http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com http://linux-web.ir http://carzor.lineblog.ir http://linux-web.ir http://monopod.shikweb.ir https://isheidayi.com/ http://welink.rozblog.com/ http://omdebazaar.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://www.backlinka.ir http://www.tablloravan.ir http://www.zhee.ir http://www.darvishmusic.com/ http://add-links.ir http://www.popup.5link.ir http://www.backlinka.ir http://backlinka.ir http://www.backlinka.ir
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

تست تنفس و تقویت آن

مجله پزشکی آسان طب » سلامت » تست تنفس و تقویت آن

هنگامی که شما درست تنفس می کنید طی هر عمل دم ، دو فرآیند در آن واحد رخ می دهد : قفسه ی سینه ی شما متسع شده ، دیافراگرام به پایین رانده می شود .این عمل فضای بیشتری را در قسمت تنه ایجاد می کند و منجر به اتساع شش ها می شود .این فرایند طی عمل بازدم ، معکوس می شود ، یعنی قفسه ی سینه دوباره منقبض می شود و دیافراگم بالا می رود .

تست تنفس

تست تنفس و تقویت آن

در این بخش از اسان طب درباره تست تنفس اطلاعاتی را تقدیم می کنیم. امیدواریم از این بخش بهره کافی را ببرید.

تست تنفس چیست ؟

– مراحل تست تنفس :  به پشت روی تخت یا زمین بخوابید . سرتان را روی یک بالش کوچک قرار دهید ف طوری که احساس راحتی کنید . اگر لباس تنگ به تن دارید آن را در آورید و کمربندتان را شل کنید .

– مراحل تست تنفس : یک دست را روی سینه و دست دیگر را روی شکم قرار دهید .

– مراحل تست تنفس : چند دقیقه در همین حال دراز بکشید و برای این که توجهتان از تنفس منحرف شود به یک برنامه رادیو یا موسیقی گوش دهید .

– مراحل تست تنفس : وقتی بدنتان کاملا آرام گرفت ، توجه خود را روی دست هایتان متمرکز کنید . ببینید کدام دست به طور منظم با هر دم بالا می رود .

– مراحل تست تنفس : اگر دست روی سینه بالا و پایین می رود ، این بدان معنی است که دیافراگم شما هنگام تنفس سفت باقی می ماند و تنها به قسمت فوقانی ریه اجازه می دهد که از هوا پر شود . در این حال اکسیژن کمتری در اختیار ارگان های داخلی قرار می گیرید و مغز نیز از این کمبود مستثنی نیست . همزمان دی اکسید کربن کمتری از بدن خارج می شود که قطعا بر روی متابولیسم ، تاثیر منفی خواهد گذشات . از طرفی عدم تحریک دیافراگم به معنی فقدان تحریک کافی کبد و قلب است ، زیرا پیامی که از حرکت دیافراگم ناشی می شود دیگر وجود ندارد . این امر منجر به گردش خون ناکافی در کبد و قلب می شود .

اگر دست روی شکم بالا وپایین می رود ، یعنی قسمت فوقانی ریه ی شما کاملا از هوا پر نمی شود و بخش اعظم اکسیژن به ریه ی تحتانی می رود . به طور کلی تنفس شکمی بهتر از تنفس سینه ای است ، علت خیلی ساده است ، در تنفس شکمی دیافراگم تحرک ببیشتری دارد ، اما به هر حال ضرر این نوع تنفس نیز این است که شما هرگز بازدم کامل و خوبی انجام نمی دهید و در این حالت منطقه ی سینه ای هرگز آن طور که باید ، فعالیت نمی کند .

اگر هنگام تنفس ، هر دودست شما یکی پس از دیگری بالا و پایین می رود ، یعنی درست نفس می کشید . هوا ابتدا در قسمت تحتانی ریه جریان می یابد (دست روی شکم بالا می رود) و سپس در قسمت های فوقانی پخش می شود (دست روی سینه بالا می رود) . طی بازدم ، هوا هم چنان که بیرون رانده می شود از منطقه ی سینه ای به سمت پایین ، یعنی ناحیه شکمی حرکت میکند (دست روی سینه کمی زودتر از دست روی شکم پایین می رود .)

هنگامی که شما درست تنفس می کنید طی هر عمل دم ، دو فرآیند در آن واحد رخ می دهد : قفسه ی سینه ی شما متسع شده ، دیافراگرام به پایین رانده می شود .این عمل فضای بیشتری را در قسمت تنه ایجاد می کند و منجر به اتساع شش ها می شود .این فرایند طی عمل بازدم ، معکوس می شود ، یعنی قفسه ی سینه دوباره منقبض می شود و دیافراگم بالا می رود . در این حالت ریه ها جمع شده و هوا به بیرون رانده می شود .

یکی از تمرینات زیر را بسته به این که نیاز به تقویت تنفس سینه ای یا شکمی دارید ، انتخاب کنید .

تمرینات تقویت تنفس

در این بخش تمریناتی را برای تقویت تنفس تقدیمتان می کنیم :

تقویت تنفس ، فعالیت بخش تحتانی ریه (تنفس شکمی)

– تقویت تنفس و نفس کشیدن : در یک جای راحت دراز بکشید ، لباس های تنگ خود را شل کنید . یک دست خود را روی شکم و بالای ناف قرار دهید .

