کد :18399 26 مهر 1394 167 دسته : اخبار پزشکی , سلامت , متفرقه همیار آسان طب

آبریزش بینی ، در حقیقت فعالیت بدن جهت شستشوی بینی می باشد . مشکل ممکن است وجود یک عامل حساسیت زا یا یک ویروس سرماخوردگی باشد ، و بدن تلاش می کند تا از مزاحمت انها ، از طریق ترشح مایعی مرکب از پروتئین ، آب و نمک و برخی از پادتن ها ، رهایی پیدا کند .

آبریزش بینی

آبریزش بینی

آبریزش بینی

علایم ابریزش بینی

آبریزش از بینی به مانند چکه کردن شیر آب است ، اما خوشبختانه در بینی شیوه خودکاری برای رفع عیب وجود دارد . ترشح بینی ، در حقیقت فعالیت بدن جهت شستشوی بینی می باشد . مشکل ممکن است وجود یک عامل حساسیت زا یا یک ویروس سرماخوردگی باشد ، و بدن تلاش می کند تا از مزاحمت انها ، از طریق ترشح مایعی مرکب از پروتئین ، آب و نمک و برخی از پادتن ها ، رهایی پیدا کند .

سرما به طور مشخصی موجب آبریزش از بینی می شود . اما اگر در بیشتر مواقع آبریزش دارید آنگاه به احتمال قوی مشکل شما حساسیت است . عفونت سینوس ها و نیز مصرف برخی از داروها نظیر مسدودکننده های گیرنده بتا (بتابلاکرها) که در ناراحتی های قلبی و کنترل فشار خون به کار می روند نیز می توانند موجب تحریک آبریزش از بینی شوند .

وضعیتی به نام ” رینیت وازوموتور” در برخی موارد می تواند موجب احتقان دائمی ، خلط پشت حلق به همراه عطسه و به ندرت آبریزش از بینی شود . در چنین وضعیتی ، بینی شما در طی چند دقیقه ، اغلب در هنگام صبح ، به مانند شیر آب ترشح خواهد داشت .

تغییرات شدید دما ، رطوبت ، فشارهای عصبی ، تغییرات هورمونی و خستگی می توانند از عوامل به وجود آورنده رینیت وازوموتور باشند .

تسکین ابریزش بینی

از داروهایی که به آها نیاز ندارید استفاده نکنید . اگر تنها مبتلا به آبریزش از بینی هستید و جز این ا علامت دیگری ندارید می توانید از داروهای ضد حساسیت استفاده کنید و اگر بینی تان گرفته است از داروهای ضد احتقان استفاده کنید . عموما داروهایی که در سرماخوردگی تجویز می شوند ، ترکیبی از مواد مختلف هستند . به جای استفاده از این دست داروها ، در راستای رفع علائمتان از داروهای تک منظوره استفاده کنید .

داروهای مصرفی خود را بررسی کنید . از آنجا که داروهای گوناگونی موجب آبریزش بینی می شوند ، باید فهرستی از داروهای مصرفی خود را تهیه کرده و آن را به پزشکتان نشان دهید . وی ممکن است تغییراتی در آنها بدهد .

از اسپری استفاده کنید . اگر داروهای ضد حساسیت در رفع مشکل موثر نبودند ، ممکن است پزشکتان اسپری های کورتونی برایتان تجویز کند . در موارد شدید رینیت وازوموتور اسپری ایپراتروپیوم تجویز می شود .

ورزش را ترک نکنید . اگر تنها به یک سرما خوردگی خفیف بدون تب و یا سرفه مبتلا شده اید ، نرمش هایم لایم و سبک نظیر راه پیمایی ، توانایی بدن را در جنگ با بیماری افزایش می دهند . پژوهش ها هم چنین نشان داده اند که با ورزش می توانید خطر ابتلای مجدد به سرماخوردگی را نیز کاهش دهید .

سینوزیت خود را درمان کنید . اگر عفونت سینوسی عامل آبریزش بینی باشد ، شستشوی بینی پیشنهاد می شود . نیم قاشق چای خوری نمک در یک استکان آب حل کنید . مقداری از آن در مقابل دستشویی در کف دست ریخته آن را به داخل بینی بکشید و سپس بیرون دهید . برای این کار می توانید از سرم شستشو نیز استفاده کنید .

مقابله با حساسیت . اگر حساسیت شما نسبتا خفیف است داروهای صد حساسیت موجود می توانند در رفع آن به شما کمک کنند .

اگر داروهای ضد حساسیت معمول شما را خواب آلوده می کنند از پزشک خود بخواهید داروهای ضد حساسیتی برایتان تجویز کند که اثر آرامبخشی و خواب آوری کمتری داشته باشند . دیگر داروی موثر کرومولین است . این دارو موجب تثبیت یاخته های بینی می شود و به آنها در مقابله با ترشح در مواجه با مواد حساسیت زا کمک می کند . این دارو یکی از بی ضررترین داروهای موجود می باشد . خط بعدی درمان استفاده از کورتون است که در درمان حساسیت های بسیار شدید کاربرد دارد .

