کد :19084 11 آبان 1394 91 دسته : دهان و دندان , سلامت همیار آسان طب

بیشتر افرادی که دچار دندان قروچه می باشند ، از دندان های خود برای برون ریزی استرس های خود استفاده می کنند . اگر اتصال مناسبی بین لثه و استخوان وجود نداشته باشد آنگاه دندان لق خواهد شد . همچنین مسواک زدن خشن (به ویژه با مواد ساینده) ، عقب کشیدگی لثه ، غذای اسیدی و دندان قروچه همگی موجب از دست رفتن پوشش محافظتی مینای دندان می شوند .

دندان قروچه

دندان قروچه

دندان قروچه

علایم

عادت به دندان قروچه که “بروکسیزم” نامیده می شود ، ناشی از سه عامل اصلی است . بیشتر افرادی که دچار این عادت می باشند ، از دندان های خود برای برون ریزی استرس های خود استفاده می کنند . عده دیگری مبتلا به در رفتگی مفصل فک می باشند که می تواند موجب گرفتگی دردناک عضلانی گردد . در گروه دیگر ، که عموما بانوان 17 تا 35 ساله را تشکیل می دهد ، به نظر می رسد یک نوع بیماری خفیف سیستم اعصاب مرکزی وجود دارد که فرد را مجبور به دندان قروچه می کند . برخی افراد که شغل های حساس و دقیق دارند ، مانند جراحان مغز و اعصاب ، ممکن است در حین کار عادت به سائیدن و فشار دادن دندان ها بر یکدیگر داشته باشند .

پر کردگی جدید دندان به ویژه اگر متناسب نباشد ، ممکن است برجسته تر از دیگر دندان ها به نظر آید و می تواند موجب سائیدن دندان ها بر یکدیگر شود ، به نحوی که فرد ، به طور ناخودآگاه سعی می کند برجستگی محسوس را از بین ببرد . فشردن دندان ها بر یکدیگر مشکل کوچکی به نظر می اید ، اما درمان آن بسیار قابل اهمیت است . به گزارش اسان طب در موارد اندکی این عادت می تواند موجب بروز درد در ناحیه فک گردد . در صورت ادامه یافتن این عادت ممکن است در رفتگی و یا آسیب به مفصل فک وارد آمده و سردرد ، درد ناحیه گردن و شانه و زنگ زدن گوش به وجود آورد و به طور مشخصی دندان ها فرسوده شده و سطح رویی آنها از بین می رود . هم چنین ممکن است نظم چیدمان آنها از بین برود .

درمان دندان قروچه

از آنجا که بیشتر علل پدید آورنده این مشکل باید توسط افراد متخصص درمان شوند ، بهتر است در صورت پدید آمدن این معضل به پزشک و یا دندانپزشک مراجعه کنید . اما در اینجا برخی راه کارها که می توانید خود به کار ببندید و یا پزشک به شما توصیه خواهد نمود ، ذکر می شود .

توجه کنید . دندان ها نباید هر گاه که دهان بسته می شود با یکدیگر در تماس باشند، بلکه تنها در هنگام جویدن است که دندان ها با یکدیگر برخورد پیدا می کنند . در طی روز چندین بار دقت کنید که دندان را بر یکدیگر فشرده نشوند .

مشغله ای برای فک خود فراهم آورید . اگر در طول روز تعمدا عضلات فک را خسته کنید ، در هنگام خواب کمتر دچار مشکل بر هم سائیدن دندان ها می شوید . با جویدن آدامس های بدون قتد می توانید زمینه ی خستگی عضلات فک را فراهم آورید .

استرس را کاهش دهید . از آنجا که بر هم فشردن دندان ها در بسیاری از موارد ناشی از استرس است ، باید تلاش کنید تا با استفاده از روش های آرام سازی ، ماساژ ، ورزش و یوگا تنش ها را از خود دور کنید .

از محافظ دهان استفاده کنید . محافظ های دهان و دندان ، که در هنگام ورزش مورد استفاده قرار می گیرند ، قابل استفاده در هنگام خواب نیز می باشند . هم چنین می توانید از دندانسازان برای ساخت چنین وسائلی کمک بگیرید .

از دندانهایتان در طول روز محافظت کنید . متخصصین ارتودنسی و دندانسازان وسیله ای در دهان قرار می دهند که در طول روز مانع از برهم خوردن دندان ها می شوند .
ترمیم مفصل . در موارد بسیار شدید با بهره گیری از اسپلینت و یا روش های جراحی می توان مفاصلی که دچار در رفتگی شده اند را ترمیم نمود .

ترمیم پر کردگی دندان . اگر دندان قروچه شما ناشی از بلند بودن دندانی می باشد که به تازگی پر شده است ، می توانید با مراجعه به دندانپزشک بخواهید تا مشکل را بر طرف کند .

.

