کد :18821 06 آبان 1394 256 دسته : روانشناسی , سلامت همیار آسان طب

این نکته را هر گز از یاد نبریم که برای اشخاصی که زیر فشارهای استرسی قرار دارند ، بهره مند شدن از یک محیط زیست آرام حائز اهمیت بسیار می باشد . با اصطلاحاتی که هر کس در محیط کار و زیست خود به عمل می آورد، طبعا از شدت تنش ها و استرس و فشارها و ضربه های ناشی از آن می کاهد.

استرس

استرس

دوری از استرس

این نکته را هر گز از یاد نبریم که برای اشخاصی که زیر فشارهای استرسی قرار دارند ، بهره مند شدن از یک محیط زیست آرام حائز اهمیت بسیار می باشد . این را هم به خاطر داشته باشیم که افرادی که در معرض حمله های استرسی قرار ندارند چه بسار از کار کردن در بازار و یا دفترهای شلوغ هیچ ناراحتی و رنج و عذابی احساس نمی کنند و هیاهو و همهمه برایشان هیچ تاثیری نمی گذارد .

به هر حال ، با اصطلاحاتی که هر کس در محیط کار و زیست خود به عمل می آورد، طبعا از شدت تنش ها و استرس و فشارها و ضربه های ناشی از آن می کاهد و زندگی آرام و بدون اضطرابی را سپری می نماید . برای نیل به این مقصود جا دارد به این نکات توجه شود :

– وضع هوا و تهویه

– نور و روشنایی

– دکوراسیون و نظافت

– سر وصدا

– مبلمان و چیدمان اثاثیه

– فضائی که به شخص تعلق می گیرد .

وضع هوا از عوامل موثر بر استرس در محیط کار

هوای بد اگر با کیفیت ناخوشایند و آزار دهنده همراه شود واقعا می تواند زندگی را ناگوار و تلخ سازد . عوامل زیر در ایجاد چنین هوایی مسئول و مقصر شناخته شده اند :

دود ها – تهویه نامناسب – گرمایش – یونیزاسیون با دستگاه های برقی که به درستی کار نکنند – آلودگی – مواد پاک کننده و شوینده فرشها و غیره – رطوبت ویا خشکی زیاده از حد .

تردیدی نیست که با اجرای اصلاحاتی می توان وضع هوا را در داخل خانه و محیط کار عرض کرد و از شدت استرس ناشی از آن کاست .

– سیگار کشیدن را قدغن کرد .

– در صورت امکان پنجره ها را باز نگه داشت .

– یک دستگاه یون ساز تعبیه کرد تا یونهای آلوده ای را که محتملا توسط ژنراتورها و مولدهای برق و بادبزن ها ایجاد شده از بین برود .

– در محل هایی که هوا بی اندازه خشک است از گیاهان مخصوص بهره گرفت . این قبیل گیاهان با تبخیری که انجام می دهند رطوبت مناسب محیط زیست را تولید می کنند . از سوی دیگر این گیاهان میزان اکسیژنی را که کاسته شده جبران خواهند کرد و از آلودگی هوا خواهند کاست .هوای پاک استرس را دور می کند .

نور و روشنایی از عوامل موثر بر استرس در محیط کار

نور بد و تند و تابش شدید و مستقیم آن به چشمان می تواند خستگی و درد را موجب شود . نور چراغهای فلوئورسنتی در دراز مدت می تواند چنین عوارضی را به وجود آورند .

آنچه باید مورد توجه شخص قرار گیرد کیفیت نور است که می تواند از اهمیت فراوانی برخوردار شود . مثلا شماری از مردم هنگامی که در معرض تابش نور خورشید قرار می گیرند احساس شادمانی و لذت به خصوصی می کنند . طبیعی است که این حالت در اثر آزاد شدن مواد شیمیایی در بدن صورت می گیرد و همین فرایند است که احساس آرامش و آسودگی می دهد . حال آنکه نور مصنوعی که معمولا دارای پرتوهایی با طول موج های مشخص است همان تاثیری را که آفتاب بر انسان می بخشد ، ایجاد نمی کند . با باز کردن پنجره و یا قرار دادن چراغی روی میز می توان این حالت را تجربه کرد .

شک نداشته باشید که به سرعت شاهد بهبود کیفیت کارتان خواهید شد .

دکوراسیون و تمیزی محیط  از عوامل موثر بر استرس در محیط کار

اگر خانه و یا محل کارتان کثیف و در هم و بر هم و شلخته وار است ، نشان دهنده بی توجهی و غفلت صاحب خانه است . امری که می تواند استرس زا باشد و حتی به تشویق و پریشانی و اضطراب دائمی او بیانجامد .

دکوراسیون و تمیزی محیط بر استرس تاثیر گذار است . ضمنا این موضوع را نباید از یاد برد که مراعات نظافت وسواس گونه می تواند خود استرس زا شود . این را هم به خاطر داشته باشیم که هر کس بنا بر سلیقه ای که دارد محیط کار و زندگی خود را منظم می کند و نظیف و پاکیزه می سازد و طبعا رعایت اصول بهداشتی یکی از این موارد خواهد بود .

