کد :18856 06 آبان 1394 414 دسته : سلامت همیار آسان طب

از علل کاهش دید می توان به پارگی شبکیه ، آب سیاه ، رتینوپاتی دیابتی ( آسیب های شبکیه ناشی از بیماری دیابت) اشاره کرد . در آب سیاه مایعات ، درون چشم تجمع می یابند و با افزایش فشار ، عصب بینایی اسیب می بیند . تاری دید هم چنین می تواند اولین نشانه از ضایعات خطیر چشمی نظیر آب مروارید ، آب سیاه و یا تخریب ماکولا باشد .

کاهش دید

کاهش دید

بینایی چشم برای همه ما اهمیت زیادی دارد. اگر از چشممان و دید ان مراقبت نکنیم ممکن است دچار مشکلاتی شویم . یکی از مهمترین مشکلات چشم یا بیماریهای چشمی کاهش دید چشم و تاری دید چشم است . در این بخش از سایت آسان طب اطلاعاتی در باره کاهش دید چشم در اختیارتان میگذاریم .

کاهش دید چشم

علل کاهش دید یا علت کاهش دید چشم

برای بسیاری از ما استفاده از عینک یا لنز تماسی ، برای تصحیح دید ، به مانند پوشیدن لباس عادی شده است . فهرست عوامل کاهنده ی دید طولانی است . با گذشت سالها ، لنز داخل چشم به تدریج ضخیم تر و کدرتر می شود و موجب تاری دید و ایجاد نقاط کور در اطراف نورها و کاهش دید شب می شود . با افزایش سن هم چنین ممکن است ضایعاتی بر روی ماکولا ، بخشی از شبکیه که مسئول دید مستقیم است ، پدیدار شوند . تماس زیاد با نور خورشید و پاره ای دیگر از عوامل موجب اختلال در عملکرد رگهایی می شود که مسئول تغذیه ماکولا می باشند . این فرایند تدریجی ” تخریب ماکولا” نامیده می شود . ماکولا در درک و دید جزئیات نقش اساسی دارد . مبتلایان به ضایعه اغلب کلمات را شکسته و یا در هم فرورفنه می بینند یا یک حفره خالی در میدان بینائیشان به وجود می اید و یا خطوط صاف را مواج و یا در هم پیچیده رویت می کنند .

از دیگر علل کاهش دید می توان به پارگی شبکیه ، آب سیاه ، رتینوپاتی دیابتی ( آسیب های شبکیه ناشی از بیماری دیابت) اشاره کرد . در آب سیاه مایعات ، درون چشم تجمع می یابند و با افزایش فشار ، عصب بینایی اسیب می بیند . رتینوپاتی دیابتی عارضه بیماری دیابت است که ناشی از اسیب به رگ های خونی شبکیه می باشد . کاهش ناگهانی و موقت دید ممکن است در پی تصادف ، سکته مغزی و یا سردرد میگرنی رخ دهد .

تسکین علایم کاهش دید

پس از آنکه چشم پزشک بیماری شما را تشخیص داد و درمان را اغاز کرد ، با به کار بستن این توصیه ها می توانید در حفظ دید خود بکوشید .

نور مناسب بر روی شیء داشته باشید. لامپ مناسب جهت مطالعه لامپ 60 تا 100 وات مات است که درخشش و بازتاب نور را کاهش می دهد . لامپ های هالوژنی بسیار پر نور می باشند و گرمای زیادی دارند . بهتر است از این لامپ ها با دیمر انطباقی استفاده کنید .

دنیا را نزدیک تر بیاورید. بزرگ نمودن نوشته ها ، خواندن آنها را اسانتر ساخته و لذت مطالعه را افزایش می دهد . می توانید بسیاری از برچسب ها را با ذره بین بخوانید .

محافظین دید

با شیوه های محافظتی می توان روند کاهش دید را کند کرده و حتی از آن پیشگیری کرد .

