کد :18858 06 آبان 1394 290 دسته : اخبار پزشکی , سلامت همیار آسان طب

عفونت های ادراری که موجب تحریک کلیه ، مثانه و .. می شوند ، شایعترین علت تکرر ادرار هستند. نفریت ، یکی ازبیماری های خطر آفرین برای کلیه و نیز از جمله علل تکرر ادرار است . یک بیماری مرموز به نام سیستیت بینایی نیز مشکلات ادراری و تکرار ادرار به وجود می آورد .

ادرار

ادرار

زیادی ادرار

علایم

برای حفظ سلامت مثانه نیاز است که در روز یک تا دو لیتر ادرار داشته باشید . اگر حجم دفعی کمتر از این باشد ، آنگاه غلظت مواد زائد در ادرار افزایش می یابد . این وضعیت به بافت سطحی مثانه آسیب وارد می اورد و منجر به تشکیل سنگ کلیه و یا انقباض مثانه حتی در هنگامی که پر نیست می شود . برخی از داروها ، نظیر داروهای مدر ، نیز موجب افزایش ادرار می شوند . دیابتی که تشخیص داده نشده است و یا آنکه بخوبی کنترل نشده است نیز می تواند موجب ازدیاد حجم ادرار گردد.

تسکین علایم

چنانچه بیماری زمینه ای وجود نداشته باشد ، فزونی حجم ادرار موضوع نگران کننده ای نیست ، اما اگر وضعیت ناخوشایندی برای شما فراهم آورده است ، این توصیه ها را به کار ببندید.

حجم ادرار خود را اندازه بگیرید . اولین قدم اندازه گیری ادرار است .حجم ادرار دفعی خود در طی 24 ساعت ، به همراه زمان و نوع نوشیدنی ها و زمان دفع را ثبت کنید .

اگر لازم باشد به پزشک مراجعه کنید . در صورتی که حجم دفعی شما در حدود 6 لیتر و یا بیش از آن باشد باید جهت رد احتمال وجود دیابت به پزشک مراجعه کنید .

مصرف خود را کاهش دهد. در صورتی که در روز بیش از چهار تا پنج لیتر ادرار دفع می کنید ، آنگاه باید مقدار مایع مصرفی خود را به نصف کاهش دهید . دکتر باومن می گوید : فزونی حجم ادرار به بیش از دو لیتر در روز نشانگر سالم بودن فرد نیست . این حالت ممکن است در پدید آمدن بی اختیاری ادراری نیز نقش داشته باشد .

دفعات دفع ادرار را افزایش دهید . زیادی حجم ادرار می تواند ناشی از کم بودن دفعات دفع ادرار باشد . اگر هر بار در صورت بروز فوریت ادرار کنید ، موجب افزایش حجم مثانه و احتمالا افزایش احتمال بروز عفونت مثانه می شوید . در بدترین حالت ، مثانه آنچنان بزرگ خواهد شد که شکل طبیعی و حتی توان انقباضی خود را از دست می دهد . لذا بهتر است هر سه تا چهار ساعت یک بار ادرار کنید، خواه نیاز به این کار باشد خواه نباشد .

تکرر ادرار

علایم

هیچ مبنایی برای تعداد دفعات ادرار کردن وجود ندارد . این تعداد از فرد به فرد و حتی از روز به روز دیگر متغیر است . تحریک کلیه ها و مثانه شایعترین علت تکرر ادرار است . این تحریکات موجب افزایش تولید ادرار می گردند . برخی از داروها نظیر داروهای مدر که در درمان فشار خون بالا به کار می روند ، نیز موجب افزایش برون ده ادراری می شوند .

تکرر ادرار یکی از بیماری های ادراری است . عفونت های ادراری که موجب تحریک کلیه ، مثانه و .. می شوند ، شایعترین علت تکرر ادرار هستند. نفریت ، یکی ازبیماری های خطر آفرین برای کلیه و نیز از جمله علل تکرر ادرار است . یک بیماری مرموز به نام سیستیت بینایی نیز مشکلات ادراری و تکرار ادرار به وجود می آورد .

بانوان بیش از آقایان مستعد ابتلا به این گونه از بیماریها ، که می تواند با درد در ناحیه شکم و پشت و احساس سوزش در هنگام دفع ادرار همراه باشد ، می باشند . در آقایان عفونت های پروستات علائمی مشابه به وجود می آورند . به گزارش آسان طب دیابت تشخیص داده نشده و یا درمان نشده ، می تواند موجب افزایش دفعات ادرار گردد . علاوه بر اینها انسداد در هر قسمت از دستگاه ادرار نظیر سنگ کلیه و یا مثانه، می تواند مانع از تخلیه کامل مثانه شود ، در نتیجه مثانه سریعتر پر شده و فرد با توان بیشتری نیاز به دفع پیدا می کند . این وضعیت به ویژه در مردان مسن که از بزرگی پروستات رنج می برند مشاهده می شود .

تکرر ادرار شبانه ، پدیده ای است که در خلال افزایش سن رخ میدهد . افزایش سن تولید ادرار در هنگام شب را افزایش می دهد . دکتر باومن می گوید : در افراد مسن دو سوم ادرار در خلال شب و یک سوم در خلال روز تولید می شود .

درمان تکرر ادرار

اگر سوزش و درد و یا احساس ناخوشایندی ندارید ، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد ، اما در غیر این صورت این تدابیر را به کار ببندید .

به مانند ماهی آب ننوشید . مقدار مایعات مصرفی خود را کاهش دهید . شما نیازمند نوشیدن هشت لیوان آب در روز می باشید . این موضوع که نوشیدن بیش از این مقدار ، متضمن سلامت بیشتر است صحت ندارد . زیادتر بودن ادرار به معنی اسلم تر بودن نیست .

