کد :18982 10 آبان 1394 60 دسته : سلامت همیار آسان طب

کارکرد زیاد عضلات تنها علت درد عضلانی نیست . اگر عضلات شما در تمامی اوقات دردناک هستند ، به ویژه در ناحیه شانه ، گردن ، لگن ، احتمالا به فیبر و میالژی مبتلا شده اید . به عبارت ساده درد بافت فیبری و عضلات . این ضایعه ممکن است آنچنان آزار دهنده باشد که خواب شبانگاهی شما را مختل نماید و موجب گردد ، تمام روز خسته باشید .

عضلانی

عضلانی

درد های عضلانی

علایم

پنج شنبه گذشته ، تمامی روز را به رنگ کرن اتاق یا سقف آشپزخانه پرداخته اید . سپس فوتبال بازی کردید ، تا اینجا مشکلی رخ نداد مگر این که خواسته باشید روز جمعه به نظافت منزل بپردازید.

تمامی این فعالیت ها را بدون مشکل به پایان رساندید ، اما صبح شنبه ماهیچه های بدنتان به مانند همیشه ، توان فعالیت نداشتند . با کمال تاسف تنها با یک کلمه می توان حال شما را بیان کرد . آن هم درد است . توجه داشته باشید عضلات هرگز نامه ای مبنی بر این که مقداری به ما استراحت دهید برای شما نمی فرستند ، اما درد اثر بخش ترین پیام آنهاست .

.

.

اگر نگاهی به آنچه درون ماهیچه ها اتفاق می افتد بیندازید ، به تمامی درخواهید یافت که چرا به کار گرفتن بیش از حد عضلات موجب بروز درد در آنها می شود . هنگامی که آنها بیش از پیش به کار واداشته شوند تارهای عضلانی به تدریج پاره خواهند شد . در عضلاتی که به شدت به کار گرفته می شوند پارگی های ظریف متعددی به وجود می ایند .

کارکرد زیاد عضلات تنها علت درد عضلانی نیست . اگر عضلات شما در تمامی اوقات دردناک هستند ، به ویژه در ناحیه شانه ، گردن ، لگن ، احتمالا به فیبر و میالژی مبتلا شده اید . به عبارت ساده درد بافت فیبری و عضلات . این ضایعه ممکن است آنچنان آزار دهنده باشد که خواب شبانگاهی شما را مختل نماید و موجب گردد ، تمام روز خسته باشید .

برخی از پزشکان معتقدند فیبر و میالژی به واسطه اعمال استرس بر عضلات آغاز می گردد . برخی دیگر معتقدند روش زندگی و فشارها و تنش های عضلانی در ایجاد این ضایعه نقش دارند .

عضلات برای حرکت ساخته شده اند . دکتر پاول داویدسون دانشیار بخش بیماری های داخلی دانشگاه کالیفرنیا ادامه می دهد : هنگامی که آنها برای مدتی طولانی بدون حرکت می مانند ، نظیر نشستن در پشت میز در تمامی طول روز ، عضلات سفت می شوند . این سفتی می تواند به مرکزی برای درد تبدیل شود . بدین ترتیب یک چرخه معیوب به وجود می اید . درد و کوفتگی موجب مختل شدن خواب خواهد شد ، در پی آن صبح با خستگی از خواب بر می خیزید . به دلیل کوفتگی و خشکی حرکت برای شما دشوار می شود ، لذا عضلات خشک و دردناک باقی می مانند .

اگر با فشردن یک نقطه حساس و دردناک بر روی عضلات بدن ، به ناگهان از جا بجهید ، احتمالا به فیبر و میالژی مبتلا هستید . هم چنین اگر بیش از سه ماه به کوفتگی و درد عضلانی گرفتار هستید باید به فیبر و میالژی مشکوک شوید . به ویژه اگر بیش از پنجاه سال سن دارید .

علاوه بر آنچه گفته شد ، کوفتگی سراسری می تواند ناشی از آنفولانزا و بیماری های ویروسی از این دست باشد . واکنش به داروهای مدر و ضد فشار نیز از دیگر عوامل بروز کوفتگی و دردعضلانی است . اگر درد وخیم تر شود ، می تواند نشانه ای از مشکلات تیروئید و یا آرتریت باشد .

درمان درد عضلات بدن

خواه درد شما به تازگی به وجود آمده و خواه مشکلی کهنه باشد به نکات بعد توجه کنید : استراحت ، پانسمان فشاری و بالا نگه داشتن عضو . حتی ورزشکاران نیز باید در پی اولین روز تمرین از این قانون تبعیت کنند . هنگامی که در پی استفاده زیاد از یک عضله ، به ماهیچه دردناک 48 ساعت استراحت دهید ، فرایند ترمیم انجام می پذیرد. در حین استراحت از یخ استفاده کنید ، یخ یکی از موثرترین عوامل ضد التهابی است . یخ موجب تنگ شدن رگ های خونی ، محو کردن درد و شل شدن تارهای عضلانی که دچار گرفتگی شده اند ، خواهد شد . چند قالب یخ در درون یک کیسه قرار داده و برای مدت 20 دقیقه بر روی موضع درد قرار دهید . به گزارش آسان طب اگر عضله دردناک یکی از عضلات دست یا پای شماست ، می توانید از پانسمان فشاری یا باندهای کشی که چندان سفت بسته نشده اند ، استفاده کنید . پس از این عضو گرفتار را بالا نگه دارید ، بدین منظور خوابیده و آنرا با استفاده از چند بالش از سطح زمین بالا بیاورید .

