کد :19086 11 آبان 1394 539 دسته : سلامت همیار آسان طب

ضربان قلب بالغین در حال استراحت بین 60 تا 100 بار در دقیقه می باشد . بیش از این مقدار را به اصطلاح تا کی کاردی یا تند ضربانی می نامند .

نبض

نبض

افزایش نبض

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنید

– اغلب تعداد ضربان شما به بیش از 100 بار در دقیقه می رسد ، در حالی که فعالیتی ندارید .

– شربان قلبتان در طی مدت پنج دقیقه پس از فعالیت یا ورزش سنگین به حدود طبیعی باز نمی گردد.

– بدون فعالیت یا مواجهه با استرس و یا یک تنش عاطفی دچار بی نظمی در ضربان قلب شده اید و ضربان به بیش از 100 بار در دقیقه رسیده باشد . در چنین حالتی به سرعت خود را به اورژانس برسانید .

علایم

به مانند خودروهای مسابقه ، قلب نیز می تواند با سرعت بیشتر به پیش رود ، اما بر خلاف “کوروت” و “پورشه” قلب برای آسایش ساخته شده است و نه برای سرعت گرفتن . هنگامی که قلب به سرعت می تازد ، آنگاه ممکن است یک سواری آزاردهنده در پیش داشته باشید .

ضربان قلب بالغین در حال استراحت بین 60 تا 100 بار در دقیقه می باشد . بیش از این مقدار را به اصطلاح تا کی کاردی یا تند ضربانی می نامند . پروفسور اورناتو از برخی از حالات صحبت می کند که در آنها ضربان قلب به طور طبیعی از این تعداد بیشتر می شود . وی می گوید : قلب معمولا هنگامی که مجبور به انجام کار بیشتر و پمپ کردن خون بیشتر به درون بدن می باشد ناچار است ضربان بیشتری نیز داشته باشد . ورزش ، تنش های عاطفی و عصبی و مصرف غذای زیاد موجب تحریک چنین حالتی می شوند .به گزارش آسان طب چنانچه اضافه وزن دارید قلب ناچار است بیشتر کار کند و در برخی از افراد بر حسب وضعیت شیمیایی بدن ، ممکن است ضربان قلب مقداری بیشتر از حد طبیعی باشد .

بیماری ها و تغییرات روحی روانی نیز از جمله مواردی هستند که کار اضافی بر قلب تحمیل می کنند . این ها شامل تب ، زیادی یا کمی فشارخون ، آسم ، کم خونی ، فزونی تولید هورمون های تیروئید و فزونی آدرنالین می باشند . در برخی موارد فعالیت قلب پاسخی به محرک های خارجی از قبیل نیکوتین ، کافئین ، برخی داروها و مواد غیر مجاز می باشد .

کمبود شدید برخی از عناصر تغذیه ای ، بیش از همه پتاسیم و ویتامین های ب ، نیز می تواند موجب افزایش ضربان قلب شوند . رژیم های غذایی شدید و کوتاه مدت برای کاهش وزن آنچنان تعادل ترکیبات اصلی بدن را بر هم می زنند که قلب را وادار به افزایش ضربان می کند . تندی ضربان قلب در بین مبتلایان به نارسایی احتقانی قلب و افرادی که سابقه حملات قلبی داشته اند زیاد شایع می باشد . پروفسور جیمز ویلرسون توضیح می دهد : هنگامی که قلب آسیب می بیند ، برای حفظ برون ده ناچار است ضربان را افزایش داده و سریعتر منقبض شود .

ممکن است در برخی مواقع در اسمانه الکتریکی یک قلب اسیب دیده و یا حتی یک قلب سالم اختلالاتی به وجود آیند که موجب بروز پیام های الکتریکی پرسرعت شوند . “تند ضربانی حمله ای فوق بطنی” P.S.V.T یکی از شایع ترین انواع این اختلالات می باشد . به گزارش آسان طب تند ضربانی حمله ای فوق بطنی یک حمله تپش و افزایش ضربان قلب می باشد که به طور ناگهانی  و گذرا اتفاق می افتد و در خلال آن ضربان قلب تا 200 بار در دقیقه نیز می رسد . این حملات گرچه هراس انگیز هستند ولی کمتر خطری در پی دارند و به اسانی قابل درمان می باشند بدون آنکه زندگی فرد را تهدید کنند .

حالت دیگری از این افزایش پیام های الکتریکی ایجاد ضربان با سرعت فوق العاده زیادی را در پی دارد ولی در این مواقع ریتم حاصل آشفته و غیر قابل پیش بینی می باشد . این حالت فیبریلاسیون دهلیزی نامیده می شود ، این مشکل نیز تا حدودی به اسانی قابل درمان می باشد .

اما پزشکان بیشتر نگران اختلال ریتم در بطن ها می باشند . این اختلالات می توانند به صورت فیبریلاسیون با سرعت فوق العاده بالا ، تاخیر و یا بروز مکث باشند. بر خلاف انواع دهلیزی ، اختلالات ریتم بطنی می توانند منجر به ایست ناگهانی قلب شوند .

افزایش ضربان قلب

درمان ضربان قلب بالا

فقط بگویید نه . از مواجهه با کلیه موادی که موجب تحریک شما و افزایش ضربان قلبتان می شوند بپرهیزید . دکتر اورتانو از کافئین ، الکل و داروهای مخدر نام می برد . کشیدن سیگار موجب انقباض رگ ها می شود و کار قلب را سخت تر می کند ، از سوی دیگر نیکوتین خود یک ماده محرک است . اگر از دارویی استفاده می کنید ، از مصرف دقیق آن اطمینان حاصل کنید و نیز در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید .

تلاش مضاعفی به خرج دهید . شما می توانید حملات تندضربانی فوق بطنی را با روشهایی که مانور واگ نامیده می شوند متوقف سازید . اگر دچار چنین مشکلی می شوید در مورد به کارگیری این مانورها با پزشک خود مشورت کنید . سازوکار این روش ها تحریک عصب  به منظور کاهش ضربان قلب می باشد . این مانور شامل هر کدام از این موارد است :

– بینی خود را بگیرید و در آن بدمید .

– سرفه کنید یا عق بزنید .

– سر را برای چند ثانیه به داخل ظرفی حاوی آب یخ فرو ببرید .

– چمباتمه بزنید و به خود فشار وارد آورید .

– عضلات شکم را منقبض کنید وحالت دفع مدفوع به خود بگیرید .

ورزش کنید وخود را لاغر کنید . کاهش وزن کار قلب را نیز کاهش می دهد و ورزش های هوازی وضعیت دستگاه قلب و عروق شما را با شرطی نمودن قلب ، ریه و عضلات به منظور استفاده اثر بخش تر از اکسیژن ، بهبود می بخشند . ورزش هم چنین در رفع اضطراب کمک کننده است .

از گرفتن رژیم های تفننی بپرهیزید . پودرهای پروتئین و نیز کاهش وزن سریع ایجاد اختلال و اشفتگی در بدن می کنند . این اختلالات در برخی مواقع برای ضربان ریتم قلب خطر آفرین هستند . لذا به جای چنین برنامه هایی از پزشک خود بخواهید برنامه ی مناسبی برای شما تهیه کند .

دارو درمانی . متخصصین قلب و عروق تند ضربانی های عود کننده و یا مقاوم را با داروهای کاهش دهنده ی ضربان مهار می کنند . این داروها شامل مسدود کننده های گیرنده ی بتا ، مسدودکننده های کانال کلسیم ، کینیدین ، دیزوپیرامید و لیدوکائین هستند .

منبع :

asanteb.com

نظرات