تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با روانشناسی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی بارداری تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان دندان درد درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

علل تیک در کودکان و درمان آن

مجله پزشکی آسان طب » روانشناسی » علل تیک در کودکان و درمان آن

به والدین توصیه می شود که فرزندان خود را به خاطر ابتلا به تیک سرزنش یا مسخره نکنند. این عمل آنها اثر معکوس دارد و بدتر کودک را متوجه مشکل می کند.

تیک در کودکان

بروز بیماری تیک در کودکان

تصور می شود که حرکت تکراری، سریع و غیر ارادی عضلات که به اسپاسم عادتی ( تیک ) معروف است در 10% از کودکان وجود داشته باشد. کودکان 7 تا 12 سال بیشتر از دیگران مبتلا می شوند و این عادت در پسران بیشتر از دختران به نسبت 3به 1 بروز می کند.

اسپاسم عادتی معمولاً در خانواده کودک مبتلا وجود دارد. بعضی از اسپاسم های عادتی  تا دوران بلوغ نیز ادامه می یابد.

تاریخچه بیماری تیک در کودکان

در ادبیات انواع مختلف تیک های عجیب و غریب توصیف شده است. چارلز دیکنز از کسانی است که در این کار مهارت بسیار داشت.

تیک در کودکان

علل ابتلا به بیماری تیک در کودکان

اغلب شرایط تنش زا در منزل یا مدرسه سبب بروز تیک در کودکان می شود. چنین فرض میشد که تیک اغلب اوقات به علت اعتقادات خرافی علیه فشارها بوجود می آید. تقلید نیز انگیزه ای قوی برای بروز تیک است. یک همکلاسی که چشمانش تیک دارد یا پدربزرگی که می لنگد احتمالاً ممکن است در محیط زندگی کودک وجود داشته باشد. یک تیک ساده با بیماری کره (chorea) یا با سندرم ژیل دولاتورت (Gilles de la Tourette) فرق دارد.

در بیماری کره (که در برخی از بیماری ها از جمله فلج مغزی دیده می شود، یا پس از ابتلا به انسفالیت بروز می کند) برخلاف اسپاسم عادتی حرکات خیلی کلیشه ای و قابل پیش بینی نیست.

سندرم ژیل دولاتورت بیماری آزار دهنده ویژه ای است که در آن بسیاری از تیک های عضلانی پیچیده و شدید با تکرار کلمات وقیح و سرفه های پارس مانند عجیب همراه است. درمان این سندرم بی نهایت مشکل است و ممکن است در 50% موارد تا بزرگسالی نیز ادامه یابد. همین نکته آن را از تیک معمولی متمایز می کند.

علایم و نشانه های بیماری تیک در کودکان

تیک در تمام قسمت های بدن بروز می کند، اما در سروگردن بیشتر دیده می شود. چشمک زدن، چرخاندن لب ها، و یا بالا انداختن شانه ها از تیک های بسیار متداول است.

در یک سلسله حرکات تیک همواره یک دسته از عضلات دخالت دارد، به طوری که فرد دقیقاً از قبل می داند که حرکت بعدی چه خواهد بود. (این حالت کاملاً با حرکات غیر ارادی که به خاطر عوامل جسمی رخ می دهد، فرق دارد.)

سرفه مکرر، قورت دادن یا بو کشیدن مکرر از انواع دیگر تیک های آزار دهنده در کودکان است. این گونه تیک ها اغلب در شرایط بسیار مضطرب کننده در کودک به وجود می آید و حتی با برطرف شدن فشارها و ناراحتی ها نیز ادامه می یابد.

درمان بیماری تیک

درمان تیک کودکان درمان تیک در کودکان

بیشتر مواقع اسپاسم عادتی (تیک) در اثر مرور زمان خود به خود از بین می رود. اما تصور می شود که در 6% از کودکان مبتلا به تیک اسپاسم عادتی خاصی تا بزرگسالی ادامه یابد.

به والدین توصیه می شود که فرزندان خود را به خاطر ابتلا به تیک سرزنش یا مسخره نکنند. این عمل آنها اثر معکوس دارد و بدتر کودک را متوجه مشکل می کند.

خانواده درمانی در مواردی که تنش و نگرانی های خانوادگی وجود دارد، بسیار مفید است.به گزارش آسان طب،هر پزشک عمومی می تواند درباره تماس و مذاکره با افراد متخصص که در درمان این نوع بیماران مهارت دارند، خانواده کودک را راهنمایی کند.

رفتار درمانی نیز مفید است. درمانگر می تواند به والدین روشهایی را بیاموزد که با استفاده از آنها در مواقعی که کودک دچار تیک می شود، توجه او را به چیز دیگری معطوف کنند.

تجویز داروهای آرامبخش آخرین تدبیر درمانی است که باید در مواقعی که کودک تیک بسیار شدید دارد، اتخاذ شود. مصرف این داروها باید بدقت کنترل شود و هرگز نباید به مدت طولانی ادامه پیدا کند.

پیامد بیماری تیک در کودکان

بیشتر تیک های ساده خود به خود تا زمان نوجوانی از بین می رود و تعداد کمی تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند و در سراسر زندگی فرد همراه وی باقی می ماند و جزئی از شخصیت فرد می شود.

بهبودی تیک هایی که به علت بیماری کره یا سندرم ژیل دولا تورت بوجود می آید، چندان رضایت بخش نیست و به درمان تخصصی تری نیاز دارد.

تیک در کودکان

تیک در کودکان به دلایل مختلف اتفاق می افتد .شاید یک علت تیک در کودکان مسائل عصبی و روحی باشد. در هر حال باید به یک متخصص مراجعه کنید تا علت تیک را شناسایی کرده و ان را درمان کند.

از تیک کودکان نترسید ولی راحت هم از ان رد نشوید.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب درباره تیک در کودکان تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : AsanTeb.com


# # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

خواص روغن کنجد برای بدن انسان

کوچک کردن شکم

شکم | کوچک کردن شکم بعد زایمان

بوی بدن و رفع آن با تغییر رژیم غذایی

سفیدک داخلی آفتابگردان

سفیدک داخلی آفتابگردان و راه مبارزه

پربازدید های روانشناسی , سلامت

نظرات شما

*

code