.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل مو ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

تفکر مثبت و عقلانی در مقابله با استرس

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » تفکر مثبت و عقلانی در مقابله با استرس

شناخت فکری تکنیکی است که به وسیله ی آن می توان ترس ها ، اضطراب ها ، دلهره ها و کلا افکار منفی خود را شناخت و آنگاه با کمک ابزارهایی چون تفکر مثبت و عقلانی به جنگ آنها رفت و پراکنده و تار و مارشان کرد .

مقابله با استرس

تفکر مثبت و عقلانی در مقابله با استرس

در این بخش اطلاعاتی را درباره مقابله با استرس تقدیم می کنیم :

قدم اول مقابله با استرس : شناخت افکارمثبت و افکارمنفی

برای مقابله با استرس و مقابله با افکار منفی و عواقب استرس زای آن نیاز به استفاده از ابزارهایی داریم که مهمترین آنها شناخت فکر و طبقه بندی آن است و سپس بهره گیری از تفکر مثبت و تفکر عقلانی .

شناخت فکری تکنیکی است که به وسیله ی آن می توان ترس ها ،استرس ها ، اضطراب ها ، دلهره ها و کلا افکار منفی خود را شناخت و آنگاه با کمک ابزارهایی چون تفکر مثبت و عقلانی به جنگ آنها رفت و پراکنده و تار و مارشان کرد .

ابتدا به کالبد شکافی استرس و ترسی که از آن نام بردیم می پردازیم : شخصی که دچار این حالت (ترس یا فوبیا شده است ) از اینده خود بیمناک است و این خوف و هراس باعث می شود تا خود را دست کم بگیرید و به خاطر خطاها و اشتباهاتی که مرتکب شده خویشتن را سرزنش و ملامت نمایید و نسبت به توانایی ها و قابلیت های خود دچار شک و تردید شود و همواره درانتظار شکست و ناکامی و چشم به راه بدبختی ، مصیبت و واقعه ای تلخ و دردناک می ماند . در واقع این هجوم افکار منفی است که اعتماد به نفس وی را تخریب و متزلزل می کند و مهارتهای ذهنی او را فلج و بی اعتبار می سازد .

.

.

مشکل اصلی در مورد افکار منفی ، طرز نفوذ و شیوه رسوخ آن به ذهن و ضمیر است که پس از تاثیری که بر آن می نهد دوباره به جای نخستین باز می گردد و تنها نشانه ها و مفاهیمی از خود به جای می گذارد .اگر ما آنها را به چالش نخوانیم و در صدد اصلاح و تصحیح آنها بر نیاییم طبعا به همان صورت باقی می ماند و اثرات سوء آنها هرگز خنثی نخواهد شد . در واقع ، شناخت افکار است که می توان نیروهای ذهنی خویش را ملاحظه و مشاهده کرد و از آنچه در درون سر می گذرد آگاه شد  و این عمل به کنترل استرس کمک خواهد کرد .

به عنوان مثال می توان حادثه ای استرس زا را در خاطر مجسم کرد و به افکاری که در این باره به سر راه داده می شود امکان داد تا هر طور که صلاح می داند در این باره تفکر کند . به عبارت بهتر ، هیچ فکری را از حاطر پاک نکرد و در آن هیچ جرح و تعدیلی به عمل نیاورد و فقط مراقب آن بود و مسیر و نوسانات آنها را یادداشت کرد .

روش دیگر مطالعه و تحقیق و نوشتن استرس هایی است که در طول شبانه روز شخص را مورد حمله های خود قرار می دهد . این برنامه را می توان به مدت دو هفته ادامه داد و حتی اضطراب ها و ترس ها و موضوهات ناخوشایند و خاطرات تلخ و دلهره و افکار منفی را نیز در آن گنجانید . پس از سپری شدن این مدت که برای ترسیم و ثبت این وقایع استرس آور و ناگوار منظور نموده اید طبعا به این نتیجه می رسید که با آنالیز و تحلیل یادداشت های روزانه خود می توانید وجوه مشترکی بین افکار منفی و مخرب خود بیابید و روش هایی برای مقابله و رویارویی با استرس پیدا کنید . به گزارش آسان طب به این ترتیب شناخت افکار نخستین گام در فرایند مدیریت افکار منفی می باشد : افکاری که تا این زمان از چند و چون و کیفیت آنها غافل و بی خبر مانده بوید .

قدم دوم مقابله با استرس : تفکر مثبت و عقلانی در مقابله با اضطراب

روش دیگر مقابله با استرس شناخت افکار منفی از طریق یادداشت ها و تفکیک و ملاحظه و بررسی و چالش آنها با روش تفکر عقلانی است ، یعنی با تفکر مثبت و با پرسشی که از خود می کنید می توان این گونه پندارها و اندیشه ها را از قلمرو تفکر خود محو و حذف کرد و بر استرس غلبه کرد . مثال : از خود می پرسید ایا این فکر عقلانی به نظر می رسد ؟ آنگاه با بررسی نکاتی که ثبت کرده اید به نمونه هایی از افکار منفی که توجه تان را به خود جلب کرده ، بر می خورید :

– احساس بی کفایتی و نداشتن لیاقت و شایستگی در کار و شغل

– احساس نگرانی و تشویق از اینکه کارهایتان را به خوبی انجام نداده اید .

– اضطراب ناشی از این موضوع که تلاش ها و مساعی شما به عللی که خارج از کنترل شماست بی ثمر گشته است .

