کد :18931 08 آبان 1394 747 دسته : تغذیه , سلامت همیار آسان طب

برخی قرص ها موجب چاقی انسان می شوند . مانند انسولین ، زیپر کسا و ... همچنین مصرف مواد خوراکی مانند نان قندی ، شیرینی ، زرده تخم مرغ و .. نیز در چاق شدن انسان موثر است .

چاق شدن

چاق شدن

انواع قرص چاقی

بر خلاف خیلی از انسان ها که مشکل چاقی دارند ، خییل ها هم مشکل لاغری دارند و به دنبال دارویی برای درمان لاغری خود می باشند . بعضی از قرص هایی که برای درمان مشکلات مرتبط با چاقی از جمله دیابت ، فشارخون بالا و افسردگی تجویز می‌شوند ، می‌توانند باعث چاقی در افراد شوند. در ادامه داروهایی که می‌تواند باعث افزایش وزن شما را معرفی می‌کنیم.  توجه کنید که شما نباید خودسرانه اقدام به قطع مصرف این قرص ها نمایید، راههای برای کنترل تاثیرات این قرص ها وجود دارد.

**رِمِرون (میرتازاپین)

این دارو بعضی از اوقات به افراد مسن که وزنشان کم تر از حد معمول است، داده می‌شود. رمرون یکی از داروهای درمان افسردگی است که سروتونین و نوراپی نفرین را که با کاهش وزن ارتباط دارند افزایش می‌دهند.  فعالیت آنتی هیستامین‌ای این دارو ممکن است بتواند باعث افزایش وزن شود.

**زیپرکسا (اولانزاپین)

این دارو برای درمان اسکیزوفرنی و افسردگی دوقطبی مصرف می‌شود، برای جایگزین آن می‌توان با توصیه پزشک از گدون (زیپرازیدون) و ابیلیفای استفاده نمود. همچنین می‌توان برای کم‌کردن عوارض چاق کننده دارو از داروی متفورمین در کنار این دارو استفاده نمود. داروهای ضدسایکوتیک آتیپیک (Atypical antipsychotics) همچون زیپراکسا یا کلوزاریل (کلوزاپین) می‌توانند باعث چاقی شوند. تحقیقی که در سال 2005 انجام شد نشان داد که 30 درصد افرادی که زیپراکسا مصرف می‌کنند، 7 درصد وزن بدنشان در طول 18 ماه بدلیل مصرف این دارو بوده است.

**پاکسیل (پاروکستین)

هرچند پاکسیل یکی از داروهای خوب ضد اضطراب است، اما اگر در دوران مصرف دارو شروع به افزایش وزن کردید، با مشورت و توصیه پزشکتان می‌توانید نوع دارو را عوض کرده و از سایر مهارکننده های سروتونین همچون پروزاک یا زولفت (Zoloft) استفاده نمایید.  داروهای مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) عموما باعث افزایش وزن نمی‌شوند، چراکه داروهای ضدافسردگی با افزایش سروتونین باعث می‌شوند، شما احساس سیری نمایید. اما پاکسیل در این بین یک استثناء است.

**داروهای پیشگیری از بارداری

درحقیقت پروژستونهای طولانی اثر تزریقی بنام مدروکسی پروژسترون استات (DMPA) تنها دارویی است که با افزایش وزن ارتباط داشته و تاثیر آن اثبات شده است.این داروها معمولا باعث افزایش وزن شناخته می‌شوند، اما این ادعا هنوز ثابت نشده است.

**والپوریک

تحقیقی که در سال 2007 برروی بیماران صرعی انجام شد نشان داد 44 درصد از زنان و 24 درصد از مردان که از این دارو استفاده می‌کردند، حدود 5 کیلوگرم و یا حتی بیشتر وزن اضافه کرده‌اند.

والپوریک (Depakote یا والپوریک اسید) دارویی است که برای درمان اختلال دو قطبی ، تشنج و پیشگیری از میگرن استفاده می‌شود .

**فلوکستین (Prozac یا پروزاک)

افرادیکه برای درمان افسردگی فلوکستین مصرف می‌کنند و می‌خواهند وزن کم کنند، بانظر پزشک می‌توانند از داروی ولبوترین (بوپروپیون) بعنوان جایگزین فلوکستین استفاده نمایند.

هرچند که فلوکستین معمولا برای با کاهش وزن همراه است، اما بعضی از اوقات می‌تواند باعث چاقی شود. یک تحقیق 60 هفته‌ای نشان می‌دهد هرچند بیمارانیکه با فلوکستین درمان می‌شدند در شش ماه اول مصرف حدود 5 کیلو و بیشتر وزن کم کردند، اما از نیمه های دوره دوباره شروع به افزایش وزن نمودند.

