کد :18986 09 آبان 1394 191 دسته : تغذیه , سلامت همیار آسان طب

سرماخوردگی یک بیماری فوقانی دستگاه تنفسی ناشی از ویروس ها مانند آنفلوانزا، rhinoviruses، آدنوویروس، و غیره است. علایم آنفولانزا شامل آبریزش بینی، بدن درد، خستگی، دردهای عضلانی و استخوانی، سردرد، درد چشم، تهوع، گلو درد و سرفه.

سرماخوردگی

سرماخوردگی

سرماخوردگی یا آنفولانزا چیست؟

ویروس سرما خوردگی پس از ورود به بدن ، سیستم تنفسی و ترشحات مخاطی آلوده کرده و از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. بنابراین از دست دادن، بوسیدن ، عطسه و سرفه در محلهای عمومی پرهیز کنید.

سرماخوردگی یک بیماری فوقانی دستگاه تنفسی ناشی از ویروس ها مانند آنفلوانزا، rhinoviruses، آدنوویروس، و غیره است. علایم آنفولانزا شامل آبریزش بینی، بدن درد، خستگی، دردهای عضلانی و استخوانی، سردرد، درد چشم، تهوع، گلو درد و سرفه.

رطوبت و دما نقش مهمی در گسترش ویروس دارد، این بیماری در کشورهای معتدل در فصل سرما (زمستان و پاییز) به علت بارندگی و رطوبت بالاتر رایج تر است.

تغذیه یکی از عوامل مهم در سیستم ایمنی بدن است. بنابراین، تغذیه نقش مهمی در پاتوژنز بیماری های عفونی دارد. ابتلا به بیماری های مزمن قلب، کلیه و ریه (به عنوان مثال، برونشیت) فرد مستعد ابتلا به این عفونت می کند.

پیشگیری از سرماخوردگی

عدم تماس با بیمار

بهترین راه برای جلوگیری از آنفلوآنزا عدم تماسی با مردم است. تلاش کنید با بیمارانی که سرماخوردگی دارند تماسی نداشته باشید، به خصوص در ۳ روز اول بیماری. موضوع دیگر این است که احتمال انتقال ویروس با دستها زیاد هست و اگر در طی روز تماس دستی زیادی دارید حتما دستهای خود را بشوئید. بنابراین با ساده ترین راه، یعنی شستن دست ها می توانید مهم ترین و کار را در طول زمستان و در تمام ماههای سال برای جلوگیری از سرماخوردگی، انجام دهید.

ورزش

به طور معمول، هر روز، حتی زمانی که آب و هوا بد است، از سرماخوردگی جلوگیری می کند. ورزش تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است. اما اگر شما مبتلا شدید از، ورزش پرهیز کنید تا وقتی که به طور کامل بیماری بهبود یابد.

فقط تغذیه

یک رژیم غذایی غنی از ویتامین C می تواند به جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی کمک کند. خوردن میوه بیشتر در فصل زمستان توصیه می شود. با این حال، تاثیر آن هنوز هم مورد بحث است، اما چیزی که ثابت شده است این است که اگر کسی مبتلا شده باشد، پس از ابتلا و مصرف ان از شدت بیماری کاسته می شود. برخی از روی برای جلوگیری از سرماخوردگی استفاده می کنند که موثر بودن ان هم هنوز ثابت نشده است.

بهداشت شخصی

رعایت بهداشت شخصی موثرترین راه برای جلوگیری از آنفولانزا و سرماخوردگی است. مراقبت های بهداشتی توسط بیمار، مانند استفاده از ظروف و استفاده از بافت جداگانه در هنگام عطسه و سرفه، اجتناب از تماس های غیر ضروری با افرادی که عفونت دستگاه تنفسی فوقانی هستند شستشو مستمر مناسب دست در روزهای سرد باعث پیشگیری از بیماری می شود.

واکسن آنفلوانزا

ایمنی ۸۰ درصدی را برای یک سال ایجاد می کند. واکسن برای افراد بالای ۶۰ و یا کسانی که با بیماری های مزمن و Qlby_Ryvy کلیه و.. سرو کار دارند بسیار توصیه می شود.

مصرف آمانتادین

برای بیماران پر خطر (که واکسینه نشده) و یا کسانی که نیاز به اقدامات کنترل های اضافی دارند توصیه می شود.

