کد :18550 29 مهر 1394 415 دسته : سلامت همیار آسان طب

توده های سفت که حرکت نمی کنند و قوام سفتی به مانند نخود خشک و یا لوبیا دارند ، باید مورد توجه قرار گیرند . این توده ها می توانند حاوی سلول های سرطانی باشند . توده های پستانی سفت و قابل حرکت ، احتمالا توده های غیر سرطانی می باشند که فیبر و آدنوما نامیده می شوند .

پستان

پستان

توده های پستانی

هنگامی که هر گونه توده ، تورم ، برآمدگی یا ناهمواری در یکی از پستان ها مشاهده کردید به پزشک خود مراجعه کنید .

شکل پستان ها در افراد مختلف متفاوت است و احساس ها نیز تفاوت دارند . در برخی از زنان قاعده ی هر یک از پستان ها ضخیم و سفت است و در لمس حالت توده مانند و یا برجستگی احساس می شود . برای بسیاری از خانم ها مقدار مشخصی از توده ای بودن پستان ها ، کاملا طبیعی است . در حقیقت این که خانم ها در سنین پیش از چهل سالگی از وجود توده هایی در پستان ها شکایت داشته باشند ، بسیار شایع و متداول است .

ممکن است پیش از قاعدگی در پستانها توده هایی لمس شوند . در این هنگام در ایشان فزونی ناگهانی هورمون های زنانه ، استروژن – پروژسترون و پرولاکتین رخ می دهد . این هورمون ها رشد بافت فیبروز سینه ها را تحریک می کنند و موجب احتباس مایعات می شوند . به گزارش آسان طب هنگامی که قاعدگی ایشان آغاز می شود ، بدن مقدار فزونی بافت و مایع را باز جذب می کند . اما با افزایش سن ، مقدار مشخصی از بافت فیبروز اضافی باقی می مانند ، و بدین ترتیب توده هایی در سینه حس می شوند . این نوع از تشکیل توده ها را بیماری فیبروسیستیک می نامند . اما امروزه بسیاری از پزشکان معتقدند اطلاق اسم بیماری به این تغییرات اشتباه است . در واقع این وضعیت بخشی از تغییرات طبیعی افزایش سن در پستان ها است .

توده های پستان

چرا تا این اندازه در مورد توده های طبیعی سخن گفته می شود ؟ پاسخ ساده است . سرطان های سینه نخست خود را به صورت یک توده بروز می دهند . لذا بانوان از یافتن یک توده در سینه های خود هراس دارند . اما در حقیقت بیشتر توده ها غیر سرطانی می باشند .

توده های قابل حرکتی که به مانند یک حبه انگور می باشند . و از توده های طبیعی پستان جدا نیستند ، احتمالا کیست می باشند . این کیسه های پر از مایع در پی بروز انسداد و عدم تخلیه مجاری شیری به وجود می آیند . کیست ها ممکن است دردناک باشند ، ولی منجر به بروز سرطان نمی شوند و هنگامی که پریود آغاز گردد ناپدید می شوند .

توده های سفت که حرکت نمی کنند و قوام سفتی به مانند نخود خشک و یا لوبیا دارند ، باید مورد توجه قرار گیرند . این توده ها می توانند حاوی سلول های سرطانی باشند .

توده های پستانی سفت و قابل حرکت ، احتمالا توده های غیر سرطانی می باشند که فیبر و آدنوما نامیده می شوند . جمع شدگی های سفت و نامنظم در بافت پستان ، احتمالا ناشی از جراحات و یا کورک ها و جوش های سطح پستان ها است . در نهایت یک ناحیه گوه ای شکل متورم در مجاورت نوک سینه نشانگر یک مجرای شیری عفونی شده است .

تسکین توده های پستان

هنگامی که توده ای در سینه های خود حس کردید هرگز آن را ناچیز نپنداشته حتما به پزشک مراجعه کنید . در این جا نکاتی است که باید به آنها توجه کنید .

انگشتان خود را آموزش دهید . کری مک گین پرستار مرکز بیماری های سینه در دانشگاه کالیفرنیا می گویند : بهترین راه برای آشنایی با بافت طبیعی سینه آن است که نخستین بار به همراه یک متخصص مجرب سینه های خود را معاینه کنید .

راهنمایی پزشک و یا پرستار بسیاری از زنان را ، هنگامی که یک توده در سینه های خود کشف می کنند ، از حملات ترس حفظ می کند .

برنامه ماهیانه طراحی کنید . با این کار یادآوری تغییرات ماه گذشته آسانتر می شود . بهترین زمان برای انجام معاینه سینه ها توسط خود فرد ، یک هفته تا ده روز پس از اولین بروز پریود است . هنگامی که پستان ها حساسیت و حالت توده ای کمتری دارند ، اگر شما برای مدتی طولانی قاعده نمی شوید و یا درمان جایگزین هورمونی دریافت می کنید این معاینات را در ابتدای هر ماه انجام دهید . این که چه روشی را جهت معاینه انتخاب می کنید مهم نیست ، مهم آن است که همیشه از یک روش پیروی کنید . بدین ترتیب می توانید هر تغییری را که به وجود می آید تشخیص دهید .