 **دلتازون (پردنیزولون)

تحقیقی که در سال 2006 برروی مصرف بلندمدت کورتیکواستروئیدهای خوراکی انجام شد، اعلام نمود که 60 تا 80 درصد افراد مصرف کننده، افزایش وزن پیداکرده‌اند. افرادیکه مقدایر بالای این دارو را برای درمان آسم و بیماری التهابی روده استفاده می‌کنند بیشتر از افرادیکه میزان کمی از این دارو برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده می‌کنند، در خطر چاقی قرار دارند.

کورتیکواستروئیدهای خوراکی از قبیل دلتازون می‌توانند خطر افزایش وزن را در افراد بخصوص آنهاییکه دارو را بصورت دراز مدت مصرف می‌کنند، افزایش می‌دهند.  ورزش، رژیم غذایی و در بعضی مواقع مصرف متفورمین می‌تواند اثرات جانبی دارو را کاهش دهد.

** آمیتریپتیلین

این داروها کم‌تر برای افسردگی استفاده می‌شوند چراکه مصرف بیش از حد آنها می‌تواند باعث مشکلات قلبی شود. داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCAs) از قبیل آمیتریپتیلین بیشتر از سایر داروهای ضدافسردگی و میگرن با چاقی مرتبط هستند. فعالین آنتی هیستامینی دارو دلیل چاق کنندگی آن است.

** انسولین (Insulin)

تحقیقی نشان می‌دهد که افراد در سه سال اول دریافت انسولین حدود 5 کیلوگرم افزایش وزن داشته‌اند. بیشتر از نصف این وزن در سه ماه اول بوجود آمده است. انسولین می‌تواند باعث افزایش وزن شود. اما انواع خاصی از انسولین همچون انسولین طولانی اثر لِویمیر تاثیر کم‌تری بر چاقی دارند.

**آتنولول (Tenormin)

یکی از تحقیقات در زمینه این داروها نشان می‌دهد افرادیکه از داروی آتنولول استفاده نموده‌اند 2.5 کیلوگرم وزن بیشتر از سایر افراد در ماههای اولیه وزن اضافه می‌کنند. این داروها سرعت سوزاندن کالری را کاهش داده و باعث خستگی می‌شود. داروهای بتا بلاکر(Beta-blockers) دراوهای برای درمان فشارخون بوده که در این بین آتنولول، متوپرولول و ایندرال جزء پرمصرف ها می‌باشند.

**داروهای ضدآلرژی (فکسوفنادین و پزودوافدرین)

یک تحقیق در سال 2010 نشان داد افرادیکه داروهای ضدحساسیت می‌تواند 55 درصد شانس چاقی را در افراد افزایش دهد. آنتی هیستامین باعث مختل شدن فعالیت آنزیم خاصی که تنظیم کننده مصرف غذا در بدن است، می‌شود. فعالیت آنتی هیستامینی در داروهای اعصاب اغلب باعث افزایش وزن می‌شود، هرچند می‌شود این فعالیت را از داروهای ضدافسردگی حذف کرده و یا کاهش داد، اما در داروهای ضد حساسیت و آلرژی فعالیت آنتی هیستامنی حیاتی بوده و قابل حذف نیست.

**دیابینیز، اینسولاز (کلورپروپامید)

داروهایی همچون متفورمین، بیِتا و ژانویا بیشتر برای کاهش وزن مناسب اند. بعضی از داروهای درمان دیابت نوع 2 باعث کاهش وزن می‌شوند، در حالیکه بعضی از دیگر باعث افزایش وزن می‌گردند. داروهای حاوی سولفونیل اوره از جمله دیابینیز و اینسولاز باعث تحریک تولید و فعالیت انسولین که کاهش دهنده قندخون و افزایش دهنده اشتهاست، می‌شوند.

.

چاق شدن

نسخه های چاق شدن دلخواه

بايد از خوراكی هايى كه چاق‏ كننده هستند زياد استفاده كنيد، مانند: گوشت، كباب، نان با كره و عسل، نان با پنير و مرزه ، نان با پنير و خرما، نان با كره و خرما، كته ‏ى برنج با پرتقال شيرين، شير گاو با عسل، شير گاوميش، شير خر با شكر، گوشت شتر يا كوهان شتر، نان قندى، شيرينى‏ هاى قنادى، چربى‏ جات، روغن‏ هاى مايع، تخم ‏مرغ، زرده‏ ى تخم‏ مرغ خام مخلوط با شير و عسل، انگور زرد و رسيده، موز، توت خشك ، انجير خشك، سنجد، ذرت، كشمش، چغندر لبويى، كلم، هويج يا آب هويج، خربزه، پسته، فندق، بادام، گردو، قند، عسل، خرما، نخود يا نخودچى، كنجد، يونجه يا تخم يونجه يا عرق يونجه و مرباى بادام.

