http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com http://linux-web.ir http://carzor.lineblog.ir http://linux-web.ir http://monopod.shikweb.ir https://isheidayi.com/ http://welink.rozblog.com/ http://omdebazaar.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://www.backlinka.ir http://www.tablloravan.ir http://www.zhee.ir http://www.darvishmusic.com/ http://add-links.ir http://www.popup.5link.ir http://www.backlinka.ir http://backlinka.ir http://www.backlinka.ir
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

علایم استرس و نشانگان استرس و منشا استرس

مجله پزشکی آسان طب » روانشناسی » علایم استرس و نشانگان استرس و منشا استرس

علایم استرس بی شمار است ، ولی شایع ترین آنها عبارتند از : بیخوابی و یا خوب و خوش نخوابیدن . تمرکز ضعیف – تحریک پذیری و زود خشمی – خوردن چای و قهوه زیاد و استعمال سیگار و مواد مخدر و مصرف الکل و عوارض انها و ...

استرس

علایم استرس

علایم استرس بی شمار است ، ولی شایع ترین آنها عبارتند از : بیخوابی و یا خوب و خوش نخوابیدن . تمرکز ضعیف – تحریک پذیری و زود خشمی – خوردن چای و قهوه زیاد و استعمال سیگار و مواد مخدر و مصرف الکل و عوارض انها – ناتوانی در تصمیم گیری ، نومیدی و افسردگی ناشی از این حالت – تپش قلب غیر عادی – احساس لقمه در گلو یا سرشکم – خشک شدن دهان و لرزش خفیف دست ها – فشار خون بالا –اسم و تنگی نفس – عرق کردن کف دستها – ضعف سیستم ایمین بدن – احساس مداوم و ناخوشایندی که ممکن است حادثه ای اتفاق بیفتد و از این رو امکان نشستن و آرام گرفتن و ریلکس برای شخص میسر نباشد . دردهای مفصلی – بالا و پائین رفتن وزن – ناباروری در زن و مرد – وزن پایین در نوزادانی که از مادر استرسی متولد شده باشند .

استرس و اضطراب علایم استرس و نشانگان استرس و منشا استرس

علایم استرس و نشانگان استرس و منشا استرس

نشانه هایی که میاوریم می توانند خطر آفرین باشند و حتما بایستی با پزشک معالج در میان گذاشته شوند :

– درد قفسه سینه که در گردن و بازوها انتشار پیدا می کند و به صورت فشار ، چلاندن و کوفتگی باشد .

– بلع غذا به دشواری صورت گیرد (به خصوص اگر نان یا گوشت باشد) گویی لقمه در گلو چسبیده است .

– کاهش ناگهانی وزن به ویژه اگر با اختلالات گوارشی (دفع، یبوست و یا اسهال) همراه باشد .

– ضربان و تپش قلب به خصوص به هنگام خواب و استراحت

– احساس مرگ و یا خود کشی

مواردی را که در زیر می اوریم نشانه ای است برای کسانی که از استانه ی تحمل استرس گذر کرده اند ، ولی در عین حال نیاز به کمک و همراهی بیشتر دارند و نمی بایستی مشکل خود را دست کم بگیرند :

– زندگی برای این افراد لذت و شور و نشاط خود را از دست داده ، ولی اینان برای آنکه از قافله عقب نمانند سعی می کنند همرنگ جماعت بشوند .

– ارتباط صمیمانه با دیگران به دلیل استرس فراوان دچار اشکال شده است .

– عنان خشم خود را به کمترین بهانه ای از دست می دهند و ناامید و افسرده هستند .

– سیگار از دست شان نمی افتد و الکل را هم بهانه کرده اند تا زندگی بی روح خود را شادی مصنوعی ببخشند .

– میل جنسی رو به کاهش نهاده

– خود را خوار و بی مقدار می شمارند و ارزشی برای خویشتن قائل نمی شوند .

– گفتیم که استرس لحظه ای از انسان جدا نمی شود و به طور دائم شخص را مورد حملات خود قرار می دهد ولی در وهله نخست بایستی کانون و منش این ضربات را پیدا کرد و با اندکی تمرین به مقابله و مدیریت آنها پرداخت .

منشا استرس

استرس دارای چند کانون یا منشا اصلی است :

– محیط (آب و هوا، سر و صدا، ترافیک)

– توقعات اجتماعی (الزامات و تعهدات اجتماعی ، خود را عرضه کردن ، قید و بندها ، وظایف)

– جسمانی و فیزیولوژیکی (رشد ، بیماری ، سال خوردگی ، حوادث)

علایم استرس

علایم احساس و هیجان استرس

علایم احساس و هیجان نیز همانند علایم جسمانی سمتومهای خاص خود را دارد مثل اضطراب و افسردگی که می تواند با استرس اشتباه شود و چنین تشخیصی بر عهده روان درمانگر مجرب و کارآزموده است . ضمن اشاره به نشانه های استرس روحی خاطر نشان می سازیم که بی توجهی به این موضوع می تواند عواقب ناگواری را در پی داشته باشد و بر کسب و کار و بهداشت جسم و روح و روابط خانوادگی و انفرادی و اجتماعی فرد تاثیری نامطلوب بگذارد .

– عصبیت، اضطراب، خلق و خوی افسرده از این شاخه به آن شاخه پریدن، تحریک پذیری ، ملول و بی روحیه بودن ، اشکالات یادگیری و حافظه، کمبود تمرکز ذهنی ، آشفتگی و بی نظمی فکری ، احساس بی ارادگی ، افراط و تفریط ، فوبیا (ترسهای غیر عقلانی) ، واکنشهای تند و نابجا و بی مورد .

