تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با سلامت

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان سرطان درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان قاعدگی لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

آلرژی فصلی را بشناسید و درمان کنید

مجله پزشکی آسان طب » سلامت » آلرژی فصلی را بشناسید و درمان کنید

افراد دارای آلرژی به گرده های گیاهی ممکن است همزمان به میوه ها و سبزیجات خاص و نیز به بعضی آجیل ها و مغز های خوراکی هم حساسیت داشته باشند.

آلرژی فصلی

آلرژی چیست ؟ آلرژی فصلی

آلرژی یک نوع حساسیت می باشد. آلرژی فصلی یکی از شایع ترین آلرژی هاست.آلرژی فصلی معمولاً در بهار و تابستان به وجود می آید و ناشی از گرده های گیاهی است. بیماری آلرژی فصلی ناشی از استنشاق گرده های گیاهی و نیز وارد شدن آن به چشم است. زمان بروز علائم بیماری ممکن است از اوایل بهار تا اواخر تابستان بر حسب گرده گیاهی که به آن حساسیت دارید و زمان معین گرده افشانی آن گیاه متفاوت باشد. معمولاً یک زمینه خانوادگی هم در مبتلایان وجود دارد. افراد دارای آلرژی به گرده های گیاهی ممکن است از اوایل بهار تا اواخر تابستان بر حسب گرده گیاهی که به آن حساسیت دارید و زمان معین گرده افشانی آن گیاه متفاوت باشد. معمولاً یک زمینه خانوادگی هم در مبتلایان وجود دارد.

افراد دارای آلرژی به گرده های گیاهی ممکن است همزمان به میوه ها و سبزیجات خاص و نیز به بعضی آجیل ها و مغز های خوراکی هم حساسیت داشته باشند.

آلرژی فصلی

علائم اصلی ایجاد آلرژی فصلی

علائم اصلی بیماری آلرژی فصلی، شامل حملات مکرر عطسه، آبریزش بینی، خارش و آبریزش چشم ها، احساس خارش در گلو، سقف دهان و گوش ها، کاهش تمرکز و احساس ناخوشی کلی است.

آلرژی فصلی یا آلرژی بینی

التهاب مخاط بینی ناشی از آلرژی های فصلی می تواند در طول همه ماه های سال ایجاد شده و افراد را با مشکل مواجه کند.

پیشگیری از آلرژی فصلی

  • در صورتی که می دانید به چه گرده گیاهی حساس هستید سعی کنید در فصل گرده افشانی از رفتن به محل های رویش آن گیاه خودداری کنید.
  • اگر در محل زندگی تان گرده های گیاهی در فضا پراکنده می شوند، درها و پنجره های اتاق خوابتان را در وسط صبح (حدود ساعت 10) و ابتدای غروب (حدود ساعت 7 ) بسته نگه دارید چرا که معمولاً در این ساعت ها اوج گرده افشانی گیاهی صورت می گیرد.
  • از عینک های آفتابی برای جلوگیری از وارد شدن گرده ها به چشم هایتان استفاده کنید.
  • داخل بینی تان را با سرم نمکی (نرمال سالین) شستشو دهید یا اندکی وازلین داخل بینی تان بمالید.
  • از رفتن به پارک ها یا مزارع به خصوص هنگام غروب خودداری کنید.
  • در صورت ابتلا به حساسیت از آنتی هیستامین و اسپری بینی برای کنترل آن استفاده کنید.

تفاوت سرماخوردگی و حساسیت فصلی آلرژی فصلی

تشخیص دادن سرماخوردگی از حساسیت های بهاره آخر زمستان و فصل بهار که علائم آن ها بیشتر عطسه است کمی مشکل می باشد، ولی تفاوت های ظریف بین این دو، وضعیت را روشن می کند.

  • سرماخوردگی معمولاً همراه با تب خفیف است. ولی آلرژی های مجاری تنفسی فوقانی موجب آب ریزش از چشم و بینی، گرفتگی بینی، عطسه و عدم وجود تب می شود.
  • سرماخوردگی به دلیل تب شما را از پا می اندازد و بدن شما احساس کوفتگی می کند، ولی هنگام آلرژی در کل بدن احساس ناراحتی می کنید.
  • سرماخوردگی، عموماً در طی 3، 4 یا 5 روز خوب شده ولی آلرژی تا زمانی که فرد با مواد آلرژی زا مثل گرده گیاه، خاک و یا کپک در تماس است، وجود دارد.

درمان دارویی آلرژی فصلی

برای درمان علائم آلرژی از قرص های آنتی هیستامین و اسپری های ضد التهابی بینی استفاده می شود. اسپری ها یا قطره های بینی ضد التهاب با کاهش تورم پوشش درون بینی، گرفتگی بینی را برطرف می کنند.

درمان آلرژی فصلی

اسپری ها یا قطره های بینی ضد آلرژی مانع اثر عامل آلرژی زا می شوند. همچنین در موارد شدید از اسپری های بینی کرومولین سدیم استفاده می شود که با جلوگیری از آزاد شدن هیستامین در بدن از بروز علائم آلرژی ممانعت می کند.به گزارش آسان طب، اگر گرفتگی بینی باعث ناراحتی چندانی نشود، قرص یا اسپری های ضد احتقان خیلی مفید نیستند.

به تازگی یک قطره چشمی با نام «اولا پاتیدین» وارد بازار شده است که با جلوگیری از آزاد شدن موادی که در بدن علائم حساسیت را بوجود می آورند، می تواند در موارد پیشگیری از حساسیت چشمی بسیار موثر باشد. این قطره دوبار در روز مصرف می شود.

درمان آلرژی فصلی به روش حساسیت زدایی

اگر به رغم درمان های دارویی ، علائم شدید حساسیت در فرد باقی بماند، باید به روش خاصی نسبت به گرده گیاهی عامل بیماری، حساسیت زدایی انجام شود. در این روش مقادیر کمی از آن گرده گیاهی در طول یک دوره سه ساله به فرد تزریق می شود تا فرد نسبت به آن تحمل پیدا کند و آلرژی درمان شود. با تزریق مواد آلرژی زای مختلف به زیر پوست و مشاهده واکنش حاصل می توان نوع ماده آلرژی زا را تعیین کرد.

آلرژی فصلی

آلرژی فصلی علل و دلایل مختلفی دارد.

علایم آلرژی فصلی اکثرا عطسه و ابریزش بینی یا سرخ شدن بینی و چشم است. مثلا برخی به فصل بهار و گلهای بهاری حساسیت دارند.

برخی هم به گرده های چناری که در فصل پاییز از  چنار تولید می شود.

در هر حال شما باید از علت آلرژی فصلی دوری کرده تا علایمتان کمتر شود. همچنین از داروهای ضد حساسیتی که پزشک تجویز میکند استفاده کنید.

منبع : asanteb.com


# # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

آرامش اعصاب با دمنوش بادرنجبویه دمنوش بادرنجبویه وآرامش اعصاب

آرامش اعصاب با دمنوش بادرنجبویه

بیماری دیابت چیست

عوارض زودرس بیماری دیابت

قرص ضد اسهال دیفنوکسیلات

قرص ضد اسهال دیفنوکسیلات Diphenoxylate

راه درمان بیماری زگیل درمان زگیل

علائم و درمان زگیل در کودکان

پربازدید های سلامت

نظرات شما

*

code