استفاده از دستگاه های مرطوب کننده

اگر شما آب داخل دستگاه را به طور منظم،تعویض کنید بسیار مفید خواهد بود. شما می توانید از ظروف بر روی رادیاتور های خانه به جای دستگاه بخور استفاده کنید. گرما ی موجود در خانه و محل کار می تواند باعث خشک شدن سینوس های شما بشود. با انجام این کار، ویروس آنفولانزا در محیط رطوبت کم و خشک گسترش میابد، بنابراین در این محیط گرم و خشک و با رطوبت کم ، شما بیشتر نسبت به بیماری سرماخوردگی آسیب پذیر هستید.

آنفولانزا

علایم سرماخوردگی

شیوع ویروس سرماخوردگی از پاییز آغاز و تا اواخر ماه مه ادامه دارد. آنفولانزایک بیماری مسری است که تمام گروه های سنی را شامل می شود. تب، لرز، سردرد، درد عضلانی و استخوانی مانند کمر درد، ضعف، خستگی، سرفه خشک (گاهی اوقات ممکن است با خلط همراه)، گلودرد، خشونت صدا، آبریزش بینی، علائم شایع این بیماری است. عفونت های باکتریایی مانند برونشیت یا پنومونی عوارض این بیماری است. عفونت به خصوص در افرادی که بیماری های مزمن یا افراد بالای ۶۵ سال، خطرناک هستند.

سرماخوردگی و آنفلوانزا نشانه های مشابهی دارند با این تفاوت که سرماخوردگی معمولا خفیفتر است و ممکن است بدون تب و یا با تب پایین باشد اما آنفلوانزا بطور ناگهانی شروع می‌شود و با تب بالا همراه است. همچنین مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا آنفلوانزا بهبود یابد اما این مدت در سرماخوردگی کم است.

در کودکان و بالغين علا يم اوليه سرماخوردگي عبارت است از تحريک و خارش بيني و گلو، در عرض چند ساعت ترشحات مخاطي روشن از بيني توام با عطسه شروع مي شود.

گلو درد باعث ترشحات خلف بيني و تنفس از دهان مي شود. دردهاي عضلا ني، سردرد، احساس خستگي و کوفتگي و کاهش اشتها از علا ئم ديگر همراه سرماخوردگي است. تب خفيف و گاهي تحريک چشم ها از علائم ديگر است. به گزارش آسان طب درروز دوم و سوم سرماخوردگي ترشحات مخاط بيني غليظ تر و گاهي چرکي مي شود. به تدريج کودک احساس بهتر شدن مي کند، ولي علائم آبريزش و گرفتگي بيني، عطسه، گلو درد، سرفه هاي شبانه ادامه دارد. به علت ترشحات زياد بيني و گرفتن اين ترشحات گاهي بيني دچار قرمزي، زخم، تورم و درد مي شود. در مدت 7-5 روز علائم فروکش مي کنند. ولي در هفته دوم هم ممکن است سرفه و گرفتگي وترشح بيني ادامه داشته باشند.

بعضي دچار عوارض سرما خوردگي مثل عفونت گوش مياني، سينوزيت و يا سينه پهلو (پنوموني) مي شوند. از روي رنگ ترشحات بيني نمي توان قضاوت نمود که علت آن ويروس، ميکروب يا آلرژي است.

در شيرخواران، علائم با بالفين تا حدودي متفاوت است علا وه بر گرفتگي بيني، آب ريزش و عطسه و سرفه، شيرخواران دچار تحريک پذيري و بي قراري هستند به طوري که خوابشان دچار مشکل مي شود. گرفتگي بيني ممکن است مانع مکيدن شير شود. سرفه باعث استفراغ مي شود. بعضي از شيرخواران دچار اسهال ساده مي شوند. بنابراين علائم باعث نگراني مادر مي شود و اين موضوع باعث ايجاد آثار منفي در نگهداري و مراقبت، تغذيه با شير مادر ، مراجعه مکرر به پزشک، مصرف نا بجا و بي رويه دارو مي گردد. غده لنفاوي گردن در بعضي از کودکان بزرگ و قابل لمس مي شود.

مگر آنکه بيشتر از 10 روز طول بکشد که ممکن است عفونت ميکروبي باشد. در کودکاني که دچار حساسيت هستند ميزان سرما خوردگي و شدت آن بيشتر است. در جريان سرما خوردگي لوزه ها ممکن است حالت قرمز رنگ تا حالت زخمي شدن پيدا کنند. که بستگي به نوع ويروسي دارد که باعث سرما خوردگي شده است. در اين حالت نيازي به آنتي بيوتيک به ويژه پني سيلين نيست.