ازطرفداران میوه وسبزی باشید.مصرف میوه ها، سبزی ها و دیگر غذاهای سرشار از روی وویتامینE،C،Aوبتاکاروتن کاهش دید ناشی از سن و اسیبهای ناشی از نور خورشید را کاهش می دهد .

از مکمل های ویژه چشم استفاده کنید.از مواد مکمل که حاوی مواد ضد اکسیدانی که در بالا بر شمردیم باشند ، استفاده کنید . در برخی از پژوهش ها نشان داده شده است که مصرف مولتی ویتامین خطر آب مروارید را نیز کاهش می دهد .

از عینک های ضد اشعه ماوراء بنفش وسایه بان صورت استفاده کنید.این عینک ها مانع رسیدن نور زیاد و اشعه ماوراء بنفش به چشم می شوند، از تغییرات حاصله در شبکیه ممانعت می کنند . استفاده از کلاه های لبه دار و یا سایه بان نیز در حفاظت از چشم در مقابل نور خورشید اثرات خوبی به همراه دارد .

مصرف سیگار را قطع کنید.پژوهشگران دریافته اند که افراد سیگاری دو بار بیش از دیگر افراد در معرض خطر ابتلا به آب مروارید می باشند . و موجب کاهش دید می گردد .

به خطوط صاف نگاه کنید.برای تشخیص به هنگام تخریب ماکولا به طور متناوب با نگاه کردن به خطوط ساف دریا و پنجره ، چشمان خود را معاینه کنید . هر گاه این خطوط ، منحنی ، محو و یا سوسو زن شوند به پزشک خود مراجعه کنید .

تاخیر نکنید –تیرگی را بر طرف کنید.اگر اب مروارید در دید شما ایجاد اختلال می کند ، با مراجعه به پزشک می توانید مشکل را برطرف کنید . پس از خارج شدن عدسی چشم ، لنزی در آن قرار می گیرد و باقی ضعف دید را با عینک تصحیح می کنند . اما احساسی نسبت به نور خورشید بر جای خود باقی است ، لذا باید پس از عمل جراحی از عینک های دودی که دربرابر گذر اشعه ماوراء بنفش مقاوم می باشند ، استفاده کرد .

.

علایم تاری دید و درمان آن

علایم تاری دید

فهرست غذاهای یک غذاخوری را در نزدیکی چشم می گیرید و سپس آن را از چشم دور می کنید ، اما کلمات آنچنان تار به نظر می رسند که نمی توانید ، بگویید کدام یک جوجه کباب است و کدام یک فیله کباب . در حدود سنین 40 سالگی مشکلاتی در دید به وجود می آید ، که دید تار نامیده می شود . این وضعیت زمانی رخ می دهد که عدسی چشم تا حدودی انعطاف پذیری خود را از دست داده و نتواند بر روی موضوعات به خوبی تمرکز و انطباق پیدا کند . به ویژه بر روی رزونامه ، نقشه و یا هر چیزی که نوشته یا چاپ ریز داشته باشد .

افراد میانسال به تدریج دچار پیر چشمی می شوند ، حتی اگر پیش از این عینک های تصحیحی استفاده می کرده اند . این ضایعه تا سن 65 سالگی پیشرفت می کند . اما این تنها علت تاری دید نیست . حتی ممکن است دید 20/20 داشته باشید ولی باز هم از تاری دید رنج ببرید و این هنگامی است که به مدت طولانی به صفحه کامپیوتر خیره می شوید . غبار و دود و نیز گرده گیاهان می توانند موجب تحریک چشم و تاری دید شوند . تمیز نبودن لنزها و نیز تحریک چشم در اثر عفونت نیز از دیگر علل تاری دید می باشند. تاری دید هم چنین می تواند اولین نشانه از ضایعات خطیر چشمی نظیر آب مروارید ، آب سیاه و یا تخریب ماکولا باشد . در برخی از موارد مشکلات به طور مستقیم مربوط به چشم نمی باشند ، از این گونه می توان به دیابت ، حاملگی ، کم خونی و بیماری های کلیوی و عصبی اشاره کرد .

