کد :18984 10 آبان 1394 193 دسته : سلامت همیار آسان طب

گرفتگی عضلانی می تواند در پی اختلال در هر آنچه در انقباض طبیعی عضلات نقش دارند ، رخ دهد . در حالی که گرفتگی و اسپاسم اغلب مشابه هم تلقی می شوند اما در واقع اسپاسم به معنی آن است که تارهای عضلانی به منظور جلوگیری از جراحت بیشتر عضلات ، منقبض شده اند .

عضلات

عضلات

گرفتگی عضلات

علت گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلانی مساوی با درد است : این مشکل هیچ تفاوتی بین ورزشکاران و افراد عادی که حرکاتی را انجام می دهند قایل نیست . ممکن است در حین یک گردش مفرح با دوچرخه یا در حین شنا در استخر و یا در خلال خواب به ناگهان دچار گرفتگی عضلانی شوید .

گرفتگی عضلانی می تواند در پی اختلال در هر آنچه در انقباض طبیعی عضلات نقش دارند ، رخ دهد . به طور مثال هنگامی که در بستر آرمیده اید ، ممکن است رو انداز موجب خم شدن زیاد انگشتان پا شود و یا در خلال پا زدن در استخر ، مفصل پا زیاد خم گردد ، بدین ترتیب تاندون های عضلات دچار کشیدگی زیاد خواهند شد و اعصابی که از میان آنها به سوی عضلات ساق می روند دچار فزونی تحریک می گردند . هنگامی که چنین اتفاقی می افتد ، سردرگمی و اختلال در پیامهای عصبی به وجود می اید و نتیجه : گرفتگی دردناک است . در این وضعیت عضلات شما پیام انقباض دریافت می کنند ولی پیامی جهت رفع انقباض به آنها نمی رسد .

.

تعریق زیاد نیز ممکن است موجب گرفتگی عضلات شود . در پی تعریق زیاد ، بدن مواد معدنی مهمی نظیر پتاسیم ، سدیم ، منیزیوم و کلسیم را از دست می دهد . این مواد که الکترولیت نامیده می شوند ، بارهای الکتریکی را درون اعصابی که مسئول مهار تکانش های انقباضی و رفع انقباض عضلانی هستند ، جابه جا می کنند . کمبود آب در بدن موجب بر هم خوردن تعادل این الکترولیت ها خواهد شد و بدین ترتیب ممکن است پیام های اشتباه ارسال گردد .

اگر با استفاده از عضلات موجب جراحت آن ها شده باشید ، گرفتگی عضلات ممکن است به سوی انقباض و اسپاسم شدید پیش برود . در حالی که گرفتگی و اسپاسم اغلب مشابه هم تلقی می شوند اما در واقع اسپاسم به معنی آن است که تارهای عضلانی به منظور جلوگیری از جراحت بیشتر عضلات ، منقبض شده اند . افرادی که دچار اختلالات جریان خون و یا متابولیزم هستند نیز ممکن است به حملات مکرر گرفتگی عضلات مبتلا شوند . این حالات شامل دیابت ، روماتیسم مفصلی و بیماری های تیروئیدی هستند .

درمان گرفتگی عضلات

در اینجا صرف نظر از علت ، راهکارهای رهایی از گرفتگی عضلانی ذکر گردیده است .

بکشید و فشار دهید . عضله ای را که دچار گرفتگی شده است با یک دست بکشید و با دست دیگر به طور متناوب فشار دهید . بدین ترتیب جریان خون عضله مجددا برقرار شده و گرفتگی عضلات در چند ثانیه برطرف می گردد .

انگشتان پا را به سوی بالا بیاورید . این یک راه سریع برای رفع گرفتگی عضلات در حین شنا است .

سرد کردن . اگر کشیدن عضله ای موجب آرام شدن آن نشود ، ماساژ با یخ موجب بی حسی ناحیه درگیر خواهد شد . بدین منظور یخ را به مدت 3 تا 5 دقیقه بر روی عضله گرفته بمالید . حتما یخ را بر روی سطح پوست حرکت دهید و آنرا در یک جا ثابت نگاه ندارید .

بالای لب را نیشگون بگیرید . شاید به نظر عجیب برسد ، اما با نیشگون گرفتن یک ناحیه در بالای لب ، گرفتگی پا برطرف می شود . البته دلیل این امر روشن نیست ولی دو احتمال وجود دارد. نخست آن که ممکن است لب نقطه فشار برای رها شدن عضلات باشد . دوم ، درد ناشی از این عمل ذهن شما را از مشکل اصلی منحرف نماید تا گرفتگی عضله خود به خود برطرف گردد .

بلافاصله رفع عطش کنید . اگر فعالیت شدیدی داشته اید ، بسیار عرق کرده اید . و حال دچار گرفتگی عضلات شده اید، بلافاصله چند جرعه آب یا هر مایع خوراکی دیگری که در دسترس دارید بنوشید .

جرعه جرعه بنوشید . اگر در حال انجام کاری هستید که با تولید عرق زیاد همراه است ، هر ده دقیقه یک جرعه آب بنوشید .

قرص نمک مصرف نکنید . در هر شرایطی ، وقتی در حال تعریق هستید. از مصرف قرص های نمک یا مایعات شور بپرهیزید . این مایعات موجب بیرون راندن مایعات از عضلات به سوی دستگاه گوارش خواهند شد .

