http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com http://linux-web.ir http://carzor.lineblog.ir http://linux-web.ir http://monopod.shikweb.ir https://isheidayi.com/ http://welink.rozblog.com/ http://omdebazaar.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://www.backlinka.ir http://www.tablloravan.ir http://www.zhee.ir http://www.darvishmusic.com/ http://add-links.ir http://www.popup.5link.ir http://www.backlinka.ir http://backlinka.ir http://www.backlinka.ir
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

مطالب مرتبط با روانشناسی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان افسردگی درمان دیابت درمان سرطان درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل مو ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

مدیریت یا مهار استرس

مجله پزشکی آسان طب » روانشناسی » مدیریت یا مهار استرس

استرس مثبت آزاد ساختن نیروهای پر تحرک درونی برای مقابله و مدیریت فشارهای روانی است تا بتوان در چالشها و هماوردیها و مسابقات و رقابت ها شرکت کرد و در این معرکه پیروز و موفق بیرون آمد . در این برنامه حذف کامل استرس در مد نظر قرار نمی گیرد ، بلکه راه و رسم مدیریت و کنترل آن آموخته می شود .

مهار استرس

مدیریت یا مهار استرس

استرس مثبت آزاد ساختن نیروهای پر تحرک درونی برای مقابله و مدیریت فشارهای روانی است تا بتوان در چالشها و هماورد یها و مسابقات و رقابت ها شرکت کرد و در این معرکه پیروز و موفق بیرون آمد . در این برنامه حذف کامل استرس در مد نظر قرار نمی گیرد بلکه راه و رسم مدیریت و کنترل آن آموخته می شود .

جالب اینکه استرس در همه افراد به طرز یکسان عمل نمی کند . علت واضح است : یک واقعه و رویداد برای یک فرد می تواند غم انگیز و دردناک باشد ولی همین رویداد ، فرد دیگری را شاد و سرخوش بسازد . پس به این ترتیب ضریب استرس در هر شخص می تواند تفاوت داشته باشد ، که این امر بر اساس خلق و خو و نحوه زیست هر کس متفاوت خواهد بود ..

به عنوان مثال شخصی که دوست دارد به کارهای متنوع و جور و واجور بپردازد و از یک جا نشستن وزندگی کارمندی خوشش نمی اید ، بدیهی است در صورتی که ناچار از انتخاب چنین مشاغلی شود به سرعت در برابر این حرفه واکنش نامطلوب نشان می دهد و در مقابل فشارهای روانی ناشی از این گزینه ، شکست را می پذیرد و عوارض و ناملایمات آن را پذیرا می شود .

در بسیاری از بیماری های ناگهانی ، اگر ضریب تحمل استرس سوژه اندازه گیری شود ، معلوم خواهد شد که پیش از پرداختن به اصل بیماری ، میزان و شدت استرسی که بیمار را به چنین حالی انداخته بایستی مشخص گردد تا از فشار آن کاسته شود و یا قدرت و توان مقابله با آن افزایش یابد و به هر حال منشا و منبع استرس معلوم گردد .

مهار استرس و اضطراب

برای مهار استرس

کارهایی را که هر فرد می تواند انجام دهد به آن ها اشاره خواهیم کرد :

1- آگاهی از عوامل استرس زا و واکنش های جسمی و روحی برای مهار استرس

مشکلات را باید شناخت و بر آنها اشراف داشت و خود را به تغافل و بی خبری نزد . دشواری ها و مسائل زندگی را نمی بایست نادیده گرفت و پشت گوش انداخت و از آنها به سادگی گذشت . دقت کنید که چه چیزهایی شما را آزار می دهد و ناراحت و عصبی و نگران می کند و شخصا بر این رخدادها چه نامی می گذارید ؟

مواظب واکنش های جسمانی خود در برابر استرس ها باشید : ایا در مواجهه با کمترین تنشی از کوره در می روید وآشفته حال و مضطرب می شوید ؟ پس اگر چنین است چگونه این رفتار خود را مدیریت می کنید ؟

