کد :19066 10 آبان 1394 91 دسته : دهان و دندان , سلامت همیار آسان طب

عوامل متعددی می توانند منجر به بروز التهاب دندان شوند ، از جمله مسواک نزدن و نخ نکشیدن به دندان ها برای مدت طولانی ، خالی شدن و یا بد پر کردن دندان ها ، ترک برداشتن دندان و یا وارد آمدن ضربه به دهان .

دندان درد

دندان درد

دندان درد

علایم

در فیلم های قدیمی بارها مشاهده نموده اید که هنگامی که فردی به دندان درد مبتلا می شد ، دندان وی را با یک نخ به دردی متصل نموده و آن را به محکمی می بستند ، و بیش از آنکه حتی فرد بتواند فریاد بزند دندان را از جای خود بیرون می اید . خوشبختانه در دنیای حقیقی راه های تشخیصی و درمانی بهتر وجود دارد . در واقع ، دندان درد علل محدودی دارد .این درد ممکن است در اثر مشکل ساده ای چون گیر کردن یک قطعه ذرت در بین دندان ها رخ دهد و یا در پی عفونت و التهاب و خیمی در بافت داخلی دندان پدیدار گردد . این التهاب یا از طریق تحت فشار قرار دادن عصب دندان و یا به واسطه ی کشیدگی زردپی پریودونتال که در اطراف دندان ها در لثه قرار دارد ، موجب بروز درد می شود .

.

.

عوامل متعددی می توانند منجر به بروز التهاب دندان شوند ، از جمله مسواک نزدن و نخ نکشیدن به دندان ها برای مدت طولانی ، خالی شدن و یا بد پر کردن دندان ها ، ترک برداشتن دندان و یا وارد آمدن ضربه به دهان . در این موارد پالپ دندان تیره می شود و تغییر رنگ لایه بیرونی دندان به وجود می اید . درد ممکن است بتدریج و یا ناگهانی بروز کند ، هم چنین ممکن است در پی مصرف مواد داغ یا سرد ایجاد شود .

حتی یک جراحت کهنه که به نظر نسبتا ناچیز می آید می تواند موجب آزردگی شما شود . در برخی موارد ممکن است این التهاب و نابودی بافت زنده ی دندان خود به خود بروز کند ، به مانند آپاندیسیت . راهی برای پیش بینی بروز این ضایعات وجود ندارد ، اما در این مواقع دندان دردناک شده نیاز به مراجعه سریع به پزشک می باشد . درد گتگ دندان ها ممکن است ناشی از سائیدن دندان ها بر یکدیگر و دندان قروچه در حین خواب باشد . مشکلات عملکردی فک نیز ممکن است موجب بروز درد در دندان ها شود . دندان درد ممکن است علامتی از مشکلات موجود در سینوس ها باشد . از آنجا که ریشه دندان های فوقانی تا سینوس ها امتداد پیدا می کند ، هر گونه فشاری در آن ناحیه می تواند عصب دندان ها را در فشار قرار دهد . این درد مانند حالت خواب رفتگی پا است .

درمان دندان درد

برای رفع مشکل هیچ راهی جز مراجعه به دندانپزشک وجود ندارد . آنچه در پی می اید، نکاتی است که بیش از مراجعه به دندانپزشک باید به آنها عمل کنید .

مصرف ایبوپروفن . حتی اگر بافت عصبی و زنده دندان از بین رفته باشد ، باز هم التهاب موجود می تواند موجب درد شود . ایبوپروفن یکی از بهترین داروهای ضد درد و التهاب می باشد . می توانید تا روزی 4 بار از این دارو استفاده کنید . توجه داشته باشید ، قراردادن قرص آسپرین بر روی دندان یک روش قدیمی و اشتباه است که حتی می تواند موجب سوختگی شیمیایی و آسیب به مخاط دهان شود .

از کنار موضوع به آسانی نگذرید . حتی اگر دندان درد شما متوقف شود ، ممکن است پس از مدتی مجددا با حالتی شدیدتر بروز کند . درد پس از مدتی برطرف می شود ، که نشاندهنده مرگ عصب دندان است . از این مرحله تا بروز آبسه چرکی زمانی کوتاه وجود دارد . در این حالت دردی شدیدتر به همراه تورم که حتی ممکن است صورت را نیز درگیر نموده باشد وجود دارد . پس این گمان اشتباهی است که رفع درد به معنی التیام دندان است .

یخ را گاز نزنید . جویدن چیزهای سخت می تواند موجب ترک برداشتن سطح دندان ها شود لذا از جویدن این گونه مواد بپرهیزید .

