کد :18929 08 آبان 1394 468 دسته : اخبار پزشکی , سلامت همیار آسان طب

عفونت ، سنگ های کلیوی ، مشکلات پروستات و بیماری های کلیوی همگی از عوامل بروز خون در ادرار می باشند . ممکن است خون به صورت رشته های باریک و یا لخته در ادرار باشد . اما بیشتر از این ها ممکن است ادرار کاملا تغییر رنگ داده نارنجی و یا قرمز شود .

ادرار خونی

ادرار خونی

ادرار خونی  Blood in urine  

علایم ادرار خونی

دکتر ریچارد ماچیا استاد بیماری های کلیه ومجاری ادرار می گوید : در صورت بروز اولین علایم دال بر وجود خون در ادرار باید به پزشک مراجعه کنید ، چرا که این می تواند علامت وجود تومور باشد . البته در بیشتر موارد توموری در کار نیست . ورزش های شدید نیز می توانند موجب بروز خون در ادرار شوند . در پی وارد آمدن ضربه به کلیه در خلال تصادفات نیز ممکن است خون در ادرار ظاهر شود .

فقدان نوعی انزیم در بدن باعث قرمز شدن رنگ ادرار پس از خوردن چغندر می شود . برخی از داروها ، نظیر فنل فتالئین ، می توانند موجب قرمز شدن رنگ ادرار شوند . زور زدن در حین ادرار کردن ممکن است موجب پارگی برخی از سیاه رگ ها شود . گر چه این مشکل چندان جدی نیست اما باید به پزشک مراجعه کرد .

عفونت ، سنگ های کلیوی ، مشکلات پروستات و بیماری های کلیوی همگی از عوامل بروز خون در ادرار می باشند . ممکن است خون به صورت رشته های باریک و یا لخته در ادرار باشد . اما بیشتر از این ها ممکن است ادرار کاملا تغییر رنگ داده نارنجی و یا قرمز شود .

.

تسکین علایم

انتظار نداشته باشید که با این مشکل به پزشک مراجعه کرده و تنها با دریافت یک نسخه از او دور شوید . صرفا درمان وجود خون در ادرار خونی و تغییر رنگ آن کافی نیست ، باید تشخیص صحیحی حاصل شود و نیز باید احتمال وجود تومور رد شود .

در اینجا نکاتی که باید پیش از مراجعه به پزشک و پس از آن رعایت کنید ذکر خواهند شد .

به متخصص کلیه ومجاری ادراری مراجعه کنید . چرا در مورد بانوانی که دیگر علایم عفونت ادراری را نیز دارند ، در بقیه موارد باید مستقیما به متخصص کلیه و مجاری ادرار مراجعه کنید.

جریان را پیگیری کنید . در صورتی که می توانید ، پیش از مراجعه به پزشک ، رنگ ادرار را در مواقعی که تغییر رنگ مشاهده می شود ثبت کنید . این راهنمای خوبی برای درک علت در این افراد می باشد . رنگ قرمز کدر می تواند نشانگر عفونت و یا مشکلات کلیوی باشد . اگر کل ادرار به رنگ قرمز خونی است ممکن است مشکل در کلیه و یا مثانه باشد . اگر خون در ابتدای جریان ادرار باشد ممکن است مشکل در پیشابراه و یا پروستات وجود داشته باشد . لخته و یا رگه های خون در ادرار می توانند از بخش های بالایی دستگاه ادراری (کلیه ها و میزنای) منشا گرفته باشند .

آماده انجام چند آزمایش شوید . در این مواقع پزشکان دستور انجام آزمایش هایی نظیر تجزیه و کشت ادرار ، تصویر برداری از کلیه و یا سیتوسکوپی برای مشاهده مستقیم پیشابراه و مثانه می دهند .

.

 تغییر رنگ ادرار

علایم رنگ ادرار

جز چند استثناء ، تقریبا در تمامی موارد ادرار شفاف و به رنگ زرد روشن با بوی آمونیاکی خفیف است . تغییر در این وضعیت نیازمند توجه و دقت است .

به طور مثال قرمز شدن رنگ ادرار به معنی وجود خونریزی در دستگاه اداری است و نیازمند رسیدگی فوری است . ادرار کدر و یا شیری رنگ می تواند ناشی از عفونت مثانه و یا سنگ کلیه باشد . همراه با این تغییرات رنگ بوی بدی نیز به وجود آید . در بیماران دیابتی که قند خون آنها به خوبی کنترل نشده باشد ممکن است ادرار بوی میوه دهد .

خوردن و یا نوشیدن هر چیزی بازتابی در ادرار دارد . چغندر نمایی شبیه وجود خون در ادرار دارد ، مصرف بتاکاروتن ادرار را به رنگ زرد پر رنگ و یا نارنجی در می آورد و ویتامین ب 6 بوی قابل تشخیص در ادرار می دهد . به گزارش آسان طب  در پی مصرف مارچوبه ادرار سبز و بدبو می شود . آنتی بیوتیکی به نام ریفامپین که معمولا در سل و مننزیت مورد مصرف دارد ، ادرار را به رنگ نارنجی در می آورد . رنگ زرد پر رنگ به معنی کمبود آب بدن است . این وضعیت چنانچه ادامه یابد می تواند به سنگ کلیه منتهی شود .