از مصرف مدر در هنگام شب بپرهیزید . چنانچه شب ها از داروهای مدر استفاده کنید در هنگام خواب مجبورید چندین بار به دستشویی بروید ، لذا با پزشک خود در مورد تغییر برنامه مصرف دارو مشورت کنید . هم چنین از آنجا که بسیاری از داروها موجب ازدیاد ادرار می شوند ، از پزشک خود در مورد تغییر نوع دارو نیز سوال کنید.

به مانند عفونت با آن برخورد کنید . در بانوان تکرر ادرار به احتمال قوی به معنی عفونت ادراری است . این احتمال در مردان کمتر است .

پروستات را معاینه کنید . چنانچه شما مردی با سنی بیش از 40 سال هستید ، در صورت بروز تکرر ادرار ممکن است دچار بزرگی پروستات شده باشید . لذا باید جهت معاینه پروستات به پزشک مراجعه کنید .

تکرر ادرار

سوزش ادرار

علایم

سوزش ادرار که اغلب همراه با تکرر و نیاز فوری به دفع می باشد ، در سال حدود هشت میلیون نفر از بانوان را مجبور به مراجعه به پزشک می کند . عامل معمول در ایجاد این مشکل عفونت های ادراری است. از هر پنج زن یک نفر ، دست کم یک بار در سال به این عفونت ها مبتلا می شوند و از این میان 15 درصد تا سه بار در سال مبتلا به عفونت ادراری می باشد .

چرا بانوان تا این اندازه مستعد ابتلا به عفونت های ادراری می باشند ؟ مقعد و واژن هر دو محیط های مناسبی برای رشد باکتریهایی می باشند که می توانند به اسانی به سوی پیشابراه که در مجاورت آنها است ، حرکت کنند . از آنجا که پیشابراه بانوان کوتاه است ، باکتری ها به اسانی به مثانه حمله ور شده ، موجب عفونت آن می شوند . ممکن است باکتری ها به طی طریق خود به سوی کلیه ادامه دهند و عفونتی خطیر تر به نام پیلونفریت یا عفونت کلیه به وجود آورند .

آقایان دارای پیشابراهی بلند تر و پروستات ، که مواد ضد باکتری ترشح می کند ، می باشند . دکتر لانگ می گوید : عفونت ادراری برای آقایان غیر طبیعی می باشد . در آقایان سوزش ادرار موضوع کم اهمیتی نیست . این مشکل می تواند علامت بیماری های مقاربتی نظیر سوزاک و کلامیدیا باشد . التهاب پروستات که پروستاتیت نامیده می شود نیز می تواند موجب سوزش ادرار شود .

پاره ای دیگر از عوامل می توانند عامل به وجود آورنده و یا تشدید کننده سوزش ادرار باشند . برخی از مواد محرک نظیر غذاهای تند و ادویه دار ، قهوه ، چای ، الکل ، غذاهای اسیدی و ترش و مواد بهداشتی از این جمله اند . عفونت های قارچی نیز می توانند موجب سوزش ادرار شوند .

درمان سوزش ادرار

بر حسب علت ، چند طریق برای رهایی از مشکل وجود دارد که زدودن باکتری ها و یا پرهیز از مواد محرک از این جمله اند . این توصیه ها را به کار ببندید .

مثانه را در آب غرق کنید . در صورت بروز سوزش ادرار در ابتدا دو لیوان آب بنوشید .سپس یک قاشق چایخوری جوش شیرین در یک لیوان آب حل کرده و بنوشید . در طی 6 تا هشت ساعت بعد ، هر ساعت یک لیوان آب مصرف کیند . به گزارش آسان طب چنانچه پس از یک روز مشکلتان بر طرف نشد به پزشک مراجعه کنید . بدین ترتیب ، ادرار انباشته از باکتری را رقیق کرده و میزان دفع را افزایش می دهید . در این حالت جریان مایع موجب شستشو و کاهش مقدار باکتری ها شده کمک می کند تا علایم بهتر تحمل شوند .

به پزشک خود مراجعه کنید . در صورتی که سوزش ادرار پس از یک روز برطرف نشود ، باید به پزشک خود مراجعه کنید . در صورتی که برای اولین بار است که دچار این عارضه می شوید ، آنگاه لازم است ازمایش ادرار انجام دهید . در مردان باید پروستات نیز معاینه شود . ترکیب آنتی بیوتیک ، جوش شیرین و آب می تواند مشکل را برطرف کند . اما در غیر این صورت و یا عود مجدد آزمایش های بیشتری لازم است ، که می تواند شامل کشت ادرار ، سونوگرافی دستگاه ادراری و حتی سیتوسکوپی ،برای مشاهده پیشابراه و مثانه باشد .

پس متوجه شدیم که بیماری های مربوط به ادرار میتواند شامل سوزش ادرار ، تکرر ادرار یا زیادی ادرار باشد. هر وقت به این بیماریها شک کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید . چون ممکن است مشکلاتی از قبیل عفونت ادرار ، سنگ کلیه ، مشکل مثانه یا … داشته باشید و باید هر چه زودتر درمان شوید.

نکته دیگر اینکه اگر میخواهید بیماری ادرار نگیرید سعی کنید هیچ وقت زیاد ادرارتان را نگه ندارید و سریع به دستشویی بروید. چون وقتی ادرار بیش از حد در مثانه بماند ممکن است بیماری های زیادی را ایجاد کند .

امیدواریم از این پست از سایت آسان طب استفاده کافی را برده باشید.

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code