تاثیر سر وصدا بر استرس  از عوامل موثر بر استرس در محیط کار

هیاهو و سر و صدا می تواند یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده استرس باشد – کارکردن در محیطی که پر سر وصداست قدرت تمرکز فرد را کاهش می دهد . کارمندی که در یک دفتر وسیع و سالن و پر رفت و آمد کار می کند و با ارباب رجوع فراوان سر وکار دارد و دائما صداهای دستگاهها – کامپیوترها ، ماشین تحریر و حساب و غیره در فضا طنین انداز می شود ، طبعا فشارهای ناشی از آن به فقدان دقت و توجه لازم و کاسته شدن از کیفیت کار او منجر می شود . زنگ های ممتد تلفن ها ، در این گونه اماکن ، نه تنها پیام گیرنده – بلکه تمام کسانی را که در آن محوطه به کار اشتغال دارند – تحت تاثیر قرار می دهد که بر اینها بایستی انواع سردردها، عصبیتها و تنش های گوناگون را نیز اضافه کرد . بدیهی است که راه حل هایی نیز برای مقابله با آلودگیهای صوتی محیط کار در نظر گرفته شده است :

– نصب پارتیشن (تجیر ها و جدارهای جدا کننده)

– در نظر گرفتن اتاقک هایی برای مراجعه و استقرار ارباب رجوع

– بهره گیری از سالنها و اتاقهایی که کارکنان متخصص نیاز به تمرکز بیشتری دارند و یا نصب اکوستیکها و صداگیرها و اگر هیچ یک موثر واقع نشد گذاشتن گوشی در گوش تا از نفوذ هر صدایی جلوگیری کند . سر و صدا بر دوری از استرس تاثیر دارد .

سر و صدا در خانه بر استرس تاثیر گذار است . هیاهو و جار و جنجال هایی که در محیط خانه بر پا می شود زیان بار تر از سر و صداهای محل کار می باشد . اگر همسایه ای ، با یکی از افراد خانواده با موسیقی تند و یا حتی صداهای ناهنجار آرامش خانه را بر هم بزند و برخورد و مقابله و خواهش و تمنا و تذکر هم تاثیری در کاهش آلودگی صوتی نداشته باشد، بهتر آن است که شخص گوشه ای از منزل را مثلا اتاق کودکان ، یا پستو و یا اتاق کوچکی را انتخاب نماید و به آنجا برود تا شاید مشکل صوتی برایش حل شود و از دقایق پر تنش و اضطراب آلودی که سپری می کند کاسته شود . همه ی اینها بر آرامش و دوری از استرس تاثیر گذار است .

.

فضا و استرس

فضای مناسب برای کار و زندگی از عوامل موثر بر استرس در محیط کار

هر کس این نکته را باید بداند که برای کار و زندگی و سکونت نیاز به فضای مناسبی دارد . چه بسا شما هم کارکردن پشت یک میز کار شلوغ و نامنظم و یا بیتوته کردن و خوابیدن هر شب در یک هتل ویا مسافرخانه را تجربه کرده اید و شاید متوجه عوارض ناشی از این امر دردهای عضلانی وعصبی و انواع استرس های ناشی از آن شده باشید .

بسا که غافل از این موضوع مانده اید که نداشتن قدرت مدیریت کافی در این مورد چنین عواقبی را برایتان به وجود اورده است . به گزارش آسان طب شاید هم بعضی اوقات آشنایانی سرزده می آیند و مهمان ناخوانده می شوند و کانون دنج وآرام و دلخواهی را که برای خود درست کرده اید ، بر هم می زنند و آرامش تان را سلب می کنند و موقعیت های ناگواری برایتان به وجود می آورند.

به هر حال اگر امکان برخوردار بودن از یک فضای مناسب بریاتان میسر نیست ، می توانید با پارتیشن ها و جدا کننده ها و پرده و دیوارها و جز اینها محیط کار و مسکنی آرام برای خود فراهم نمایید و آن را با اثاثیه و مبلمانی که اسباب راحتی و آسودگی تان را فراهم بسازد آراسته و تزیین نمایید .

در صورتی که امکان استفاده و برخورداری از هیچ فضای مناسبی برایتان ممکن نبود حداقل می توانید وسایل شخصی و مورد علاقه خود را مثل گلدان ها ، عکس های خانوادگی و غیره را روی میز کارتان قرار دهید و به نوعی آرامش خیال در خویش ایجاد کنید . مدیران بعضی از شرکت های بزرگ ، این نکته را مورد توجه قرار داده اند که فضایی خاص و انحصاری برای کارمندان خود در نظر نگیرید . فلسفه شان این است که کارکنان به خصوص آنهایی که با مشتری و ارباب رجوع سر و کار دارند بایستی در اتاقک های مکعبی شکل کوچکی مستقر شوند تا به هر حال زیر نظر قرار داشته باشند . در این صورت توصیه ما این است که اگر در چنین شرکت هایی کار می کنید که فضائی مناسب و مستقل برای کارمندان فعال خود منظور نمی کنند بهتر است به فکر پیدا کردن شغل دیگری برآیید .

در این قسمت با عوامل موثر بر استرس در محیط کار اشنا شدیم . فهمیدیم یکی از مهمترین عوامل موثر بر استرس در محیط کار فضای اطراف ما و همچنین دکوراسیون اطراف ما است . شاید باورتان نشود که نوع چیدمان فضای کار چقدر در رهایی از استرس و آرامش تاثیر خواهد گذاشت. همین امروز و فردا کمی فضای محیط کارتان را عوض کنید و بر حسب نوع کاری که انجام میدهید یک چیدمان ارام بخش را انتخاب کنید . مطمین باشید این کار بازده کاری شما را افزایش میدهد و سبب کاهش استرس شما در محیط کار می شود .

همچنین یادتان باشد اگر شما به خدا توکل کنید و همه تلاشتان را برای رسیدن به هدفتان انجام دهید  دیگر جایی برای ترس و استرس نیست.

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code