ترشیجات ، سركه، هندوانه ، گيلاس ، پرتقال ترش ، ليموترش ، آب‏غوره ، هلو ، آلو ، آلوچه ، لواشك‏ها ، كاهو ، پياز و مصرف دخانيات ، همچنين پرهيز كنيد از پياده‏ روی ها يا دويدن يا ورزش‏ هاى طولانى و سنگين ، كارهاى سخت و سنگين و اعمالى كه باعث عرق‏ريزى فراوان مى ‏شوند ، ماندن در مكان‏هاى بسيار گرم ، بیخوابى شب و فعاليت‏هاى جنسى و بالا رفتن از كوه و تپه و پله همچنين گريه و غم و غصه و ناراحتى و عصبانيت . همچنين استشمام بوى خوش و پوشيدن لباس‏ها و كفش راحت نيز مفيد است. ضمنا مى ‏توانيد 40 روز، همه روزه صبح‏ها قبل از صبحانه انجير و انيسون را درهم بكوبيد و بخوريد.

– گندم بوداده، برنج، شكر و تخم خشخاش از هر كدام 100 گرم را نرم بساييد، بعد شاهدانه، مغز بادام، مغز پسته، مغز فندق و مغز گردو از هركدام 100 گرم را نرم بكوبيد، بعد 500 گرم نبات را نيز جداگانه كوبيده، سپس همه را مخلوط كرده و بعد از هر غذاى روزانه يك قاشق غذاخورى از آن را بخوريد و در طول روز از غذاهاى شيرين و چاق ‏كننده استفاده كنيد.

-قبل از هر غذا نيم ليوان عرق يونجه ميل كنيد.

-سه روز پى‏ در پى دارچين را با زرده‏ ى تخم‏ مرغ مخلوط كنيد و بخوريد.

– پسته‏ ى وحشى و بادام را بكوبيد و با شكر ساييده شده يا خاك قند مخلوط كرده و بعد از غذا يك قاشق ميل كنيد.

– هر روز صبح به جاى صبحانه كشمش يا خرما يا انجير خشك يا توت خشك يا انگور زرد و رسيده بخوريد و اگر بازهم ميل به خوردن غذا داريد نان با پنير و مرزه يا نان با پنير و خرما يا نان با كره و عسل بخوريد و ظهر كته‏ ى برنج با ماست يا با پرتقال شيرين بخوريد و روى آن مغز گردو يا يك نوع ميوه ميل كنيد و در طول روز نيز چند مرتبه آب انگور بنوشيد.

– قدومه ‏ى شيرازى، مغز حب المحلب، دارچين ، قرفه ، زعفران، شقاقل ، تخم خشخاش ، زنجبيل ، بوزيدان ، جوزبويا ، برنج ، سياهدانه ، كتيرا و نشاسته ، همه را نرم بساييد، بعد مغز پسته، مغز فندق ، مغز بادام ، مغز گردو و كنجد را نيز جداگانه نرم بكوبيد ، بعد همه را با پودر نارگيل و شير عسل مخلوط كرده و بعد از هر غذاى روزانه يك يا دو قاشق ميل كنيد.

-زنجبيل، آمله‏ ى مقشر، پوست هليله ‏ى زرد، پوست هليله‏ ى كابلى و هليله‏ ى سياه از هركدام 10 گرم ، شقاقل ، بهمن سرخ و سفيد و تودرى سرخ و سفيد از هركدام 20 گرم و مغز تخم زبان گنجشك 40 گرم ، همه را بسيار نرم بساييد، بعد كنجد، مغز بادام شيرين و مغز پسته ‏ى خام از هركدام 200 گرم را نرم بكوبيد، سپس همه را با يك كيلو عسل مخلوط كرده و هر روز صبح، ظهر و شب، هربار يك قاشق شربت‏ خورى از آن را ميل كنيد.

– مغز بادام، مغز فندق ، مغز پسته و مغز گردو را نرم بكوبيد ، بعد با قند ساييده شده مخلوط كنيد و هر روز عصر مقدارى از آن را با سرشير مخلوط كرده و با نان بخوريد و پس از هر غذاى روزانه به جاى چاى تخم كرفس را دم كنيد و بنوشيد.

نظرات

*

code