آب معدنی بنوشید . در خلال تعریق شدید، به ویژه طی راه پیمایی طولانی مدت ، بدن نیازمند جایگزینی الکترولیت هایی نظیر پتاسیم می باشد که در آب ساده یافت نمی شوند . لذا سعی کنید در حین ورزش از آب معدنی یا نوشابه که حاوی مقداری گلوکز نیز می باشد استفاده کنید . گلوکز موجب تسریع در جذب الکترولیت ها می شود .

تمرینات کششی ساق پا . دکتر دانیل می گوید : ما در یک پژوهش بر روی 44 نفر ، دریافتیم ورزش های کششی ساق پا ، سه بار در روز برای مدت یک هفته ، اثر مفیدی در پیشگیری از گرفتگی عضلانی در هنگام شب دارند . وی این تمرینات را چنین توصیف می کند : رو به دیوار به فاصله 30 سانتی متر بایستید ، دست ها را بر روی دیوار بگذارید و به آرامی به جلو متمایل شوید . در این حال سعی کنید پاشنه پاها را بر روی کف زمین ثابت نگه دارید ، در این وضعیت برای مدت 10 ثانیه باقی بمانید و 5 ثانیه استراحت کنید . این کار را در هر نوبت 2 تا 3 بار انجام دهید .
کینین . احتمالا کینین تحریک پذیری اعصاب را کاهش می دهد . مصرف این ماده به همراه ویتامین E در شب ها می تواند مفید باشد ولی پیش از آن با پزشک خود مشورت کنید .

.

اسپاسم عضلانی

اسپاسم عضلانی

علایم اسپاسم

هنگامی که یک عضله منقبض می شود ، تمامی تارهای ماهیچه ای مرکزی آن به طور همزمان منقبض خواهند شد . این اتفاق در بیشتر موارد هنگامی رخ می دهد که شما به ناگهان حرکت می کنید و یا یک عضله نا آماده را بیش از حد می کشید . به طور مثال ، برخاستن سریع از روی صندلی ، می تواند موجب کشیدگی عضلات پشت و وارد آمدن جراحت به آنها شود . در پاسخ به این حرکت تارهای عضلانی منقبض می شوند ، تا به نحوی در مقابل این فشار مقاومت کرده از وارد آمدن صدمات بیشتر جلوگیری کنند . به گزارش آسان طب این واقعه یک چرخه ی معیوب به وجود می آورد . انقباض عضلانی جریان خون ماهیچه ها را کاهش می دهد و به این ترتیب تحریک و درد بیشتری به وجود می آورد . درد بیشتر ، انقباض را تشدید تر می کند . بدین ترتیب در یک وضعیت دردناک قرار گرفته اید بدون آن که احتمال بهبود خود به خود وجود داشته باشد . بر خلف گرفتگی عضلانی که یک انقباض آنی است ، اسپاسم با حرکت بر طرف نمی شود . اگر کمر شما دچار اسپاسم شود ، نمی توانید حرکت کنید .

درمان اسپاسم عضلانی

اسپاسم عضلانی تمایل به پایایی دارد و به آسانی برطرف نمی شود . برای رهایی از آن این روش ها را اجرا کنید .

پاهای خود را آزاد کنید . به پشت دراز بکشید ، بدین ترتیب فشار را از روی بافت ها بردارید . اگر اسپاسم در کمرتان است ، زانوهای خود را به آرامی به سوی چانه خود نزدیک کنید . و در این وضعیت برای چند دقیقه بمانید تا جایی که درد رخ ندهد .

با یخ به نرمی موضع را ماساژ دهید . به ارامی موضع درد را به مدت 5 دقیقه با قطعه یخی به صورت دوایر متحد المرکز ماساژ دهید . یخ در ابتدا موجب تنگ شدن عروق خواهند شد ، اما پس از ان رگ ها بازتر خواهند شد . بدین ترتیب خون به سوی فیبرهای به هم تنیده هجوم می اورد . اما دقت کنید در طی حرکت یخ موجب اسیب رساندن به بافت های پیرامونی نشوید . دکتر فون اشتورف توصیه می کند این کار را هر ساعت یک بار انجام دهید .

مسکن مصرف کنید . آسپیرین یا ایبوپروفن بهترین مسکن هایی می باشند که در این شرایط می توانید مصرف کنید . استامینوفن ، از آنجا که اثر ضد التهابی ندارد ، کمتر موثر واقع می شود .

از حرکات ناگهانی بپرهیزید و موضع را به آرامی گرم کنید . پس از استفاده از یخ ، حرکات آهسته و ظریف موجب برقراری جریان خون طبیعی و بازگشت آسان فیبرهای منقبض به وضعیت عادی می شوند ، دکتر فن اشتورف هشدار می دهد : در این وضعیت از کشیدن سریع عضلات اجتناب کنید . چرا که این کار ممکن است اسپاسم شدیدتر شود و برای عضلات بدن خطر دارد . پس از استفاده از یخ ، مفصل در تمامی دامنه حرکتی خود فعال می شود . پس به نرمی شروع به حرکت دادن آنها کنید . بدین ترتیب الیاف عضلانی مجددا جهت انجام حرکات منظم برنامه ریزی می شوند .

نظرات