تاری دید

.

درمان تاری دید

از آنجا که تاری دید می تواند نشانه ای از مشکلات خطیر برای چشم باشد، در صورت بروز حتما باید به چشم پزشک مراجعه کنید . اگر چشم پزشک مشکل شما را مربوط به پیر چشمی دانست آنگاه این توصیه ها را به کار ببندید .

استفاده از عینک مطالعه را امتحان کنید.عینک مطالعه آن چیزی است که شما به آن نیاز دارید .

عینک مناسب برای آب مروارید. اگر مشکل ناشی از آب مروارید ، کدورت عدسی چشم ، که بیشتر پس از سن 50 سالگی رخ می دهد ، باشد ، باز هم آنچه مورد نیاز است عینک های تطبیقی است .به گزارش آسان طب  اگر تیرگی دید پیشرفت کند ، در نهایت لازم است جراحی انجام شود . عدسی کدر شده تخلیه خواهد شد و یک عدسی مصنوعی درون چشم قرار می گیرد.

مغز را با دو لنز گمراه کنید.ممکن است متخصص چشم دو نوع لنز برای شما تجویز کند یکی برای دید دور و دیگری برای دید نزدیک . با استفاده از این لنزهای «تک بین» مغز به طور خودکار انطباق انجام می دهد .

مواد روان ساز را امتحان کنید.اگر در معاینات چشم پزشکی ناهنجاری خاصی مشاهده نشد، می توان تاری دید را به خشکی چشم ، به چشم داشتن طولانی مدت لنز و یا کثیف بودن آن نسبت داد . در چنین مواردی می توانید از مواد روانساز موجود در داروخانه ها استفاده کنید . اگر لنز تماسی عامل بروز مشکل است ، هر شب آن را از چشم خارج نموده ، تمیز و ضد عفونی کنید . تنها از موادی استفاده کنید که توسط سازنده لنز توصیه شده است . در آوردن لنز در هنگام شب و تمیز کردن آن ، از ایجاد کدورت که در اثر رسوب پروتئین ها بر روی آن به وجود می اید ، جلوگیری می کند .

از داروها به طور مرتب استفاده کنید.در صورتی که دچار آب سیاه یا گلوکوم (نوعی بیماری که در اثر بالا رفتن فشار چشم به وجود می اید و می تواند منجر به نابینایی شود) شده باشید باید به دقت و به طور مرتب از داروهای چشمی استفاده کنید . فشار چشم هر لحظه می تواند افزایش یابد، پس استفاده به هنگام از داروها بسیار مهم است .

از ذره بین استفاده کنید.تخریب ما کولا صایعه ای است که در آن ماکولا (مرکز دید در شبکیه) به تدریج تخریب شده ، دید تیره و تیره تر می شود . درمان این ضایعه استفاده از عینک و یا لنزهایی با بزرگنمایی بالا است .

امیدواریم از مطالبی که درباره کاهش دید چشم و تاری دید چشم در اختیارتان قرار دادیم استقاده لازم را برده باشید . از این مطالب متوجه شدیم که کاهش دید چشم یکی از مشکلات چشمی است که باید سریعا به ان رسیدگی کنیم . از علت کاهش دید چشم میتوان به استفاده طولانی مدت از لنز ، قرار گرفتن در فاصله نزدیک تلویزیون ، استفاده بیش از حد از گوشی و کامپیوتر اشاره کرد.

اگر حس کردید که علایم کاهش دید یا تاری دید را دارید سریعا به چشم پزشک مراجعه کنید . این امکان وجود دارد که چشمتان ضعیف شده باشد. در این صورت با زدن عینک در مدتی کوتاه اکثرا درمان خواهید شد.

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code