کد :18392 26 مهر 1394 212 دسته : اخبار پزشکی , سلامت همیار آسان طب

عفونت های باکتریایی رحم و عفونت های ادراری در هر دو جنس مرد و زن از دیگر عوامل درد لگن می باشند. از دیگر علل اصلی دردهای لگن ، بیماری های التهابی لگن (PID) می باشد . اما بیماریهای مقاربتی جزو اصلی ترین عوامل به وجود آورنده ضایعه هستند .

لگن

لگن

درد در ناحیه لگن

علایم لگن درد

با کمال تاصف برخی از شرایط که رحم بانوان را به محیطی مناسب برای رشد جنین تبدیل می کنند، یعنی گرما و رطوبت ، زمینه را برای رشد باکتریها نیز فراهم می آورند . عفونت های باکتریایی رحم می توانند موجب درد شدید لگن گردند . عفونت های ادراری از دیگر عوامل درد لگن در هر دو جنس مرد و زن می باشند . البته بانوان بیشتر در معرض ابتلا به این عفونت ها قرار دارند .

از دیگر علل اصلی دردهای لگن ، بیماری های التهابی لگن (PID) می باشد . در این بیماری التهاب لوله های فالوپ رخ می دهد . گر چه عفونت های دیگری نیز در ایجاد بیماری التهابی لگن نقش دارند ، اما بیماریهای مقاربتی جزو اصلی ترین عوامل به وجود آورنده ضایعه هستند .

در بیشتر موارد چنانچه ماهیت درد و محل آن را توضیح دهید ، پزشک می تواند علت را تشخیص دهد . به طور مثال در بیماری های التهابی لگن ، در هر دو طرف درد لگن دارید . در مقابل ، درد ناشی از پاره شدن کیست تخمدانی به طور ناگهانی آغاز می شود و در یک طرف بیش از طرف دیگر است . به گزارش آسان طب آندومتریوز (رشد مخاط رحم در محلی خارج از رحم) می تواند موجب دردهای مزمن لگنی ، قاعدگی و یا مقاربت های دردناک شود . حاملگی های خارج رحمی از دیگر علل دردهای لگن است .

در صورت ابتلا به آپاندیسیت ، احتمالا در ابتدا کاهش اشتها خواهید داشت ، سپس درد از اطراف ناف شروع شده به سوی ربع تحتانی و راست شکم منتقل می شود . البته تمامی موارد درد لگن نگران کننده نیستند . دکتر دیوید سوپر متخصص بیماری های زنان و مامایی در دانشگاه ویرجینیا می گوید : اگر همیشه در میان چرخه ی قاعدگی خود درد خفیفی دارید نگران نباشید . برخی از بانوان در طول تخمک گذاری چنین دردی را که بی خطر و طبیعی است احساس می کنند .

.

تسکین درد لگن

خوشبختانه برای رفع تمامی مشکلات لگن راهی وجود دارد . در اینجا بهتر است نگاهی به آنچه می توانید برای کمک به خود انجام دهید بیندازید . برای معاینه کامل باید به پزشک خود مراجعه کنید .

در ابتدا عفونت فعلی را پاک کنید . اگر پزشک مشکل را عفونت اداری تشخیص دهد ، داروهای ضد میکروبی تجویز خواهد نمود . شما می توانید با ادرار نمودن مکرر و مرتب از عود مجدد ضایعه جلوگیری کنید . ادرار نمودن بلافاصله پس از نزدیکی نیز می تواند در پیشگیری از عفونت های ادراری نقش مهمی داشته بشاد .

استفاده از مسکن . اگر درد شما ناشی از پارگی کیست تخمدان باشد ، تنها درمانی که احتمالا به ان نیاز دارید ، مصرف مسکن است . پروفسور دیوید شن باخ در ادامه می گویند : در موارد نادر ، در اثر خونریزی زیاد جراحی الزامی می شود . پزشکان هم چنین مسکن ها یی نظیر ایبوپروفن را در تسکین دردهای لگن ناشی از دیگر عوامل تجویز می کنند .

آندومتریوز را درمان کنید . بر حسب شدت درد و گسترش بافتی ، راه های درمانی مختلفی در درمان اندومتریوز وجود دارند . با مصرف قرص های ضد بارداری ، به آسانی می توان درد ناشی از اندومتریوز وجود دارند . با مصرف قرص های ضد بارداری ، به اسانی میتوان درد ناشی از اندومتریوز را مهار نمود . داروهای آگونیستGnRh، که در برخی از موارد تجویز می شوند ، با قطع چرخه قاعدگی و ایجاد یائسگی موقت موجب ریزش بافت های نابجا می شوند . این داروها برای کوتاه مدت مصرف داشته و حداکثر برای مدت 6 ماه تجویز می شوند .