2- آیا برای مهار استرس قادر به تغییر و تحول در خویش هستید ؟

ایا توانایی حذف و اجتناب و پرهیز از عوامل استرس زا را دارید ؟ یا می توان از شدت فشارهای استرس بکاهید و برای آن ها مدت وزمان برنامه بگذایرد ؟ ایا قادرید تا حد امکان از قرار گرفتن در مقابل حمله ها و موقعیت های استرس زا خودداری کنید (مثلا به مرخضی بروید و موقتا خود را از محیط دور کنید ؟) و ایا اصولا انرژی و توان لازم را برای مقابله با استرس ها در خود می یابید ؟

3- برای مهار استرس شدت حمله های استرسی را کاهش بدهید

واکنش شخص در برابر استرس بستگی به برداشت وی از شدت و ضعف خطر دارد : خواه جسمانی و یا روانی باشد . آیا استرس ها را بیش از حد بزرگ می کنید و برای آنها ارزش و قدرت خارق العاده ای قائل می شوید ؟ ایا توقع دارید همه ی مردم شما را دوست داشته باشند و همیشه میخواهید هر مشکلی را در دم و بدون فوت وقت و به سرعت حل کنید و با صبر و حوصله میانه ای ندارید و میخواهید تمام حریفان خود را از میدان به در کنید . و در تمام حوادث و اتفاقات میدان دار باشید .

به هرحال بهتر آن است که با مسائل و مشکلات زندگی کنار بیایید و با دید بازتر و آرام تر ومعتدل تری به زندگی نگاه کنید و استرس را به صورت مشکلی در نظر آورید که می توان با آن کنار آمد تا با آن کلنجار رفت و دست و پنجه نرم کرد و تمام نیرو و توان خود را صرف سرکوب آن نمود .

هیجانات و احساسات خود را متعادل و آرام سازید و موقعیتهای حیات را در برابر منظر خود قرار دهید و با دید و بینش منفی بر مسائل و رخدادها ننگرید .

4- برای مهار استرس واکنش های جسمانی خود را در مقابل استرس متعادل سازید

با تنفس آرام و عمیق می توان ضربان قلب و دم زدن را به حالت عادی در آورد . تکنیک های ریلکس و تمدد اعصاب از تنش و کشش عضلات میکاهد و فشار خون را کاهش میدهد . به گزارش اسان طب داروهایی که توسط پزشک حاذق تجویز می شود نقش به سزایی در برقراری تعادل عضلانی خواهد داشت و فراگیری فنونی که قادر به مدیریت استرس ها باشد در دراز مدت شخص را از توسط به شیوه های کوتاه مدت باز خواهد داشت .

5- برای مهار استرس جسم خود را قوی کنید

در طول هفته می توان به ورزش ها و نرمش هایی پرداخت که قوت جسم وجان را سبب شود : مثل راه پیمایی ، شنا ، دوچرخه سواری و غیره که با خوردن و نوشیدن غذا و نوشابه های ساده و نیرو بخش همراه باشد .

مهمتر آنکه نیروهای نفسانی و باطنی خود را نیز می توان با هم نشینی و صحبت با دوستان و یاران و نزدیکانی که روابط و مناسبات شان استرس بر انگیز نباشد تقویت کرد و درحاب تعادل و توازن نگه داشت و بیشتر به هدف هایی اندیشید که شخص آن را برای یک زندگی آرام در نظر گرفته ، تا آنکه دیگران برای شما منظور نموده و یا القا کرده باشند . به این موضوع نیز توجه داشته باشید که تا آنجا که می توانید برای خود دوست و رفیقی مشفق و دل سوز باشید و برای خویش احترام قائل بشوید و خود را دوست بدارید که با این شگرد قادر به مدیریت و سلطه بر استرس ها و فشارهای روانی خواهید شد .