علت سرما خوردگی و آنفلوانزا چیست؟

استرس، خستگی، سوء تغذیه، بیماری اخیر که مقاومت بدن را کاهش می دهد، بیماری های مزمن، به خصوص بیماری مزمن قلبی یا ریوی، حاملگی (سه ماهه سوم)، که در محیط بسته زندگی می کنند ، سرکوب سیستم ایمنی ناشی از دارو و یا مکان های شلوغ در طول بیماری های همه از عوامل افزایش دهنده ی خطر است.

بیش از ۱۰۰ ویروس مختلف می تواند باعث سرماخوردگی شود.اما ویروس هایی که موجب آنفولانزا، می شوند زیاد نیستن. همان ویروس هایی که باعث آنفلوآنزا می شوند تولید واکسن هایی می کند که باعث پیشگیری از انفولانزا می شود.اما در سرماخوردگی عملی نیست به دلیل تعداد زیادی از ویروس که وجود دارد.

راه های انتقال ويروس های سرماخوردگی

– بيشتر ويروس هاي سرما خوردگي براي انتقال نياز به تماس نزديک فرد بيمار يا فرد سالم دارند.

– موقعي که ويروس ها به مخاط تنفس حمله مي کنند از يک طرف اعصاب کولينرژيک تحريک مي شوند و از طرف ديگر مواد شيميايي از بعضي از سلول هاي مخاطي ترشح مي شود که باعث افزايش ترشح و پرخوني مخاط راه هاي تنفسي فوقاني مثل بيني، سينوس ها و برونش ها مي شوند و در نتيجه آبريزش بيني، گرفتگي بيني و سرفه ظاهر مي شود. همچنين به علت آسيب مژک هاي راه هاي هوايي که وظيفه تميز کردن راه هاي هوايي را دارند، جريان ترشحات مخاطي که زياد هم شده است به خطر مي افتد.

– ترشحات بيني و دهان بيمار در اثر عطسه و سرفه

– آلودگي دست به ترشحات آلوده به ويروس و انتقال آن به دهان و بيني

– ترشحات ريز آغشته به ويروس معلق در فضايي که بيمار سرفه و عطسه مي کند و فرد از طريق استنشاق هواي آلوده به اين قطرات ريز مبتلا مي شود.

درمان سرماخوردگی

درمان سرماخوردگی

بهبود خود به خودی در عرض ۱۰-۷ روز در صورت هیچ عارضه ای رخ ندهد. اگر عوارض رخ دهد، درمان با آنتی بیوتیک معمولا لازم است، و بهبود ممکن است ۶-۳ هفته طول بکشد. استفاده از دارو باید با تجویز پزشک صورت گیرد.

بيشتر از 200 ويروس عامل سرماخوردگي هستند. رينوويروس ها بيشتر از يک سوم موارد علت سرماخوردگي را تشکيل مي دهند. انواع ويروس هاي شايع ديگر شامل ويروس هاي پارا آنفلوانزا، ويروس سنسيسيال تنفسي، کورنا ويروس ها بوده ولي آدنو ويروس ها، آنترو ويروس هاي آنفلوانزا و رئو ويروس ها به ميزان کمتري باعث سرما خوردگي مي شوند.

زماني که کودک خيلي بيمار به نظر نمي رسد و دچار عوارض سرما خوردگي نشده است، نياز به دارو ندارد. آنچه مهم تر از دارو است آموزش به والدين است. آموزش شامل اطمينان دادن به مادر، که علا ئم سرما خوردگي يک عارضه ويروسي است. شرح علا ئم، دوره بيماري و سير آن به مادر بايد گفته شود، چه موقع و در صورت بروز چه علا ئمي، مادر مجددا مراجعه کند. موقعي که تب کودک بالاست، گرفتگي و آبريزش بيني زياد است و از سرفه، کوفتگي ، خستگي و درد عضلا ني شاکي است درمان بايد به صورت دارويي و غير دارويي انجام پذيرد.

درمان سرماخوردگی به روش سنتی

-چای گرم: چای سبز و سفید و سیاه به دلیل داشتن ترکیب‌هایی با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، به کاهش علایم تنفسی سرماخوردگی و آنفلوانزا کمک می‌کنند. اگر این نوشیدنی‌ها را با عسل و کمی ‌آبلیموی تازه میل کنید، این خاصیت چند برابر خواهد شد.

-سیر: سیر را برای طعم دادن به غذاها، به‌ خصوص سوپ، می‌توانید استفاده کنید. این گیاه با خاصیت ضدمیکروبی، از شدت یافتن بیماری‌هایی با منشاء ویروسی و باکتریایی جلوگیری خواهدکرد.