معاینه در وضعیت درازکش . اگر دراز بکشید و یک دست را زیر سر بگذارید ، توده های کوچکتر بهتر یافت می شوند ، به ویژه در افرادی که دارای سینه های بزرگ هستند . از نوک انگشتان دست دیگر استفاده کنید . آنها را محکم بر روی پستان فشاردهید . حرکت انگشتان باید به صورت دایره های متحد المرکزی باشد که به تدریج از نوک سینه ها به سوی محیط اطراف گسترش می یابند . این کار را تا جایی که تمامی بافت سینه و زیر بغل بررسی شود ادامه دهید . اگر کاهش یا افزایش وزن داشته اید ، ممکن است با توده هایی در بافت سینه برخورد کنید که تاکنون آنها را حس نکرده بودید .

برنامه ماموگرافی . مطالعات پرتو شناختی می تواند دو سال زودتر از آن که پزشک و یا خود شما متوجه توده ای در بافت پستان شوید آنها را به نمایش در آورد . سه چهارم توده هایی که در ماموگرافی مشخص می شوند تبدیل به کیست ، توده های بافتی و یا رسوب کلسیم می شوند . انجمن سرطان آمریکا ، توصیه می کند اولین ماموگرافی در سن 40 سالگی انجام گیرد ، سپس تا 50 سالگی هر یک یا دو سال یک بار این کار را انجام دهید . پس از این سن سالی یک بار باید ، ماموگرافی انجام شود .

آزمون سوزن را امتحان کنید . اگر کیست تاولی شکل دارید ، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد آن را با یک سوزن و طی یک فرایند ساده تخلیه کند . اگر کیست کاملا تخلیه گردد، که در بیشتر موارد نیز چنین می شود ، آن وقت خواهید دانست که سرطانی در کار نیست . این نظر دکتر روبینسون بیکر استاد جراحی و سرطان شناسی دانشگاه جانز هاپکینز است .

آماده آزمون های تشخیصی بیشتر شوید . اگر کیست به تمامی تخلیه نشود آنگاه باید ماموگرافی و یا سونوگرافی انجام گیرد . این دو به تعیین شکل و اندازه توده کمک می کنند .ممکن است پزشک شما اقدام به نمونه برداری با سوزن کند ، تا سلول های پستان را جهت تعیین موارد غیر طبیعی مورد بررسی قرار دهد .

دکتربیکر می گوید : نمونه برداری تنها راه تشخیص قطعی ماهیت یگ توده است . چنانچه توده کوچک باشد ، جراح در حین نمونه برداری تمامی آن را بر می دارد . اما اگر توده بزرگ باشد، تنها قسمت کوچکی از آن را جهت تجزیه و تحلیل جدا می کند . چنانچه سرطان وجود داشته باشد ، آنگاه شما و پزشکانتان تصمیم می گیرید کدام اقدام انجام گیرد : برداشت توده ، برداشت توده به اضافه بافت سالم اطراف و غدد لنفی زیر بغل ، و یا برش و برداشت کامل پستان ها .

توده پستان

پیشگیری از توده های سینه

با محدود نمودن عواملی که بر تولید بیش از حد استروژن تاثیر میگذارند ، می توانید از بروز توده ها جلوگیری کنید . در اینجا چند راهنمایی خواهد آمد .

از مصرف غذاهای پر چرب اجتناب کنید . دکتر سوزان لارک معتقد است چربی موجب رشد بافت سینه ها و نیز احتباس آب می شود . چربی با تبدیل شدن به استروژن که یک محرک رشد بافت سینه است احتباس آب و نمک را افزایش میدهد و موجب وخیم تر شدن کیست ها می گردد. وی توصیه می کند برنامه غذایی خود را بر غلات ، میوه ها و سبزی ها پایه گذاری نمایید تا از رشد این توده ها پیشگیری کنید .

با دانه های سبوس دار آشتی کنید . مصرف غذاهای غنی از فیبر به جذب مقدار اضافی استروژن و دفع آن از بدن یاری می رساند . دکتر لارک توضیح می دهد : اگر استروژن از بدن دفع نشود و در سطح بالایی در بدن باقی بماند ، موجب فزونی احتباس آب و نمک و تحریک رشد توده های پستانی می شود .به گزارش آسان طب بهترین غذا ، غذایی است که بخش اصلی آن شامل غلات سبوس دار ، میوه ها و سبزی ها باشد .

وزن خود را کاهش دهید . سعی کنید وزن خود را متناسب با قدتان تنظیم کنید . دکتر روبرت لندن ، استادیار بیماری های زنان و زایمان در دانشگاه جانز هاپکینز معتقد است : چاقی با مقدار بالای استروژن در خون مرتبط است و بدین ترتیب فرد را نسبت به ابتلا به سرطان پستان مستعد تر می گرداند.

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code