چه اندازه استرسی هستید ؟

نکته ظریفی که در این موضوع وجود دارد این است که همه مردم در بین دو قطب مثبت و منفی استرس سرگردانند ولی طنز قضیه اینجاست که برای بهره مند شدن از یک زندگی عادی و معمولی حتما به استرس نیاز خواهیم داشت . ساده ترین مثالش آنکه هر صبح که از خواب بیدار می شویم اگر استرس نداشته باشیم حتی قادر به بیرون آمدن از رخت خواب نخواهیم شد و اصولا یک زندگی فاقد استرس بسیار کسل کننده و ملال آور خواهد شد .

احساس تنش ، دلشوره و دلهره ای که بر جان مان می افتد تا فلان کار را هر چه زودتر انجام بدهیم و همین فشار و کشش است که ما را به جنب و جوش وا می دارد و نیرویی در کالبدمان می دمد تا از آنجا بر خیزیم و به دنبال کارها برویم و برای حیات و هستی خود معنا و مفهومی قائل شویم .

مدیریت یا مهار استرس

انواع استرس

در این بخش انواع استرس را به شما معرفی می کنیم :

 انواع استرس استرس های هیجانی :

استرس های هیجانی از انواع استرس است که وقتی که بحث و جدل ، دلیل و برهان ، مناظره ، مشاجره ، برخوردهای لفظی موجب تغییر و تحول و دگرگونی هایی در شخصیت انسان می شود ، طبعا ایجاد استرس می کند .

 انواع استرس ناخوشی ها :

هر گونه تغییری که در احوال و مزاج و کلا سلامتی انسان روی دهد مثل دل درد ، کمر درد و یا دردهای ناگهانی و قولنج ها و حتی عوارضی چون عفونت های پوستی و شکستگی ها و روی هم رفته هر گونه اختلال و بی نظمی جسمی می تواند استرس زا گردد .

 انواع استرس کار زیاد از خود کشیدن :

اگر روزی 16 ساعت کار می کنید بدانید که به تدریج خود را در معرض خطرات استرس حاد قرار می دهید .
طبیعی است که در این صورت قادر نمی شوید اوقات کافی برای استراحت و فراغت خود منظور نمایید و در نتیجه نیروی بدنی تان رفته رفته تحلیل می رود و آمادگی لازم برای پذیرش انواع فشارهای روانی و عصبی در ارگانیسم به وجود می اید . به گزارش آسان طب لاجرم سلولهای شکسته و ضعیف و معیوب و تخریب شده توانایی ترمیم و نوسازی دوباره پیدا نمی کنند و ضعف جسمانی همراه با ناتوانی مغزی ، امکان هر نوع فعالیتی را از شخص سلب می کند و در نتیجه هر کاری را که شروع می کند گویی به دری بسته میخورد .

 انواع استرس عوامل محیطی :

دمای زیاد و سرمای شدید نیز می تواند عامل ایجاد استرس گردد . همان گونه که سموم و مواد مخدر خود به نوعی استرس تولید می کنند، تغییرات محیطی نیز می تواند عاملی برای برانگیخته شدن استرس باشد . توتون ، تنباکو و مشتقات آن و مجموعا مواد اعتیاد آور عامل مهمی در ایجاد و تولید استرس به شمار می رود .

 انواع استرس

در این قسمت اطلاعاتی را درباره انواع استرس و روشهای مهار استرس یا مدیریت استرس تقدیمتان کردیم.

امیدواریم از مطالعه این بخش بهره کافی را برده باشید.

سعی کنید با روشهای درمان استرس زودتر اشنا شده و ان را حل کنید.


# # # #

مطالب پیشنهادی

زمان مهم ترین مسئله است

مکیدن شست در کودکان

تاثیر مکیدن شست در کودکان روی دندان ها

اندر فوائد گوش دادن به موسیقی

رشد کودک

رشد کودک از منظر روانشناسان

پربازدید های روانشناسی

نظرات شما

*

code