کد :18401 28 مهر 1394 9,916 دسته : اخبار پزشکی , سلامت همیار آسان طب

در گرفتگی بینی ، لایه مخاطی بینی متورم است ، احتمالا این وضعیت در اثر سرماخوردگی و یا دیگر عفونت های ویروسی یا باکتریایی و یا حساسیت رخ می دهد ، عفونت مزمن سینوس ها و مصرف برخی از داروها نیز می تواند باعث گرفتگی بینی شود .

کیپ شدن بینی

کیپ شدن بینی

کیپ شدن بینی یکی از مشکلاتی است که معمولا در فصل زمستان گریبانگیر ما می شود . در این بخش از سایت اسان طب اطلاعاتی را درباره کیپ شدن بینی در اختیارتان می گذاریم .

گرفتگی و کیپ شدن بینی

درباره علایم کیپ شدن بینی باید گفت که :

علایم کیپ شدن بینی

احساس می کنید با چیزی راه بینی تان را مسدود کرده اند ، به گونه ای که نه تنها نمی توانید بویی احساس کنید ، بلکه حتی تنفس نیز برایتان دشوار شده است . در گرفتگی بینی ، لایه مخاطی بینی متورم است ، احتمالا این وضعیت در اثر سرماخوردگی و یا دیگر عفونت های ویروسی یا باکتریایی و یا حساسیت رخ می دهد ، عفونت مزمن سینوس ها و مصرف برخی از داروها نیز می تواند باعث گرفتگی بینی شود .

ممکن است راه بینی توسط چیز دیگری ، از جمله اشیاء خارجی یا عیوب ساختاری نظیر انحراف تیغه بینی ، پولیپ خوش خیم بینی و یا ضایعات رشد یافته دیگر ، مسدود شده باشد .

درمان گرفتگی بینی و درمان کیپ شدن بینی

یک نفس عمیق از راه دهان بکشید و این مطالب را بخوانید .

مدتی صبر کنید اگر گرفتگی بینی ناشی از سرما خوردگی و یا یک عفونت ویروسی است . این مشکل برای مدت محدودی باقی خواهد ماند و پس از یک تا چند هفته با برطرف شدن عفونت خود به خود بهبود می یابد .

اگر هوا خشک است ، آن را مرطوب کنید . در ماههای گرم سال حفظ رطوبت مخاط بینی در داشتن خوابی آرام بسیار موثر است . در اتاق خواب خود از دستگاههای بخور استفاده کنید .(توجه کنید این دستگاه ها در معرض آلودگی با قارچ قرار دارند ، بنابراین باید هر روز آب آنرا عوض کرد و هر چند روز یک بار آنرا با سرکه شست وشو داد.)

بینی را شست و شو دهید . یک چهارم قاشق مربا خوری نمک را در یک لیوان آب که قبلا جوشیده و حالا خنک شده است حل کنید و چندین بار در روز بینی خود را با این محلول شستشو دهید . همچنین می توانید از محلولهای آماده برای شستشو استفاده کنید . آبریزش بینی هم از کیپ شدن بینی جلوگیری می کند و راه تنفس را کمی باز می کند .

بخور با آب گرم . آبی را که در حال جوشیدن است درون یک ظرف بریزید و صورت خود را با فاصله ای مناسب بر روی آن بگیرید . با حوله ای سر خود را بپوشانید . این کار را برای مدت 15 دقیقه ادامه دهید . برای کیپ شدن بینی روزی 3 تا 4 مرتبه آن را تکرار کنید . توجه کنید سر شما باید دست کم 40 سانتی متر با ظرف فاصله داشته باشد تا بخار آب گرم صورت تان را نسوزاند .

داروها . داروهای مورد استفاده در سرماخوردگی می توانند مفید باشند . داروهای ضد احتقان نیز تا حدودی مشکل را برطرف می کنند . از داروهای ضد حساسیت تنها در مواقعی باید استفاده کرد که علایمی از قبیل عطسه ، خارش چشم ها و آبریزش بینی وجود داشته باشد . در چنین مواردی از داروهای ترکیبی که علایم متفاوت را بر طرف می کنند استفاده نکنید .