-سالاد و آب‌ سبزیجات: خوردن انواع سالاد به کوتاه شدن دوره نقاهت بعد از یک آنفلوانزای سخت کمک خواهدکرد. می‌توانید آب سبزی‌های تازه را هم بگیرید و با هم مخلوط و میل کنید. با این کار سیستم ایمنی‌ بدن تقویت می‌شود. آب سبزی‌هایی مانند هویج، گوجه‌فرنگی و حتی کرفس از بهترین‌هاست.

-موز: اگر سرماخوردگی شما علایمی مانند تهوع، استفراغ و اسهال دارد، خوردن موز می‌تواند به کاهش شدت این علایم کمک کند. موز میوه‌ای آسان‌هضم است و پوره یا تکه‌هایی از آن، غذایی مناسب برای مبتلایان به این بیماری محسوب می‌شود.

-زنجبیل: همه ما زنجبیل را به‌عنوان یک گیاه با خاصیت ضددرد معده و ضدتهوع می‌شناسیم در حالی که برای کاهش شدت علایم سرماخوردگی نیز مفید است. زنجبیل تازه یا پودر شده را می‌توان در تهیه انواع غذاها و حتی نوشیدنی‌ها به کار برد و خاصیت ضدالتهابی آن به بهبود سرماخوردگی و آنفلوانزا کمک می‌کند.

-گوشت بوقلمون: گوشت این پرنده یکی از منابع عالی پروتئین محسوب می‌شود و خوردن آن به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. البته اگر همراه آن سبزی‌های تازه‌ای مانند سبزی‌های برگ سبز تیره و گوجه‌فرنگی نیز استفاده شود، این خاصیت افزایش خواهد یافت.

-سوپ مرغ: خوردن مواد غذایی آبکی در دوران سرماخوردگی آب و موادمغذی مورد نیاز بدن را تامین خواهد کرد. در این میان سوپ مرغ یکی از بهترین‌هاست زیرا بررسی‌ها نشان داده‌اند ایمنی بدن را افزایش می‌دهد و از گرفتگی راه‌های بویایی و ابتلا به عفونت‌های باکتریایی و ویروسی جلوگیری می‌کند.
ـ شیر را بجوشانید و یک یا دو عدد سیر را له کرده یا به قطعات ریز خرد کنید و درون شیر بریزید. کم‌کم طی روز از این مایع بنوشید. این کار برای رفع سرماخوردگی فوق‌العاده موثر است.

ـ شیر را بجوشانید و یک عدد تخم‌مرغ را کاملا هم زده و درون شیر بریزید. سپس یک قاشق مرباخوری عسل و کمی سیاهدانه به آن اضافه کنید و کم‌کم بنوشید.

ـ کدوحلوایی را به صورت بخارپز همراه با کمی عسل و دارچین میل کنید.

آویشن با خواص سرشاری که دارد برای عفونت‌های ریوی بسیار موثر است. در طول سرماخوردگی پودر آویشن را در غذا، شیر، آب و چای بریزید و میل کنید.

ـ می‌توانید چند قطره لیموترش را کف دستتان بریزید و از طریق بینی بالا بکشید. بعد با کمی روغن زیتون بودار بینی‌تان را چرب کنید. این کار برای درمان زکام بسیار موثر است.

ـ یک قاشق چایخوری پودر زنجبیل یا دو قاشق چایخوری زنجبیل رنده شده تازه را درون آب جوش بریزید و به مدت پنج دقیقه آن را با حرارت ملایم دم کرده و سپس آن را با عسل شیرین کرده و میل کنید.

ـ دو تکه سیر را در قسمت لپ، بین دندان‌های آسیا و گونه بگذارید و حدود 10 دقیقه نگه دارید. با این کار زکام طی کمتر از یک روز خوب می‌شود.

ـ دو ورقه نازک پیاز را با دقت در دستمال کاغذی یا گاز استریل بگذارید و درون سوراخ‌های بینی‌تان قرار دهید. حدود پنج دقیقه با دهان بسته نفس‌های عمیق بکشید. در این حالت نه‌تنها زکام پیشرفت نمی‌کند، بلکه به زودی رفع می‌شود.

ـ کمی شیرین‌بیان را در آب جوش بریزید و با عسل مخلوط کرده و بنوشید. البته توجه داشته باشید که ممکن است در بعضی افراد استفاده از شیرین‌بیان باعث ایجاد عوارض جلدی شود و حساسیت ایجاد کند، پس در مصرف آن دقت کنید.

ـ 20 گرم برگ‌های خشک بارهنگ را در نیم لیتر آب به مدت 3 دقیقه بجوشانید و 15 دقیقه کنار بگذارید تا دم بکشد و بعد آن را صاف کرده و روزی سه فنجان میل کنید. این جوشانده برای گلودرد بسیار مفید است.