– تقویت تنفس : ماهیچه های شکم را سفت کنید به طوری که شکم فرو رود .

– تقویت تنفس : حال ماهیچه های شکم را دوباره شل کنید و تفاوت انبساط و انقباض را در این ناحیه احساس کنید .

– تقویت تنفس : این تمرین را پنج بار انجام دهید تا به این وسیله هشیاری شما نسبت به فعالیت ناحیه ی شکم افزایش یابد .

– تقویت تنفس : اندکی استراحت کنید و بگذارید تنفس هر گونه که می خواهد صورت گیرد . فرقی نمی کند که تند یا آرام ، منظم یا غیر منظم نفس بکشید .

حال مطابق زیر عمل کنید .

– تقویت تنفس : یک دست را روی شکم قرار دهید . عمل دم را به گونه ای انجام دهید که دست روی شکم به بالا رانده شود .

– تقویت تنفس : بازدم را از دهان انجام دهید و یک هاااای بلند بکشید . دقت کنید چه طور ناحیه شکمی شما از هوا خالی می شود و دست شما دوباره به پایین می رود .

– این تمرین را ده بار تکرار کنید .

از هر فرصتی چه در صف سوپر مارکت و چه در ماشین پشت چراغ قرمز ، برای انجام این تمرینات استفاده کنید .

– هر از گاهی هنگام انجام دم ، همزمان با رانده شدن شکم به سمت بیرون ، با دست خود به شکم در جهت مخالف فشار آورید . این عمل سبب تقویت ماهیچه های شکمی می شود که احتمالا در اثر عدم استفاده طولانی مدت ضعیف شده و کارآیی خود را از دست داده اند. در نتیجه تنفس شما بهبود می یابد .

– این تمرین در صورت امکان باید پنج بار انجام شود و می توان آن را در هر کجا ، نشسته و یا ایستاده انجام داد .

تقویت تنفس

تقویت تنفس ، فعالیت بخش فوقانی ریه (تنفس سینه ای)

– در یک جای راحت دراز بکشید ، لباس های تنگ خود را شل کنید ، هر دو دست خود را باز کنید و کاملا کشیده روی تخت یا زمین قرار دهید ، به طوری که بدنتان به شکل یک “صلیب” دراید . یعنی دست هایتان خطوط افقی وبقیه ی بدنتان به منزله ی خطوط عمودی باشد .این عمل برای تقویت تنفس مفید است . توجه داشته باشید چگونه باز کردن دست ها فضای حفره ی سینه را افزایش می دهد .

– حال دست هایتان را محکم به دور سینه بگیرید ، گویی خود را در آغوش گرفته اید . ببینید چگونه این کار فضای داخل حفره ی سینه را محدود می کند .

– این تمرین را پنج بار انجام دهید .

برای چند دقیقه به خود استراحت دهید ، سپس دوباره تمرین را مطابق زیر ادامه دهید .

– تمرین قبل را تکرار کنید با این تفاوت که این بار بازکردن دست ها عمل دم و با دست به سینه شدن عمل بازدم را انجام دهید .

– این تمرین را ده بار انجام دهید .

از هر فرصتی در طی روز برای انجام چند تنفس سینه ای عمیق استفاده کنید .

تنها زمانی که توانستید این دو تمرین را خیلی راحت و بدون مصرف انرژی انجام دهید ، می توانید به سراغ تمرین سوم که برای هر دو گروه یکسان است بروید . این تمرین را می توانید در حال خوابیده ، نشسته و یا ایستاده انجام دهید .

هماهنگ کردن فعالیت بخش فوقانی و تحتانی ریه برای نفس متعادل

– از شکم نفس بکشید و بگذارید هوا حفره ی سینه را هم پر کند . این کار را با نرمی هرچه تمامتر انجام دهید – گویی موجی از پایین شش ها به سمت بالا حرکت می کند .

– آن قدر این تمرین را انجام دهید تا بتوانید بدون صرف انرژی آن را انجام دهید .

در این هنگام اصلا نگران بازدم خود نباشید .

– حال نوبت به هماهنگ کردن دم و بازدم می رسد . اول عمل دم را آن گونه که یاد گرفته اید درست انجام دهید . به گزارش آسان طب ، سپس اجازه دهید قبل از این که هوا از ناحیه ی شکمی خارج شود ، از بخش فوقانی ریه خارج شود .

– آن قدر این تمرین را تکرار کنید تا جایی که بتوانید به نرمی آن را انجام دهید .

– سه بار در روز و حداقل برای دو هفته تنفس صحیح را تمرین کنید تا این عادت جدید و بهتر کاملا جا بیفتد .

تست تنفس

در این بخش از مجله اسان طب اطلاعاتی را درباره تست تنفس و روشهای تقویت تنفس تقدیمتان کردیم.

پیشنهاد می کنیم این تست تنفس را در منزل تکرار کنید.


# # # # # #

مطالب پیشنهادی

خواص روغن گردو برای حفظ سلامتی

خوراکی سالم برای زنگ تفریح

خوراکی سالم برای زنگ تفریح !!

لکه ارغوانی سویا

لکه ارغوانی سویا و عامل بیماری

آشنایی با عارضه ی اِچ پیلوری و علایم آن

پربازدید های سلامت

نظرات شما

*

code