از داروهای ضد احتقان به مقدار زیاد استفاده نکنید . از داروهای ضد احتقان بیش از پنج روز استفاده نکنید . استفاده زیاد از این داروها موجب اثر برگشتی خواهد شد . در چنین وضعیتی گرفتگی بینی ممکن است شدید تر نیز شود .

داروهای خود را بررسی کنید . تعدادی از داروها از جمله ، بتابلاکرها (نظیر آتنولول و پروپرانولول) ، داروهای ضد فشار خون و دوز بالای استروژن می توانند حالت گرفتگی بینی ایجاد کنند . لذا در مورد تمامی داروهای مصرفی خود با پزشک مشورت کنید .

از شکلات استفاده نکنید . مواد شیرین غلییظ شده ، به ویژه شکلات می تواند موجب تحریک تورم مخاط بینی شوند . لذا تا زمانی که گرفتگی بینی تان بر طرف نشده است از مصرف چنین موادی بپرهیزید .

انباشته ای از فلفل قرمز : پروفسور واروتایلر استاد داروشناسی دانشگاه پوردو در ایندیانا می گوید : در غذای خود از فلفل قرمز استفاده کنید . کاپسایسین ماده فعال در فلفل قرمز ، موجب افزایش ترشحات مخاط بینی می شود . وی ادامه می دهد : این ماده موجب آبریزش و مرطوب شدن مخاط بینی می شود .

مقداری ورزش کنید . اگر به سرماخوردگی خفیف مبتلا شده اید و تب یا علایمی شبیه آنفولانزا ندارید ، ورزش ملایم جهت رفع گرفتگی بینی مفید است . پروفسور دیوید نیمان می گوید : ورزش موجب می گردد تا از سرماخوردگی های بعدی نیز پیشگیری شود .چرا که پژوهش ها نشان داده اند که ورزش موجب تقویت دستگاه ایمنی بدن می شود .

با حمام گرم احتقان را از بین ببرید . حمام گرم موجب گرم شدن تمامی بدن شده و جریان خون بینی را افزایش می دهد . با این روش احتقان بینی کاهش می یابد .

برای حساسیت چه باید کرد ؟

از مواد حساسیت زا دوری کنید . اگر در محیط بیرون کار می کنید ، شاید نتوانید از بسیاری از مواد حساسیت زا دوری کنید ، اما دست کم این کار را می توانید در منزل انجام دهید . سعی کنید دریابید که نسبت به چه چیز حساسیت دارید ، سپس تلاش کیند از آن دوری کنید .

از دارو استفاده کنید .

ممکن است پزشکتان داروهای متنوعی نظیر داروهای ضد حساسیت ، ضد احتقان ، افشانه های کرومولین سدیم جهت بینی ویا حتی افشانه های کورتونی ، جهت رفع گرفتگی بینی تجویز کند .
حساسیت زدایی . اگر کرفتکی بینی ناشی از حساسیت ، در شما مزمن و شدید باشد پزشک حساسیت زدایی نسبت به مواد حساسیت زا را پیشنهاد میکند .

حساسیت نسبت به شیر . حدود 10 درصد از افرادی که از گرفتگی بینی رنج می برند ، نسبت به شیر حساسیت دارند . برای درک این که ایا نسبت به شیر حساسیت دارید یا خیر برای دو هفته محصولات لبنی را از غذای خود حذف کنید و نتیجه را مشاهده کنید .

.

خشک شدن بینی

خشکی بینی چیست ؟

در این قسمت اطلاعاتی را درباره خشکی بینی در اختیارتان می گذاریم :

علایم خشکی بینی یا کیپ شدن بینی

آنچه برای بینی مشکل ایجاد محدودیت می کند ، همانا خشکی آن است . دکتر سوزان واین متخصص بیماری های آسم و آلرژی می گوید : گر چه این وضعیت بسیار ناخوشایند است ، اما در موارد نادر نشانه ای یک بیماری جدی است . به گزارش آسان طب در حقیقت در بیشتر موارد ، عامل چیزی است که می توانید به آسانی آنرا بر طرف سازید . بیشترین دلیل بروز چنین مشکلاتی عوارض دارویی است ، آنتی هیستامین ها که در درمان آبریزش بینی به کار می روند ، در راس این داروها قرار دارند . در این شرایط شما سعی در رفع یک مشکل دارید در حالی که مشکلی دیگر به وجود آورده اید . داروهایی نظیر افشانه های بینی ، برخی از گشادکننده های نای و داروهای حاوی آتروپین نیز می توانند موجب خشکی بینی شوند .

