجب افزایش برای پا خواهد شد .

به دلایل نامشخصی ، غدد عرقی در برخی از افراد فعالیت زیادی دارند و این موجب فزونی رشد قارچها و باکتریایی می شود که عفونت با آنها عامل ایجاد بو است .

بوی بد پا

رفع بوی بد پا

پیش از آن که به دلیل بوی بد پا با دوستانتان مشکل پیدا کنید این توصیه ها را به کار گیرید .

تغییر به وجود آورید . تغییر متناسب کفش ها و جورابها ،احتمال رشد باکتریها و قارچ های مسبب بوی بد را کاهش می دهد . بنابراین باید چند جفت کفش و جوراب داشته باشید تا آنها را به طور متناوب عوض کنید .

برای از بین بردن بوی بد پا پودر بپاشید . دو بار در روز بر روی پاهای خود پودر ضد قارچ بپاشید . این پودر ها قارچ های تولید کننده بوی بد پا را نابود می کنند . این پودر ها در صورتی مفید و اثر بخش خواهند بود که پاهای شما خشک باشند .

از جورابهایی از جنس الیاف مصنوعی استفاده کنید . گر چه نخ سلطان پارچه ها است ، اما جوراب های از جنس الیاف مصنوعی به گونه ای بهتر بوی پا را از بین می برند ، چرا که این مواد جذب کننده بهتری هستند ، و رطوبت کمتر یعنی باکتری و در نتیجه بوی کمتر .

از مهارکننده های بو استفاده کنید . ذغال شارکول در صورتی که در کفش گذاشته شود ، در جذب بو موثر است ، اما به شرطی که از جوراب هایی از جنس الیاف مصنوعی استفاده کنید .
از مواد خوشبو کننده استفاده کنید . شما می توانید از خوشبو کننده ها برای رفع بوی پا استفاده کنید .

از اجناس طبیعی استفاده کنید . کفش هایی که از چرمهای طبیعی ساخته شده اند از تهویه مناسب تری برخوردارند ، و بهتر از کفش های پلاستیک گرما را از خود عبور می دهند .

نسبت به آنچه می خورید دقت کنید . در برخی افراد مصرف غذاهای تند و ادویه وار موجب بدبو شدن عرق می شود . اگر علاقه دارید که غذای تند بخورید، ولی پاهای شما بو ندهند، باید آنها را در اسرع وقت بشویید .

برای رفع بوی بد پا از چای استفاده کنید . اسید تانیک موجود در چای ، در رفع بوی پا بسیار موثر است . بدین منظور یک قوری چای در یک تشت آب بریزید و پای خود را در ان فرو برید . برای حصول نتیجه بهتر ده دققیه پای خود را در این ظرف نگه دارید . می توانید با آب وصابون رنگ چای را از روی پاهای خود بزدایید .

از ترکیبات صد تعریق استفاده کنید . از آنجا که بوی پا در اصل ناشی از تعریق پا است ، پس منطقی است که از مواد ضد تعریق به منظور از بین بردن آن استفاده کنید . دیده شده است در مواردی که تعریق بسیار شدید نیست ، استفاده از افشانه های (اسپری) ضد عرق مفید بوده است .

از الومینیوم کلراید استفاده کنید . در موارد تعریق شدید از پزشک خود بخواهید این دارو را تجویز کند . این دارو غدد عرقی را مسدود می کند . برای حصول نتیجه بهتر ، شب اول که از این دارو استفاده می کنید ، یک کیسه پلاستیک بر روی پای خود بکشید . پس از آن بدون نیاز به این اقدام ، هفته ای یک بار از این ماده استفاده کنید .

خارش پا یکی از مشکلات پوستی است که بسیار هم آزار دهنده هست. سعی کنید همیشه از تمیز بودن پا و انگشتان بین پا مطمین شوید . برای درمان خارش پا باید مدام ان را بشویید و ضد عفونی کنید . کرم های ضد قارچ هم گزینه مناسبی است.  سعی کنید تا جایی که میتوانید برای مدتی طولانی پایتان در کشفتان نباشد . اجازه دهید به ان هوا برسد.

ممکن است خارش پا ی شما به خاطر خشکی پوست پایتان باشد. برای درمان خارش پا از زدن کرم مخصوصا کرم هایی که ویتامین E دارند کمک بگیرید.

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code