ـ 50 گرم گل بنفشه را در یک لیتر آب سرد بریزید و بجوشانید و بعد با عسل شیرین کرده و روزی سه تا پنج فنجان میل کنید. این جوشانده درمان گریپ، تب، برونشیت و سیاه‌سرفه است.

ـ سوپی حاوی آب مرغ، جو، چند حبه سیر له شده، هویج رنده شده، چند قطعه کرفس و کلم پخته شده را تهیه کنید و بعد از پایان پخت به آن گوجه‌فرنگی و جعفری اضافه کرده و همراه با آب لیموی تازه میل کنید. این سوپ مجموعه‌ای از ویتامین‌ها را به بدن می‌رساند و آن را تقویت می‌کند.

ـ دم‌کرده برگ و گل ختمی به مقدار 30 گرم در یک لیتر آب برای درمان زکام بسیار مفید است.

ـ 20 گرم پونه کوهی و یک قاشق غذاخوری سیاهدانه را با هم به مدت نیم ساعت بجوشانید و عصاره آن را با عسل مخلوط و یک لیوان صبح بعد از صبحانه و یک لیوان قبل از خواب میل کنید.

-اگر جوشانده را با عسل شیرین کرده و روزی 3 بار آن را غرغره کنید برای درمان آنژین و گلودرد بسیار موثر است.

ـ سرکه را درون گلاب بریزید و بجوشانید و بخور دهید.

ـ گشنیز، کتیرا و گل بنفشه را کوبیده تا خوب نرم شود و هر بار یک قاشق مرباخوری از آن را میل کنید.

ـ مقدار مساوی از گیاهان اسطوخودوس، پونه، نعنا و آویشن را در ظرفی ریخته و 2 لیوان آب به آنها اضافه کنید و بجوشانید. آن را صاف کنید و طی روز چند بار از این جوشانده استفاده کنید.

ـ متداول‌ترین شیوه مصرف شلغم به صورت پخته با نمک، شکر یا استفاده از آن در آش یا سوپ‌های ساده مخصوص سرماخوردگی است.

ـ پیازی را در برگ کلم بپیچید و در میان خاکستر گرم با حرارتی ملایم بپزید، سپس آن را له کرده و در جوشانده شیرین‌بیان حل کنید و بخورید.

نکاتی در مورد آنفلونزا و سرماخوردگي

• خواب کافی، دوری از استرس، تغذيه مناسب و ورزش، سيستم ايمنی شما را در وضعيت مطلوبی حفظ نموده، آن را برای مبارزه با ميکروبها آماده می نمايد.

• در صورت تشديد علائم آنفلوانزا يا سرماخوردگی از خود درمانی پرهيز نموده و هرچه سريعتر به پزشک مراجعه کنيد.

• مصرف ويتامين C با تقويت سيستم ايمنی بدن در پيشگيری و درمان سرماخوردگی مؤثر است.

• از رها کردن دستمال کاغذی های مصرف شده در محيط خودداری کنيد.

• با محافظت خود در مقابل بيماری آنفلوانزا از ديگران نيز محافظت کنيد.

• واکسيناسيون تنها راه پيشگيری از آنفلوانزا نيست.

• به هنگام ابتلا به آنفلوانزا و سرماخوردگی در منزل استراحت کرده و تا بهبودی کامل از حضور در مکانهای عمومی و محل کار خود خودداری نماييد

• در زمان ابتلا به آنفلوانزاو هنگام سرفه و عطسه از دستمال کاغذی استفاده کنيد. چون ويروس‏ها مي‏توانند ساعتها يا روزها در دستمال پارچه ‏ای زنده بمانند.

• به هنگام سرماخوردگی و آنفلوانزا تغذيه مناسب داشته و مايعات زياد بنوشيد.

• شستشوی مکرر دستها با آب و صابون يکی از راههای پيشگيری از سرماخوردگی است.

• استرسهای روحی سيستم ايمنی بدن را ضعيف نموده و احتمال ابتلا به سرماخوردگی را افزايش مي‏دهند.

• در زمان ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا از دست دادن و روبوسی با ديگران خودداری کنيد.

• در صورتی که در اماکن عمومی به سطوح دست زده ايد، بينی، دهان و چشم‏های خود را لمس نکنيد. چون ويروسهای آنفلوانزا از اين طريق وارد بدن شما می شوند.

• برای جلوگيری از انتقال عفونت به ديگران دستهای خود را به خصوص پس از عطسه و سرفه با آب و صابون به طور کامل بشوييد.

نظرات

*

code