آب و هوا از دیگر علل شایع بروز این مشکل است . در شرایطی که گرمای هوا افزایش و رطوبت کاهش می یابد راه های هوایی بینی رو به خشکی می گذارند . کیپ شدن بینی

خشکی بینی می تواند علامت دو بیماری نادر نیز باشد ، کراتوکنژنکتیویت سیکا ، که در آن نه تنها بینی بلکه چشم و دهان نیز به طور مزمن دچار خشکی می باشند و دیگری نشانگان شوگرن می باشد ، این نشانگان جزو بیماری های روماتیسمی محسوب می شود که مخاط و غدد بزاقی را تحت تاثیر قرار می دهد . کیپ شدن بینی

تسکین خشکی بینی

به نوشیدن فکر کنید

از آب ساده گرفته تا آب میوه ، هر چه می توانید بیشتر بنوشید . دکتر میدلتون می گوید : رساندن آب به بدن بسیار مهم است . بهتر است به جای آن که به صورت موضعی به بافت آب برسانید اجازه دهید نیاز آن از داخل تامین شود .

داروهای مصرفی تان را بررسی کنید

اگر از داروهای ضد حساسیتی و یا داروهای حاوی آتروپین استفاده می کنید از پزشک خود بخواهید که در صورت امکان دوز آنها را کاهش داده و یا مصرف آنها را قطع کند . از سوی دیگر تمامی داروهای مصرفیتان را با پزشک خود بررسی کنید که ایا تغییری لازم است یا خیر .

برای حل مشکل سرم فیزیولوژی را امتحان کنید هر چند بار که می توانید بینی خود را با سرم فیزیولوژی شستشو دهید . به گزارش آسان طب می توانید قطره های کلرورسدیم و یا افشانه های سالین را همیشه به همراه داشته باشید و هر گاه نیاز پیش آمد از آنها استفاده کنید .

هوا را مرطوب کنید

با یک مرطوب کننده هوا را رطوبت خانه را حفظ کنید . در اتاق خواب از دستگاه بخور استفاده کنید تا هوای اتاق در حین خواب نیز مرطوب بماند . کیپ شدن بینی

درباره مصرف کرم دقت کنید

از پمادهای مرطوب کننده ی درون بینی زمانی استفاده کنید که مخاط بینی بسیار خشک و یا ترک خورده باشد . دقت داشته باشید که با تنفس آنها را به درون ریه نکشید . چرا که ورود این مواد به ریه موجب بروز نوعی ذات الریه خواهد شد .

کیپ شدن بینی متاسفانه مشکل شایعی است که در هنگام سرماخوردگی و … ما را دچار میکند . علایم کیپ شدن بینی سخت نفس کشیدن و متوجه نشدن بوی غذا است .

اولا وقتی دیدید بینی تان کیپ شد بدانید که ممکن است در شرف سرماخوردگی باشید . پس سریعا لباس گرم تر بپوشید و از خودتان مراقبت کنید . همچنین برای درمان کیپ شدن بینی بهترین راه بخور اب گرم است . میتوانید در این اب گرم کمی هم اکالیپتوس بریزید . همچنین برای درمان کیپ شدن بینی میتوانید به حمام اب گرم بروید تا قفسه سینه و مغزتان کمی گرم شود و راه بینی تان باز شود .

امیدواریم از مطالبی که درباره کیپ شدن بینی در اختیارتان قرار دادیم استفاده لازم را برده باشید .

منبع :

asanteb.com

نظرات

ugd ؛ (1395/07/16)

بسمه تعالی
با تشکر از مطالب مفید تان.در پناه خداوند مهربان سلامت و سربلند باشید..

م..ن ؛ (1395/07/22)

عالی بود

از سایت های خارجی هم بهتر توضیح داده شده

*

code