اگر اندومتریوز با دارو درمان نشود ممکن است پزشکتان یک روش جراحی به نام لاپاروسکوپی را به کار برد . در طی این عمل یک وسیله مجهز به فیبر نوری و لیزر از طریق یک برش در زیر شکم وارد بدن می شود . پزشکان با این وسیله بافت های آزاردهنده را تبخیر می کنند . در برخی از موارد برداشتن رحم (هیسترکتومی) توصیه می شود . البته این کار آخرین راه حل است و پس از شکست راه کارهای دیگر انجام می گیرند .

.

 بیماریهای التهابی لگن

اگر بیماری التهابی لگن در شما همراه با درد لگن باشد، به نوعی می توان گفت که خوش شانس هستید . در تعداد زیادی از بانوان این بیماریها بدون درد می باشند و بدین ترتیب فرد را بدون آن که متوجه وجود مشکل شود در معرض خطر بالای نازایی و یا حاملگی های خارج رحمی قرار می دهند. بنابراین نباید این بیماری ها را دست کم گرفت . درمان ، معمولا موجب تخفیف درد می شود ، اما در نهایت ده درصد از بانوان مبتلا نازا می شوند . بیماری های التهابی لگن معمولا با آنتی بیوتیک درمانی بهبود می یابد . در موارد شدید ممکن است نیاز به بستری نمودن بیمار در بیمارستان و درمان وریدی با آنتی بیوتیک باشد .

.درد لگن

پیشگیری از بیماریهای التهابی لگن

پیشگیری از عود مجدد بیماری های التهابی لگن تا حد زیادی در اختیار شما است . پس این گونه عمل کنید.

از مصرف سیگار بپرهیزید . دکتر پولی مارچ بانک میگوید : قطع مصرف سیگار یکی از کمک هایی است که می توانید به خود بکنید . تقریبا هر کسی می داند که سیگار خطر ابتلا به سرطان های گلو و ریه را افزایش می دهد . ممکن است عده کمتری از ارتباط استعمال دخانیات و سرطان های مثانه، پانکراس و گردن رحم آگاهی داشته باشند . وی می گوید : پژوهشگران مرکز کنترل بیماری ها در آمریکا دریافته اند که بین مصرف سیگار و ابتلا به بیماری التهابی لگن نیز ارتباط وجود دارد .

از دوش واژینال استفاده نکنید . دوش واژینال از طریق راندن عفونت به سوی بالا و داخل رحم و یا اختلال در بستر میکروبی واژن میتواند موجب بروز بیماریهای التهابی لگن شود . به گزارش آسان طب واژن از طریق ترشحات طبیعی می تواند به خوبی خود را پاکیزه نگه دارد .

عوامل خطر ساز را بشناسید . از آنجا که بیماری های مقاربتی از علل اولیه بیماری های التهابی لگن هستند محافظت از خود در مقابل این بیماری ها بسیار مهم است . پژوهشگران مرکز بهداشت تولید مثل دانشگاه کالیفرنیا می گویند بهترین وضعیت ، داشتن تنها یک شریک جنسی است (تک همسری برای هر زوج) . وجود هر همبستر دیگر خطر ابتلا را افزایش مید هد .

خود جلوگیری کنید . استفاده از روش های ایجاد مانع ، چه از نوع مکانیکی و چه از نوع شیمیایی در پیشگیری از بیماری التهابی لگن موثر است . این ها شامل کاندوم های لاتکس دار و یا دیافراگم ومواد از بین برنده اسپرم هستند .

از عفونت چشم پوشی نکنید . درمان به هنگام عفونت های لگنی یکی از طرق مهم در مقابله با بیماری های التهابی لگن است .
به یاد داشته باشید در خلال درمان از فعالیت جنسی اجتناب کنید . اگر پزشک عفونت شما را از انواع بیماریهای مقاربتی دانست ، همسر خود را نیز برای درمان به پزشک معرفی کنید .

زمان مراجعه به پزشک

• به طور ناگهانی دردی تیز در لگن خود حس می کنید .

درد لگن برای مدتی بیش از دو روز به طور بیانجامد ویا آن که عود کند .

• سوزش ادرار ، تکرار ادرار ، تهوع ، استفراغ و یا اسهال نیز داشته باشد .

• باردار باشید .

• بیشتر کاهش اشتها داشته اید و حال به درد لگنی نیز دچار شده اید .

• به بیماریهای مقاربتی مبتلا بوده اید و یا آنکه شریک های جنسی متعددی دارید .

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code