ترس خود را کنار بگذارید . بر خلاف آنچه همگان تصور می کنند ، عصب کشی عملیاتی بدون درد می باشد . پس از شروع به کار ، بی حسی آنچنان خوب انجام می گیرد که دردی بیش از آنچه برای پرکردن دندان وجود دارد ، به وجود نمی اید . دکتر ژرماین گوید : تنها سه ثانیه طول می کشد تا عصب از دندان خارج شود و پس از آن دیگر دندانپزشک با دندان خالی کار می کند .

.

تغییر رنگ دندان

علایم

دندان های کاملا سفید ، تقریبا رویایی است .تغییرات رنگ بیشتر سطحی و بدون خطر می باشند و عموما ناشی از مصرف مقدار زیادی قهوه ، پای تمشک ، و مراجعه کم به دندانپزشک می باشد . البته این تغییر رنگ می تواند نشان دهنده خرابی دندان نیز باشد . همچنین این تغییر رنگ ممکن است در لایه های عمیق تر دندان پدید اید که البته باز هم بی خطرند . این تصور که مسواک زدن بیشتر سفیدی بیشتری به همراه دارد ، حقیقت ندارد . مسواک زدن موجب تمیزی دندان ها می شود ولی در دفع تغییر رنگ پایای آن نقشی ندارد . مسواک زدن شدید و با دفعات زیاد ، به ویژه در صورت استفاده از مواد ساینده ، می تواند لایه سفید سطحی دندان را فرسایش داده و موجب پدیدار شدن بیشتر لایه های تیره ی زیرین گردد . البته عوامل دیگری نیز می توانند درخشش لبخند را از لبان شما بریابند . به گزارش آسان طب سن یکی از این عوامل است که همگان را تحت تاثیر قرار می دهد . دندان ها در خلال افزایش سن به طور طبیعی تیره تر می شوند . در گذر ایام ، پالپ صورتی رنگ در مرکز دندان ناپدید شده جای خود را به عاج تیره رنگ تر می دهد . تغییر رنگ ناشی از سن یکدست وسراسری می باشد .

تغییر رنگ دندان

اگر یک دندان و یا چند دندان کنار هم تیره تر شوند ، احتمالا آبسه ای تشکیل شده است . در این شرایط با انجام عصب کشی می توان دندان را حفظ کرد . اگر چرک تخلیه نشود ، آبسه می تواند موجب فرسایش استخوان هایی که دندان را در جای خود نگه می دارند شود ، و در نهایت ناچار به کشیدن دندان شوید .

آبسه ها، که موجب تیره شدن پالپ دندان می شوند ، می توانند در پی وارد آمدن ضربه ای به دهان و دندان و یا فساد وسیع دندان ها به وجود ایند . ضربه ها و جراحت ها ، الزاما نباید به تازگی رخ داده باشد ، ممکن است جراحتی نزدیک به 20 سال پیش به دندان وارد شده باشد و مشکلات ناشی از آن امروز بروز کنند ، حتی ممکن است علایم همراه نظیر دندان درد و یا حساسیت به گرما وسرما وجود نداشته باشد .

رفع تغییر رنگ دندان

برخی از افراد برای دستیابی به سفیدی پیشین دندان ها ، عصب کشی را انتخاب می کنند ، اما در واقع این آخرین راه حل است ، در اینجا برخی از راه های دیگر را خواهید آموخت .

به طور مرتب مسواک بزنید . با مسواک مرطوبی که فرچه های نرم دارد ، به نرمی دندان های خود را تمیز کنید و کشیدن نخ دندان را فراموش نکنید . مسواک زدن و حفظ بهداشت دهان ، مشکلات را کم می کند ، ولی تغییر رنگ را به طور کامل از بین نمی برد ، اما از سوی دیگر با تازه و با طراوت نگه داشتن لثه ها ، نمای بهتری برای فرد پدید می آورد . هنگامی که لثه ها خراب و بیمار هستند ، هر چقدر دندان ها سفید هم باشند ، منظره ی زیبایی نخواهند داشت .

از دندانپزشک کمک بگیرید . دندان پزشکان دستگاه ساینده ویژه ای دارند که در زدودن تغییرات سطحی رنگ دندان ناشی از مصرف قهوه ای چای و موادی از این دست اثر بخش می باشد . هم چنین مواد سفید کننده ای وجود دارند که در قالب های ویژه ای ریخته شده و بر روی دندان ها قرار می گیرند . این قالب ها را می توانید از دندانپزشک خود درخواست کنید . این مواد که عموما حاوی کاربامیدپراکسید می باشند ، می توانند موجب و سختگی لثه و بافت نرم دهان شوند ، که خوشبختانه به آسانی قابل درمان می باشد .

منبع :

asanteb.com

نظرات