از برخورد با مواد حساسیت زا اجتناب کنید . چنانچه می دانید یک گیاه و یا غذایی خاص موجب بروز حساسیت در شما می شود ، تا جایی که می توانید از برخورد و یا مصرف آن اجتناب کنید . برای یافتن نوع غذایی مذکور ، غذاهای مشکوک را یک به یک از برنامه ی غذایی خود حذف کنید و نتیجه را بررسی نمایید . مو.اد حساسیت زا موجب آبریزش بینی می شود .

به مقدار زیاد از مایعات استفاده کنید . به مقدار زیادی مایع بنوشید ، تا جایگزین آچه که از طریق ترشحات بینی دفع می شود ، گردد . هم چنین از یک دستگاه بخور در اتاق خواب حود استفاده کنید تا مخاط بینی را مرطوب سازد . دستگاه بخور را هر روز با سرکه تمیز کنید تا با قارچ ها الوده نشود .

اتاق خواب را تمیز نگه دارید . به منظور ضد حساسیت نمودن اتاق خواب تشک خود را با پلاستیک بپوشانید . پرده ها را ماهی یک بار بشویید ، مبلهای بدون پوشش و قالیچه ها را از اتاق بیرون ببرید . از بالش های حاوی مواد صناعی به جای بالش پر استفاده کنید . از قرار دادن اسباب بازی و عروسک در بستر خود بپرهیزید . گنجه لباس ها را تمیز نگه داشته و در آن را به خوبی ببندید تا گرد و خاک وارد آن نشود .

از مواد خالص استفاده کنید . سعی کنید از مواد آرایشی و نیز مواد پاک کننده به حساسیت زایی پایین استفاده کنید .

آبریزش بینی

سرخی بینی

علایم سرخی بینی

پس از اسکی کردن سرخی بینی به همان اندازه طبیعی است که وجود موهای بادخورده ، در این حال بینی فریاد می زند که من سالم وبسیار با نشاطم .

بینی قرمز می تواند در پی حوادث مختلف به مانند ورود به یک اتاق سرد ، نوشیدن چای داغ و یا سخنرانی در مقابل جمع ، پیامهای متفاوتی داشته باشد.

دکتر جاناتان ویکلین مسئول بخش پوشت بیمارستان دانشگاه ایلتی اوهایو سرخی بینی را در چند کلمه توصیف می کند : افزایش حساسیت رگهای خونی .

در افراد سیگاری و نیز در برخی اختلالات تیروئید حساسیت رگ های خونی افزایش یافته است . در این افراد به آسانی در پی ورود به یک اتاق خنک رگهای خونی به گونه ای در می ایند که گویا با گیره ای آنها را بسته ایم . این وضعیت موجب انحراف خون از سطح پوست می شود . در مقابل هنگامی که هوا گرم می شود رگها بیش از حد باز می شوند . این پدیده موجب هجوم خون به سوی بینی گردیده و بینی را به رنگ سرخ در می آورد .

قرمزی بینی هم چنین می تواند در پی تنش های احساسی و عاطفی به وجود آید . استرس موجب ترشح ناگهانی آدرنالین شده و آدرنالین موجب گشاد شدن رگهای خونی می شود . در افراد مستعد ، هر گونه موقعیت تنش زایی می تواند موجب بروز چنین حالتی گردد .

تسکین سرخی بینی

راه کارهایی برای تسکین مشکل در اینجا ذکر می شوند .

از آب ولرم استفاده کنید . دوش اب گرم و نیز سورنا موجب اتساع رگهای خونی می شوند به نحوی که تمامی روز در این وضعیت باقی می مانند .

صورت را به مانند یک دستمال حریر بشویید . از استفاده از شوینده ها و یا لیف هایی که ایجاد سایش می کنند بپرهیزید . به گزارش آسان طب تنها از آب و صابون ملایم استفاده کنید و صورت را با نوک انگشتان بشویید . سپس آنرا خشک کنید و مواد مرطوب کننده نرمی نیر لوسیون های اطفال بر روی آن بمالید . از مصرف مواد حاوی الکل و عطر بپرهیزید .

غذاهای خنک تر بخورید . هر مایع داغی ، پیش از مصرف باید مقداری خنک شود ، تا از پاسخ رگها جلوگیری به عمل اید . هم چنین مصرف غذاهای تند و مایعات حاوی الکل وضعیت را وخیم تر میکنند .

یخ بمکید . قرار دادن یک تکه یخ در دهان مانع از اتساع رگها در هوای گرم ، نظیر گرمای درون اتومبیل می شود .

آب به صورت خود بپاشید . پاشیدن مقداری آب خنک به صورت در حین فعالیت می تواند از سرخ شدن بینی جلوگیری کند .

خود را به مانند سارقین بپوشانید . در روزهای زمستانی ، پوشاندن بینی و صورت با یک شال ، از برخورد سرمای زیاد و واکنش های عروقی جلوگیری می کند . یک لایه نازک از ژلها یا پمادهای صورتی نیز می تواند به کار آید .

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code