لق شدن دندان

علایم لق شدن دندان

چنانچه یک کودک 6 ساله نباشد ، آنگاه لق شدن دندان ناشی از یکی از این دو مشکل است ، یکی بیماری های لثه و دیگر وارد آمدن ضربه به فک . که از این بین مورد نخست شایع تر است . اگر اتصال مناسبی بین لثه و دیگر وارد آمدن ضربه به فک که از این بین مورد نخست شایع تر است . اگر اتصال مناسبی بین لثه و استخوان وجود نداشته باشد آنگاه دندان لق خواهد شده البته عوامل دیگری نیز می توانند منجر به لق شدن دندان ها شوند ، که از آن جمله گاز زدن نا مناسب می باشد که در خلال آن فک بالا و پایین به طور مناسب بر یکدیگر قرار نمی گیرند . دندان قروچه و عادت به فشار دادن دندان ها بر یکدیگر نیز از دیگر علل لق شدن دندان ها است .

لق شدن دندان

تسکین علایم

از دستکاری اجتناب کنید . هنگامی که متوجه لق شدن دندانی شدید ، از تکان دادن آن با انگشتان دست یا زبان خودداری کنید . این دستکاری و لمس تنها موجب ضعیف تر شدن اتصالات می شود . اگر دندانتان از جای خود در آمده است سعی کنید آن را به جای اول بازگردانید و تا جایی که می توانید به آن حالت نخست را بدهید .

آن را شستشو دهید بدون آنکه آن را بسائید. در صورتی که دندان لق شده کثیف باشد ، آن را با آب گرم شستشو دهید ولی از مسواک زدن بر آن اجتناب کنید . در این شرایط ممکن است ارتباط رباطهای دندان هنوز در حدی باشد که جایگزینی مجدد صورت پذیرد.

آن را در زیر زبان قرار دهید .

آن را در یک لیوان شیر قرار دهید .

به سرعت اقدام کنید . در اسرع وقت به یک دندانپزشک مراجعه کنید . هر چه تاخیر کنید شانس حفظ دندان کاهش می یابد .

جراحی یا استفاده از بریس . با جراحی و تحکیم زیر بنای دندان می توان لقی های ناشی از بیماری های لثه را تصحیح نمود . موفقیت بستگی به میزان گسترش بیماری و تخریب استخوان دارد . در بیشتر موارد با استفاده از ابزاری دندان را با اتصال به دندان های مجاور در جای خود محکم می کنند .

.

حساسیت دندان ها

علایم

در بسیاری از موارد پس از صرف بستنی ، حس دردی در دندان هایتان پدید می آید . تقریبا در تمامی افراد چنین حسی به وجود آمده است ، که می تواند ناشی از آن باشد که مینای دندان بخشی از پوشش حفاظتی خود را از دست داده است . در زیر مینای دندان لوله های کوچکی قرار دارند که مستقیما به سوی حفره ی اصلی دندان که عصب و بافت زنده در آن قرار دارند کشیده شده اند . در حالت طبیعی بزاق دهان به رسوب کلسیم بر روی مینای دندان کمک نموده و موجب پوشش و حفاظت از مدخل این حفرات می شود . مسواک زدن خشن (به ویژه با مواد ساینده) ، عقب کشیدگی لثه ، غذای اسیدی و دندان قروچه همگی موجب از دست رفتن پوشش محافظتی مینای دندان می شوند .

وجود ترک و یا خالی شدن دندان پر شده نیز می توانند موجب در معرض قرار گرفتن این حفرات و یا حتی خود پالپ شود .

به هر دلیل که این حفرات بدون حفاظ شوند ، تغییرات حرارت موجب حرکت و نوسان سریع مایعات درون آنها خواهد، این حرکات و نوسانات دردی تیز و تیرکشنده در دندان ها به وجود می آورند . مینای فرسوده شده نیز موجب بروز و واکنش های دردناک نسبت به غذاها و آشامیدنی های سرد و یا داغ می شود . چنانچه نسبت به هر چیز داغ حساس هستید و یا در پی مصرف ماده ای سرد برای مدتی بیش از چندین لحظه از درد دندان رنج می برید ، آنگاه احتمالا یک التهاب غیر قابل بازگشت وجود دارد که ممکن است به ایجاد آبسه منتهی گردد .

حساسیت دندان

تسکین علایم

کانال ها را در دندان های حساس مسدود کنید . خمیر دندان های ویژه موجب انسداد حفرات ریز زیر مینا می شوند . این کار را با تشدید رسوب کلسیم بر روی مینا انجام می دهید . برای اثر بخش بودن این مواد لازم است مسواک زدن به طور مرتب و به دقت انجام گیرد .

از ایبوپروفن استفاده کنید . اگر این مشکل پس از اقدامات دندانپزشکی رخ دهد می توانید از ایبوپروفن استفاده کنید  تا مقداری از ناملایمات کاسته شود .

نرمتر مسواک بزنید . از مسواک های نرم استفاده کنید ، قبل از مسواک زدن آن را مرطوب کنید و هرگز دندان ها را نسائید . دکتر فان های وود معتقد است بیشترین عامل حساسیت دندان ها مسواک زدن خشن با مسواک های زبر است . آنها موجب از بین رفتن مینای دندان و ایجاد شیار هایی بر روی آن می شوند .

از مصرف غذاهای اسیدی بپرهیزید .

از سائیدن دندان ها بر یکدیگر بپرهیزید .

از روش حساسیت زدایی استفاده کنید .

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code