تسکین علایم

ادرار بهتر است همیشه بدون رنگ وشفاف باشد .

توجه داشته باشید . تمام آنچه باید انجام دهید آن است که به رنگ ادرار توجه کنید . زرد پر رنگ نشان دهنده غلیظ شدن ادرار و کمبود آب بدن است . در این هنگام باید به نوشیدن آب و مایعات بپردازید . میزان نیاز به مصرف مایعات بر حسب سن ، جنس ، فعالیت ، وزن و حتی آب و هوا تفاوت دارد . پس بهتر است به جای آنکه در روز میزان مشخصی مایع مصرف کنید ، مقدار نیاز به مایعات را بر حسب رنگ ادرار تنظیم کنید .

چشم پوشی نکنید . توجه داشته باشید اگر رنگ ادرار شما قرمز شود حتما باید به پزشک مراجعه کنید .

ادرار خونی

.

چکه کردن ادرار

علایم

متاسفانه برخی از افراد دچار این مشکل می باشند ، اما دلیلی بر نگرانی وجود ندارد . اگر مشکل چیزی بیش از چکیدن چند قطره ادرار نباشد، مساله طبی جدی وجود ندارد ، این مساله به اسانی قابل درمان است . قبل از آنکه وارد بحث اصلی شویم ، اجازه دهید تعریف خود را از چکه کردن ادرار توضیح دهیم . ما در اینجا بر آن نیستیم که در پیرامون بی اختیاری ادرار صحبت کنیم . مقصود از چکه کردن ادرار ، تراوش اجتناب ناپذیر چند قطره ادرار پس از آن است که فرد جریان ادرار خود را قطع کرده باشد و یا آنکه به طور ناگهانی موجب مرطوب شدن لباس زیر فرد گردد. چکه کردن ادرار بسیار مشکل ساز است .

دکتر پرانیکف دانشیار و جراح کلیه و مجاری ادراری می گوید : موانعی در مسیر مثانه به سوی پیشابراه ، در جریان ادرار ایجاد اختلال می کنند . در آقایان ادرار تمایل به انباشته شدن در دهلیز پیشابراه ، ناحیه ای عریض تر در نزدیکی پایه آلت دارد .

در بانوان نیز ممکن است مقداری انباشت ادرار در ناحیه رخ دهد ، اما در ایشان بیشتر ادرار در خارج از پیشابراه جمع می شود . لب های آلت مقداری از ادرار را به سوی واژن روان می کنند . در این افراد دیگر چین های پوستی در ناحیه لگن ، حتی اگر فرد چاق نیز نباشد ، می توانند در جریان ادرار ایجاد اختلال کنند . وضعیت قرارگیری در هنگام دفع نیز می تواند موانعی بر سر راه جریان ادرار پدید اورد . هنگامی که مجرا آزادانه باز نباشد ممکن است مقداری از ادرار به داخل دهلیز پیشابراه و یا در بانوان در واژن انباشته گردد و در زمانی دیگر نشت یابد .

در صورت شل بودن عضلات کف لگن ، تلاش برای توقف ادرار از این طریق بی نتیجه است . چنانچه ضعف این عضلات اندک باشد، ممکن است تا حدودی مشکل چکه کردن ادرار پدید اید . چنانچه ضعف این عضلات پیشرفت کند ، به تدریج مهار جریان ادرار سخت تر خواهد شد ، این مسیر در نهایت به بی اختیاری ادرار منجر می شود . اگر مشکل ضعف عضلانی باشد ، چکه کردن ادرار ، حالتی میان کنترل وبی اختیایر است .

تسکین علایم

جراحان کلیه و مجاری ادرار معتقدند ، با قرارگیری صحیح در هنگام دفع ادرار و نیز تقویت عضلات لگنی می توان به آسانی این مشکل را برطرف نمود .

پیش از مراجعه به پزشک این نکات را به کار ببندید .

ادرار باقیمانده را بیرون بریزید. اقایان باید بیاموزند پس از دفع با انگشتان ادرار باقیمانده را بیرون بریزند . پس از دفع به آرامی با انگشتان از پشت کیسه بیضه فشار وارد آورده و انگشتان را تا نوک آلت ادامه دهید .

پاها را از هم باز کنید . بانوان باید هنگام دفع پاها را از یکدیگر باز کنند تا لبه های آلت موجب برگشت ادرار به سوی واژن نشوند .

عضلات را تقویت کنید . تمرینات کژل می توانند به تقویت عضلات لگنی کمک کرده و کنترل مناسب تری پدید آورد . این عضلات را چندین بار در روز منقبض کرده سپس رها سازید . جراحان کلیه و مجاری ادرار توصیه می کنند این کار را تا پنجاه بار در روز انجام دهید .

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code