داروها . آسپیرین یا ایبوپروفن در مدت کوتاهی درد شما را کاهش میدهند .اگر این داروها در وضعیت شما تغییر به وجود نیاوردند به پزشک مراجعه کنید تا مشکل را بررسی کند .

درد را ذوب کنید . گرما موجب بهبود جریان خون عضله می شود و دفع اسید لاکتیک اسید ، ماده ای که در خلال فعالیت زیاد تولید می شود ، را تسریع می کند .اگر نمیتوانید از حمام گرم استفاده کنید و از یک دستمال گرم بهره بگیرید . یک حوله یا دستمال گرم را برای مدت 15 دقیقه بر روی ناحیه دردناک قرار دهید . در صورت وجود دردی که مدت بیشتری از آن می گذرد ، حمام آب گرم ویا سونا اثر عمیق تری دارند .

ورز دادن . ماساژ دادن موضع دردناک می تواند موجب کاهش درد شود . این کار موجب افزایش ترشح مسکن های طبیعی درونی می شود ، خشکی را برطرف نموده تحرک را به عضو باز میگرداند . برای حصول نتیجه بهتر ، ناحیه مزبور را گرم نموده سپس به نرمی آن را ماساژ دهید ، اگر درد بدتر شود ، از ماساژ دادن دست بکشید .

بر ناحیه دردناک مرهم بگذارید . ژل های حاوی منتول ، پیروکسیکام دیکلوفناک می توانند درد را آرام سازند . البته توجه کنید این مواد را با بالشتک های گرماده به صورت یک جا مصرف نکنید چرا که احتمال اسیب بافتی و نیز سوختگی وجود دارد .

.

فیبرومیالژیا

.

جدال با فیبرومیالژیا

جست و خیز کنید . از روی طناب بپرید و یا به راهپیمایی بپردازید . و یا دوچرخه سواری کنید . مطالعات نشان داده اند که نرمش های منظم هوازی می توانند به کاهش درد و حساسیت کمک کنند و فروکش نمودن آنها را سرعت دهند . تحرک دائمی نیز موجب افزایش دستیابی بافت ها به اکسیژن خواهد شد . هم چنین سطح مسکن های طبیعی بدن (اندورفین ها) را نیز ارتقا می دهد. نکته کلیدی آن است که نرمش را باید به صورت تدریجی آغاز نمود . اگر در ابتدای برنامه ورزشی به درد عضلانی مبتلا شوید ، باید با ظرافت و نرمی با آن مدارا نمایید ، بدین منظور مقداری سرعت حرکات نرمشی را کاهش دهید ولی توقف نکنید .بدین ترتیب آسیبی متوجه عضلات شما نخواهد شد . دست کم به مدت نیم ساعت در روز ، سه روز در هفته به نرمش بپردازید .

حرکات کششی در حین کار . نقاط حساس عموما در نواحی فوقانی در پشت بدن ، ونیز شانه ها قرار دارند ، که اغلب ناشی از نشستن در پشت میز به مدت طولانی است . لذا لازم است هر چند ساعت از جای خود برخیزید ، دست ها را به سوی بالا دراز کرده و بکشید ، سر را به حالت دورانی بچرخانید و در حین تمامی این مراحل تنفس عمیق داشته باشید . این کار موجب کاهش فشار و افزایش دستیابی عضلات به اکسیژن می شود .

عادات مناسبی برای خواب اتخاذ کنید . افراد مبتلا به فیبرو میالژی که اغلب صبح ها با درد و کوفتگی از خواب بیدار می شوند ، شب گذشته خواب اسوده ای نداشته اند . بدون خوابی که قوای از دست رفته را بازگرداند ، تولید هورمون های رشد که برای ترمیم عضلات مورد نیاز می باشند دچار اختلال می گردد . خواب آرام در شفای دردها بسیار موثر است .

پروفسور روبرت بنت استاد بیماری های روماتیسمی توصیه می کند : اتاق خوابتان آرام ، تاریک ، پنج درجه خنک تر از دیگر نقاط منزل باشد . پیش از خواب از مصرف الکل و کافئین بپرهیزید و شب ها غذای سنگین نخورید . دست کم شش ساعت پیش از رفتن به بستر به ورزش های سنگین بپردازید . اگر با تمامی این تمهیدات مشکل برطرف نشد ، پزشک برای شما مقدار کمی داروی ضد افسردگی تجویز خواهد نمود تا خواب مناسب تری داشته باشید .

نظرات