کد :19088 11 آبان 1394 858 دسته : اخبار پزشکی , سلامت همیار آسان طب

کندی نبض زمانی نگران کننده است که همراه دیگر علایم باشد . زمانی نبض خیلی کند می شود که قلب نتواند به خوبی عمل پمپ کردن خون را انجام دهد . در چنین شرایطی بیشتر افراد پیش از آن که از کندی ضربان قلب شکایت کنند دچار سرگیجه ، خستگی و ضعف می شوند .

کندی نبض

کندی نبض

علایم کندی نبض

اگر کسی به شما بگوید که کندید ، ممکن است ناراحت شوید ، اما اگر در مورد نبضتان چنین لفظی را به کار ببرند ، خوشحال می شوید . نبض کندتر به معنی سلامتی بیشتر و البته در موارد اندکی عدم سلامتی است .

پروفسور جوزف اورناتو میگوید : گرچه گستره طبیعی نبض در حالت استراحت بین 60 تا 100 بار در دققیه است ، اما پزشکان ضربان کمتر از 60 را در تمام موارد غیر طبیعی نمی دانند . در اغلب موارد ، ضربان کند از نظر فیزیولوژی کاملا طبیعی است . ورزشکاران دارای آنچنان قلب قدرتمندی می باشند که ضربان نبضی بین 30 تا 40 بار در دقیقه دارند . در برخی از افراد ضربانی در حدود 50 می تواند ناشی از شیمی خاص بدن ایشان باشد .

کندی نبض زمانی نگران کننده است که همراه دیگر علایم باشد . دکتر جیمز ویلرسون استاد قلب در دانشگاه تگزاس می گوید : زمانی نبض خیلی کند می شود که قلب نتواند به خوبی عمل پمپ کردن خون را انجام دهد . در چنین شرایطی بیشتر افراد پیش از آن که از کندی ضربان قلب شکایت کنند دچار سرگیجه ، خستگی و ضعف می شوند .(کندی ضربان قلب) که به احتمال قوی عامل به وجود اورنده چنین مشکلی می باشد ناشی از اختلال در جریان الکتریکی قلب است ، که ریتم و ضربان قلب را تنظیم می کند . چنین مشکلی اگر به حال خود رها شود ، ممکن است در مسیری قرار گیرد که منتهی به ایست قلبی می شود .

البته کندی ضربان قلب می تواند ناشی از مشکلاتی در خارج از قلب باشد . کندی ضربان می تواند ناشی از اسیب های وارده در پی حملات قلبی باشد . در کم کاری تیروئید ، ضربان قلب کند می شود . کاهش دمای بدن (هیپوترمی) نیز می تواند موجب کم شدن ضربان قلب شود . سوء تغذیه شدید نیز از دیگر عوامل کاهش ضربان قلب است . بسیاری از داروهای قلبی ، نظیر پروپرانول ، نیفدیپین و دیگوکسین ، موجب کندی ضربان قلب می شوند . همچنین آرامبخش ها نیز چنین عمل می کنند . در برخی دیگر از داروها این مشکل یک عارضه جانبی می باشد .

تسکین علایم کندی نبض

اگر علی رغم کندی ضربان قلب سرحال هستید و از علامت دیگری رنج نمی برید ، احتمالا نیازمند درمان خاصی نمی باشید . تنها یک پزشک می تواند بگوید که ضربان قلب شما کند است و درمان مناسبی برای شما انجام دهد . در ادامه نکاتی می اید که باید از آنها آگاه باشید .

ایا پزشکتان داروهای شما را بررسی کرده است . از این که داروهای مناسب و به مقدار مناسب مصرف می کنید ، مطمئن شوید . هرگز سر خود مصرف دارو را قطع نکنید . در بسیاری از موارد کندی ضربان قلب ، اثری است که پزشک می خواهد از مصرف دارو به دست اید .

استفاده از پیس میکر در  کندی نبض . اگر برادی کاردی آنقدر شدید باشد که علائم دیگری نیز به همراه داشته باشد و در عمل پمپ کردن قلب ایجاد اختلال کند ، بهترین راه درمان استفاده از ضربان ساز مصنوعی است . این دستگاه ضربان قلب را در حد مطلوب ، برای داشتن یک زندگی طبیعی ، نگه می دارد .

.