رفتارهای غیر عادی و هنجارهای غیر طبیعی در موقعیت های استرسی می تواند به ایجاد برخوردهای شدید و نابهنجاری های منجر شود که حتی در مناسبات اجتماعی و شغلی و کار و یا روابط زناشویی و دوستانه افراد تاثیر بگذارد .

فردی که زیر فشارهای روانی و استرسی قرار میگیرد ممکن است چنین واکنش هایی را نشان دهد :

– مشاجره و جر و بحث و سفسطه و مغلطه

– انزوا و کناره گیری از فعالیت های اجتماعی

– برخوردهای تند با همکاران و حتی کارفرمایان

– عوض کردن شغل و کار وکاسبی به طور مکرر

– عصبی و آتشی بودن در حین رانندگی

– خشونت در محل کار و خانه

– بر افروختگی و از کوره در رفتن

بروز استرس در هر فرد متفاوت است : مثلا بعضی اشخاص هر بامداد با این فکر چشم می گشایند که با ترافیکی که پیش رو خواهند داشت چه کنند و همین خیال آنها را دچار دلهره و حتی استرس می سازد . حال انکه گروهی دیگر – بی آنکه برای این موضوع اهمیتی قاتل شوند و آن را بزرگ کنند – اوقاتی را که درون ماشین و پشت چراغ قرمز و ترافیک سنگین سپری می کنند به شنیدن موسیقی و شنیدن گفتار های شاد رادیویی می پردازند و سعی می کنند برخود سخت نگیرند. اینان به تجربه دریافته اند که سطح توقعات خویش را پائین بیاورند زندگی برایشان ساده تر وشادتر خواهد شد و فشارهای برونی ودرونی آن را تحمل خواهند کرد .

عوامل استرس زا

به نمونه هایی از عوامل استرس زا در زیر اشاره می کنیم :

– کمال گرایی

– خلق و خو و احساسات منفی

– رفتارها و هنجارهای غیر مسئولانه

– خانواده و فامیل

– محیطی که فرد در آن زندگی یا کار می کند

– اوضاع جهان و مملکت و یا اصولا جامعه ای که شخص به آن تعلق و وابستگی دارد .

– حوادث غیر قابل پیش بینی و غیر مترقبه

– کار و شغل و حرفه شخص

– عدم مراعات بهداشت فردی

– توقعات غیر معقول وبیش از حد

استرس های ناگهانی می تواند در اثر حوادث و رویدادهایی به وجود اید که شخص آمادگی مقابله با آنها را نداشته باشد : مثل تصادفات اتومبیل ، اخراج از کار، مجروح شدن فرزند در برابر چشمان و غیره … طبیعی است که بدن و ارگانیسم با گذشت زمان ، آرامش نخستین خود را به دست می آورد و فرد مجددا بر نفس خویش مسلط می شود .

عوامل استرس

استرس مزمن

استرسی است که شخص مبتلا در آن موقعیت به تدریج و طی ماه ها و شاید سالها زیر بار فشارهای آن قرار می گیرد . علت های شایع و عمومی و مشترک در مورد استرس مزمن را می توان به شرح زیر خلاصه کرد :

– فقر و تنگدستی ، تشویشها و دلهره های ناشی از آن

– مناسبات و روابط غلط و معاشرت های ناجور فامیلی و خانوادگی

– مراقبت مستمر از یک عضو بیمار خانواده که مدتهاست اسیر رخت خواب شده است

– برخورد ها و مراودات ناسالم و انتخاب شغلی که بر خلاف علاقه و میل شخص باشد .

– بدون کار و شغل ماندن و بیکاری به مدت طولانی

– برگزیدن اعتقادات و باورهای عجیب و غریب (مثلا دنیا محل خطر و تهدید است و یا اینکه شخص در همه احوال بایستی کمال گرا بوده و هیچ عیب و نقصی در کارش نباشد.)

– تجربه های تلخ ودردناک

چه بسیار کسان که تجربیات گران سنگ و سخت زندگی خویش را امری عادی می انگارند ، حال آنکه نمی دانند در دام استرس مزمن افتاده اند و با آن خو گرفته اند و آن را به صورت جزئی از شخصیت خود در آورده اند . غافلند از اینکه با این روش خویش ،باعث اختلالات و دگرگونیهایی در ترشح هورمون های مغزی و درون ریز خود گشته اند که حتی هیجانات و احساسات خویش را نیز دچار تغییرات و نوساناتی غیر طبیعی ساخته اند . به گزارش آسان طب زمانی فرا می رسد که سوژه در برابر این فشارهای طولانی و دیرپا واکنش های ناخوشایندی نشان می دهد که جا دارد به آنها اشاراتی داشته باشیم مثل : چاقی ، بیماری های قلبی ، سرطان ها ، افسردگی ، کم اشتهایی عصبی یا سوء تغذیه ، اختلالات وسواس گونه و اضطراب و تشویش ، افراط و تفریط در تمام هنجارها و رفتار ها ، زخم های گوارشی ، دیابت، زیاده روی در بهره گیری از غریزه جنسی ، کار کردن غیر عادی غدد درون ریز و …

منبع :

asanteb.com


# # # # # #

مطالب پیشنهادی

مو کشیدن کودکان

مو کشیدن کودکان و درمان آن

چک کردن موبایل همسر

چک کردن موبایل همسر صحیح است ؟

درمان بیش فعالی کودکان

درمان بیش فعالی کودکان چگونه است ؟

افسردگی

دانش روانشناسی از افسردگی و خودکشی

پربازدید های روانشناسی

نظرات شما

*

code