– نگرانی ها و اضطراب های ناشی از قضاوت دیگران در مورد کار و حرفه ای که دارید .

 حال به برسی و تبیین یکایک این افکار منفی می پردازیم :

حذف احساس بی لیاقتی و عدم شایستگی برای  مقابله با استرس :

آیا در این سمت و شغلی که دارید آموزش لازم را دیده اید و در این مورد تحصیلاتی داشته اید و عقلا و منطقا قادر به انجام وظایف ان بوده اید ؟ آیا از تجارب کافی برخوردار هستید ؟ آیا برای اجرای وظایفی که بر عهده دارید برنامه ریزی کرده اید و آمادگی کافی داشته و به قدر کافی تمرین کرده اید ؟ اگر تمام این کارها را انجام داده اید پس چرا خود را لایق و با کفایت و با لیاقت نمی شمارید ؟ این ها همه باعث استرس شما خواهند شد .

حذف احساس نگرانی و نارضایتی از کاری که بر عهده دارید برای  مقابله با استرس :

ایا دوره آموزشی لازم را برای مقابله و اجرای کار و شغلی که دارید گذرانده اید و در این مورد به خوبی تعلیم دیده اید ؟ ایا به منابع و اطلاعات مکفی از کار و حرفه تان دسترسی دارید ؟ آیا اوضاع خود را تنظیم نموده اید و گروه همکاران خود را با دقت انتخاب کرده اید ؟ ایا آمادگی لازم را برای ایفای وظایفی که به شما محول شده در خود می یابید ؟ حال اگر پاسخها منفی است بی درنگ بایستی تمام این کمبودها را جبران کنید و در صدد رفع ان ها برایید . ولی اگر جوابتان مثبت است ، پس هیچ دلیلی برای نگرانی و استرس ندارید و می توانید با اطمینان و با علاقه به کار خود ادامه بدهید .

حذف رویدادها و اتفاقاتی که از حیطه قدرت انسان خارج است برای  مقابله با استرس :

ایا تا به حال برای حوادث و وقایع پیش بینی نشده برنامه ریزی کرده اید ؟ و از آمادگی لازم برای رویارویی آنها برخوردار هستید ؟ اگر پاسخ مثبت است در این صورت برای حل مشکلات و مسائل غیر مترقبه و مواجهه با آنها از نیروی لازم و ضروری بهره مند هستید .

تفکر مثبت

حذف نگرانی در مورد واکنش های اطرافیان برای  مقابله با استرس :

اگر همواره آماده برخورد با مشکلات گونه گون هستید و چنین توانی را در خود سراغ دارید و اطمینان دارید که کارتان را به نحو احسن انجام می دهید در این صورت هیچ دغدغه و نگرانی از بابت اظهار نظر ها و حرف و سخن های مردم نخواهید داشت و استرس از شما دور خواهد شد .در این فرصت به زندگی و کسب و کار خود با خیال راحت ادامه بدهید و به شایعات و یاوه ها و بدگوئی های دیگران اعتنایی نداشته باشید .

اگر باطنا مطمئن هستید که به خوبی از عهده کارها برآمده اید و عقل و خرد و منطق را بکار گرفته اید ، طبیعی است که هیچ تشویش و دلهره ای از بابت دیگران باید به دل راه دهید، زیرا اطرافیان و نزدیکان نیز جواب رفتار و کردار شما را خواهند داد و طبعا واکنش ایشان خوشایند و مطلوب خواهد بود . ولی اگر احیانا با عکس العمل ناپسند و نابهنجار شماری از اینان رو به رو شدید ، به این ترتیب با واقعه ای مواجه گشته اید که از حیطه قدرت وسلطه شما خارج بوده است . به گزارش آسان طب در این گونه مواقع برای مقابله با استرس ، بهترین واکنش و رفتار ، بی اعتنایی و عبور از ماجراهایی است که شاهد آنها شده اید و یا سخنانی است که شنیده اید و یا به گوش تان رسانده اند . چرا که به هر حال اگر با افرادی نامهربان و دشمن خو طرف هستید ، مصلحت در این است که اینان را به حال خود رها کنید و سر خویش گیرید و پی کار خود بروید .

در این گونه مواقع برای مبارزه با استرس ، شایسته تر آن است که خود دل سوز و یار مشفق و ناصح خود باشید و به صورت یک مربی ، راهنما و یا مشاور با خویش رفتار کنید . نگاهی به سیاهه افکار منفی خود که در این مدت یادداشت کرده اید بیندازید و این انگاره را مجسم نمایید که دوستی خردمند و دانا و بی طرف این گفته ها را نوشته است و آنگاه از این منظر به قضاوت بنشینید . در این صورت با فکر بازتر و روشن تر خواهید توانست در مسند داوری قرار بگیرید و حک و اصلاح لازم را در اعمال و افکار خود به عمل بیاورید  و استرس خود را کنترل کنید .

منبع :

asanteb.com


# # # # #

مطالب پیشنهادی

ساختمان چشم

اطلاعاتی از ساختمان چشم در بدن

راههای مقابله با نق زدن کودکان

راههای مقابله با نق زدن کودکان چیست ؟

خواص روغن پسته

با خواص روغن پسته و طرز تهیه آن آشنا شوید

با علف هفت بند ، برونشیت مزمن را درمان کنید

پربازدید های اخبار پزشکی , روانشناسی

نظرات شما

*

code