نبض ضعیف

علایم

به خوبی غذا میخورید و به خوبی از خود مراقبت می کنید . به نظر حالتان خوب می رسد و احساس خوشایندی نیز دارید . یک روز نبضتان را در دست می گیرید ، ولی چیزی در زیر دست احساس نمی کنید . علی رغم انتظارتان ، نبضتان واقعا حس نمی شود .

در این حال وحشت زده از خود می پرسید ، چه اتفاقی افتاده است ؟ ایا به یک بیماری دچار شده ام یا کسی روحم را از بدنم بیرون کشیده است .

در هر حال بهترین کاری که می توانید انجام دهید آن است که آرامش خود را حفظ کنید . پزشکان معتقدند نبض ضعیف در غیاب دیگر علایم موضوع نگران کننده ای نمی باشد . پروفسور ویلرسون از دانشگاه تگزاس در ادامه می گوید : معمولا این حالت نشانه ای از هیچ بیماری نمی باشد .

نبض ضعیف

عوامل متعددی میتوانند موجب گردند که نبض شما ضعیف به نظر می اید . در افراد سنگین وزن نبض به سختی احساس می شود . عصبانیت می تواند عامل دیگری باشد . ممکن است دستتان سرد باشد و یا در محل اشتباهی به دنبال نبض می گردید.

اما در غیر از آنچه گفته شد ، نبض ضعیف می تواند حکایت از پایین بودن فشار خون داشته باشد . این وضعیت ممکن است در برخی از افراد طبیعی باشد اما در برخی دیگر در اثر از دست دادن خون و یا مایعات ، استفراغ ، از دست دادن آب بدن ، سوء تغذیه و یا مصرف زیاد دارو رخ می دهد .

هر عاملی که موجب کاهش حرکت رو به جلوی خون گردد ، می تواند موجب ضعیف شدن نبض شود . البته بیشتر از این افراد پیش از آنکه از ضعف نبض شکایت داشته باشند از علائمی چون تعریق زیاد ، تنگی نفس ، سرگیجه و یا حالت غش و بی حالی رنج می برند .

ضعیف بودن نبض به همراه دیگر علائم می تواند ناشی از نارسایی احتقانی قلب باشد . به گزارش آسان طب حالتی که در طی آن قلب در اثر بیماری ، جراحت و یا عفونت ضعیف می شود و نمی تواند به میزان کافی خون و اکسیژن به سوی بافت های گسیل دارد ، بدین ترتیب خون و مایعات درون قلب جمع می شوند . در چنین شرایطی علاوه بر ضعیف بودن بسیار سریع نیز می باشد .

تسکین علایم  نبض ضعیف و کندی نبض

تقریبا در تمامی موارد ، احساس ضعیف بودن نبض در غیاب دیگر علایم ، نگران کننده نیست . اما اگر علایم دیگری نیز وجود داشته باشند و یا آن که نگرانی شما نسبت به قضیه بسیار زیاد باشد ، به این نکات توجه کنید .

آیا فشار شما اندازه گیری شده است . ممکن است فشار خون شما پایین باشد ، اما این که شما از فشار خون پایین آزرده شوید بستگی به چندین عامل دارد ، از جمله سن ، اندازه بدن و وزن شما باید پزشک تشخیص دهد در چه مواردی فشار خون پایین را درمان کند .

داروهای مصرفی خود را بازنگری کنید . مصرف زیاد از حد و یا کمتر از میزان تجویز شده دارو می تواند موجب پایین آمدن فشار خون شود . لذا دستور العمل داروها را مجددا بررسی کنید ، هم چنین از پزشک خود بپرسید که ایا نیاز به تغییر نوع و یا مقدار مصرفی دارو وجود دارد یا خیر ؟

نظر پزشکتان را در مورد نمک جویا شوید . در برخی موارد ، به افرادی که از کمی فشار خون رنج می برند توصیه می شود میزان مصرف نمک خود را افزایش دهند و یا آن که از داروهایی که موجب احتباس آب می شوند استفاده کنند . اما در مبتلایان به نارسایی قلبی عکس این مطلب توصیه می شود . لذا در این باره باید با پزشک خود مشورت کنید .

از مصرف الکل بپرهیزید . الکل به سرعت موجب اتساع عروق وافت فشار خون می شود و باعث می شود در مدت کوتاهی نبض ضعیف شود .

منبع :

asanteb.com

نظرات